Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 3 Fazowy gwiazda. Czy mogę połączyć w trójkąt.

07 Mar 2017 19:15 1233 8
  • Poziom 2  
    Witam.

Mam pewien problem z silnikiem tzw. zdobycznym, okazyjnym...
    Silnik na końcówkach uzwojeń jest zmostkowany w gwiazdę.
    Chcę podłączyć ten silnik do włącznika gwiazda/trójkąt.
    Na pierwszy rzut oka wszystko działa poprawnie.

Jest jednak pewien problem bo na silniku nie ma żadnej tabliczki i nie wiem czy w trójkącie cewki mogą być podłączone do 400V.

Silnik bez obciążenia działa poprawnie. Jednak nie jestem pewien co do tego czy w gwieździe może być podłączony do 400v.

Mam pytanie czy jest jakiś sposób żeby to sprawdzić, czy ten silnik może być sterowany gwiazda/trójkąt?
  • Poziom 2  
    Właśnie nie ma nic. Ani tabliczki znamionowej (są tylko ślady gdzie była zamocowana) ani schematów pod pokrywą.
    Jedyna informacja to ta że na pokrywie jest wytłoczone ROMANIA.
    Silnik pochodzi od starej maszyny do produkcji obuwia.

Pytanie:
    Załóżmy, że silnik nie jest przystosowany do pracy w trójkącie na 400V, a ja będę go tak wykorzystywał. Co może się stać z tym silnikiem? Będą jakieś objawy nieprawidłowego wykorzystywania?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    Witam.
    Daj zdjęcie tego silnika, puszki przyłączeniowej wraz z zaciskami.
    Tak "na oko" jakiej jest on mocy? Bo jeśli poniżej 3kw to raczej nie ma sensu stosować przełącznika gwiazda/trójkąt.
  • Poziom 10  
    Witam
    Z silnikami 3F indukcyjnymi klatkowymi jest sprawa taka: każdy takowy silnik można podłączyć w trójkąt /_\ i w gwiazde Y uzależnione jest to od napięcia fazowego a tym samym i międzyfazowego jakim chcemy dany silnik zasilić i od konstrukcji jego samego do jakiego napięcia jest przystosowany :) trochę to może skomplikowanie brzmi ale już wyjaśniam w czym jest problem. Domyślnie silniki w UE są produkowane na napięcie zasilania fazowe 230V międzyfazowe 400V więc silnik o oznaczeniach /_\ 230 Y 400 może być łączony tylko w Y gdyz odpowiada to napięciu międzyfazowemu, gdybyśmy mieli napięcie międzyfazowe 230 to dla zachowania mocy tego silnika nalezało by go podłączyć w /_\. jeśli na silniku jest oznaczenie /_\ 400 Y 690 mozemy taki silnik podłączyć w /_\ do napięcia międzyfazowego 400V czyli stosowanego na terenie PL. problem jest jeszcze z oznaczeniami rozni producenci podają rozne oznaczenia czasem podawane jest tylko jedo napiecie ale to już inny temat. Reasumując silniki małej mocy tzn 2-3 kW raczej na 99% przystosowane są do połączenia w Y i jeśli go przekonfigurujemy (jeśli się da bo niektóre silniki są zgwiazdowane wewnętrznie na stałe i wyprowadzone tylko 3 zaciski fazowe) w /_\ to tak jak napisał przedmowca szybciutko się będzie grzał i trochę głośniej pracował wynika to z przeciążenia prądowego cewek silnika. Więc jeśli chcesz sprawdzić to możesz połączyć go w /_\ i obserwować czy przez kilka min nagrzeje się na biegu jałowym jeśli tak to nici z łączenia w /_\.

pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    @tanya03 I po co ten cały ,,wykład" ? Silnik maszyny do szycia typu ciężkiego, (obuwniczej) to ok. 1 kW. Jest niemal pewne, ze ten silnik to 220VAC Δ i 380VAC γ. Przełącznik gwiazda trójkąt nie ma tu zastosowania. Połączenie wyłącznie w gwiazdę. Próba uruchomienia tego silnia w konfiguracji trójkąta, skończy się spaleniem uzwojeń !
  • Warunkowo odblokowany
    tanya03 napisał:
    Reasumując silniki małej mocy tzn 2-3 kW raczej na 99% przystosowane są do połączenia w Y i jeśli go przekonfigurujemy (jeśli się da bo niektóre silniki są zgwiazdowane wewnętrznie na stałe i wyprowadzone tylko 3 zaciski fazowe) w /_\ to tak jak napisał przedmowca szybciutko się będzie grzał i trochę głośniej pracował wynika to z przeciążenia prądowego cewek silnika.

A więc tak jak mówiliśmy wszyscy bez sensu jest zastosowanie przełącznika gwiazda/trójkąt no chyba, że autor tematu chce się pobawić w przewijanie uzwojeń.
    Ewentualnie autor tematu może zastosować przełącznik gwiazda/trójkąt jeśli silnik ma mieć zastosowanie mobilne tzn. w trójkącie będzie pracował na 230V w przypadku instalacji jednofazowej oraz w gwieździe przy pracy normalnej 3 fazowej. Widywałem często takowe zastosowania w urządzeniach które jeździły z "serwisantami" i nie wymagały dużych obciążeń na wale silnika czyli np. wiertareczka stołowa domowej konstrukcji, miniaturowa łuparka do drewna oraz kompresor jedno-tłokowy na bazie sprężarki od ursusa. Niestety nigdy nie zdołałem zobaczyć jak to jest podłączone ale na własne oczy widziałem, że działa! ;-)
  • Poziom 43  
    PATAFIAN_PATAFIAN napisał:
    Ewentualnie autor tematu może zastosować przełącznik gwiazda/trójkąt jeśli silnik ma mieć zastosowanie mobilne tzn. w trójkącie będzie pracował na 230V w przypadku instalacji jednofazowej oraz w gwieździe przy pracy normalnej 3 fazowej.
    Tak, oczywiście, jak najbardziej - takie wyposażenie spotyka się u Serwisantów, którzy dziś pracują (serwisują) coś w Grójcu, jutro zaś w Oslo (Norwegia), a pojutrze w Las Vegas. Wtedy taki przełącznik ma sens... Widzę, ze Nick Kolegi zobowiązuje.... do pisania zupełnych bredni. :cry: