Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mitsubishi FX3U-48MT/DSS - obsługa enkodedera

28 Lip 2016 15:07 1890 13
  • Poziom 13  
    Posiadam maszynę obsługiwaną przez sterownik Mitsubishi FX3U-48MT/DSS. Wykorzystywany jest w niej enkoder inkrementalny, podłączony do wejść X0 oraz X1. W programie używam licznika C251 do odczytu kąta obrotu. Od niemal trzech lat wszystko działało bez zarzutu, a teraz pomiar czasem działa poprawnie, czasem nie mirzy kąta w ogóle, a czasem mierzona wartość wynosi 4000-6000. Enkoder sprawdziłem, działa poprawnie.

Co może być przyczyną tej awarii i jak temu zaradzić?
  • Poziom 22  
    WItam, jak sprawdziles enkoder ?

Czasem tez czlowiek skupia sie na elektryce a tu np slizga sprzeglo na enkoderze itp..

Jesli nie to raczej naprawa Fx
  • Poziom 13  
    Podłączyłem do innego sterownika. Poza tym zarówno sprzęgło, jak i enkoder są nowe i solidnie zmontowane. A czy jest możliwość, że ślizganie się sprzęgła dałoby odczyt idący od razu w tysiące?

Już wymieniłem sterownik na nowy, bo maszyna musi działać. Dzisiaj chłopaki zaczęli na niej pracować, to zobaczymy, co będzie dalej. Na razie wszystko jest OK.

A co mogło paść w sterowniku?
  • Poziom 33  
    Co mogło paść :?: Trzeba zajrzeć do środka i analizować układ.
  • Poziom 13  
    Maszyna znowu wariuje. Po wymianie enkodera i sterownika na nowe (oba były uszkodzone), zaczęła mierzyć kąt obrotu od 1600 stopni. Stało się to tylko raz, potem działała już poprawnie.

Dlaczego sterownik mierzy kąt w ten sposób? Spotkał się już ktoś z takim zachowaniem?
  • Poziom 22  
    A moze w programie jest cos nie tak?
  • Poziom 13  
    I nagle po trzech latach problem by się pojawił? Sprawdzałem program wiele razy (nie jestem jego autorem) i nie widzę tam błędu. Tam jest tylko obsługa enkodera, skalowanie pomiaru i porównywanie.
  • Poziom 22  
    Skoro sprawdzales program to przeciez mozesz zobaczyc w ktorym momencie pojawia sie 1600 jako dana kata. Czy to jest na wejsciu z enkodera czy po przeliczeniu i w jakich warunkach. Co wtedy pokazuje licznik enkodera - danay bezporednio z wejscia.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Jeśli możesz to prześlij program na priv.
    Obejrzę i może coś powiem.
    Czy jest dodatkowy czujnik położenia wału maszyny tzw punkt zerowy?
  • Poziom 13  
    Tak, jest punkt zerowy - indukcyjna krańcówka. Sprawdzałem ją i działa poprawnie. Licznik odpowiadający za obsługę enkodera jest resetowany, gdy krańcówka ta jest aktywna.
  • Poziom 15  
    Jak wysterowany jest licznik(w przypadku liczników szybkich jego cewka na stałe)?
    Jaką instrukcją porównywane są wartości z licznika?
  • Poziom 13  
    Jest on wysterowany stykiem M8000. A porównywany zwykłą funkcją porównania.
  • Poziom 15  
    Z tego co opisałeś może wynikać że licznik nie jest zawsze zerowany funkcją RST
    Trzeba przyjrzeć się wejściu resetującemu czy zawsze się pojawia.
    Może warto by było użyć tu instrukcji DHSCR i robić reset licznika jego stanem.
    Nie widziałem całego programu więc tyle mogę pomóc.
  • Poziom 13  
    Dodałem jeszcze jeden bezwzględny reset po naciśnięciu pedała startu. Na razie nie wariuje, ale wcześniej też działo się to co tylko co jakiś czas, więc jeszcze nie świętuję sukcesu. :)