Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik radiowy UKF a CB radio

ignacy15 06 Jul 2016 18:14 1167 7
    ignacy15
    Level 14  
    Witam!
    Zwracam się z prośbą o poradę, czy da się przestroić zwykłe radio kuchenne UKF tak, aby odbierało 19 kanał drogowy CB (27.180). Pytam, ponieważ chciałbym przerobić takie radio, tylko nie wiem, czy to jest możliwe.
    Proszę o odpowiedzi, dziękuję i pozdrawiam!

Dodano po 36 [sekundy]:

Dodam, że mam do dyspozycji miernik częstotliwości.
    ignacy15
    Level 14  
    No właśnie nie wiem czy prościej, ponieważ trzeba wytrawiać płytkę, kupować elementy, składać. Radio UKF jest już gotowe, tylko trzeba go przestroić, a efekt pewnie będzie taki sam...
    abart64
    Level 32  
    ignacy15 wrote:
    No właśnie nie wiem czy prościej, ponieważ trzeba wytrawiać płytkę, kupować elementy, składać. Radio UKF jest już gotowe, tylko trzeba go przestroić, a efekt pewnie będzie taki sam...

Poczytaj o różnicy między modulacją AM i FM
    ignacy15
    Level 14  
    Są radia z przełącznikami między modulacją AM a FM
    abart64
    Level 32  
    ignacy15 wrote:
    Są radia z przełącznikami między modulacją AM a FM

Są.
    Ale piszesz że kuchenne UKF chcesz przestrajać.Pewnie jeszcze z syntezą...
    ignacy15
    Level 14  
    Moje radio kuchenne ma przełącznik między AM i FM. Chciałem je przestroić z częstotliwości UKF na kanał 27.180.

Dodano po 41 [sekundy]:

Podobno można to zrobić manipulując cewka
    2N3866
    Level 29  
    Szerokość kanału radiotelefonicznego to pojedyncze kHz, bo tutaj jest bardzo mała dewiacja częstotliwości przy FM, a dla AM stosuje się ograniczone pasmo akustyczne do nieco ponad 3 kHz. Ponieważ potencjalnie w sąsiednich kanałach może trwać transmisja, radio CB ma w p.cz. filtr kwarcowy, żeby zmieścił się w nim tylko jeden kanał, a sąsiednie już nie. Pasmo p.cz. w odbiorniku radiofonicznym jest dużo szersze, więc istnieje ryzyko, że na przestrojonym radiu kuchennym będziesz słyszeć kilka rozmów z różnych kanałów równocześnie. Radio z EdW niestety tego problemu nie rozwiązuje, tam selektywność taka jak w radiu kuchennym.

Poza tym jest jeszcze inny problem - radio kuchenne to nie jest radio, gdzie masz dowolny zakres pożeniony z dowolną modulacją. AM to zwykle fale średnie lub długie (czyli poniżej 2 MHz). FM to UKF (czyli powyżej 87 MHz). Proste kręcenie cewkami nie wystarczy, żeby się dostać w okolice 27 MHz, konieczna będzie poważna wymiana elementów. Z dwojga złego lepiej już iść w radio z EdW albo zrobić układ na bazie tego: http://sklep.vega-tronik.eu/images/AVT/AVT2807.pdf - może jeszcze gdzieś dostaniesz płytki, ewentualnie zmontujesz na uniwersalnej - tutaj masz nawet w miarę przyzwoity filtr kwarcowy, radiowy układ scalony w obudowie jednorzędowej, indukcyjności w postaci dławików, typowe kwarce.