Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykorzystać LCD ze smatphona jako wyświetlacz dla rasperry pi?

Boohun 14 Sie 2016 14:24 483 2
  • #1 14 Sie 2016 14:24
    Boohun
    Poziom 2  

Jestem nowy na tym forum i jeżeli piszę w złym dziale, to bardzo za to przepraszam i proszę o wyrozumiałość.

Od niedawna chodzi mi po głowie pewien projekt oparty o Raspberry Pi 3. Układ ma działać na zasilaniu z baterii lub innego przenośnego i niewielkiego źródła. Mając na uwadze to, że potrzebuję do tego projektu energooszczędnego i mającego wysoką rozdzielczość wyświetlacza, zainteresowałem się wykorzystaniem LCD ze smartphone'a.

Znalazłem w sieci taki oto artykuł dotyczący płytki podobno pozwalającej na taką operację.

W artykule jest pokazane podłączenie LCD z iPhone'a do Raspberry Pi. Rozglądałem się za konkretnymi wymiarami LCD i w moim przypadku padło na LCD z Blackberry Passport.

I tu pojawia się moje główne pytanie. Czy LCD w smartphone'ach mają jakieś uniwersalne złącze? Czy dla każdego jest to indywidualna kwestia? Czy ktoś kiedyś pracował przy podobnym rozwiązaniu/projekcie i chciałby się podzielić swoim doświadczeniem? Będę wdzięczny za każdą informację na ten temat.

0 2
  • #2 14 Sie 2016 16:17
    michcior
    Poziom 29  

Większość wyświetlaczy z jakimi się spotkasz, ma interfejs równoległy LCD w postaci zegar+synchronizacje+równolegle linie danych pixela. Trywiał tyle że RPI tego nie obsługuje i dlatego potrzebny jest taki układ jak na zdjęciu.
    Co ma RPI? DSI interface, niby miał być popularny a nie jest, więc trochę z tym problem. RPI zrobiło wyświetlacz który łączy się do tego interface-u a on i tak ma chyba jakąś FPGA która zamienia to na klasyczny, równoległy LCD.

Wyświetlacz na DSI może można wydłubać z jakiś starszych telefonów, na 100% z nokii N900 bo sprawdzałem na schemacie, nawet mam taką nokię tyle że mi jej szkoda na eksperyment.

0
  • #3 14 Sie 2016 23:24
    Boohun
    Poziom 2  

Dzięki @michcior :) To ciekawe co piszesz.

RPI ma DSI? Hmmm... Według tego co napisał TWl w tym temacie większość smarfonowych wyświetlaczy korzysta z MIPI DSI. Czym to się różni od DSI z którego korzysta RPI? I czy da radę podłączyć MIPI DSI z mniejszą ilością kombinowania niż w zaproponowanym przez TWl rozwiązaniu?

BTW, TWl w tym temacie odpowiedział na część moich pytań.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo