Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostrajanie anteny z moim SWR meter.

25 Paź 2016 23:29 1122 2
 • Poziom 11  
  Witam,
  mam problem z rozczytaniem mojego SWR&POWER METER.
  W każdej instrukcji jest podane coś w stylu:
  Cytat:
  - ustawić przełącznik PWR/SWR w pozycje PWR (pomiar mocy)
  - drugi przełącznik ustawić w pozycje FWD (zakres 10W)

  Jednak u mnie jest 10W/100W, oraz FWD/REF... Czyli coś całkiem innego. W żadnej instrukcji nie znalazłem odnoszenia do takich przycisków jakie ja mam na moim mierniku. Do tego po lewej stronie mam WATT a pod spodem pisze SWR, a po prawej tylko SWR a pod spodem REF POWER. Nie wiem dokładnie jaki miernik obserwować.
  Mógłby mi ktoś dokładnie wytłumaczyć jak moim miernikiem wystroić antenę CB, tz dokładnie na które wartości patrzeć? I jak ustawić przyciski?

  Pozdrawiam. Dostrajanie anteny z moim SWR meter.
  Pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Po prostu przełączasz w pozycję FWD, włączasz nadajnik, pokrętłem ustawiasz wskaźnik do pozycji SET (koniec skali) i przełączasz w pozycję REF. Masz odczyt SWR.

  Pomiar mocy masz na wskaźniku po lewej. W zależności jaką moc mierzysz ustawiasz zakres 10 lub 100W. Pomiaru mocy do 10W dokonujesz w pozycji 10W, a powyżej 10W ustawiasz zakres 100W. Oczywiście przełączanie zakresu pomiaru mocy nie wpływa na pomiar SWR.
 • Poziom 33  
  Ten miernik ma możliwość pomiaru mocy na zakresie do 10W oraz 100W (to odczytujesz na okienku lewym gdzie pod skalą pisze Watt).
  Do pomiaru SWR służy drugie okienko.
  SWR mierzysz tak:
  Przełącznik 10W/100W zostaw na 10W( masz radio 4W przecież).
  Będzie widać ładnie moc nadawczą.
  Przełącznik drugi ustaw na FWD i przyciśnij przycisk nadawania (PTT) na mikrofonie.Trzymając ten przycisk PTT (widać moc nadawczą na drugim okienku) pokrętłem z boku miernika ustaw wskazówkę na okienku SWR tak, aby była na końcu skali czyli napisie SET.
  Puść przycisk PTT.
  Przełącz przełącznik z pozycji FWD na REF i ponownie wściśnij PTT, a wskazówka pokaże ci na skali SWR wartość współczynnika SWR.
  Oczywiście wiesz, że miernik ma był odłączony do radia od strony napisu TRX oraz do anteny od strony napisu ANT?