Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wlasnego komputera/jak zaczac.

GrzegorzMalyska 13 Jul 2016 09:42 1983 34
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Cześć, właśnie skonczylem gimnazjum i ide do liceum do klasy o profilu mat-inf-fiz. Chcialbym sie was zapytac jak moge zaczac uczyc sie elektroniki, gdyz bardzo mnie to ciekawi. Chcialbym sie kierowac w strone techniki cyfrowej, oraz nauczyc tworzyc sam schematy ukladow. Poleccie mi jakas literature do elektroniki/elektrotechniki, oraz jakie uklady wykonywac na poczatek(chce sam projektowac), oraz jakie zagadnienia z matematyki beda niezbedne !

Bardzo dziekuje i pozdrawiam.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Moze glupie pytanie. Jesli bym sie uczyl te 2-3 lata po te 5-6h dziennie i dazyl do wszystkiego po kolei, to czy istnieje szansa, ze sam zaprojektowalbym komputer o stopniu zlozonosci hmm..pierwszego Macintosha ?
    jakubek56
    Level 31  
    To zależy od twojej samodyscypliny.
    Najpierw przeczytaj całą serię MIK-a i spróbuj zbudować CA80.
    Później spróbuj zbudować klona jakiegoś klona commodore, zx spectrum lub amigi.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Podlinkuj mi MIK'a.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Polecisz mi jakis ksiazki do elektroniki analogowej, bym to wszystko pojal ?
    jakubek56
    Level 31  
    Ja uczyłem się z filmów na youtube.
    zdzichra
    Level 30  
    Bardzo ambitne plany.Nic tylko trzymać kciuki by kolega wytrwał i doprowadził do pełnej realizacji.Na początek polecić mogę książki z serii Dieter Nuhrmann "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" i zacząć od tomu "Elementy" książki już wiekowe ale jak się postarasz to je zdobędziesz.W prosty i sympatyczny sposób wprowadza młodych adeptów w arkana elektroniki .
    Jeżeli chodzi o układy zacznij od najprostszych-najważniejsze żebyś rozumiał dokładnie jak i dla czego to działa lub nie.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Co koledzy mysla o Elektrotechnice Stanislawa Bolkowskiego ?

Dodano po 2 [minuty]:

Aha jeszcze jedno, jak sobie poradzic/dac rade, z powszechnym problemem PCB w domu ?
    zdzichra
    Level 30  
    GrzegorzMalyska wrote:
    Co koledzy mysla o Elektrotechnice Stanislawa Bolkowskiego ?

Dodano po 2 [minuty]:

Aha jeszcze jedno, jak sobie poradzic/dac rade, z powszechnym problemem PCB w domu ?

Każda książka która przybliży cię do wiedzy jest dobra.
    PCB jest wiele amatorskich rozwiązań od ręcznego rysowania poprzez drukarki laserowe po foto druk.Płyty wielowarstwowej(więcej niż 2warstwy)w domowych warunkach nie zrobisz ale więcej jak dwustronna płytka przez najbliższe lata nie będzie ci potrzebna.
    Wiedzę na temat elektronicznych układów zdobywał będziesz latami technikę wykonania PCB opanujesz w kilka godzin :D
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Moge wiedziec jak moze byc wiecej niz 2 warstwy ? o_0

Dodano po 11 [minuty]:

Przerobilem Elektronike Dla Bystrzakow dzis w caly dzien. Co dalej ? Bardzo duzo sie nauczylem stamtad <3 <3. Tylko nie wiem co moge dalej przerabiac. Pomóżcie
  • Helpful post
    zdzichra
    Level 30  
    GrzegorzMalyska wrote:
    Moge wiedziec jak moze byc wiecej niz 2 warstwy ? o_0

Zobacz to
    http://pcb.evatronix.com/produkcja/[quote:4c1d3ccdde="GrzegorzMalyska"> target="_blank" rel="nofollow noopener ugc" class="postlink">http://pcb.evatronix.com/produkcja/[quote:4c1d3ccdde="GrzegorzMalyska wrote:
    Przerobilem Elektronike Dla Bystrzakow dzis w caly dzien

Jeżeli zapamiętałeś wszystko to jestem pełen podziwu i wróżę ci wielką przyszłość.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    O plytkach PCB juz cos wiem, mozna jakas nastepna lekture ?
    deus.ex.machina
    Level 32  
    GrzegorzMalyska wrote:
    Chcialbym sie kierowac w strone techniki cyfrowej, oraz nauczyc tworzyc sam schematy ukladow. Poleccie mi jakas literature do elektroniki/elektrotechniki, oraz jakie uklady wykonywac na poczatek(chce sam projektowac), oraz jakie zagadnienia z matematyki beda niezbedne !

Elektronika to nie elektrotechnika. Polecam zacząć od podstaw - może "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" Nuhrmana?
    Co do cyfrówki to właściwie nie znam dobrej pozycji w języku polskim traktującej poważnie a zarazem przystępnie syntezę układów cyfrowych która nie jest tak intuicyjna jak wielu osobom wydaje się pierwszy rzut oka, co więcej by poprawnie projektować układy cyfrowe trzeba rozumieć elektronikę analogową.

Czy jesteś w stanie zaprojektować komputer - tak - myślę ze wzorując się na wielu dostępnych rozwiązaniach nie ma problemu dziś (poza montażowymi) by nawet hobbysta mógł względnie łatwo zaprojektować system uP bazujący na np 16/32 bitowym MC68000 - powyżej tego stopień komplikacji PCB rośnie już do tego poziomu ze zwyczajnie nie jest to tanie.

Typowy 8 bitowym system znacznie przewyższający wszystkie systemy z lat 80 to będą dziś 3 -4 układy (CPU + xROM + SRAM - łącznie ok 100 pinów - można dodać do tego jakaś logikę klejącą, bufor i właściwie mamy wydajny 8 bitowy uP).
    zdzichra
    Level 30  
    deus.ex.machina wrote:
    Elektronika to nie elektrotechnika

To fakt lecz wiedza z zakresu elektrotechniki żadnemu elektronikowi nie zaszkodzi podobnie jak wiedza z fizyki i znajomość matematyki :D
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Przerobilem Elektronika Latwiejsza niz przepuszczasz Elementy. Prosilbym o cos trudniejszego, spodobaly mi sie strasznie tranzystory i kondensatory. Znacie cos troche trudniejszego ?

AproPO MC68000 to jest ten procesor na ktorym zostal zbudowany Macintosh Classic ? Gdzie go moglbym kupic ?

Oplaca sie isc odrazu w SMD czy montaz przewlekany ?

Dodano po 2 [minuty]:

http://helion.pl/ksiazki/elektronika-alez-to-...olski-zbigniew-jachna-ewelina-majd,a_010o.htm
    Co myslicie o tej ksiazce na poczatek ? ^

http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-dla-mikrokon...wydanie-ii-tomasz-francuz,jcmika.htm#format/e
    Oplaca sie od poczatku uczyc AVR ? Chcialbym uczyc sie jakichs 16-bitowych / 32-bitowych mikrokontrolerow, sa takie ?
    zdzichra
    Level 30  
    GrzegorzMalyska wrote:
    Przerobilem Elektronika Latwiejsza niz przepuszczasz Elementy. Prosilbym o cos trudniejszego, spodobaly mi sie strasznie tranzystory i kondensatory.

Gratuluję .
    Przerobiłem znaczy przeczytałem i zapamiętałem.
    GrzegorzMalyska wrote:
    Znacie cos troche trudniejszego ?

Jakiś układ z tego wykonałeś?Jak sprawdza się elementy elektroniczne?Gdybyś miał wykonać miernik analogowy-woltomierz prądu stałego do50V to potrafisz dobrać elementy dla ustroju o czułości 10mikro Amper i rezystancji wewnętrznej 1kOhm?
    Popraw pisownię swoich wypowiedzi
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Wlasnie, kolego wyzej, sprawdza elementy elektroniczne to umiem, diody, tranzystory, rezystory miernikiem, zrobilem multiwibrator astabilny. Co do miernika, to nie mam pojecia, chcialbym sie nauczyc wyliczac czegos takiego.

Dodano po 1 [minuty]:

Co do miernika, to jedyne co przychodzi mi do glowy to datasheet tego ukladu i ten uklad, mowa oczywiscie o: ICL7106.
    zdzichra
    Level 30  
    GrzegorzMalyska wrote:
    Co do miernika, to nie mam pojecia, chcialbym sie nauczyc wyliczac czegos takiego.

To nie jest trudne to są podstawy-prawo Ohma-gdybyś czytał dokładniej potrafiłbyś to już po stronie 83 tej książki.Nie idź na ilość tylko na jakość zdobywanej wiedzy.
    GrzegorzMalyska wrote:
    Znacie cos troche trudniejszego ?

Popraw pisownię swoich wypowiedzi
    pawel1148
    Level 23  
    GrzegorzMalyska wrote:

Oplaca sie od poczatku uczyc AVR ? Chcialbym uczyc sie jakichs 16-bitowych / 32-bitowych mikrokontrolerow, sa takie ?

Opłaca się ogarnąć AVR na początku ale AVR to 8bitowce. Z Atmela 32 bitowce są w ARM.
    Co do książek od elektroniki to podstawa szkolna to zwykle
    Pióro Barbara, Marek - Podstawy Elektroniki cz. I i II
    Głocki Układy cyfrowe
    Oprócz tego polecam również
    Horowitz Hill Sztuka elektroniki(z tym że 2 części czyli cyfrowej tak nie bardzo polecam bo w wydaniu które mam jest bardzo przestarzała ta część)

Polecam jednak nie zapychać się książkami tylko po kolei je przerabiać, bo jak sie za dużo chce na raz to sie nic nie zrobi. Bolkowski Elektrotechnika był chyba również moją 1wszą książką na ten temat. Bardzo fajnie napisaną, nie zawiera zbyt dużo treści niezrozumiałych na tym poziomie.
    Jeśli jesteś w stanie poświecić nauce 4-5h dziennie przez 2-3lata to podziwiam.

PS: Można wiedzieć dlaczego wybrałeś akurat liceum ?? W pobliżu nie było godnego uwagi technikum ??
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Czy AVR maja cos wspolnego z ARM ? W ARM 32-bitowce to chyba te Cortexy ktorych przylutowanie graniczny z cudem ? Dzieki za ksiazki, wiem cyfrowka sie bardzo szybko zmienia, a 2 tom sztuki elektroniki to cyfrowka. Nieraz nawet wiecej niz 4-5h dziennie.

Wiecej mnie naucza matematyki w liceum(gdyz to typowo matematyczne), a programowania/elektroniki to i tak wole sie samemu uczyc. Coz taki juz jestem, samouk. 3 lata sie uczylem samemu z informatyki i ogarnalem GameDev, Assembly, oraz mase innych rzeczy na poziomie bdb.

Jeszcze takie pytanie ode mnie, ta ksiazka na poczatek AVR(jesli oczywiscie znam jezyk C dla PC'tow) to dobry wybor ?

Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, czy jak sie odrazu zaczne uczyc ARM to wyjde lepiej czy jak AVR i potem ARM ?
    zdzichra
    Level 30  
    GrzegorzMalyska wrote:
    Wiecej mnie naucza matematyki w liceum

Języka polskiego mam nadzieję również.Zgodnie zRegulaminem
    3. Zasady uczestnictwa w forum.

3.1. Zabronione jest w szczególności:

3.1.13. Publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Dobra, będę już pisać zgodnie z językiem polskim xD. Mógłbyś się odnieść do posta mojego ostatniego ?
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    GrzegorzMalyska wrote:

Jeszcze jedno pytanie, czy jak sie odrazu zaczne uczyc ARM to wyjde lepiej czy jak AVR i potem ARM ?

Rdzeń ARM jest IMHO znacznie bardziej złożony od AVR, ponadto datasheety i biblioteki wciąż mają błędy. Polecam najpierw bardzo dobre opanowanie AVR, zanim weźmiesz się za ARMy.

GrzegorzMalyska wrote:
    Prosilbym o cos trudniejszego, spodobaly mi sie strasznie tranzystory i kondensatory. Znacie cos troche trudniejszego ?

Jeżeli lubisz głęboką wodę, to książki autorstwa Baranowskiego. Kiedy je opanujesz ze zrozumieniem, to w technice analogowej i impulsowej będziesz obcykany.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Jeszcze takie pytanie do kolegi wyżej, chciałbym nauczyć się liczb zespolonych, bo podobno bardzo ułatwiają niektóre wyliczenia w elektronice. Można wiedzieć z jakiej książki je mogę poznać, oraz w jakiej klasie liceum są?
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    GrzegorzMalyska wrote:
    Można wiedzieć z jakiej książki je mogę poznać

Dowolna książka do algebry dla szkół wyższych technicznych.
    GrzegorzMalyska wrote:
    oraz w jakiej klasie liceum są?

Nie ma ich w liceum, lecz na studiach - na pierwszym semestrze.
    GrzegorzMalyska
    Level 8  
    Umiem jedynie cały program gimnazjum na 6, jak mogę dalej się rozwijać w kierunku analizy matematycznej i algebry. Pokieruj jak możesz, umiem sam się nauczyć.
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    GrzegorzMalyska wrote:
    Pokieruj jak możesz, umiem sam się nauczyć.

Więc otwórz guglarkę i sam poszukaj, trochę samodzielności.
    Zresztą, wszelkiej maści poradników internetowych (i slajdów wykładowych) jest sporo, zwłaszcza po angielsku.