Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston MBA naprawa modułu sterującego lodówki.

vist 08 Wrz 2016 20:58 807 0
  • #1 08 Wrz 2016 20:58
    vist
    Poziom 9  

Witam.
    Ten temat był opisywany na forum bardzo wiele razy, przy okazji lodówek Indesit/Ariston. Właśnie dzięki poradom z poprzednich tematów, sprawdziłem najczęściej wysiadające elementy i wymieniłem na nowe. Lodówka działa, ale mam pewne pytanie.

Oto moduł jak u mnie. Jak zwykle okopcony od spalonego rezystora R13, zwartego kondensatora C5, a może i uszkodzonych innych elementów.

Po pomiarach okazało się, że trzeba wymienić dwa kondensatory C5 i C10, a także rezystor R13 i dławik L1. Czytając porady ludzie doradzają by dla pewności podmieniać także warystor RV8, ale to sobie darowałem, oraz kondensator C1. Ten był sprawny, ale mówię, nich tam, zmienię. Z tyłu jest tranzystor, po sprawdzeniu był ok.

Nie wszystkie elementy miałem tej samej wartości. Stąd za dławik 1mH wstawiłem 1.5mH, a kondensator C1 100nF zamieniłem na 110nF. Stąd moje pytanie, czy ma to jakiś wpływ na działanie modułu lodówki. Aha, w poradach ludzie proponują zmianę kondensatorów np. 10µF/25V na tej samej wartości, ale 35V, i z innymi podobnie na o szereg wyższe napięcie. Czy to dobra rada?

Czemu pytam, teraz mi wydaje się, że lodówka na tych samych ustawieniach pokręteł w panelu chłodzi bardziej, niż wcześniej.

0 0