Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor samsung LE32A457CD uszkodzony kondensator.

15 Wrz 2016 22:40 2943 8
  • Poziom 8  
    Witam.
    Podczas oglądania telewizora coś w nim strzeliło błysnęło i wyskoczyły bezpieczniki w domu. Po rozebraniu i przyjrzeniu się płycie głównej stwierdziłem uszkodzenie kondensatora ceramicznego wysokiego napięcia o oznaczeniu B 222K 1KV SHM. Dodatkowo w jego sąsiedztwie przepalił się jakiś drut chyba oporowy na płytce oznaczenie J839. Domyślam się że nie jest to zwykły drut tylko coś innego ale nie mogę znaleźć co to było dokładnie. W internecie też nie mogę znaleść co ten symbol oznacza. Na zdjęciach płytki już jest wymontowany kondensator i widać resztki tego drucika :| fot 1. Dziękuję za podpowiedzi i informację gdzie można coś takiego kupić bo kondensator znalazłem w sklepie internetowym.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    J to są zworki
  • Poziom 8  
    Witam ponownie.
    Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Ale mam pytanie co to są zworki i czy można je zastąpić np. zwykłym drutem?
    Pozdrawiam i dziękuję za wyrozumiałość.
  • Poziom 33  
    Na płycie jest zwarcie. Ta zworka jest po to by poprowadzić połączenie (ścieżkę) na górnej warstwie płyty.
  • Poziom 8  
    Witam.
    Może wie ktoś co jest najczęstszą przyczyną zwarcia na takich płytach. Zdaje sobie sprawę że przyczyn może być wiele ale od czegoś trzeba zacząć. Dzięki i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    @harrymartin zwora to taki kawałek przewodu, łączący dwa punkty, można go zastąpić jakimkolwiek przewodnikiem, nawet gwoździem.

Na płycie nie ma zwarcia, jest miejsce po uszkodzonym kondensatorze.
  • Poziom 8  
    Witam.
    Według oznaczeń na uszkodzonym kondensatorze ma on tylko 0,1% dopuszczalnej tolerancji pojemności (duża litera B). Czy można go zastąpić kondensatorem o tolerancji 10% bo mam problem ze zakupem identycznego. Na zdjęciu oryginalny kondensator. I jeszcze jedna kwestia czy 222K to 2,2nF?
    Dzięki i pozdrawiam. Telewizor samsung LE32A457CD uszkodzony kondensator.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    harrymartin napisał:
    Czy można go zastąpić kondensatorem o tolerancji 10% bo mam problem ze zakupem identycznego.

Tak.
    harrymartin napisał:
    I jeszcze jedna kwestia czy 222K to 2,2nF?

Dokładnie tak. Kondensator 2,2nF o dopuszczalnym napięciu pracy wynoszącym 1kV.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za wszelkie pomocne wskazówki.
    Kondensator i zworka wymienione wszystko poskręcane. Telewizorek działa jak dawniej całkowity koszt naprawy 1,5zł.