Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zastapienie silnika pradu stalego silnikiem asynchronicznym

szeryf_wojciech 13 Jul 2005 21:11 4387 13
 • #1
  szeryf_wojciech
  Level 13  
  tak sie wlasnie narodzila u mnie mysl. mam w pracy starego melexa, jest napedzany silnikiem pradu stalego. jak wiadomo sa, a wlasciwie byly silnikami prostymi do sterowania (dodatkowy opor) myslalem jakby to sensownie wysterowac i wpadlem na pomysl. mam do dyspozycji silniki asynchroniczne roznej mocy. sterowanie odbywa sie za pomoca falownika. i tu pytanie jak zrobic sterowanie czyli regulowana przetwornice DC - AC. czy jest to wiekszy koszt niz ukladu pwm dla silnika pradu stalego??
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #3
  artur 100
  Level 13  
  WITAM
  Z DC na AC da radę to zrobić typowym falownikiem .
  Problemem jest wysokość napięcia
  Do zasilenia stałym falownika potrzebne by było jakieś 350V DC
  A ile mają akumulatory wózka???????????
  Może być potrzebna przetwornica !!!!! MOIM ZDANIEM TO ZŁY POMYSŁ,
  KOSZTY PRZEROSŁY BY WARTOŚĆ MELEXA
  A efektu i tak by nie było
  DLACZEGO??????????????????
  KTO WIE DLACZEGO NIECH PODPOWIADA!!!!!!!!!!!
  (pytanie do najtężejszych twardych głow z elektrody he he)
 • Helpful post
  #4
  Tomek665
  Level 28  
  byłyby problemy z regulacją trzebaby jednocześnie sterować mocą i częstotliwością a silniki asynchroniczne nie chcą pracować na małej częstotliwości ani na dużym poślizgu.
 • Helpful post
  #5
  porter
  Level 15  
  Silniki prądu stałego mają to do siebie że w miarę prosto można regulować ich prędkością obrotową poprzez zmianę napięcia zasilania, zmianę rezystancji twornika ( dodatkowy rezystor) lub też zmianę współczynnika wzbudzenia . Ponadto ich charakterystyka momentu w zależności od prędkości obrotowej jest korzystniejsza niż w przypadku silników asynchronicznych ( moment jest stały w szerokim zakresie prędkości). Aby jednak zamienić te silniki należałoby zastosować silnik z resolwerem lub enkoderem a także odpowiednio sparametryzować sam falownik. Problemem będzie zasilanie falownika ponieważ falownik prostuje napięcie sieci. Wartość napięcia po wyprostowaniu wynosi 540V. Z baterii wózka trudne do usyskania. koniecznym byłoby zasosowanie przetwronicy.
 • Helpful post
  #6
  Mm1234
  Level 2  
  Przetwornica też musiała by mieć trochę mocy żeby to uciągnąć
 • Helpful post
  #7
  artur 100
  Level 13  
  WITAM
  I właśnie chodzi o to że moment obrotowy silnika asynchronicznego będzie zbyt mały żeby poruszać wózek.
  REASUMUJĄC:
  Gdyby rozwiązanie z tanim silnikiem asynchronicznym dawało dobry efekt
  inżynierowie z firmy produkującej takie wózki np. LINDE czy HYSTER już dawno by je tam zamontowali. Więc najlepiej trzymać się zasady :
  zanim zaczniesz coś ulepszać zobacz jak robią to najlepsi ,bo po co wyważać otwarte drzwi?
  Pozdrawiam Artur
 • Helpful post
  #8
  sp5wcx
  Level 33  
  Skontaktuj się z producentem danego wózka. W większości przypadków mają oni gotowe zestawy służące do zamiany sposobu sterowania dawnych typów wóżków z rezystorowego na impulsowy.
 • Helpful post
  #9
  tolo2
  Level 18  
  a ja uważam że to bardzo bardzo dobry pomysł.należy tylko dodać iż trzeba użyć do tego celu silnika trójfazowego z magnesami stałymi na wirniku i sterując go z falownika z melexa robi się pocisk.silniki tego typu cechuje duży moment obrotowy oraz wysoka sprawność całego układu,gdyż brak jest zbędnych rezystancji,cała energia baterii "idzie w żyłę".robiłem takie próby , jest to coś pięknego,ale jest to dość droga zabawa.myślę obecnie otym aby zrobić ultra lekki pojazd z takim nowoczesnym napędem ,aby tanio i ekologicznie poruszać się po okolicy.uważam że jest to przyszłość.
 • Helpful post
  #10
  mobak
  Level 14  
  Witam kolegów. Po co komlikować sprawę, pomijając kłopoty z mechnicznym dopasowaniem takiego silnika wstawianie falownika całkowicie mija sie z celem (koszty). Prościej, taniej i napewno do wykonania we własnym zakresie jest czoper tyrystorowy lub tranzystorowy modulator PWM. Silnik szeregowy DC jest lepszym rozwiązaniem niż silnik asynchroniczny.
 • Helpful post
  #11
  balt
  Level 19  
  kolega tolo ma racje silniki AC z magnesami stałymi mają niezły moment ale co ze sterowaniem? Ja jak na razie spotkałem tylko serwonapędy do tych silników na najniższe napięcie 230V (oczywiście dla małych mocy) jeżeli wchodzimy w kilowaty to niestety mamy 3x400V a tyle z akumulatora nie wydusisz. Można budować przetwornicę DC/DC. Nie wiem ile mam MELEX załóżmy 80V (tyle ma typowy "bułgar") na 560V, tylko ile to będzie kosztowało? Oczywiście takie napięcie podajemy na obwód stały serwonapędu lub falownika (prostsze i tańsze rozwiązanie)
 • Helpful post
  #12
  j23xyz
  Level 13  
  Obojętnie jaki zastosuje się silnik do Melexa klatkowy, synchroniczny z magnesami trwałymi czy prądu stałego to trzeba zastosować mniej lub bardziej skomplikowaną przetwornicę. Dla tej samej mocy silnika, która w melexie wynosi 2,1 kW nie ma znaczenia dla rozruchu i jazdy melexa jaki będzie silnik. Warunkiem jest jedynie prawidłowo zrealizowany układ sterowania odpowiedniej przetwornicy. O właściwościach napędowych obecnie stosowanych napędów elektrycznych nie decydują tylko własności silniki ale przedewszystkich przetwornica i układ sterowania.
 • Helpful post
  #13
  Osmański Marek
  Level 13  
  Witam
  Kolega szerf-wojciech dobrze kombinuje
  Podobne rzeczy opisuje p.Eugeniusz Popławski
  w książce pt. "Samochody z napędem elektrycznym"
  Wydawnictwo Komunikacji i Łączności Warszawa 1994 rok
  Pozdrawiam.
 • #14
  balt
  Level 19  
  szeryf_wojciech daj znać czy cos wykombinowałeś