Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Własna fotowoltaika on-grid - jak zacząć

Erbit 16 Sep 2016 20:12 1686 3
    Erbit
    Level 42  
    Witajcie.

Potrzebuję pomocy w dobraniu urządzeń do planowanej fotowoltaiki on-grid dla użytku domowego.

Informacji na forum jest od groma i trudno się we wszystkim połapać tym bardziej po wprowadzeniu ustawy. Chciałbym dyskusji, w której "sprzedacie" mi swoje spostrzeżenia odnośnie sprzętu i możliwości a może nawet powiecie czego dziś (po własnych doświadczeniach) byście nie robili.

Instalacja będzie niewielka. Maksymalnie jakieś 4-5kW ale prawdopodobnie zacznę od dużo mniejszej. Być może docelowo będę kombinował z CWU o ile będzie to miało sens.

Jakie informacje ode mnie:
    - obecne zużycie prądu na poziomie 360kWh / m-c
    - instalacja 3-fazowa
    - zabezpieczenie główne 3*25A
    - miejsce na umieszczenie paneli: skośny dach (nachylenie sprawdzę, podam), wystawa południowa.

W celu obniżenia kosztów chciałbym kupić używane panele. W związku z tym rodzi się pytanie ile zł za W jest rozsądną ceną ? Np. na alledrogo jest obecnie aukcja nr 6304044395 gdzie używany 80W amorficzny kosztuje 49zł (0,6125 zł / W) - czy to dobra cena ? Za ile Wy kupiliście używane ?

Mile widziane wszelkie inne rozważania dot. rozwiązań, które mógłbym zastosować. W fazie projektu wszystko jest możliwe.

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.
    Erbit
    Level 42  
    brofran wrote:
    Tu poczytaj ...

Dziękuję, znam ten temat (czytam dział źródeł odnawialnych od tygodnia w miarę wolnego czasu). W szczególności czytam panów @Seas, @prose no i oczywiście @putas

Problem w tym, że są tam informacje wymieszane i trudno jest się po tym wszystkim poruszać. Tu mam nadzieję zebrać dla siebie kompendium wiedzy a może i dla innych ;)