Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie HDMI Panasonic TX-P42ST50E + YAMAHA RX-V481 + VECTRA

Szymonix 13 Maj 2016 15:42 1155 8
  • #1 13 Maj 2016 15:42
    Szymonix
    Poziom 10  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Ostatnio zaopatrzyłem się w kino domowe jak w temacie. Chciałem wszystkie 3 elementy podłączyć tak, żeby jak najlepiej korzystać z zawartych w nich funkcji tzn. sterowanie HDMI i ARC.
    Póki miałem TV podłączony przez HDMI1 z dekoderem. Włączając TV, ten najpierw wyświetlał obraz z wewnętrznego tunera (co jest logiczne bo na HDMI jeszcze nie było sygnału), a po właczeniu dekodera TV automatycznie przełączał się na HDMI. W drugą stronę to samo. Wyłączam dekoder a TV przełącza się na wewnętrzny tuner.
    W tej chwili dekoder mam podłączony przez HDMI do amplitunera a amplituner do TV. I teraz kilka przypadków, które udało mi się wywołać, niestety w żadnym wypadku nie mogę osiągnąć efektu, o którym piszę na początku i na którym mi zależy.
    Przypadek 1:
    Amplituner połączony z TV przez złącze HDMI1. W amplitunerze wyłączona funkcja sterowania HDMI a w TV włączona funkcja Viera Link.
    Reakcja:
    Po włączeniu TV ten uruchamia się na wewnętrznym tunerze a po załączeniu dekodera sygnał przechodzi przez amplituner i TV przełącza się na HDMI. Po włączeniu amplitunera dźwięk słychać w kinie domowym. Wszystko wydaje się być OK, ale nie korzystam ze sterowania HDMI.

Przypadek 2:
    Amplituner połączony z TV przez złącze HDMI1. W amplitunerze włączona funkcja sterowania HDMI a w TV funkcja Viera Link.
    Reakcja:
    Po włączeniu amplitunera samoczynnie załącza się TV, ale na wewnętrznym tunerze. Po włączeniu dekodera również żadnej reakcji. Wychodzi na to, że sterowanie działa tylko TV jakby zapomniał, że ma się przełączyć na HDMI. Dodatkowo przełączając ręcznie TV na wejście HDMI dźwięk zamiast na kinie domowym pojawia się tylko w TV mimo załaczonego amplitunera. Ten jak się wydaje "wie' o tym bo nie wyświetla ikon głośników, co w normalnym wypadku informuje o działaniu głośników kina domowego. Wyłączenie funkcji sterowania HDMI w amplitunerze powoduje, że dźwięk się pojawia w głośnikach kina domowego. Rozwiązanie słabe, ponieważ i tak muszę przełączyć źródło na HDMI a w dodatku wyłączyć na chwilę sterowanie HDMI żeby był dźwięk więc klikania co niemiara.

Przypadek 3:
    Amplituner połączony z TV przez złącze HDMI2, które obsługuje ARC. W amplitunerze włączona funkcja sterowania HDMI i obsługa ARC a w TV funkcja Viera Link.
    Reakcja:
    Jak w 2 przypadku tylko po włączeniu w TV aplikacji (np. YouTube) dźwięk pojawia się w TV a amplituner przełącza się na wejście AV2.

Jak widać tylko w pierwszym przypadku coś działa jak należy, ale nie mozna korzystać ani ze sterowania ani z ARC

Proszę o jakieś pomysły na rozwiązanie albo na jakieś przeprowadzenie testów żeby zdiagnozować problem.

0 8
  • #2 14 Maj 2016 07:46
    Polon_us
    Poziom 40  

Odnoszę wrażenie, że przy łączeniu tych urządzeń kolega zapomniał o jednej, podstawowej zasadzie.
    Kontrola sprzętu poprzez połączenie HDMI jest możliwa pomiędzy telewizorem a jednym, wybranym urządzeniem.
    Z opisu jaki kolega zamieścił, można odnieść wrażenie, że HDMI-Control włączone jest we wszystkich urządzeniach, co prowadzi do chaosu i dziwnej reakcji urządzeń.

Także, najprzód trzeba zdecydować się z którym urządzeniem telewizor ma współpracować. Moim zdaniem, wybór jest oczywisty, mam tu na myśli wzmacniacz Yamaha.

Drugą sprawą jest podłączenie urządzeń zewnętrznych (np. dekoder, DVD, itp.) w sytuacji kiedy wykorzystywana jest funkcja ARC.
    W moim przekonaniu, w takim przypadku należy te urządzenia podłączać do telewizora, o ile ma wolne gniazda HDMI.
    W takim przypadku można uniknąć wielu problemów z wykorzystaniem ARC. Technologia bardzo często może stawiać odpór :)))

Także reasumując, gdybym był na miejscu kolegi to:
    - wyłączyłbym HDMI-Control w dekoderze i podłączyłbym do gniazda HDMI1 w telewizorze
    - wzmacniacz podłączyłbym do gniazda HDMI2 (ARC) w telewizorze
    - w telewizorze włączone Viera-Link i ARC
    - w wzmacniaczu włączone HDMI-Control (CEC) i ARC

Przy powyższych połączeniach telewizor powinien współpracować z wzmacniaczem. Po włączeniu dekodera i zmianie wejścia w TV, głos z dekodera powinien przejść do wzmacniacza.
    Tu uwaga: nie należy oczekiwać, że po włączeniu dekodera telewizor automatycznie przełączy się na wejście HDMI1. Trzeba to zrobić ręcznie z pilota.

