Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki Halla pytania dotyczące parametrów

korneliusz1 04 Sie 2016 12:07 1344 11
  • #1 04 Sie 2016 12:07
    korneliusz1
    Poziom 5  

Witam serdecznie,

mam zamiar zakupić kilka części na tme i stwierdziłem że kupię sobie czujnik halla.

Wybrałem dwa najtańsze modele w dwóch kategoriach:

SS411P w kategorii Czujniki Halla http://www.tme.eu/pl/details/ss411p/czujniki-halla/honeywell/

SM451RT w kategorii Czujniki pola magnet. rezystancyjne (jeżeli dobrze rozumiem to nie jest nawet czujnik halla) http://www.tme.eu/pl/details/sm451r/czujniki-pola-magnet-rezystancyjne/honeywell/sm451rt/

Jeśli dobrze rozumiem oba są cyfrowe i dają tylko sygnał 1 lub 0.

Moje pytanie dotyczy "zakresu pomiarowego":

Zakres pomiarowy dla SS411P: -140...140G

Zakres pomiarowy dla SM451RT: -7...7 Gs

Chciałem się dowiedzieć czy oni się pomylili i jaka powinna być jednostka(G czy Gs) czy może są to dwie różne jednostki i co to jest za jednostka bo nie znalazłem w internecie?

Jeśli jednostki są takie same to wyglądało by to tak że w pobliżu tego pierwszego mogę dalej ruszać magnesem i nie zmieni się stan niż u drugiego.

Ostatnie moje pytanie brzmi czy jeżeli bym miał zbyt mocny magnes czy nie uszkodzę czujnika?

Moja wiedza na temat czujników pola magnetycznego jest prawie zerowa więc proszę o pomoc i poprawienie mnie jeśli się mylę.

Kornel

0 11
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 04 Sie 2016 21:10
    jaszto
    Poziom 22  

Poszukaj Gaus jest 10000 razy mniejszy od Tesli (jednostki indukcji magnetycznej)

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 04 Sie 2016 21:56
    TvWidget
    Poziom 32  

Jednostki są te same. Drugi sensor ma znacznie większą czułość. Malutki magnes neodymowy wykryje z odległości 10..50mm. Używam tego typu czujników. Nie udało mi się jeszcze żadnego popsuć. Dużych magnesów jednak do nich nie zbliżałem.

0
  • #4 04 Sie 2016 23:03
    korneliusz1
    Poziom 5  

Bardzo dziękuję za pomoc.

Cytat:
    Drugi sensor ma znacznie większą czułość.

Czyli bliżej sensora zmienia stan na 1 i dalej od sensora zmienia stan na 0. Czy dobrze rozumiem?

0
  • Pomocny post
    #5 04 Sie 2016 23:17
    TvWidget
    Poziom 32  

Robione są dwa rodzaje czujników.
    - pole magnetyczne większe to "1", mniejszej to "0"
    - pole magnetyczne jednym kierunku to "1" w drugim to "0"

0
  • Pomocny post
    #6 05 Sie 2016 00:07
    atom1477
    Poziom 43  

Jest też jakiś czujnik Honeywella który cyklicznie zmienia stan z 0 na 1 i z powrotem przy podawaniu impulsów pola (czyli działa jak przerzutnik T).

1
  • Pomocny post
    #7 05 Sie 2016 09:13
    tadeusz12345
    Poziom 17  

Musisz zwracać uwagę czy to ma być unipolarny czy też bipolarny. Dodatkowo zastanów się czy nie wystarczy Ci wersja cyfrowa.

0
  • #8 05 Sie 2016 13:09
    korneliusz1
    Poziom 5  

Jakie są różnice między unipolarnym i bipolarnym i cyfrowym?

Chodzi o to że mają wbudowane tranzystory i w zależności od tego różnie się zachowują?

Temat wyniknął z tego że mam zamiar kupić kilka części na tme i chciałem kupić sobie też kilka części na zapas (może kiedyś się przyda po 1 lub 2 szt.) a nie chcę płacić kilka razy za przesyłkę. W temacie czujników pola magnetycznego jestem zielony. Kiedyś słyszałem o czymś takim jak czujnik Halla więc stwierdziłem że sobie taki kupię. Taki czujnik miałby być głównie do współpracy z mikrokontrolerem.

Moje pytanie brzmi jaki/jakie polecacie na początek zabawy z tego typu czujnikami? Nie ukrywam że te czujniki wybrałem ze względu na to, że były najtańsze, ale jeśli polecicie coś lepszego to się nad tym zastanowię.

Czy moglibyście nazwać poszczególne rodzaje i opisać na jakiej zasadzie działają(tak że przeglądając ofertę sklepu żebym wiedział co kupuje).

Moje ostatnie pytanie dotyczy SM451RT TME
    Nie ma on dokładnej noty katalogowej tylko coś w rodzaju przeglądu wszystkich modeli producenta czy budowa wewnętrzna i wyprowadzenia są takie same jak w SS411P czy jest to standard wyprowadzeń czujników Halla?

0
  • Pomocny post
    #9 05 Sie 2016 13:35
    atom1477
    Poziom 43  

korneliusz1 napisał:
    Jakie są różnice między unipolarnym i bipolarnym i cyfrowym?

Nie ma różnicy bo to jest zupełnie co innego. Tak jak nie ma różnicy pomiędzy biegunem północnym a dodatnim biegunem elektrycznym. To są zupełnie inne rzeczy i nie można ich porównywać (nie są nawet przeciwnościami).
    Unipolarny/bipolarny to jeden podział.
    Cyfrowy to drugi (cyfrowy - analogowy)
    Jest jeszcze podział rodzaju wyjścia w cyfrowych:
    Push-Pull albo Open-Drain (Open-Collector).
    Jest też podział na czujniki PNP i NPN, ale to dotyczy raczej czujników do automatyki (w obudowach z gwintem i nakrętką, i z kablem) a nie takich jako element elektroniczny z nóżkami. PNP i NPN to wyjścia Open-Drain, ale podzielone znowu na dwa rodzaje. NPN to taki klasyczny Open-Drain, czyli zwierający do masy. Ale Open-Drain może też przecież zwierać do plusa. No i to właśnie jest PNP.
    Są jeszcze czujniki z wyjściem prądowym. 4...20mA. Albo nietypowym ≈0.4...4mA. Ostatnio takie znalazłem w kombajnie.

Czujnik unipolarny reaguje na tylko jedną biegunowość. Np. N. Na 0 albo S nie zareaguje.
    https://www.youtube.com/watch?v=oN6rJRgbdV0
    Bipolarny reaguje na obie. Biegun N to jeden stan a S to drugi. Przy polu równym 0 czujnik zapamięta stan jaki miał poprzednio (zapamięta czy ostatnio było podawane N czy S).
    https://www.youtube.com/watch?v=_DocZ27g4gQ
    Jest jeszcze 3 rodzaj. Czujniki omnipolarne.
    One reagują na oba bieguny. N albo S jako jedenstan. A drugi stan to 0. Czyli nieważne jaki biegun podasz, to czujnik na niego zareaguje (da stan aktywny na wyjściu). A brak pola da stan nieaktywny na wyjściu.

korneliusz1 napisał:

Temat wyniknął z tego że mam zamiar kupić kilka części na tme i chciałem kupić sobie też kilka części na zapas (może kiedyś się przyda po 1 lub 2 szt.) a nie chcę płacić kilka razy za przesyłkę. W temacie czujników pola magnetycznego jestem zielony. Kiedyś słyszałem o czymś takim jak czujnik Halla więc stwierdziłem że sobie taki kupię. Taki czujnik miałby być głównie do współpracy z mikrokontrolerem.

Moje pytanie brzmi jaki/jakie polecacie na początek zabawy z tego typu czujnikami? Nie ukrywam że te czujniki wybrałem ze względu na to, że były najtańsze, ale jeśli polecicie coś lepszego to się nad tym zastanowię.

Niestety określenie "do uC" i "na zapas" niczego nie wyjaśnia. Bo do uC można podłączyć dowolny czujnik.
    Sam używałem chyba każdego rodzaju.
    W jednym zastosowaniu omnipolarny, bo miało po prostu reagować na magnes a nikomu się nie chciało sprawdzać biegunowości podczas montowania magnesów.
    W drugim bipolarny, bo to było do sterowania silnika BLDC.
    W jeszcze innym analogowy, bo chciałem mieć niezależną reakcję na N, S i 0.
    A to na jednym czujniku można zrobić (w uproszczeniu) tylko analogowo.
    Więc chyba jedyne rozwiązanie to kupić po kilka każdego rodzaju.
    Albo wersja poorman, to kupić tylko analogowe, bo z nich na szybko najłatwiej coś zrobić (jakiś prototyp, a do docelowego układu już później dokupić docelowy czujnik cyfrowy przy okazji zamawiania innych potrzebnych elementów).
    Ja z analogowych polecałbym SS49, ale ja kupowałem gdzieś indziej niż w TME i były po jakieś 2zł. W TME widzę że są dość drogie.

1
  • #10 05 Sie 2016 22:05
    korneliusz1
    Poziom 5  

Bardzo dziękuję właśnie tego chciałem się dowiedzieć.

Co do SS49 to jest wycofany zamiast tego jest SS49E tylko że jest napisane że jest bipolarny. Czy poleciłbyś jeszcze jakieś inne analogowe które są na TME bo ja za wiele nie znalazłem tylko układy scalone(SO8) które są drogie.

0
  • Pomocny post
    #11 05 Sie 2016 22:11
    atom1477
    Poziom 43  

Gdzie pisze że jest bipolarny?
    W każdym razie jest analogowy. A więc nadaje się.

0
  • #12 06 Sie 2016 11:11
    korneliusz1
    Poziom 5  

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Wątpliwości rozwiane. Zamykam temat.

0