Witam. Niech mnie ktoś w końcu oświeci, bo już kilka razy się zastanawiałem nad tym, próbowałem też znaleźć odpowiedź w internecie ale i tak dalej nie wiem.
Silnik połączony w gwiazdę pracuje na napięciu 230V
Silnik połączony w trójkąt pracuje na napięciu 400V
Więc dlaczego na niektórych silnikach jest na tabliczce znamionowej powiedzmy 230/400 trójkąt/gwiazda a nie gwiazda/trójkąt. Przecież jak trójkąt to raczej 400V. O co tu chodzi? Czy taki silnik nie jest przystosowany do pracy w polskiej sieci?
Albo zwykły silnik, który podłączam na praktykach z przekaźnikiem czasowym w układzie rozruchowym właśnie trójkąt/gwiazda ma na tabliczce 400/690 trójkąt/gwiazda. Trójkąt ok 400V ale gwiazda 690V?
Silnik połączony w gwiazdę pracuje na napięciu 230V
Silnik połączony w trójkąt pracuje na napięciu 400V
Więc dlaczego na niektórych silnikach jest na tabliczce znamionowej powiedzmy 230/400 trójkąt/gwiazda a nie gwiazda/trójkąt. Przecież jak trójkąt to raczej 400V. O co tu chodzi? Czy taki silnik nie jest przystosowany do pracy w polskiej sieci?
Albo zwykły silnik, który podłączam na praktykach z przekaźnikiem czasowym w układzie rozruchowym właśnie trójkąt/gwiazda ma na tabliczce 400/690 trójkąt/gwiazda. Trójkąt ok 400V ale gwiazda 690V?