logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Trójkąt/gwiazda - oznaczenia silnika.

cxzcxz123 15 Lis 2016 10:36 28449 9
REKLAMA
  • #1 16062710
    cxzcxz123
    Poziom 32  
    Posty: 2311
    Pomógł: 140
    Ocena: 284
    Witam. Niech mnie ktoś w końcu oświeci, bo już kilka razy się zastanawiałem nad tym, próbowałem też znaleźć odpowiedź w internecie ale i tak dalej nie wiem.

    Silnik połączony w gwiazdę pracuje na napięciu 230V
    Silnik połączony w trójkąt pracuje na napięciu 400V

    Więc dlaczego na niektórych silnikach jest na tabliczce znamionowej powiedzmy 230/400 trójkąt/gwiazda a nie gwiazda/trójkąt. Przecież jak trójkąt to raczej 400V. O co tu chodzi? Czy taki silnik nie jest przystosowany do pracy w polskiej sieci?

    Albo zwykły silnik, który podłączam na praktykach z przekaźnikiem czasowym w układzie rozruchowym właśnie trójkąt/gwiazda ma na tabliczce 400/690 trójkąt/gwiazda. Trójkąt ok 400V ale gwiazda 690V?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 16062738
    ciuqu
    Poziom 38  
    Posty: 3279
    Pomógł: 512
    Ocena: 826
    cxzcxz123 napisał:


    Silnik połączony w gwiazdę pracuje na napięciu 230V
    Silnik połączony w trójkąt pracuje na napięciu 400V



    Gdzie tak wyczytałeś?

    Napięcie gwiazdy jest zawsze o √3 większe od trójkąta więc Δ230 Y400V, Δ400V Y690V
  • #3 16062743
    cxzcxz123
    Poziom 32  
    Posty: 2311
    Pomógł: 140
    Ocena: 284
    To już zgłupiałem trochę. No raczej stosuje się przełączniki gwiazda/trójkąt a nie trójkąt/gwiazda.
    Czyli jeśli napisałeś, że napięcie gwiazdy jest większe więc silnik startuje na gwieździe 400V a potem na trójkącie dajemy mu 230V?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 16062750
    ciuqu
    Poziom 38  
    Posty: 3279
    Pomógł: 512
    Ocena: 826
    Nie, napięcie jest zawsze 400V, silniki 230/400V nie mogą pracować w sieci 400V na przełączniku Δ/Y.

    Dlatego silnik który masz na praktykach jest 400/690. Na starcie łączysz go w gwiazdę więc dostaje niższe napięcie niż powinien dla gwiazdy, pobiera mniejszy prąd i ma mniejszą moc, ponieważ w gwieździe powinien pracować przy napięciu 690V aby uzyskać nominalne parametry, przełączasz w trójkąt więc pracuje na prawidłowym napięciu 400V bo na takie napięcie jest zbudowany dla połączenia w trójkąt.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 16062783
    zetdeel
    Poziom 39  
    Posty: 3461
    Pomógł: 717
    Ocena: 879
    cxzcxz123 napisał:
    ...Silnik połączony w gwiazdę pracuje na napięciu 230V
    Silnik połączony w trójkąt pracuje na napięciu 400V...
    Jest dokładnie odwrotnie. Uzwojenia silnika połączone w gwiazdę pracują na napięciu fazowym (230V dla sieci 400V), a połączone w trójkąt na napięciu międzyfazowym (400V dla sieci 400V).
    W praktyce:
    * silnik D/Y 230/400V może pracować w sieci 400V tylko połączony w gwiazdę. Przy połączeniu w trójkąt się spali.
    * silnik D/Y 400/690V może pracować w sieci 400V połączony w gwiazdę lub w trójkąt. Optymalne warunki pracy uzyskasz tylko przy połączeniu w trójkąt. Przy połączeniu w gwiazdę silnik pracuje na zaniżonym napięciu, oddaje mniejszą moc, ale przy tym pobiera mniejszy prąd.
  • REKLAMA
  • #6 16062807
    cxzcxz123
    Poziom 32  
    Posty: 2311
    Pomógł: 140
    Ocena: 284
    aaa... .No i w końcu ktoś to mi wyjaśnił w dwóch zdaniach, krótko i na temat. Faktycznie zawsze pracuje na 400V tylko 230V to napięcie fazowe dla gwiazdy a dla trójkąta Uf=400V

    No i jak to jest, że mamy powiedzmy na tabliczce:
    w jednym silniku 230/400 trójkąt/gwiazda
    a w drugim silniku 400/690 trójkąt/gwiazda

    I w pierwszym trójkąt to 230V a w drugim trójkąt to już 400V?

    Czyli cewki pierwszego silnika zostały przystosowane do napięcia międzyfazowego 230V w trójkącie i go nie podłączymy u nas, bo u nas jest Umf=400V. I taki silnik może pracować tylko w gwieździe, bo jego cewki przy połączeniu w gwiazdę są przystosowane do Umf=400V.

    Dobrze rozumiem?

    EDIT:
    Użytkownik zetdeel napisał szybciej odpowiedź na moje następne pytanie niż ja to pytanie które miałem zadać. Dzięki za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    #7 16062838
    ciuqu
    Poziom 38  
    Posty: 3279
    Pomógł: 512
    Ocena: 826
    cxzcxz123 napisał:

    Czyli cewki pierwszego silnika zostały przystosowane do napięcia międzyfazowego 230V w trójkącie i go nie podłączymy u nas, bo u nas jest Umf=400V. I taki silnik może pracować tylko w gwieździe, bo jego cewki przy połączeniu w gwiazdę są przystosowane do Umf=400V.


    Połączenie w Δ takiego silnika możesz wykorzystać przy zasilaniu go falownikiem "jednofazowym" jeżeli nie dysponujesz napięciem trójfazowym np w domu. Falownik generuje na wyjściu trójfazowe napięcie 230V.

    Dodano po 12 [minuty]:

    cxzcxz123 napisał:

    Silnik połączony w gwiazdę pracuje na napięciu 230V
    Silnik połączony w trójkąt pracuje na napięciu 400V


    Stwierdzenie "silnik" zbija z tropu, jeśli było by "uzwojenie silnika" to powyższe stwierdzenie jest słuszne gdyż w silniku 230/400V podłączonego do sieci 400V w Y uzwojenie każdej fazy zasilane jest napięciem fazowym 230V, w silniku 400/690V podłączonego do sieci 400V w Δ uzwojenie każdej fazy zasilane jest napięciem międzyfazowym.

    Najlepiej obrazuje to ten rysunek Trójkąt/gwiazda - oznaczenia silnika.
  • #8 16063086
    cxzcxz123
    Poziom 32  
    Posty: 2311
    Pomógł: 140
    Ocena: 284
    Racja, bardziej adekwatny jest zwrot uzwojenie silnika. Ten rysunek widziałem przy okazji jak szukałem odpowiedzi na moje pytanie.

    A tak jeszcze związane z tematem to mam teraz praktykę miesięczną i robię szafy sterujące do silników. Dlaczego łączniki krzywkowe gwiazda/trójkąt mają dwie gwiazdy i dwa trójkąty? (to znaczy zarówno po lewej jak i po prawej stronie). Trójkąt/gwiazda - oznaczenia silnika.
  • #9 16063136
    ciuqu
    Poziom 38  
    Posty: 3279
    Pomógł: 512
    Ocena: 826
    To są przełączniki Δ/Y tzw. "nawrotne" czyli przełącznik lewo prawo i Δ/Y w jednym.
  • #10 16063474
    cxzcxz123
    Poziom 32  
    Posty: 2311
    Pomógł: 140
    Ocena: 284
    Dzięki wielkie za odpowiedzi. Temat do zamknięcia.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat oznaczeń silników elektrycznych połączonych w gwiazdę i trójkąt oraz ich napięć roboczych. Użytkownicy wyjaśnili, że silniki oznaczone jako 230/400V mogą pracować w sieci 400V tylko w połączeniu w gwiazdę, gdzie napięcie fazowe wynosi 230V. W przypadku silników 400/690V, mogą one pracować zarówno w gwieździe, jak i w trójkącie, jednak optymalne warunki uzyskuje się przy połączeniu w trójkąt, gdzie napięcie międzyfazowe wynosi 400V. Użytkownicy zwrócili uwagę na różnice w napięciach fazowych i międzyfazowych oraz na zastosowanie przełączników gwiazda/trójkąt w praktyce. Dodatkowo omówiono zastosowanie falowników w przypadku zasilania jednofazowego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA