Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AKZ231 kuchenka +płyta ceram - uszkodzony moduł

jerrylu 01 Lip 2005 22:53 4522 2
  • #1 01 Lip 2005 22:53
    jerrylu
    Poziom 9  

Witam
    Czy któryś z kolegów miał taki przypadek.
    Wyświetlacz pokazuje błąd F04 czyli wg serwisówki błąd komunikacji-
    zalecają wymienić moduł Capricom (oven power unit) lub Scales (hob control unit).
    Dobrałem się do ustrojstwa w module zwanym Scales zobaczyłem spaloną płytkę pod diodami prostowniczymi, diody dobre ale na zapas wymieniłem, przy transformatorze uszkodzony bezpiecznik termiczny - wymieniłem, na zapas wymieniłem tyrystor i triak, posprawdzałem reszte tranzystorów i diod wszystko OK, W tym module jest scalak XC500333CP nie wiem czy jest dobry. Wszystkie połączenia sa ok nie ma zimnych lutów.
    W module Capricom posprawdzałem wszystkie tranzystory i diody oraz przekaźniki wszystko ok, jest tu jeszcze kilka scalaków powierzchniowych ale nie wiem czy są dobre.
    Po moich naprawach żadnych rezultatów nadal błąd F04
    Serwis nie bawi sie w naprawe modułów wymienia całe jeden kosztuje 370 pln a drugi coś ok 500 pln
    Kupiłbym cały moduł ale nie wiem który jest uszkodzony, nie wiem jak je wytestować.
    Poproszę o Wasze sugestie
    DZIĘKI

Załączniki:
  • #2 02 Lip 2005 10:08
    112828
    Usunięty  
  • #3 12 Lis 2005 23:01
    jerrylu
    Poziom 9  

Udało się, naprawiłem whirlpoola oczywiście jeszcze w lipcu.
    Jak pisałem wyżej są dwa moduły, w jednym zwanym Scales (na schemacie oznaczony jako SCA) powymieniałem diody prostownicze i bezpiecznik termiczny oraz triak i tyrystor, drugi moduł Capricom (na schemacie oznaczony jako CR) został przeze mnie sprawdzony optycznie i to co mogłem miernikiem.
    W tej kuchence znajduje się trzeci moduł który był uwalony, jest on zamontowany pod płytą ceramiczną w plastikowej obudowie( na schemacie oznaczony jako AR). Ten ów moduł steruje spiralami grzejnymi
    płyty ceramicznej a jest on sterowany sygnałem z modułu SCA i zmodułu SCA dostaje zasilanie przewodami oznaczonymi na schemacie jako Vdd i Vss. Otóż uszkodzenie polegało na tym że dioda znajdująca się w module AR(na wejściu zasilania) która jest podłączona pomiędzy przewodami Vdd i Vss byłą przebita ta że tworzyła zwarcie miedzy tymi przewodami stąd w module SCA kopciły się diody prostownicze i uszkodził się bezpiecznik termiczny.
    Wymieniłen tą diodę na zwykłą BAVP17 i jak ręką odjął, kuchenka hula.
    Prawdopodobnie skok napięcia w domowej instalacji elektrycznej spowodował przebicie diody.
    Podejrzewam że naprawa w autoryzowanym serwisie kosztowała by około 1000 PLN

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME