Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator żelowy - jak podpiąć do latarki czołowej

bernijol 12 Paź 2016 16:01 1026 30
  • #1 12 Paź 2016 16:01
    bernijol
    Poziom 9  

Chciałbym podłączyć akumulator żelowy o parametrach 6V 4 Ah do latarki czołowej, która jest na diodzie T6 i zasilana dwoma ogniwami Li-Ion 18650 o niesamowitej pojemności 8800 mAh :). Moje pytanie do znawców tematu: co musiałbym zastosować, ażeby nie spalić latarki po podłączeniu tego akumulatora do latarki, i czy to jest wykonalne zadanie? Proszę o konstruktywne podpowiedzi.

0 29
  • #2 12 Paź 2016 16:13
    goldi74
    Poziom 43  

A nie lepiej będzie wymienić marnej jakości oryginalne ogniwa 18650 na porządne firmowe?

0
  • #3 12 Paź 2016 16:20
    bernijol
    Poziom 9  

może, to znaczy na pewno lepiej, i pewnie tak zrobię. tyle że z takiego aku to sporo by mi poświeciła a z nawet najlepszych ogniw 18650 to na mój gust max 3 godziny swiecenia? czy może się mylę? i jakie ogniwa byście polecali? producent? bo z firmowych to jak popatrzyłem to nie mają więcej jak 2000AH z hakiem to chyba nie za wiele, ogniwa aaa enelopy maja po 700ah dlatego pomyślałem o tym aku żelowym.

0
  • #4 12 Paź 2016 16:38
    Adam-T
    Poziom 38  

bernijol napisał:
    akumulator żelowy o parametrach 6v4ah

A nizej
    bernijol napisał:
    to nie mają więcej jak 2000AH z hakiem to chyba nie za wiele, ogniwa aaa enelopy maja po 700ah

2000Ah i 700Ah strasznie duże. A żelowy tylko 4Ah.
    W aucie mam 62Ah i gabarytowo jest dość duży, nie chciałbym go do zasilania latarki.
    Po drugie dwa akumulatory 18650 połączone szeregowo dają napięcie ok 7,6V.

0
  • #6 12 Paź 2016 17:25
    Adam-T
    Poziom 38  

bernijol napisał:
    Sory 2000mA i 700mA oczywiście.

Niestety to nadal nie ta jednostka.;)
    bernijol napisał:
    Tak mają 7,6V ale latarka działa nawet na jednym ogniwie 18650 to jest 3,3 3,7V chociaz na moich jest napisane 4,2V

4,2V to końcowe napięcie ładowania ogniw 18650. Jeżeli latarka Ci działa na niższym napięciu to podłącz ten żelowy akumulator i używaj. Jedyna rzecz jaką musisz zrobić to kupić sobie ładowarkę do tego akumulatora.

0
  • #7 12 Paź 2016 17:34
    bernijol
    Poziom 9  

A tam czepiasz się szczegółów Adam-T :)niech już będzie 2000mAh :) Podłączyłem i działa myslałem że się spali czy co. No fakt ładowarki do niego nie mam jeszcze, będę musiał se zakupić wraz ze wtyczką na gniazdo w koszyku tych 18650 aby podłączyć aku żelowy umieszczony na pasku np spodni połączony z latarką kablem spiralnym który posiadam :)tak to se wymyśliłem.

0
  • #8 12 Paź 2016 17:48
    Adam-T
    Poziom 38  

bernijol napisał:
    A tam czepiasz się szczegółów Adam-T :)niech już będzie 2000mAh :)

Ciesz się, że ja a nie moderator ;) a po drugie ktoś inny czytający, a nie koniecznie mający wiedzę, niech przeczyta i dowie się o prawidłowej jednosce pojemności małych akumulatorów, która jest miliamperogodzina.

0
  • #10 12 Paź 2016 18:43
    goldi74
    Poziom 43  

Zrobisz jak uważasz. Weź jednak pod uwagę, że akumulator żelowy 6V 4Ah to waga ok. 0,7kg gdy 2 akumulatory 18650 ważą łącznie ok. 0,1kg. Różnica w wadze jest spora. Nawet gdybyś w celu zwiększenia pojemności zbudował pakiet z czterech akumulatorów 18650 to i tak całość będzie ważyła około połowy wagi akumulatora żelowego. A maksymalna pojemność dla 18650 to obecnie 3400mAh - 3500mAh dla akumulatorów znanych firm.

0
  • #11 12 Paź 2016 18:50
    bernijol
    Poziom 9  

Waga na pewno żelowego jest sporo większa taki posiadam po prostu. Natomiast u paska nie będzie chyba aż tak przeszkadzał mi, chyba tak mi się wydaje, czasami potrzebuje światła na dłuższy czas a z tych ogniw co dostałem w zestawie to bardzo krótko świeci. Nie wiem czy te 8800mAh co na nich jest napisane to chociaż z 2000mAh jest faktycznie. Ciekawe ile by mi przy tej diodzie wytrzymały powiedzmy firmowe 18650 o tej 3400mAh?

0
  • #12 12 Paź 2016 18:55
    Zygaqra
    Poziom 34  

Jednostki są piekielnie ważne. Piszesz, że nie masz do czynienia z elektroniką, jednostki te to fizyka i to najniższego szczebla. Twój akumulator żelowy ma ogromną pojemność 4Ah ;-) chciałbym zauważyć, że te wspomniane Li-Iony mają 2000mAh co daje 2Ah. Nie wiem dlaczego te akumulatory opisuje się tysiącami a następnie używa jednostki mili co znosi 3 zera ale taka ,,nienormalna norma"obowiązuje. Porównaj wagę obu akumulatorów tego żelowego i Li-Ion.

0
  • #13 12 Paź 2016 19:04
    bernijol
    Poziom 9  

Pewnie że podstawa, zgadza się, zdarzyło mi się po prostu (zjeść)m przed Ah to błąd po prostu czysto z nie uwagi a nie z nieznajomości fizyki podstawowej. Też nie wiem dlaczego opisuje się je w ten sposób, na moich jest napisane dokładnie 8800mAh ile mają naprawdę nie wiem ale wątpię w ich pojemność o podanych parametrach.

0
  • #14 12 Paź 2016 19:06
    Adam-T
    Poziom 38  

Myślę, że z 10 razy zawyżona jest ta pojemność.

0
  • #15 12 Paź 2016 19:13
    bernijol
    Poziom 9  

Adam-T raczej masz rację że z 10 razy mniej. Chyba zrobię tak że kupię jakieś lepsze te 18650 i zobaczę ile mi podziała latarka, tylko i pewnie jakaś lepsza ładowarka do nich by się przydała, czy ta co dostałem w zestawie wystarczy jak myślicie panowie? niby li-iony nie mają pamięci więc chyba profesjonalna ładowarka nie będzie aż tak potrzebna?

0
  • #16 12 Paź 2016 19:15
    Adam-T
    Poziom 38  

Pokaż ją. Nawet jak dasz radę w środku na czym jest zrobiona.

0
  • #17 12 Paź 2016 19:21
    bernijol
    Poziom 9  

chyba jest nierozbieralna :) ale to raczej bubel jakiś bo nawet jak ją podłącze to świeci się czerwona dioda a w miarę naładowania ogniw powinna świecić się na zielono a świeci się chyba na pomarańczowo raczej i to ile by nie ładowali się.

0
  • #18 12 Paź 2016 20:12
    Adam-T
    Poziom 38  

Porządne akumulatory 18650 nie są tanie, a jeśli chcesz, żeby posłużyły to kup porządna ładowarkę.

0
  • #19 13 Paź 2016 19:32
    bernijol
    Poziom 9  

To prawda nie są to tanie rzeczy. Natomiast zastanawiam się nad ogniwami panasonica 3400mAh tyle że bez zabezpieczeń. I dlatego myślę nad lepszą ładowarką do nich. Na allegro znalazłem marki
    XTAR VC2 PLUS wkleję tu opis.
    "Profesjonalna, dwukanałowa, kompaktowa ładowarka procesorowa
    Xtar VC2 PLUS
    do akumulatorów Li-ion i Ni-MH w rozmiarach 18650, AA, AAA i innych

Najważniejsze cechy
    •ładowanie akumulatorów Li-ion sterowanym procesorem trzystopniowym proces ładowania TC/CC/CV
    •ładowanie akumulatorów Ni-MH metodą CC
    •dwa niezależne kanały ładowania
    •dwa prądy ładowania do wyboru - 0,5A i 1A
    •wyświetlacz LCD informujący o stanie naładowania akumulatorów i czasie pozostałym do pełnego naładowania (wartości szacunkowe)
    •zasilana dowolną ładowarką z gniazdem USB lub z portu USB komputera
    •niewielkie wymiary - łatwa w przenoszeniu
    •funkcja reaktywacji głęboko rozładowanych ogniw
    •zabezpieczenia: zwarciowe, termiczne, przed odwrotną polaryzacją

Xtar to renomowany producent wysokiej jakości ładowarek do akumulatorów Li-ion, latarek i akumulatorów Li-ion. Produkty Xtar są sprzedawane w ponad 120 krajach, w tym min. w USA, Niemczech, Japonii i Rosji. Do produkcji ładowarek Xtar używa najwyższej jakości materiałów - począwszy od tworzywa obudowy po wydajną elektronikę. Wszystkie ładowarki Xtar posiadają certyfikację CE wymaganą na rynkach europejskich.

VC2 PLUS to profesjonalna procesorowa ładowarka z trzystopniowym procesem ładowania TC/CC/CV i wyświetlaczem LCD. Ładuje 1-2 ogniwa Li-ion 3,6 / 3,7V oraz Ni-MH o dowolnej pojemności w rozmiarach AAA/R03, AA/R6, R14/C, 10440, 14500, 14650, 16340, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 18700, 22650, 25500, 26650.

Podświetlany wyświetlacz LCD ładowarki Xtar VC2 PLUS pokazuje na bieżąco informacje o stanie pracy ładowarki: naładowanie akumulatorów wyrażone w procentach oraz czas pozostały do końca naładowania. Są to wartości szacunkowe, które aktualizują się wraz z postępem ładowania.

Na czym polega metoda ładowania TC/CC/CV? Jest to trzystopniowy proces ładowania ogniw Li-ion zapewniający utrzymanie ogniwa w dobrej kondycji poprzez ładowanie odpowiednim prądem na każdym etapie i zakończenie procesu ładowania we właściwym momencie.
    Poszczególne etapy procesu TC/CC/CV to:
    •Faza TC: ogniwa rozładowane poniżej 2,9V są 'wybudzane' niższym prądem.
    •Faza CC: po osiągnięciu 2,9V ogniwo ładowane jest stałym prądem o wartości od 0,05A do 0,5A (zależnie od wykorzystywanego źródła zasilania).
    •Faza CV: gdy ogniwo jest już prawie naładowane ładowarka przełącza się na ładowanie malejącym prądem aż do osiągnięcia napięcia 4,2V na ogniwie. Po osiągnięciu 4,2V proces ładowania jest ukończony - akumulator jest w pełni naładowany.

Pozostawione w ładowarce naładowane akumulatory będą ulegały naturalnemu procesowi samorozładowania. Ładowanie zostanie wznowione gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 3,9V.

Ładowarka Xtar VC2 PLUS posiada funkcję reaktywacji ogniw głęboko rozładowanych i ogniw o napięciu 0V. Wiele ładowarek na rynku nie jest w stanie naładować takich akumulatorów. Tutaj z pomocą przychodzi ładowarka Xtar VC2 PLUS, która w wielu przypadkach pozwala na 'odratowanie' takich ogniw. Wystarczy włożyć głęboko rozładowany akumulator do ładowarki VC2 PLUS, tak jak przy normalnym ładowaniu - ładowarka wykryje rozładowane ogniwo i podejmie próbę jego reaktywacji. Uwaga! Ogniwa rozładowane poniżej pewnego poziomu ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu i ich reaktywacja może być niemożliwa. Należy unikać zbyt głębokiego rozładowania akumulatorów Li-ion - może to doprowadzić do znacznego obniżenia ich trwałości i pojemności lub doprowadzić do ich całkowitej niesprawności".
    Co sądzicie o tej opcji, reaktywacja ogniw głęboko rozładowanych?
    Dobrze że ma do wyboru prąd ładowania.
    I jak myślicie czy z tymi opisanymi przez sprzedawcę zabezpieczeniami nie wybuchną mi akumulatory bez zabezpieczeń gdy np. będę ładował je prądem 1A bez nadzoru :).
    I druga ładowarka to.
    "Najważniejsze cechy:
    - dwa podstawowe tryby pracy - ładowanie (charge), rozładowanie (discharge),
    - sterowany mikroprocesorem inteligentny, wielostopniowy proces ładowania CC/CV,
    - niezależnie regulowany prąd ładowania: 0.5A lub 1A,
    - dwa niezależne kanały ładowania,
    - niewielkie wymiary - łatwa w przenoszeniu,
    - unikalny test - rozładowanie prądem 500 mA z funkcją pomiaru pojemności akumulatorów [mAh],
    - unikalny test - funkcja pomiaru rezystancji wewnętrznej DC ładowanych akumulatorów w kilka sekund ocenia możliwości prądowe ogniwa - pozwala idealnie dobrać akumulatory pod wymagające urządzenia jak e-papierosy, czy latarki wysokiej mocy,
    - komplet zabezpieczeń: przed przeładowaniem, przed nadmiernym rozładowaniem ogniw, zwarciowe, przeciążeniowe, termiczne, przed odwrotną polaryzacją ogniw".
    Z tego co zaobserwowałem nie posiada funkcji "wybudzania ogniwa niższym prądem" czyli jak sądzą regeneracji ogniw głęboko rozładowanych, TC.
    Ładuje tylko dwu stopniowo CC/CV co kolwiek to znaczy te cc/cv to znaczy mniej więcej wiem, natomiast się zastanawiam czy ten stopień ładowanie TC jest potrzebny aż tak.
    Z drugiej strony jeśli aku będzie bez zabezpieczenia to może się zdarzyć że rozładuje go za mocno i trzeba będzie go wzbudzić tym TC :)

0
  • #20 13 Paź 2016 21:14
    Adam-T
    Poziom 38  

bernijol napisał:
    Z drugiej strony jeśli aku będzie bez zabezpieczenia to może się zdarzyć że rozładuje go za mocno i trzeba będzie go wzbudzić tym TC :)

I to przemawia za pierwszą, jednak należy pamiętać, że takie rozładowywanie "za mocno" ujemnie wpływa na ogniwo.

0
  • #21 13 Paź 2016 21:23
    bernijol
    Poziom 9  

Tak to wiem , ale mogło by się tak zdarzyć, i wtedy warto mieć możliwość pobudzenia ogniwa. A mam jeszcze pytanie, czy aku z zabezpieczeniem jakiś z wyższej półki powiedzmy czy te zabezpieczenie działa w tym kierunku że aku nie rozładuję latarką za mocno?

0
  • #22 13 Paź 2016 21:28
    Adam-T
    Poziom 38  

Przykładowy opis:

Cytat:
    Akumulator Panasonic 18650 z zabezpieczeniem PCM, które chroni ogniwo przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem i zwarciem.

0
  • #24 14 Paź 2016 09:03
    Piotrek#G
    Poziom 23  

Adam-T napisał:
    Porządne akumulatory 18650 nie są tanie, a jeśli chcesz, żeby posłużyły to kup porządna ładowarkę.

Nie przesadzajmy, 15zł za ogniwo 18650 o pojemności 3500mAh, to chyba nie tak dużo?

Przede wszystkim przetestuj na tych swoich akumulatorkach czy latarka ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem. Jeżeli przy napięciu poniżej 2,8V/ogniwo będzie nadal świecić, to należy zaopatrzyć się w ogniwa z zabezpieczeniem.

Osobną kwestią jest opłacalność wkładania kasy w tanią czołówkę.

0
  • #25 14 Paź 2016 09:53
    bernijol
    Poziom 9  

15zl? Jak patrzyłem na allegro t ogniwo panasonica o tych parametrach kosztuje 28zl bez zabespieczen. Z zabespieczeniem 48zl. Co do latarki. Jak ogniwo siada do granic 2.9v 2.8v to zaczyna słabiej swiecić ale się nie wyłacza a powinna? Bo szczarze mówiąc nie wiem.

0
  • Pomocny post
    #26 14 Paź 2016 10:33
    Piotrek#G
    Poziom 23  

Dobre latarki w większości sygnalizują rozładowanie ogniwa pulsującym światłem. Jeżeli zawsze będziesz w stanie zauważyć, że latarka słabiej świeci, to możesz kupić ogniwa niezabezpieczone. Jeżeli nie, to musisz zainwestować w ogniwa zabezpieczone.
    Jeżeli Ci się nie śpieszy, to ogniwa zabezpieczone kupisz tutaj w cenie około 40zł/2szt z przesyłką.
    www.gearbest.com/batteries/pp_187046.html
    Jeżeli chodzi o ogniwa bez zabezpieczenia wysłałem PW.

0
  • #27 14 Paź 2016 13:30
    bernijol
    Poziom 9  

Nie spieszy mi się. Najpier muszę ogarnąć temat zanim kase wyłoże . A proszę mi jeszcze wyjaśnić jedną kwestje. Bo np. Ogniwo zabespieczone jak juz w jakimś przypadku zadzisłają zabezpieczenia np. Przeładowcze to takie ogniwo już i tak dzuałać nie będzie. Czy dobrze rozumiem? Tyle źe do pożaru np nie dojdzie.

0
  • Pomocny post
    #28 14 Paź 2016 13:39
    goldi74
    Poziom 43  

Jest to zabezpieczenie elektroniczne przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem (PCM lub PCB) i jest wielorazowe. W przypadku np. rozładowania ogniwa do dolnej granicy zabezpieczenie odcina napięcie wyjściowe i na wyjściu jest wtedy 0V. Żeby takie ogniwo ponownie zaczęło podawać napięcie należy podłączyć je do ładowarki. Podobnie zabezpieczenie przed przeładowaniem odcina prąd ładujący po osiągnięciu maksymalnego napięcia. Wtedy takiego ogniwa nie da się bardziej naładować ale można z niego pobierać prąd aż do zadziałania zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem i tak w kółko.

0
  • #29 14 Paź 2016 14:46
    bernijol
    Poziom 9  

O i otaką informacje mi chodziło. Masz łapkę w góre za to i wielkie dzięki goldi74

Dodano po 5 [minuty]:

Sporo się dowiedziałem bo prawdę mówiąc jak się okazało moja wiedza na ten temat była żadna. Wnioski same się nasuwają. Do tej latarki jaką mam i tej ładowarki tylko aku z zabezpieczeniem. Najpierw zakupię aku a i za ładowarką lepszą też się zastanowie,tak żeby było jak trzeba.

0