Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino + sterownik silnika krokowego A4988

lukasburza 31 Paź 2016 12:14 1605 1
  • #1 31 Paź 2016 12:14
    lukasburza
    Poziom 1  

Witam,
    zacząłem bawić się trochę arduino i chciałem podłączyć silnik krokowy z pomocą sterownika silnika krokowego A4988.

Dane techniczne tutaj:

Spoiler:

Nie mogę dodać linku bezpośredniego.
    Dane techniczne:

Moduł pozwala zamontować sterowniki:
    A4988 (w zestawie)
    DRV8825
    Napięcie zasilania logiki: 3 - 5V DC
    Napięcie zasilania:
    A4988: 8-35V DC
    DRV8825: 8 - 45V DC
    Możliwość podłączenia do 2 silników (listwa goldpin, złącze ARK4)
    Gniazdo DC i złącze ARK2 (terminalblock) do zasilenia silnika
    Możliwość konfiguracji kroków:
    A4988:
    pełny krok
    1/2 kroku
    1/4 kroku
    1/8 kroku
    1/16 kroku
    DRV8825:
    pełny krok
    1/2 kroku
    1/4 kroku
    1/8 kroku
    1/16 kroku
    1/32 kroku
    4 otwory montażowe M3
    Moduł bez problemu współpracuje z:
    Arduino
    Raspberry
    AVR
    STM32
    Nucleo
    inne standardowe elektroniki
    Wymiary: 29,2 x 45,7mm

Problem w tym, że gdy tylko przyłączam zasilanie do sterowania to gaśnie mi arduino (z którego jest zasilane sterowanie napięciem 5V) oraz na samych stykach sterownika(Vdd-GND) występuje napięcie równe 0V. Arduino w trakcie podłączenia bardzo szybko się nagrzewa, co pozwala mi przypuszczać, że może jest tam jakieś zwarcie spowodowane pomyłką producenta(?) Próbowałem trochę regulować napięcie potencjometrem na sterowniku, ale nic to nie daje.

Czy jest możliwe, że to jakiś błąd producenta i występuje zwarcie na zasilaniu sterownika jak napisałem wyżej? Czy ktoś ma inny pomysł dlaczego tak jest?

inb4: Zasilanie silnika działa - zasilam napięciem 18V, problem jest tylko z zasilaniem sterownika.

0 1
  • #2 01 Lis 2016 05:01
    emarcus
    Poziom 35  

lukasburza napisał:
    Witam,
    zacząłem bawić się trochę arduino i chciałem podłączyć silnik krokowy z pomocą sterownika silnika krokowego A4988.

Problem w tym, że gdy tylko przyłączam zasilanie do sterowania to gaśnie mi arduino (z którego jest zasilane sterowanie napięciem 5V) oraz na samych stykach sterownika(Vdd-GND) występuje napięcie równe 0V.

Prawdopodobnie robisz gdzieś zwarcie i napięcie 'siada' do zera obciążając maxymalnie VR w Arduino.
    Zapoznaj się ze sposobem podłączenia tego drivera przedstawionego na:
    https://www.pololu.com/product/1182

Potencjometr na płytce drivera nie służy do regulacji napięcia podawanego na silnik, lecz jest to sposób ograniczenia maxymalnego prądu pobieranego przez silnik.
    Doczytaj w informacji z tej strony, że wszystko nalezy zacząc od tej regulacji dostosowyjąc paramerty do podłączanego silnika. Jest tam nawet video film
    https://www.youtube.com/watch?v=89BHS9hfSUk
    pokazujący ten process z uwzględnieniem wszelakich szczegółów.
    Co prawda jest on na przykładzie DRV8825 lecz procedura dla A4988 jest taka sama. Tu nie możesz zrobic błędu.

e marcus

0