Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator w. cz. z modulacją FM

Maciek B 09 Lip 2005 21:29 4677 12
  • #1 09 Lip 2005 21:29
    Maciek B
    Poziom 9  

Mam zamiar zbudować ten generator:
    http://free.of.pl/p/piracifm/img2/gener2.gif
    Czy ktoś z Was już go robił ?
    Jeżeli tak to jaka jest Wasza opinia ?
    I jescze jedno pytanie:
    Czy zamiast diody pojemnościowej BB105 mogę dać BB104, czy pokryje wtedy cały zakres (88-108Mhz) ?
    Z góry dzięki !
    Pozdrawiam, Maciek Bachanek.

• #2 10 Lip 2005 12:16
    Panda02
    Poziom 32  

Dioda BB105 w tym schemacie to dioda modulacyjna i nie ma ona wiele wspólnego z pokryciem pasma. Pytanie raczej powinno brzmieć, czy po wymianie diody uzyska się odpowiednią dewiację. BB104 ma o wiele większą pojemność i zmainy w zależności od napięcia od BB105 przez co sygnał modulujący powinien być dużo mniejszy i sprzęgająca pojemność 10p powinna być również zmniejszona. Jednak przy takim rozwiązaniu mogą pojawić się nikorzystne zjawiska jak np. zwiększenie poziomu szumów. Konkluzja jest taka, że można, ale lepiej zastosować diodę o małych zmianach pojemności i małej pojemności początkowej. Jeśli chodzi o generator to mogę tylko napisać co moim zdaniem należałoby zmienić teoretycznie, bo tego akurat generatora nie budowałem.

• #3 10 Lip 2005 15:08
    qmc
    Poziom 21  

Diodę można podmienić i będzie działało, tylko należy wykorzystać jedną połowę BB104. Pzdr.

• #4 10 Lip 2005 19:35
    czarutek
    Poziom 34  

BB105 do modulacji FM... Przecież do tego stosuje się diody typu np. KV310. W każdym razie na niskie napięcie, bo przecież jego wahania będą rzędu LINE (0.775V).

• #5 10 Lip 2005 19:59
    Maciek B
    Poziom 9  

Przepraszam ale popełniłem błąd chodziło mi o wyrzycenie bb104 a wstawienie bb105 lub diody zenera na napiecie 33v.

• #6 10 Lip 2005 20:35
    czarutek
    Poziom 34  

BB105B 30V 2-18 pF
    BB105G 30V 1.8-18 pF
    BB204G 30V 14-39 pF double (~BB104)
    KV1310 2-8V 8-24 pF FM
    KV1320 7-25V 6-23 pF FM

Najłatwiej dostępne są BB105. Skoro dysponujesz napięciem z syntezy w granicach do 30V, to zamiast BB104 włożyłbym jedną BB105 z szeregowym kondensatorem przy katodzie - powinno pokryć zakres.
    Natomiast BB105 w modulatorze w ogóle mi się nie podoba. Będzie szumieć. Ideałem byłaby KV1310 (KV310, 310), ale nie do zdobycia już chyba.

Panda, popraw jeśli coś bredzę, ale z moich prób tak właśnie wynika...

• #7 10 Lip 2005 21:38
    122434
    Usunięty  
  • #8 10 Lip 2005 21:40
    qmc
    Poziom 21  

Czarutek, a są jakieś podobne diody do KV1310 dostępne w handlu?

• #10 12 Lip 2005 00:07
    Panda02
    Poziom 32  

czarutek napisał:

Najłatwiej dostępne są BB105. Skoro dysponujesz napięciem z syntezy w granicach do 30V, to zamiast BB104 włożyłbym jedną BB105 z szeregowym kondensatorem przy katodzie - powinno pokryć zakres.
    Natomiast BB105 w modulatorze w ogóle mi się nie podoba. Będzie szumieć. Ideałem byłaby KV1310 (KV310, 310), ale nie do zdobycia już chyba.

Panda, popraw jeśli coś bredzę, ale z moich prób tak właśnie wynika...

Dioda modulacyjna jest tam spolaryzowana mniej więcej 1/3 napięcia zasilającego (chociaż według mnie powinna być spolaryzowana wyższym napięciem - mniejsze szumy), także nie ma potrzeby stosowania diod na niskie napięcie. Co do BB105 to pewnie zastosowano taką, ze względu na dostępność. Z diodami KV nie mam żadnych doświadczeń, używam BB134 i BB135. Czy BB105 w takiej konfiguracji pokryje zakres to może pokazać tylko doświadczenie. Może nie pokryć, jeśli z syntezy nie będzie tak dużej zmiany napięcia, a to wynika z linku. Oczywiście w generatorze powinno się stosować elementy mało szumiące i dotyczy to nie tylko diody modulacyjnej. Proponuję układ zmontować, uruchomić, a później robić eksperymenty w celu poprawienia jakości.
    Żadna rada nie zastąpi własnych doświadczeń.
    czarutek; chyba przyznasz mi rację?

• #11 12 Lip 2005 09:13
    czarutek
    Poziom 34  

Dokładnie Panda, zgadzam się z Tobą całkowicie. Tego nie sposób policzyć, trzeba zbudować i potestować. Najpierw, w ogóle bez warikapów, sprawdzić jak to szumi.
    Zwróciłem tylko uwagę na napięcie polaryzacyjne diody modulacyjnej. Zgoda, im wyższe, tym jej pojemniść mniejsza, a więc i jej szumienie miejsze. Problem tylko w tym, że wtedy jej charakterystyka jest już mało stroma i trudno ze standardu LINE uzyskać dostateczną dewiację. Trzeba dla użytych warikapów doświadczalnie znaleźć kompromis między napięciem polaryzującym i szumami, a czułością dewiacji na sygnał wejściowy. Można oczywiście włączyć przedwzmacniacz m.cz., ale to przecież kolejne źródło szumów i zniekształceń. Właśnie dlatego perfekt jest 310, opracowana przez Philipsa właśnie do tego. Jest ponadto podwójna, więc i zniekształcenia robi teoretycznie mniejsze.
    Chciałbym napisać jeszcze coś - nie jest dobrym pomysłem pokrywanie całego zakresu tylko z syntezy. Dźwięk na 88 będzie zupełnie inny, niż na 108MHz. Nie wiem, nie trzeba chyba tego rozwijać. Jestem natomiast za pokrywaniem z samej syntezy z grubsza 1/10-tej zakresu i stosowaniem w obwodzie rezonansowym dobrej jekości trymera (np. foliowego Philipsa), a jeszcze lepiej - dobrej jakości strojonej cewki (np. Sumida albo Coilcraft). Robiłem też próby z czterema kondensatorami włączanymi w obwód rezonansowy przez przekaźniki sterowane kontrolerem. Metoda niezła, ale miniaturowe ekranowane przekaźniki są i tak duże, a w dodatku niemiłosiernie drogie.
    I jeszcze taka ciekawostka - zamiast dwóch złączonych katodami BB105, w obwodzie modulatora zdecydowanie lepiej sprawują się tak samo złączone BB529. Też łatwodostępne. Ale czym to wytłumaczyć nie mam pojęcia. Wynikałoby to na pewno z ich danych katalogowych, ale nigdzie na nie nie natrafiłem.
    (BB529 28V 2.5-12pF VHF)

• #12 13 Lip 2005 11:29
    Andrzej L.
    Poziom 25  

Maciek B napisał:
    Mam zamiar zbudować ten generator:
    http://free.of.pl/p/piracifm/img2/gener2.gif

Patrzę na ten schemat i dla mnie głupotą jest tam stopień wzmacniacza RC między wtórnikiem na mosfecie a wyjściowym wtórnikiem emiterowym.
    Takie wzmacniacze to się robi dla akustycznych a nie dla 100 MHz
    Będzie to mieć większe tłumienie niż wzmocnienie :)
    Wystarczy policzyć jaka będzie graniczna częstotliwość (-3dB) takiego układu który toworzy impedancja wyjściowa 8k2 z pojemnością wejściową wtórnika emiterowego - robi się z tego ładny filtr dolnoprzepustowy. Szacuję, że pojemność wejściowa wtórnika będzie nie mniejsza niż te 10-15pF.
    Z moich szacunków wynika, że ten stopień będzie chodzić ze wzmocnieniem do częstotliwości rzędu kilkunastu MHz a powyżej to co wzmocni zostanie stłumione przez wspomniany układ dolnoprzeustowy.
    Taki stopień miałby jakikolwiek sens gdyby tam rezystancja kolektorowa miała co najwyżej 100 Ohm a nie 8200 :)
    Zdecydowanie polecam wywalić ten stopień, bo tylko zamęt tam wprowadza.
    Nie bawiłbym się też w komplikowanie układu mosfetem tylko jaki pierwszy wtórnik trzasnął na fecie BF245 lub BF246 - ten drugi ma trochę lepsze nachylenie ch-ki przez co większe wzmocnienie w tym paśmie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME