Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INDESIT WISL 85 - awaria elektrozamka

mariuszkam 18 Cze 2016 10:30 1185 15
  • #1 18 Cze 2016 10:30
    mariuszkam
    Poziom 14  

Witam, wczoraj padła mi pralka INDESIT WISL 85. Problem dotyczy elektrozamka. Po włączeniu pralka na chwilę pobierze wodę, następnie cały czas ją wypompowuje. Przy tej czynności miga szybko kontrolka czerwona oraz zielona, ale wolniej.
    Rozebrałem programator, w miejscu koło kostki zasilającej elektrozamek widać osmaloną płytkę. Porównałem ją ze zdjęciami dostępnymi na internecie i okazało się, że "czegoś" brakuje na płytce. Coś jakby...wyparowało.
    W czym jest problem...? W miejscu zaznaczonym na czerwono brakuje elementu. Na zdjęciu programatora z internetu " coś" jest w miejscu zaznaczonym.

Witam ponownie, właśnie znalazłem brakującą część...czy ktoś wie, co to dokładnie jest...? Chodzi mi o dokładne parametry

0 15
  • #3 18 Cze 2016 14:24
    mariuszkam
    Poziom 14  

O jakich parametrach muszę kupić...?

0
  • #5 18 Cze 2016 16:53
    Zbych034
    Poziom 36  

Oczywiście blokada też do wymiany.

0
  • #6 18 Cze 2016 17:33
    mariuszkam
    Poziom 14  

Tyle, ze w blokadzie nie ma sie co zepsuć...chyba

0
  • #7 18 Cze 2016 17:49
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Triak sam nie wyparował, to skutek. Albo uszkodzona blokada, albo zwarcie we wtyczce/ przewodach do niej.

0
  • #8 19 Cze 2016 13:22
    mariuszkam
    Poziom 14  

Witam ponownie, zakupiłem na Wolumenie odpowiednie części, dodatkowo wziąłem wymieniłem triaka obok, ponieważ z tyłu widać było, że mniejszy triak w czasie zwarcia dotknął większego...było ryzyko, że też się spalił. Koszt to 8 zł, na wszelki wypadek kupiłem 2 dodatkowe te mniejsze.
    Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc...
    Po podłączeniu pralka zaczęła prac, zobaczę tylko czy na koniec prania zamek otworzy blokadę drzwi.
    Przez przypadek zauważyłem, że na obudowie występuje małe napięcie, jestem uczulony na niskie napięcia, więc kiedy dotknąłem obudowy wyczułem mały przepływ prądu.
    Próbówka się zapala po sprawdzeniu obudowy, ale zanika po dotknięciu ręką masy. Na razie nie sprawdzałem czy przewody, są nie uszkodzone, ponieważ po uruchomieniu pralka zaczęła od razu prac, więc muszę poczekać na koniec prania i wtedy sprawdzę stan wszystkich przewodów. Czy macie jakieś sugestie w tym temacie...?

0
  • #9 19 Cze 2016 16:48
    Gobro
    Poziom 28  

Sprawdź czy w gnieżdzie sieciowym jest podłączone uziemienie na bolcu.
    Pewnie go nie ma i stąd to napięcie na obudowie.

0
  • #10 19 Cze 2016 22:05
    mariuszkam
    Poziom 14  

Sprawdziłem, masa w gniazdku jest podłączona. Niestety "inaczej" działa elektrozamek. Po włączeniu do sieci, miga dioda elektrozamka, po zamknięciu drzwi, świeci się cały czas...wcześniej drzwi były blokowane po ustawieniu prania i włączeniu startu. Domyslam się, że zamek do wymiany...

0
  • #11 20 Cze 2016 21:07
    mariuszkam
    Poziom 14  

Mam dodatkowe pytania...pralka pierze, ale nie otwiera drzwi na koniec prania, trzeba ręcznie odblokować zamek. Dlaczego tak jest...?
    Druga sprawa, to zamek blokuje drzwi nawet, jesli pralka nie jest podłączona do zasilania.
    Co może być przyczyną...?

0
  • Pomocny post
    #12 20 Cze 2016 22:14
    nares
    Specjalista AGD

mariuszkam napisał:
    Co może być przyczyną...?

A blokadę w końcu wymieniłeś? Może nadal bawisz się w zgadywanki...

0
  • Pomocny post
    #13 20 Cze 2016 22:16
    Robo-technical
    Poziom 25  

Elektrozamek nadaje się do wymiany - sprawa bezdyskusyjna, choćby profilaktycznie. Sprawdź jeszcze drzwi czy rygiel dobrze wchodzi. Jak nie umisz tego stwierdzić na oko to rozkręć je - to dość częsta przypadłość w Indesitach. Główne jakie miewam w tej marce:)

0
  • #14 29 Cze 2016 22:22
    mariuszkam
    Poziom 14  

Witam ponownie i pewnie ostatni raz...wymieniłem zamek. Jak na razie pralka pracuje bez zarzutów. Jeszcze raz dziękuję za okazaną pomoc

0
  • #15 30 Cze 2016 07:21
    Zbych034
    Poziom 36  

Masz bardzo cierpliwą kobietę :D

0
  • #16 30 Cze 2016 23:23
    mariuszkam
    Poziom 14  

Niekoniecznie, ponieważ pralka była cały czas sprawna, jedynie co musiałem robić przy praniu, to ręcznie odblokować drzwi...więc nie miała aż tak źle. A na temat cierpliwości mojej kobiety, to mógłbym napisać powieść...niecierpliwa to jej drugie imię :)
    I tym miłym akcentem kończę ten temat. Dziękuję jeszcze raz...

0