Powodzenia :)

P.S. Powyższą sugestię połączeń napisałem przy założeniu, że wykorzystane jest ARC. Można osiągnąć ten sam efekt (tj. dźwięk z TV w Yamaha) bez wykorzystania ARC.

0
  • #3 14 Maj 2016 09:34
    Szymonix
    Poziom 10  

Dziękuję za reakcję :)
    Dekoder nie ma sterowania więc tu chyba nie ma problemu. Podłączyłem wszystko tak jak Kolega napisał i niestety efekt jeszcze gorszy. TV się załącza sterowane przez amplituner, przełącza się nawet na HDMI2(ARC), do którego jest podpięty ampli. Dźwięku jednak nie ma na ampli i nawet wyłączenie sterowania HDMI w ampli jak w poprzedniej konfiguracji nie pomaga.

Co miałeś na myśli pisząc: "P.S. Powyższą sugestię połączeń napisałem przy założeniu, że wykorzystane jest ARC. Można osiągnąć ten sam efekt (tj. dźwięk z TV w Yamaha) bez wykorzystania ARC."

Bardziej by mi na tym dźwięku zwrotnym zależało niż na sterowaniu.

0
  • #4 14 Maj 2016 12:11
    Polon_us
    Poziom 40  

W zasadzie zestaw zachowuje się poprawnie, tylko nie przenosi dźwięku do wzmacniacza ...

Czy na pewno kolega ma prawidłowe ustawienia dla ARC w telewizorze?

Niezależnie od VieraLink powinno było być zmienione ustawienie -> Sound -> SPDIF Selection -> ARC (Dźwięk -> Wybór SPIDF -> ARC)

Czy kabel połączeniowy HDMI jest wersji HDMI 1.4a lub lepszy? Kabel niższej wersji nie wspiera funkcji ARC, ale może wspierać HDMI-Control.

Polon_us napisał:
    Można osiągnąć ten sam efekt (tj. dźwięk z TV w Yamaha) bez wykorzystania ARC.

Z wyjaśnieniem poczekam na rezultat sugestii zawartych w tym wpisie.

0
  • #5 14 Maj 2016 13:13
    Szymonix
    Poziom 10  

Nie mam takiego ustawienia w TV.
    Czy da się jakoś zweryfikować kabel? Niestety nie wiem jakiej wersji mam kable.
    Czy możliwe jest, że to ustawienie pojawi się kiedy będzie w gnieździe odpowiedni kabel obsługujący tę funkcję?

0
  • Pomocny post
    #6 14 Maj 2016 14:29
    Polon_us
    Poziom 40  

Szymonix napisał:

To znaczy jakiego? Sound (Dźwięk)? SPDIF selection (Wybór SPDIF)? ARC (ARC)?
    Szymonix napisał:
    Czy możliwe jest, że to ustawienie pojawi się kiedy będzie w gnieździe odpowiedni kabel obsługujący tę funkcję?

Wg mnie powinno było być widoczne, co najwyżej byłoby niedostępne lub "wyszarzone".
    Szymonix napisał:
    Czy da się jakoś zweryfikować kabel?

Jeżeli nie na nim jakiegoś opisu, modelu, to będzie raczej ciężko ...
    Jeśli kabel HDMI był kupiony w tym lub zeszłym roku to raczej można powiedzieć, że spełnia wymagania 1.4a.
    Kolega nie ma możliwości sprawdzenia na innym kablu?
    Szymonix napisał:

Proszę przejrzeć załączoną instrukcję tego telewizora [eng] - str. 41

0
  • #7 14 Maj 2016 16:09
    Szymonix
    Poziom 10  

Wstyd się przyznać, ale kupno i wymiana kabla pomogła. Wcześniej sprawdziłem 4! kable, które miałem w domu, ale żaden prawdopodobnie nie był w specyfikacji 1.4 :-(
    Teraz ARC działa jak należy, chociaż nie zawsze sprzęty się dogadują, który ma odtwarzać dźwięk. Nie wiem też dlaczego TV czasami przełącza się po włączeniu na wejście HDMI a czasami nie. Być może zależy to od tego, którym pilotem uruchomię TV i amplituner?
    P. S.
    Ustawienia ARC nie pojawiły się w menu, ale ARC działa!?

1
  • #8 15 Maj 2016 02:15
    Polon_us
    Poziom 40  

Szymonix napisał:
    Ustawienia ARC nie pojawiły się w menu, ale ARC działa!?

Hmm, no nie wiem. Zapomniałem wspomnieć, że te ustawienia są w menu "Settings" (Ustawienia).

A sama funkcja ARC jakkolwiek użyteczna, jest dość kapryśna. Technologia nie jest, moim zdaniem, dopracowana do końca.
    I jeżeli mamy do czynienia z sprzętem różnych producentów, to różnie to może działać.

Trzeba wypracować sobie jakaś metodykę używania, aby sprzęt sprawiał jak najmniej kłopotu.

0
  • #9 15 Maj 2016 10:42
    Szymonix
    Poziom 10  

Dokładnie :-)
    W przypadku kiedy TV puszcza dźwięk na swoje głośniki trzeba na pilocie wybrać VIERA TOOLS->VIERA LINK->WYBÓR GŁOŚNIKÓW - >KINO DOMOWE
    To jest jednak poświęcenie, na które jestem gotowy ;-)
    Bardzo dziękuję za pomoc i myślę, że jeżeli nie ma więcej pytań to można temat zamknąć.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo