Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe Daewoo DHC-X250e - odzyskanie częściowej funkcjonalnosci.

rafalpucel 26 Paź 2016 21:29 522 1
  • #1 26 Paź 2016 21:29
    rafalpucel
    Poziom 8  

Witam Wszystkich!
    Mam kino domowe Daewoo DHC-X250E (układ płyty głównej to DHC-X150). Amplituner jest na 3 kościach TDA7269a i jednej kości TDA7265. Kino nie domagało z audio (dźwięk był ledwo słyszalny) Jedna końcówka mocy TDA7269a była ewidentnie uszkodzona (sprawdzałem podając źródło dźwięku z discmana bezpośrednio na piny TDA, dodatkowo miała zwarcie pin 2 i pin 3, czyli wyjście 1 z ujemnym zasileniem -17V). Dodatkowo niesprawny był jeden stabilizator linii 12V KIA7912 (ujemny). (Sprawdzony po wymontowaniu miernikiem w opcji sprawdzania kierunku diody). Zakupiłem stabilizatory dodatni na wszelki wypadek i właśnie ujemny oraz TDA7269a. Wszystko wymieniłem z dbałością i starannością. Po włączeniu kina poleciał dym z ujemnego stabilizatora (tego który wcześniej tez był uszkodzony, stabilizator dodatni, który również był wstawiony nowy jest nadal sprawny (zresztą stary tez był sprawny). Wstawiona nowa końcówka TDA7269a jest teraz sprawna. Sytuacja z samym amplitunerem pogorszyła się jednak, ponieważ teraz amplituner gra bardzo cicho i wcale nie reaguje na potencjometr (wcześniej potencjometrem troszkę jednak dało się pogłośnić ale i tak było bardzo cicho). Po podaniu sygnału bezpośrednio na końcówki wszystko jest dobrze. Każda końcówka gra bardzo głośno i wyraźnie na każdym kanale. Końcówki mają sprawne zasilenia +17V i -17V.

I teraz moje pytanie:
    Chciałbym tego amplitunera (mimo że słaby) używać w dalszym ciągu jako jedynie wzmacniacza (DVD i tak pracuje głośniej od odkurzacza i nie wszystko już odczytuje) posiadam do niego oryginalne głośniki w idealnym stanie. Chcę więc zapytać, czy mogę pominąć przedwzmacniacz (który moim chłopskim okiem jest winowajcą) i podać sygnał bezpośrednio z cinch na końcówki mocy? Oczywiście po drodze zastosowałbym potencjometry 2 liniowe logarytmiczne np. 45 kOhm po jednym na każdą końcówkę + kondensator. Wiem ze zostanę "Januszem" montażu lecz sami rozumiecie ze ten amplituner jest niewiele wart a mi zależy jedynie na jego "umiejętności" wzmocnienia sygnału audio. Nie zależy mi na opcjach surround i pro logic, zdaję sobie sprawę że będzie grał jedynie rozszczepionym stereo. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czy nie uszkodzę końcówek mocy? Czy należy konstruować jakiś układ jeżeli chce na pajęczynę z dwóch cinch wejść we wszystkie końcówki? (oczywiście pilnowałbym aby kanały lewe były z lewymi, prawe z prawymi i masa z masą).

Liczę że ktoś mi odpowie, gdy skończy się śmiać lub płakać nad tym o co tu pytam ;)

Pozdrawiam Wszystkich.

0 1
  • #2 31 Sty 2017 09:39
    rafalpucel
    Poziom 8  

Witam ponownie!
    Rozumiem ze nikt mi nie odpisal poniewaz moj pomysl byl zwyczajnie barbarzynski ;) zdaje sobie z tego sprawe. Zalezalo mi pierwotnie na zupelnej naprawie w 100% tego co fabryka dala. Okazalo sie to jednak niemozliwe, poniewaz moje umiejetnosci byly -- hhhmmmm - wlasciwie to bylo ich brak ;)). Uszkodzona okazala sie kosc ukladu scalonego oznaczona na servisowce jako IC300 (znajdujaca sie na przedwzmacniaczu). Tak czy siak, aby nie zanudzac szanownych Kolegow, to chce powiadomic iz zrobilem tak jak od poczatku planowalem, czyli z boku wstawilem 4 potencjometry 50K logarytmiczne x2. Koncowki byly sprawne - droga koncowki - glosniki rowniez sprawna. Z wejscia Audio cicnch poprowadzilem sygnal na wszystkie koncowki. To na czym mi zalezalo,czyli funkcjonalnosc wzmacniacza, udalo mi sie uratowac. Potencjometry sciszaja doslownie do absolutnego zera. Gdy robie glosniej to juz przy 1/4 obrotu gra glosniej niz wczesniej przy maksymalnym poziomie ustawionym z pilota. Napisalem tego posta jedynie informacyjnie, bo moze ktos kiedys bedzie mial rownie szalony pomysl - to zeby wiedzial ze tak mozna i ze to zadziala. Temat do zamkniecia ;0

(Adminow przepraszam za brak polskich znakow, nie kasujcie tego posta)

0