Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować bramą garażową przez Raspberry Pi

06 Maj 2016 20:01 2409 24
 • Poziom 5  
  Witajcie, wraz z rozbudową garażu postanowiłem urozmaicić moją bramę, aczkolwiek nie wiem od czego zacząć. Wymyśliłem sobie coś takiego że jeżeli mój samochód pojawi się w odległości powiedzmy 10 metrów od bramy, ona zacznie się otwierać i zapali się światło w garażu. Wie ktoś jak się za to zabrać? Wykorzystać moduł Bluetooth, czy może jakiś transponder? Myślałem także że można to zrobić jakoś z w połączeniu z ruterem. Z góry dzięki za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Poziom 38  
  A sterowanie ma wydzielone otwórz, zamknij ?
 • Poziom 5  
  Tak, na pilocie są dwa guziki, jeden odpowiada za otwieranie, drugi za zamykanie.
 • Poziom 38  
  Zamontuj pilota w samochodzie.
 • OptexOptex
 • Poziom 14  
  Możesz w podjeździe zamontować obwód pętli indukcyjnej, odbiornik i wyjście z przekaźnika podłączyć pod otwieranie bramy.
  Każde najechanie samochodem na miejsce pętli będzie dawało sygnał otwórz na bramę.
  Jak ktoś położy rower albo coś większego metalowego to też otworzy bramę.
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Detektor pętli indukcyjnej i pętla w podłożu (np. pod kostką). Samochód przejeżdzając nad nią w kierunku garażu uruchamia otwieranie a wyjeżdżając uruchamia zamykanie (przy podłączeniu do wejścia krok po kroku). Istnieje tylko ryzyko że jak otworzysz garaż z pilota/przycisku to przejeżdżający pojazd uruchomi zamykanie.... Można zastosować detektor dwukanałowy z funkcją rozpoznawania kierunku ruchu, ale automat musi mieć wtedy niezależne wejścia na otwieranie i zamykanie.
 • Poziom 38  
  Do rozpoznania kierunku wystarczy 2 pary fotokomórek.
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Zbigniew 400 napisał:
  Do rozpoznania kierunku wystarczy 2 pary fotokomórek.

  Zgoda...Tylko każdy pieszy, pies itp itd będzie bawił się bramą :D
 • Poziom 38  
  Nieprawda, zgadnij dlaczego ?
 • Poziom 5  
  Oki, rozumiem zaraz pomyślę coś z tą pętlą. A powiedzcie mi jeszcze, jak zrobić coś takiego że wykrywa czyj pojazd przyjechał, powiedzmy mój i po otwarciu bramy przez jakiś mały głośnik wymawia głos: Witaj w domu Bartek. Takie coś w ogóle jest wykonalne? :D
 • Poziom 38  
  Da się zrobić, kwestia kosztów.
 • Poziom 5  
  Zbigniew 400 napisał:
  Da się zrobić, kwestia kosztów.

  Ale jak się za to zabrać? Zrobić to na module GPS? Czy może Bluetooth? Jakieś dokładniejsze informacje?
 • Poziom 38  
  Brama wjazdowa jest ?, /fotokomórki ?/.
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Z pętlą to jedna z możliwości...Wszystko zależy (tak jak napisał Kolega Zbigniew ) ile chcesz na to wydać. Pętla rozpozna każdy pojazd również taczkę czy rower (w zależności od ustawionej czułości)
  Pod pętlę i inne urządzenia można podpiąć syntezator mowy (stosowany w systemach alarmowych) w połączeniu ze wzmacniaczem m.cz i głośnikiem.
  Można zastosować również czytnik kart rfid dalekiego zasięgu (przejeżdżając obok niego pojazdem z kartą np na szybie bramę otworzy tylko i wyłacznie pojazd/osoba z uprawnioną kartą).
  Można też pokusić się o kamerę z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych.
  Najpewniejszy zaś jest lokaj który otworzy bramę z uśmiechem na twarzy i powitaniem w stylu
  "Witam Jaśnie Panie"... :D :D :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Teraz dość popularne są moduły ESP2866 na nich można zrobić to samo co pisze kolega Mareczny a dodatkowo przez wifi można mieć kontrolę wszystkiego co się dzieje wkoło garażu i w nim, natomiast cena to 5 zł za moduł.
 • Poziom 39  
  A czym się to różni od naciśnięcia przycisku pilota? Wszystkie patenty typu pętle, fotokomórki są wg mnie bez sensu, a co jak będziesz chciał po prostu zaparkować przed garażem ? Nie wiem skąd się biorą te "nowe trędy" sterowania idiotycznego bez zwiazku z tym co aktualnie człowiek potrzebuje.
  Dla normalnych pilot przyklejony gdzieś w kieszeni samochodu, dla leniwych np. pilot blink, podłaczony do świateł drogowych.
  Może i ja jestem jakiś chory, ale coraz cześciej (w innych dziedzinach branży instalacyjnej) obserwuje, że jak coś nie ma bluetooth'a wi-fi, GPS i nie jest dotykowe :D to sie do niczego nie nadaje, choć spełnia w 100% oczekiwania .
 • Poziom 19  
  To nie spełnia. Kolega potrzebuje wodotrysk "Witaj w domu Bartek"
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  W kwestii bezpieczeństwa (jeśli jest to brama uchylna) : jak brama rozpozna ,że w zasięgu jej działania nie znajduje się żaden przedmiot lub osoba (rower ,motocykl , wózek z / bez dziecka ) .Otwierając zniszczy / przewróci to co będzie stało w pobliżu .Lubię automatyzację ale przemyślaną . Gdzieś czytałem o magiku ,który wyeliminował klamki w samochodzie i po wypadku jego dziewczynę wyciągała straż pożarna (mam nadzieję że tak pocięli to auto że poszło na złom) .
  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  To pilotem nie można wcześniej otworzyć bramy? Odrywanie rąk od kierownicy? A zmiana biegów , to nie odrywanie reki? Ludzie , życie jest śmiertelną chorobą przenoszona droga płciową... "Niebezpieczeństwa" są wszędzie i żaden system nie przewidzi wszystkich możliwości. Dlatego nadal człowiek jest za wszystko odpowiedzialny.
  Dużo więcej zagrożeń to właśnie automatyczne bezmyślne ( gadżeciarskie) otwieranie bramy jak pisze Kol. elektro16.
 • Poziom 38  
  Czyli bez nadmiernego kopania 2 pary fotokomórek załatwiają sprawę.
 • Poziom 19  
  Może i dwie fotokomórki wystarczą, a gdzie prestiż, gdzie możliwość pochwalenia się przed sąsiadami. Dlaczego nie można mieć otwieranej bramy z powitaniem? Przecież na tym polega postęp. Gdyby każdy ograniczał się do prostoty to do dzisiaj wszyscy kopali by kopaczką i nikt nie potrzebowałby kombajnu. Im bardziej skomplikowane urządzenia tym więcej osób ma zatrudnienie, tym więcej się rodzi nowych pomysłów i rozwiązań. Dlaczego jak kolega ma fantazję to się go sprowadza do prostoty. Prostota jest nudna i nieatrakcyjna!
 • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
  Też jestem zwolennikiem prostych ( i w większości przypadków wystarczających) rozwiązań, ale trzeba być otwartym na oczekiwania mniej lub bardziej wymagających klientów...
  Pomysł, a w zasadzie spostrzeżenie kolegi Mareczny wydaje się być interesujący i przyszłościowy gdyż bluetooth 4.0 jest cały czas rozwijany i są zapowiedzi że jego zasięg w klasie 1 wzrośnie ze 100 metrów (obecnie w teoriii) wkrótce 4-ro krotnie wraz ze wzrostem szybkości i bez zmian na zapotrzebowanie energii !
  W związku z powyższym prośba do kolegi Mareczny (jako najbardziej doświadczonego z nas) o szersze opisanie działania , zastosowanych elementów, sposobu podłączenia , konfiguracji, na co należy zwrócić uwagę (czyli plusy i minusy) itp itd ww urządzenia.
  Z góry serdecznie dziękuję w imieniu swoim i wszystkich którym Kolegi doświadczenie się w przyszłości przyda...
 • Poziom 34  
  Film wyjaśniający jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=IR41IOHCQ5s
  Obecnie smartfony mogą już pełnić rolę takiego identyfikatora BLE jak na filmie. Niestety działa to tylko w telefonach z Win10 i w bardzo nielicznych modelach z systemem Android. Odpowiedni proces jest uruchomiony w tle i w praktyce nie wpływa na szybsze zużycie baterii.
  Jeśli chodzi o "rycie gleby pod pętlę" to są też takie czujniki BLE własną baterią przewidziane do zamontowania drodze. Zamiast "rycia" jest tylko wiercenie otworu. Używa się ich głównie do liczenia przejeżdżających pojazdów.