Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki do Skoda Fabia 1

rob_7 05 Jul 2016 09:48 6657 16
    rob_7
    Level 10  
    Witam.

Stało się nieszczęście i padł mi oryginalny głośnik w Fabci. To tej pory byłem nawet dosyć zadowolony z nich, grają pod podstawowym modelem Alpine CDE-120. I teraz się zastanawiam czy kupić nowy fabryczny głośnik czy się bawić w coś innego. Coś innego wymusi dokupienie dystansów, prawdopodobnie także montaż wzmacniacza, ciągnięcie tych wszystkich kabli, sporo tego. Wzmacniacz w prawdzie mam (Xetec Vector 200.4) więc zakupu nie będzie, ale kable musiałbym zrobić. Drzwi sobie kiedyś wykleiłem matami STP Silver, bo mi zostały z innego samochodu.

Nie chcę wydawać na głośniki więcej jak 300 zł, czyli w grę wchodzą podstawowe modele Hertz, Helix, PowerBass. Czy przeskok będzie aż tak duży że wato się bawić w rzeźbienie w aucie które pewno i tak sprzedam za 2-3 lata? Czy przy tych nie fabrycznych głośnikach mogłoby się obyć bez wzmacniacza?

Pozdr
    kamil trx
    Level 17  
    Skoro wzmacniacz już masz, to wg mnie właśnie grzechem byłoby go nie wykorzystać. W końcu 2-3 lata to szmat czasu i na pewno zdążysz się jeszcze nacieszyć nową instalacją. Może to, że ten fabryczny głośnik padł, to po prostu ma być impuls, żeby Cię skłonić do zrobienia następnego kroku.
    Poza tym instalacja dystansów i wzmaka nie jest aż tak trudna, więc jeśli poradziłeś sobie z wygłuszeniem drzwi, to myślę że teraz też dasz radę. A to forum jest po to, żeby w razie czego pomóc. I last but not least: zbierzesz cenne doświadczenia, które ułatwią Ci montaż audio w kolejnym aucie, bo chyba po zmianie nie poprzestaniesz na tym "co fabryka dała". A zestaw po prostu będziesz mógł zdemontować i może bez trudu zainstalować w nowej furze.
    Krótko mówiąc widzę tu same zalety, dlatego gorąco zachęcam do włożenia tej odrobiny wysiłku, bo satysfakcja będzie bezcenna.
    rob_7
    Level 10  
    Szczerze to bym nawet bardzo chciał, ale duże znaczenie ma tutaj czas, którego jak zawsze brakuje. :) Może faktycznie będę dużo szczęśliwszym człowiekiem jaki zrobię to "po bożemu".

W takim razie kolejne pytanie się pojawia. Który zestaw brać? Słucham wszystkiego poza metalem i klasycznym rockiem.
    kamil trx
    Level 17  
    Z tych, które wymieniłeś, skłaniałbym się chyba ku Hertzom, ale spoza listy myślę że sprawdziłbym na Twoim miejscu jeszcze Sinus Live.
    rob_7
    Level 10  
    a może coś takiego EXCURSION SX-6C? Grają w moim stylu, głębokość montażowa fajna..
    kamil trx
    Level 17  
    Tego modelu akurat nie słyszałem, ale marka jest dość zacna, więc ryzyka dużego raczej nie ma.
    rob_7
    Level 10  
    Tak więc zakupiłem EXCURSION SX-6C. Wczoraj dotarły i czekają na montaż. Jeszcze muszę skompletować dodatki (spinki, kable do wzmacniacza) i jedziemy z koksem. Po montażu pochwalę się .
    kamil trx
    Level 17  
    Miałem kiedyś subwoofer 8" tej marki, miło wspominam. Potem sprzedałem i... żałowałem. Czekam na wrażenia. Pozdrawiam.
    rob_7
    Level 10  
    Jeszcze jestem w trakcie ostatnich prac wykończeniowych przy drzwiach (dokleić trochę maty STP) ale już teraz efekt przerósł moje oczekiwania. od tej pory w każdym nowym samochodzie musi być zestaw odseparowany, wzmacniacz i wytłumienie.

Co do samego zestawu. Pewno zagra jeszcze lepiej jak się wygrzeje, ale już teraz 16-tki grają przyjemnie i soczyście. Tweetery niestety trochę zbyt nachalnie jak na moje ucho, ale takie też były komentarze przed zakupem więc wiedziałem czego się spodziewać. Efekt będzie jeszcze lepszy jak założę boczki na drzwi i zatkają się te wszystkie małe dziurki :)
    kamil trx
    Level 17  
    rob_7 wrote:

Tweetery niestety trochę zbyt nachalnie jak na moje ucho

Spoko wodza! To się da załatwić, poprawić, utemperować, tylko może trzeba będzie odrobinę zmodyfikować instalację. Jak Ty masz je teraz podłączone? Z frontowych kanałów przez zwrotnice, czy w Bi-Ampingu?
    kamil trx
    Level 17  
    Tak właśnie przypuszczałem. A byłoby lepiej zwrotnice tweeterów zasilić z wolnej pary kanałów wzmacniacza. Wtedy będziesz miał ich oddzielną regulację i łatwo skorygujesz poziom do takiego jak lubisz, pozbywając się problemu "nachalności".
    rob_7
    Level 10  
    No tak, ale w radiu mam tylko jedną parę RCA, nie ma jak obsłużyć kolejnych kanałów wzmacniacza.
    kamil trx
    Level 17  
    Możesz użyć przejściówek 1RCA-2RCA. Są w postaci kabli lub wtyczek, w cenie od kilku złotych.
    rob_7
    Level 10  
    Panowie, mam pociągnięty kabel o przekroju 8mm2 pod zasilanie wzmacniacza:
    Xetec Vector V 200.4
    Moc nominalna @ 4ohm: RMS 4x50W
    - Moc nominalna @ 4ohm: RMS 2x120W
    - Moc nominalna @ 2ohm: RMS 4x63W
    - Pasmo przenoszenia: 20 - 40.000Hz
    - Zniekształcenia THD@1kHz: 0,10%
    - Stosunek sygnał/szum: 90dB A
    - Filtry hi-pass: 32-320Hz
    - Filtry lo-pass: 32-320Hz
    -zabezpieczenie 2x20A

Zasilam tym zestaw:
    Excursion SX-6C
    2-drożny samochodowy zestaw głośnikowy
    średnica wooferów: 165 mm (6,5 cala)
    moc RMS: 75 W
    moc Max: 200 W
    impedancja: 4 Ohm
    pasmo przenoszenia: 55 - 20 000 Hz
    skuteczność (1W/1m): 90 dB

Wydaje mi się, że do tego celu prądowo będzie ok, ale co jeśli chciałbym pod drugi kanał podpiąć subwoofer?
    Rockford Fosgate Punch HE RFP4412
    Amplification Type passive
    Speaker Driver Diameter 12"
    Speaker Driver Diameter (metric) 305 mm
    Nominal Output Power 200 Watt
    Max (RMS) Output Power 400 Watt
    Nominal Impedance 4 Ohm
    Sensitivity 87.5 dB
    Connectivity Technology wired
    kamil trx
    Level 17  
    rob_7 wrote:

ale co jeśli chciałbym pod drugi kanał podpiąć subwoofer?

Też będzie ok.
    rob_7
    Level 10  
    Samochód poskładany, zestaw wygrzany. Jeszcze woofera nie założyłem, ale póki co nie odczuwam takiej potrzeby. Efekt przerósł oczekiwania, jest "soczyście", stopę perkusji czuć w przeponie.