Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa karta graficzna - Z serii "co kupic" - szukam porady.

20 Paź 2016 13:22 1407 50
  • Poziom 8  
    Witam.

Przechodząc do sedna mój komputer w obecnym stanie prezentuje się następująco:

Płyta główna ASRock H61-PRO BTC
    Procek Intel Core i5 3570K 3.40GHz
    8GB RAM HyperX FURY DDR3 (HX316C10F/8)
    Zasilacz Corsair Builder Series CX 600W 80+ Bronze
    System Windows 7 Ultimate 64bit
    Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 650 OC, 1GB DDR5 (GV-N650OC-1GI)

Mam zamiar wymienić kartę grafiki na coś lepszego. Przymierzałem się do Gigabyte GeForce GTX 960 Windforce 2X 4GB GDDR5 (GV-N960WF2OC-4GD) ale spojrzałem też na Radeony w tym samym zakresie cenowym i opisowo prezentują się znacznie lepiej. Mam dylemat, bo krąży wiele różnych niekorzystnych legend i mitów o pracy Radeonów z procesorami Intela np. i nie wiem co wybrać. Chętnie posłucham waszych porad.
  • Pomocny dla użytkowników
    Na Twoim miejscu zaczekałbym kilka tygodni na GeForcy 1050Ti. W przyszłym tygodniu pojawią się testy wydajności, ale jest szansa, że karta będzie szybsza od GTX960 i tańsza. Rozumiem, że masz do wydania około 900zł? Warto też spojrzeć na Radeona RX 470.
    W dalszej perspektywie jest wymiana płyty i dokupienie chłodzenia i podkręcenie procesora.
  • Poziom 8  
    No właściwie to czekam jeszcze na te testy tych nowych GF'ów. Ale wolę się uzbroić w wiedze na zapas. Co do Radeonów, ich rzekome słabsze działanie z Intelami, niż w przypadku GF'ów to tylko głupi mit ? czy coś w tym jest ?
    Yatori90 napisał:
    Co do Radeonów, ich rzekome słabsze działanie z Intelami

To mit. Chodzi o gorsze osiągi kart AMD z procesorami AMD. Ale to wynika z gorszej wydajności tych drugich, co w połączeniu z większym obciążaniem procesora przez sterowniki GPU AMD powoduje dość znaczny spadek wydajności karty w porównaniu z platformą opartą na Intelu.
    Masz dość mocny procesor, wiec tym się nie przejmuj. Na tą chwile celuj w RX 470, to jest dobra karta, nieźle wyceniona, np.: https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-r...it-hdmi-dp-2xdvi-box-90yv09j0-m0na00-1023456/
    Bo GTXa 1060 3GB mimo wszystko nie polecam. Kupisz go w podobnej cenie, wydajność niby wyższa, ale ta karta w niektórych grach potrafi się dziwnie zachowywać pomimo wysokiej średniej ilości kl/s. Mogą występować co chwile nieprzyjemne zacięcia, które są denerwujące, a czasem bardzo utrudniające grę.
    Zresztą z zakupem RX 470 też się wstrzymaj, bo może stanieć po pojawieniu się 1050Ti.
  • Poziom 8  
    No nie słyszałem wcześniej o STRIXach, bo aż tak w kartach graficznych nie siedzę. Poczytałem trochę opinii o producentach i niby ASUSy średnio wypadają, awaryjne i takie tam. W pracy kumpel mówił że w jego ASUSie (R9 jakiś tam, nie zapamiętałem) miał w ogóle wadliwie zmontowany jeden z elementów na karcie i musiał się bujać z gwarancjami itd. Stąd moje takie uprzedzenie trochę. No ale zdaję sobie też sprawę, że to mogły być tylko pojedyncze przypadki także.. mówisz że ten STRIX będzie dobrym wyborem ?
  • Poziom 20  
    Potwierdzam, że Asus będzie miało ogólnie lepszą kulturę pracy. A backplate to się raczej przydaje w mocniejszych kartach i długich, dzięki niemu się nie wyginają i jeśli już to lepiej jak jest metalowy niż z plastiku.
  • Poziom 8  
    No skoro tak polecacie to chyba spróbuję tego STRIXa wtedy. Najpewniej moje uprzedzenia okażą się bezpodstawne, ale wpierw i tak poczekam na te testy 1050Ti, może faktycznie jeszcze stanieje ten RX :)
    AMD ogłosiło obniżkę cen RXa 470, do tego chodzą plotki o planach wprowadzenia RXa 470D, który byłby jeszcze tańszy, a prawdopodobnie wciąż szybszy od 1050Ti.
    W tej chwili najtańszego 1050Ti można kupić za 730zł. Za RXa 470 4GB czy GTXa 1060 3GB trzeba dać 200zł więcej. Ale ceny za kilka tygodni się ustabilizują. Ciekawe tylko na jakim poziomie. GTX960 4GB z ceną zaczynającą się od około 900zł odpadł z gry, bo jego wydajność jest w zasadzie identyczna jak 1050Ti.
    Myślę, że całkiem realne jest ustabilizowanie się cen tańszych 1050Ti w okolicach 680zł, a topowych poniżej 800zł. Ciekawe co zrobi AMD :D
  • Poziom 8  
    No właśnie przejrzałem te testy i ogólnie 1050Ti faktycznie prezentuje się przyzwoicie przy 960'tkach :D ja myslę że może faktycznie coś potanieją te karty(AMD), może się załapię na jakąs fajną cenę :) oj czekam czekam :)
  • Poziom 8  
    I tak przy okazji.. przy moim zasilaczu i sprzęcie, jaki posiadam, po dorzuceniu do tego tego RX 470, zasilacz nie będzie miał raczej problemów z udźwignięciem tego wszystkiego nie ?
  • Poziom 8  
    Trochę odkopię temat, ale nie mogę znaleźć jakiejś sensownej informacji na dręczący mnie dylemat - ten RX 470 od STRIX'a występuje w dwóch wersjach -
    STRIX-RX470-O4G-GAMING i 90YV09J0-M0NA00. Niby są one jednakowe, lecz różnią się ceną nieznacznie. Może Wy wiecie, czym one się różnią i czy w ogóle się różnią czymś znaczącym ? Zamierzam kupić na dniach ale wolałbym rozwiązać tę wątpliwość :)
  • Poziom 20  
    Pierwsza z nich to wersja fabrycznie podkręcona, co znaczy że zegary początkowe są ustawione na ciut wyższym poziomie, obie karty możesz jeszcze optymalizować i podkręcać, poza tymi ustawieniami nie ma tu różnic, według mnie możesz wziąć tą zwykłą i podkręcić sam, soft jest pod tym kątem łatwy w obsłudze.
    Ja wcale nie jestem przekonany czy ta karta kiedykolwiek wykorzysta 8GB pamięci. W Tej cenie można już kupić RX 480 4GB. O ogólnie idąc tym tropem, to dokładając kolejne 80zł można kupić GTXa 1060 6GB. I z <1000zł robi się 1230zł ;)
  • Poziom 23  
    Zgadza się tego się nie okresli ale myśląc przyszłościowo, lepiej mieć moc na zapas :D
  • Poziom 8  
    Fakt, im lepsza karta tym lepiej, a tu przedziały cenowe rosną niezbyt znacznie :) jednak.. reszta mojego sprzętu to nie jest (chyba) jakaś rewelacja, więc branie jakiejś lepszej karty niż ten RX 470 ma sens ? Przyznam, że póki co nie mam raczej zamiaru zamieniać reszty podzespołów na lepsze
  • Poziom 29  
    Tak informacyjnie dodam, że karta graficzna AMD Radeon RX470 Asus Strix nie ma backplate.

Ale potwierdzam wersja Strix to genialne chłodzenie.
  • Poziom 23  
    Z czasem trzeba będzie inne podzespoły wymienić, ale z grafiką RX470 z 8 gb zapewni ci gwarancje wdajności na długi okres.
  • Poziom 8  
    No brak backplate'u może doskwiera, ale z drugiej strony backplate nie powodowałby, że sam laminat by się bardziej nagrzewał od procesora ? w końcu przez backplate do laminatu pewnie niewiele powietrza dociera. A co do samej karty, to jednak chciałbym się zmieścić w tych 1000zł :) więc raczej obstanę przy tym RX 470 :)
  • Poziom 29  
    Jakbym miał kupować RX470 w wersji 8 GB to nie lepiej kupić już wtedy GTX 1060 6 GB?

@Yatori90 ciekawą masz konfigurację sprzętową, a mianowicie procesor z serii "K" z możliwością jego podkręcania a płyta główna na chipsecie H61, który to uniemożliwia :)
    No właśnie lepiej, ale nie o tym tu rozmawiamy, bo to juz wykracza poza budżet.
    Jest fajna oferta na Allegro: http://allegro.pl/outlet-karta-gigabyte-radeon-rx-470-4gb-g1-gaming-i6620483399.html
    G1 ma też "kulturalne" chłodzenie, więc nie będzie jakoś specjalnie gorzej niż w STRIXie. To karta z Outletu, ale pełna gwarancja itd.
    STRIX jest za 50zł więcej: http://allegro.pl/karta-graficzn-asus-radeon-rx-470-4gb-strix-gaming-i6628892565.html
  • Poziom 8  
    Fakt, dziwnie dobrane, ale brałem ten procek raczej nie z myślą o podkręcaniu, lecz po prostu chciałem mieć przyzwoity procesor :) a płyta H61 nie pozwala już chyba na lepsze. Jak patrzyłem na procki, to jakbym chciał jeszcze lepszy to juz płytę bym musiał zmieniać. Z kolei jakbym zmienił płytę to i procka bym musiał. Utknąłem :) dlatego chciałem dorzucić jeszcze tylko jakąś lepszą karte niż mój GTX 650 i tyle, byle dźwigało nowsze gry w przyzwoitych ustawieniach, bo przy np. Dying Light na wysokich już zaczynało się dławić
  • Poziom 23  
    A asusy juz nie mają problemów z Cewkami?
    Jak będzie miał, to wymieni na gwarancji ;) Mi się z kolei coś obiło o uszy o kiepskich wentylatorach w nowych STRIXach, ale nie pamiętam, gdzie trafiłem na to info, więc uznajmy to za plotkę.

A co do odblokowanego procesora, to jak zacznie mu brakować mocy, to zawsze możesz zmienić płytę i go podkręcić. A w aktualną płytę Core i7 (myśląc o mocniejszym procesorze) też możesz włożyć. Nie rozumiem więc stwierdzenia:
    Yatori90 napisał:
    po prostu chciałem mieć przyzwoity procesor a płyta H61 nie pozwala już chyba na lepsze. Jak patrzyłem na procki, to jakbym chciał jeszcze lepszy to juz płytę bym musiał zmieniać. Z kolei jakbym zmienił płytę to i procka bym musiał.
  • Poziom 29  
    Mój Asus Strix GTX 970 póki co nie piszczy :)

@Yatori90 ja też mam zestaw na i5-3570 ale bez "K":

1. płyta główna ASRock B75 Pro3, Intel B75, LGA 1155,
    2. procesor i5 model 3570, częstotliwość taktowania procesora 3,4 GHz, częstotliwość maksymalna Turbo 3,8 GHz,
    3. pamięć DDR3 marki Corsair CMX4GX3M1A1600C9, 4 x 4 GB,
    4. dysk SSD Crucial MX100, 256GB, SATA3, 2.5", 550/330 MB/s, 7mm, (system),
    4. dysk twardy Seagate 1 Tb, SATA III, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003), (magazyn),
    5. karta graficzna Sapphire Radeon HD 7870 XT With Boost (11199-20-20G)
    6. system operacyjny Windows 7 Home Premium 64 bit,
    7. napęd Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA (DRW-24F1ST/BLK/B/AS) OEM,
    8. zasilacz XFX ATX Core 450W 120mm 80+ PSU (P1-450S-X2B9).

Też myślałem sprzedać kartę graficzną Sapphire Radeon HD 7870 XT With Boost i kupić RX470, oczywiście tylko Asus STRIX :)

A może chcesz kupić tą moją karciochę?
  • Poziom 8  
    chodzi mi o to, że pod gniazdo mojego procka nie znalazłem do kupienia innych, lepszych płyt. Przynajmniej jak szukałem ostatnim razem po sklepach w necie. No chyba że źle szukałem