Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lenovo yoga 500 - laptop włącza wzmożone chłodzenie pomimo tego, że jest zimny!

20 Nov 2016 01:25 891 9
 • Level 8  
  Witam,
  Mam problem z moim nowym laptopem. Przez jakiś miesiąc po kupnie wszystko było w porządku (powiedzmy), a od kilku dni laptop podczas pracy przy minimalnym obciążeniu podzespołów zaczyna włączać wzmożone chłodzenie.
  Samo chłodzenie i szum nie byłby dla mnie tak straszny, lecz najgorsze jest to, że w tym momencie laptop zaczyna zamulać, ładuje strony powoli, włącza programy jeszcze wolniej... Czasem przechodzi mu po chwili, czasem wcale tak nie robi, a czasem po prostu się włącza i nie chce przestać, przechodzi dopiero po 10-15min.

  Wiem, że wiele osób poleci mi podkładkę chłodzącą, ale nie lubię, bo kupuję dobrego laptopa, żeby trzymać na kolanach elegancki, lekki i wygodny komputer, a nie podkładkę chłodzącą nie dostosowaną do stawiania na kolana, chodzącą dosyć głośno, poza tym nie sądzę, żeby problem tkwił na prawdę w chłodzeniu, bo jak już wcześniej zauważyłem, laptop jest chłodny, gdy zaczyna wariować, a zdarza mu się to nawet zaraz po włączeniu.

  Przeszukiwałem fora w poszukiwaniu odpowiedzi, lecz znalazłem tylko pomysły z podkładką chłodzącą i drugi z obniżeniem wydajności podzespołów, które mogą znajdować się przy czujniku temperatury.

  Wystarczyłoby mi, gdyby ktoś mi pomógł z zamulaniem laptopa podczas włączania hiperchłodzenia, podejrzewam, że jest ono spowodowane tym, że laptop sam obniża wydajność podzespołów w celu szybszego wyrównania temperatury.

  Z góry dziękuję za każdą odpowiedź
  Pozdrawiam

  Model: Yoga 500-15
  System Operacyjny: Windows 10 PL
  Procesor: Intel Core i7-5500U, 2,4GHz Turbo do 3GHz, 2 rdzenie fizyczne/4 rdzenie logiczne
  Pamięć operacyjna: 8GB DDR3
  Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GT920M 2GB + Intel HD 5500
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Farnell IoTFarnell IoT
 • Level 15  
  Witam!
  Czy dużo kurzu panuje w otoczeniu urządzenia?
  Problemem może być też źle zamontowane chłodzenie fabrycznie, proponuję skonsultować to z serwisem, a ewentualnie oddać do gwarancji.
  Tylko pamiętaj aby przed oddaniem do gwarancji skopiować swoje dane i pozostałe wyczyścić, gdyż oni mogą tam mieć dziwne procedury
  Pozdrawiam!
 • Farnell IoTFarnell IoT
 • Level 43  
  Dobry i Lenovo to pierwsze słyszę takie połączenie ;) To firma od budżetowych rozwiązań (w moim pierwszym skojarzeniu).
  Ale tak poważnie - najpierw trzeba ustać czy czasem coś go jednak nie obciąża. Takie procesory lubią się szybko rozgrzewać, laptop to nie PC jest tylko jeden wentylator i całe ciepło musi odprowadzić ze środka. Mało tego - wydajny laptop to według mnie konstrukcyjna pomyłka - to się w założeniach kłuci - mocny procesor i grafika to więcej ciepła i krótka praca na baterii, w efekcie mniejsza trwałość sprzętu no i wspomniany hałas.

  Także na początek może HWiNFO w trybie "sensor only" - program pozwoli ci zobaczyć co i jak pracuje - temperatury i taktowania. Wskazane by było żebyś tu wykazał się własną uwagą bo na screenie albo się coś uda uchwycić albo nie. Możesz też zapisać log (w programie jest funkcja zapisu do pliku logu). Uruchom program i poużywaj sprzętu aż problem wystąpi. W chwili jak się pojawi sprawdź jak wyglądają temp. obroty, taktowania - możesz zrobić screen i go pokazać.
  Jak problem się pojawi możesz też zobaczyć w managerze zadań co się dzieje. Być może to np. windows update tak pracuje w tle. Być może to jakaś infekcja. Nie podałeś czy instalowałeś system sam czy kupiłeś z laptopem. Windows 10 - teraz pytanie który dokładnie. Może leci jakiś grubszy update. Windows 10 Anniversary - tak zdaje się nazywa się najnowszy duży update win 10.

 • IT specialist
  Jak wyżej sprawdź co pokaże HWInfo. Druga sprawa to ilość i temperatura wydmuchiwanego powietrza w czasie wejścia wentylatora na wyższe obroty.
  Problem może być sprzętowy - wtedy gwarancja lub softwarowy - może wirus, malware, update, itp.
 • Level 8  
  1. kurzu raczej wiele nie ma, bo moja dziewczyna jest pedantką i ściera wszystkie kurze raz w tygodniu :)
  2. Jest to zwykły Win 10, a wszelkie update mam wyłączone (w poprzednim laptopie właśnie windows update tworzyło największe problemy z systemem)
  3. Gdy problem wystąpi - sprawdzam w menadżerze zadań co się dzieje i wszystko jest tak, jak podczas, gdy problem nie występuje. Około 10% procka, 35% pamięci, 5% dysku.
  4. Podczas występowania problemu laptop strasznie dmucha, ale wydmuchuje zimne powietrze, nie ciepłe.

  Spróbuję z tym HWiNFO spróbować wieczorem. Mam nadzieję, że coś pomoże, bo serwis pewnie razem z przesyłką zajmie jakieś 2 tyg, a ja praktycznie wszystko na studiach robię na laptopie.

  Do tego wczoraj zepsuł mi się kabel ładowania (część od zasilacza do kontaktu - na szczęście, bo uniwersalna), nie wiem czy ma to związek z tym problemem, nie sądzę, ale lepiej uwzględnić wszystko :)

 • IT specialist
  miszun wrote:
  laptop strasznie dmucha, ale wydmuchuje zimne powietrze, nie ciepłe
  - to wskazuje na usterkę heatpipe (ewentualnie uszkodzenie czujników, ale to mało prawdopodobne). Pozostaje wysłanie na gwarancje.
 • Level 43  
  Hmm mam tylko nadzieję że wiesz że w Windows 10 za bardzo nie da się wyłączyć aktualizacji? Możesz to zablokować dodatkowymi trikami ale jako opcji systemowej takiej nie ma. Możesz je co najwyżej opóźnić o 30 dni.
  Odczyty z HWiNFO sprawdź. Przynajmniej dowiesz się czy cokolwiek się grzeje (choćby to była usterka czujnika). W zasadzie sprzęt na gwarancji więc i tak wiele zdziałać nie pójdzie.
 • Level 8  
  No cóż, jak na złość (szczęście?) po porannym odpaleniu HWiNFO nie zaczął wariować ani na sekundę, a korzystałem prawie non stop z laptopa, więc może mu po prostu przeszło :)

  Jak przez kilka dni nie pojawi się ten problem znowu to zamknę temat.
 • Level 8  
  Problem minął tak po prostu.

  Za to pojawił się nowy...

  dwukrotnie zepsuł mi się kabel zasilania (część pomiędzy zasilaczem, a kontaktem (na szczęście, bo uniwersalna)). Nie mam pojęcia co to spowodowało. najpierw zepsuł się oryginalny, a dziś dokupiony na allegro z takimi samymi parametrami.
  Nie wiem czy się spaliły, czy coś, jak mogę sprawdzić co było przyczyną? Ten drugi zepsuł się po 5 dniach używania.

  Dodam, że wszystkie inne urządzenia ( w tym inne laptopy) podłączone są zwykle też w tym przedłużaczu i nigdy się z nimi nic nie dzieje.
 • Level 15  
  miszun wrote:
  Problem minął tak po prostu.

  Za to pojawił się nowy...

  dwukrotnie zepsuł mi się kabel zasilania (część pomiędzy zasilaczem, a kontaktem (na szczęście, bo uniwersalna)). Nie mam pojęcia co to spowodowało. najpierw zepsuł się oryginalny, a dziś dokupiony na allegro z takimi samymi parametrami.
  Nie wiem czy się spaliły, czy coś, jak mogę sprawdzić co było przyczyną? Ten drugi zepsuł się po 5 dniach używania.

  Widocznie kupiłeś jakąś podróbę, która w rzeczywistości była słabsza, proponuję znaleźć jakiś funkcjonalny z innego laptopa, o tej samej mocy i przylutować końcówkę ze zepsutego.