Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosh SRS45T62 nie podaje napięcia na elektrozawór (aqua-stop)

zgrzytojajeczny 29 Aug 2016 14:55 5001 17
Bosch
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Witam,

Posiadam zmywarkę Bosh SRS45T62. Rozebrałem ją żeby wyczyścić płaszcz wodny i hydrostat bo długo trwało zmywanie. Po zamontowaniu płaszcza wodnego i hydrostatu zmywarka nie podaje napięcia na elektrozawór (aqua-stop). Sam elektrozawór działa prawidłowo. Jak to naprawić?
  • Bosch
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    No nie, po podaniu napięcia z zewnątrz działa normalnie. Tylko zmywarka nie podaje napięcia na ten wąż.
  • Bosch
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Czy można ominąć tą blokadę (ona tak działa, że odcina zasilanie) czy do wymiany cały wąż? Czy może sam elektrozawór?
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Wygląda to tak:
    1. Przy odłączonym wężu: po załączeniu programu mycia (wtedy kiedy elektrozawór powinien być odblokowany), na przewodach podłączanych do węża jest faza co dziwne na obydwu.
    2. Przy podłączonym wężu: po załączeniu programu mycia (wtedy kiedy elektrozawór powinien być odblokowany), na przewodach podłączanych do węża faza pojawia się na milisekundy i znika.
    Do węża z elektrozaworem dochodzą tylko dwa przewody.
    zmyslonyy
    Level 27  
    Ad.1 Elektrozawór z punktu widzenia elektrycznego to nic innego jak cewka. Jak nie jest zamknięty obwód to faza się pojawi na obydwóch wyprowadzeniach.
    Ad.2 To wydaje się, że działa prawidłowo.

W związku z powyższym raczej bym przejrzał dokładnie czy wszystko zostało dobrze złożone. Ewentualnie dołączyć jakieś zdjęcia tego ponownego montażu. Jaką sytuację sygnalizują wskaźniki na pulpicie kontrolnym?
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Tu jest pokazane podłączenie zmywarki z elektrozaworem w wężu. Niebieski i biały przewód wychodzi ze zmywarki.

To właśnie na wyjściu tych dwóch przewodów, po włączeniu zmywarki, pojawia się faza na obydwu z nich na milisekundy i zanika. A myślę, że powinna być tam cały czas w trakcie pobierania wody, chociaż na jednym przewodzie, tak to działa przy podłączeniu zasilania do węża z zewnątrz. Faza jest wtedy tylko na jednym przewodzie i leci woda.

Zmywarka wygląda na to, że powinna pracować normalnie, po starcie spada czas programu z programatora, ale w ogóle nie pobiera wody. Brakuje tej fazy na wyjściu jednego z tych dwóch przewodów. Tak jakby coś blokowało jej dojście, jakiś czujnik może ją odłącza?
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Mikroprzełączniki na hydrostacie działają prawidłowo, sprawdzone poza hydrostatem. Zwierane przewody dochodzące do mikroprzełączników w zmywarce dają taki sam efekt - nie pobiera wody. Pojawia się takie charakterystyczne cykanie co kilka sekund na początku programu (czego nie było wcześniej), tak jakby czegoś nie mogła.
    zmyslonyy
    Level 27  
    Wcześniejsze objawy o których wspominałeś wcale nie wskazywały na jakieś problemy z hydrostatem.

Po ciągu opisanych wydarzeń można domniemać, że jednak jakiś problem jest w złożeniu. Może podczas rozbierania elementów jakiś przewód elektryczny wypadł lub się wypiął?
    Niestety zdjęć nie udostępniłeś więc nikt nie jest wstanie też tego zweryfikować.
    Z tego co widzę to hydrostat w tej zmywarce wygląda tak jak tutaj Link

Automatyka zmywarki przed wykonaniem programu najpierw stara się opróżnić zbiornik z wody. Pompa odpływowa pracuje?

System Aqua-stop w zamyśle ma zapobiegać zalaniu mieszkania poprzez umieszczenie elektrozaworu od strony instalacji dopływowej wody. Jeśli istnieje jakiś problem z wężem dopływowym to też zablokuje dopływ. Zresztą tak jak to wygląda na zdjęciu Link
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Problem rozwiązany, w bardzo dziwny sposób, a mianowicie: po starcie programu odczekałem kilka minut, pobuczała (nie brała wody) więc wlałem wodę do środka zmywarki, tak z kilka litrów, pomyła chwilę, wcisnąłem kilka razy reset i minutnik zszedł do zera, odpompowała wodę, włączył się nowy program i zaczęła brać wodę z węża z aquastopem.

Wcześniej działało to tak, że przy resecie rozpoczynała od razu nowy program bez zejścia do 0 i nic to nie dawało.

Edit: 01 Wrz 2016 14:00
    Zmywarka nie kończy jednak programu staje na 1 min. , słychać pompę oraz mycie Po wyłączeniu i odłączeniu zasilania w trakcie tej 1 min. i podłączeniu na nowo, starcie, wskazuje 12 min. i działa aż do 1 min. Znowu dolałem wody i ją zresetowałem, wskoczyła na 0 już niby było słychać tylko pompę. Zakończyła program, ale woda, po odkręceniu filtrów, w zbiorniku na dole przy pompie stoi, nie wiem czy to normalne, że stoi tam woda?
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Woda stoi w zbiorniku na dole, tak jak tu na zdjęciu, czerwona linia to linia wody.
    kris8888
    Level 35  
    zmyslonyy wrote:

System Aqua-stop w zamyśle ma zapobiegać zalaniu mieszkania poprzez umieszczenie elektrozaworu od strony instalacji dopływowej wody. Jeśli istnieje jakiś problem z wężem dopływowym to też zablokuje dopływ

Przede wszystkim jeśli będzie woda na dnie obudowy zmywarki i styropianowy pływak na dnie będzie podniesiony to elektrozawór systemu aquastop nie otworzy się.
    Proponuje sprawdzić czy w wyniku rozkładania i nieumiejętnego składania zmywarki styropianowy pływak na dnie obudowy nie zaciął się i jego ramię na stałe nie naciska na mikroprzełącznik systemu aquastop. Lub co gorsza, czy woda nie zalega na dnie obudowy.
    zgrzytojajeczny
    Level 10  
    Usterka polegała na zakamienieniu czujnika znajdującego się pod płaszczem wodnym.