Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Cerastar ZR/ZWR 18-3 - Prosze o informacje nastawcze trybu ekonomicznego

28 Lis 2016 22:47 3330 22
  • Poziom 5  
    Witam, jest to moj pierwszy kontakt z piecem gazowym.
    Chcialbym ustawic go w tryb ekonomiczny, uzyskac dobry efekt bez nadmiernego zuzycia gazu.Jaka temperature nastawic?
    Na dodatek jest jeszcze sterownik na scianie ktory niby prosty w obsludze a wydaje mi sie ze nie ma wplywu na prace pieca.Na grzejnikach sa glowice termo i od samego poczatku wydawalo mi sie to jakims dziwnym systemem. Jak mam korzystac ze sterownika skoro glowica i tak bedzie przymykala zawor?
    Jestem na etapie malego remontu przed wprowadzeniem sie i wlaczylem 2 grzejniki na tzw jedynke(obydwa grzeja dosc dobrze). Na drugi dzien okazalo sie ze piec zjadl tylko 4m3 gazu. Nie wiem czy to dobry wynik i jak ustawic piec zeby uzyskac optymalny korzystny dla mnie rezultat.
    Posiadam tez zbiornik na wode ciepla ktory jest ustawiony w tym momencie na 45st.C .Na starym mieszkaniu mielismy przeplywke elektryczna ustawiona na 45st.C i w zupelnosci nam wystarczala taka temperatura.
    Kilka fotek pogladowych zestawu ktory posiadam
    Junkers Cerastar ZR/ZWR 18-3 - Prosze o informacje nastawcze trybu ekonomicznego Junkers Cerastar ZR/ZWR 18-3 - Prosze o informacje nastawcze trybu ekonomicznego Junkers Cerastar ZR/ZWR 18-3 - Prosze o informacje nastawcze trybu ekonomicznego
  • Moderator
    Mam identyczny piec, który współpracuje z podobnym regulatorem temperatury (TRP 31).
    W pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany regulator temperatury, nie powinno być głowic termostatycznych na grzejnikach.
    Zacznij od zdjęcia termostatów.
  • Poziom 5  
    Felini napisał:
    W pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany regulator temperatury, nie powinno być głowic termostatycznych na grzejnikach.
    Zacznij od zdjęcia termostatów.

wlasnie wyczytalem o tymw instrukcji ale czy koniecznie musze korzystac z tego regulatora. Czy glowica na grzejnkiu ma wplyw na ciaglosc pracy pieca. Nie do konca rozumiem dzialanie powyszego systemu gazowego. Piec grzeje wode do temeratury ustawionejna nim.Woda jest podgrzana w grzejnikach i steruje tym za pomoca glowicy termo. wydaje mi sie ze bez wzgledu na poziom otwarcia glowicy termo grzejnik jest goracy w takim samym stopniu. Chcialbym odpowiednio dostowac temperature na piecu zeby wykorzystac tylko tyle energii ile potrzebuje. Troche nakrecilem ale mam nadzieje ze wiecie o co chodzi
  • Moderator
    tedik85 napisał:
    Czy glowica na grzejnkiu ma wplyw na ciaglosc pracy pieca.

Myślę, że ma. Jeśli brak jest regulatora temperatury, piec nie ma informacji zwrotnej o temperaturze w pomieszczeniu i "nie wie" kiedy przestać grzać. Gdy pomieszczenie zostanie nagrzane, zawory termostatyczne przymkną dopływ wody do grzejników. Piec powinien rzadziej się włączać, ponieważ ciepło które wytworzy, nie będzie tracone poprzez grzejniki. Piec będzie jednak ciągle pracował w zakresie ustawionej na nim temperatury. Jeśli ustawisz go np. na 60°C to po osiągnięciu tej temperatury wyłączy się do momentu, gdy osiągnie temperaturę włączenia, np. 50°C. Ta różnica temperatur włącz - wyłącz zależy od szybkości utraty ciepła w obiegu.

Jeśli masz podłączony regulator, piec grzeje do ustawionej na nim temperatury, po osiągnięciu której wyłącza się. Ponowne włączenie pieca następuje dopiero, gdy temperatura w pomieszczeniu, gdzie jest regulator, spadnie o pewną wartość (ok. 1,5-1,8°C, o ile dobrze pamiętam). Przy współpracy z regulatorem piec nie utrzymuje stałego zakresu temperatury np. 50-60°C, tylko włącza się dopiero gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie do pewnej wartości.
    Przerwy w pracy pieca powinny być w tym wypadku wyraźnie dłuższe.

Możesz też zmniejszyć – metodą prób i błędów – temperaturę na piecu, jednak przy niższych temperaturach zewnętrznych może okazać się konieczne jej podniesienie.

Nie jestem serwisantem systemów grzewczych, ale myślę, że w twoim wypadku drogą do zminimalizowania zużycia gazu jest:
    – zdjęcie głowic w pomieszczeniu z regulatorem
    – korzystanie z regulatora temperatury
    – ewentualne zmniejszenie temperatury na piecu

Inna opcja to wymiana regulatora pokojowego na regulator pogodowy. Wtedy temperatura na piecu jest automatycznie dostosowywana do temperatury na zewnątrz. Przy mrozach piec osiąga wyższe temperatury a gdy na zewnątrz jest cieplej, piec automatycznie obniża temperaturę zasilania.
  • Poziom 5  
    Felini napisał:
    Jeśli ustawisz go np. na 60°C to po osiągnięciu tej temperatury wyłączy się do momentu, gdy osiągnie temperaturę włączenia, np. 50°C.

tak tey sie wlasnie dzieje temperatura na piecu spada i piec sie zalacza i tak w kolko.

Felini napisał:
    Możesz też zmniejszyć – metodą prób i błędów – temperaturę na piecu, jednak przy niższych temperaturach zewnętrznych może okazać się konieczne jej podniesienie.

w rejonie ktorym mieszkam temperatury zima nie sa bardzo niskie w nocy do -10 st. a dom jest z 1995r. i mam wrazenie ze jest bardzo dobrze izolowany

Felini napisał:
    Nie jestem serwisantem systemów grzewczych, ale myślę, że w twoim wypadku drogą do zminimalizowania zużycia gazu jest:
    – zdjęcie głowic w pomieszczeniu z regulatorem
    – korzystanie z regulatora temperatury
    – ewentualne zmniejszenie temperatury na piecu

-Masz racje glowice w pokoju dziennym okrece na max ew. zdejme caklowicie
    -zaczne od ustawien regulatora dzien\noc tryb ciagly 20-21 st.
    -temperature na piecu na poczatek ustawie na ok 50-55 st

Martwi mnie tylko sytuacja w ktorej temperatura w pokoju dziennym osiagnie swoj limit i piec sie wylaczy a w pozostalych pomieszczeniach nie bedzie tych zadanych 20-21 st.
    Czy niepowinno byc takich regulatorow pokojowych w kazdym pomieszczeniu?
  • Moderator
    tedik85 napisał:
    glowice w pokoju dziennym okrece na max ew. zdejme caklowicie

Głowice należy zdjąć zupełnie.

tedik85 napisał:
    zaczne od ustawien regulatora dzien\noc tryb ciagly 20-21 st.

U mnie jest ustawione na dzień 20°C, na noc 17°C. To jednak zależy od własnych upodobań. Jeśli twój regulator ma taką funkcję, możesz ustawić zmiany trybu dzień/noc automatycznie o wybranych godzinach.

tedik85 napisał:
    temperature na piecu na poczatek ustawie na ok 50-55 st

Myślę, że powinno być w porządku, ewentualnie zmienisz nastaw.

tedik85 napisał:
    Martwi mnie tylko sytuacja w ktorej temperatura w pokoju dziennym osiagnie swoj limit i piec sie wylaczy a w pozostalych pomieszczeniach nie bedzie tych zadanych 20-21 st.
    Czy niepowinno byc takich regulatorow pokojowych w kazdym pomieszczeniu?

Oczywiście. Termostaty zdejmujesz tylko w pomieszczeniu gdzie jest regulator, w pozostałych pomieszczeniach termostaty zostają. Jeśli masz dobrze dobraną moc grzejników do danego pomieszczenia, nie powinno być problemów.
  • Poziom 5  
    Witam ponownie. Mysle ze moj regulator pokojowy nie dziala bo zegarek stoi w miejscu i przy ustawieniu temperatury na * piec dziala tak jak przedtem a powinien chyba nie grzac .
  • Moderator
    Jeśli przełącznik regulatora masz ustawiony na ikonę zegarka, przestaw ją na "słońce" i zmieniaj nastawy pokrętłem przy ikonie słońca,
    piec powinien się włączać i wyłączać w zależności od tych zmian. Podobnie jest z pokrętłem księżyca.
    Ja używam właśnie tych trybów ręcznych, przełączam pomiędzy temperaturą dzienną a nocną tym małym przełącznikiem.
    Jeśli to nic nie da, sprawdź połączenia przewodów w regulatorze i piecu, w instrukcjach obu urządzeń są schematy połączeń.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli chcesz na razie pozostać przy poczciwym cerastarze-3 to poszukaj w sieci nowszy model regulatora 24V do tego modelu najlepiej FR100, TR200 (tygodniowe) albo TR100 (dobowy) najlepiej nowy. Ustawienie na kotle zależne jest od typu instalacji i powierzchni grzewczej grzejników. Ja bym się nie rozpędzał i przy tradycyjnym ogrzewaniu ustawił przy takiej zimie na 3 w wypadku mrozu na 4 a przy -10 już na E
  • Poziom 5  
    Felini napisał:
    przestaw ją na "słońce" i zmieniaj nastawy pokrętłem przy ikonie słońca,
    piec powinien się włączać i wyłączać w zależności od tych zmian. Podobnie jest z pokrętłem księżyca

niestety brak jest reakcji na jakiekolwiek zmiany pokretel wlacznie z niedzialajacym regulatorem.

serwisszulborski.pl napisał:
    Ustawienie na kotle zależne jest od typu instalacji i powierzchni grzewczej grzejników. Ja bym się nie rozpędzał i przy tradycyjnym ogrzewaniu ustawił przy takiej zimie na 3 w wypadku mrozu na 4 a przy -10 już na E

Wlasnie musze metoda prob i bledow znalezc zloty srodek ustawien pieca. Dla przykladu piec ustawiony na byl na 3 i zjadl 7m3 gazu , na 4 zjadl 5m3 gazu a na 5eco zjadl 10m3 gazu. Wiem ze to wszystko jest zalezne od temperatury zewnetrznej itd. W obliczu tej sytuacji piec zyje swoim zyciem i niechcialbym zeby produkowal cieplo ktorego nie wykorzystam. Montaz nowego regulatora na tej chwili nie wchodzi w gre. Czy zbyt niska temperatura na piecu nie zaszkodzi cerastarowi?
    Niska temperatura nie szkodzi, ten model ma nagrzewnicę z kwasówki. Jeżeli twój regulator TRQ21 już definitywnie padł to przynajmniej poszukaj nowego TR21. Z reguły kocioł bez regulatora spala więcej.
  • Moderator
    Ponieważ mam identyczny piec, zapytam kolegę serwisanta; jakie były regulatory pogodowe dedykowane do Cerastar? Chodzi mi o oznaczenie.
    Najczęściej stosowany zestaw to pogodówka do wbudowania w kocioł TA210E plus zdalny sterownik na ścianę TFP3 albo TA213 na ścianę i TW2 w pomieszczeniu.
  • Poziom 8  
    Jeśli mogę też mam pytanie , by nie zakładać nowego tematu . Mam ten sam piec i mieszkanie 90m2 problem polega na tym że piec "zjada " butle 11kg propan butanu w 24h czy to wina regulacji ? Da się jakoś zaradzić temu , wyregulować go ? Zakupiłem piec używany , wcześniej chodził na mieszkaniu 50m2 w kamienicy wysokiej i butle miał na 3 dni .
  • Poziom 5  
    Witam ponownie kolegow fachowcow ;)
    Niestety chcialbym odgrzac kotleta w zwiazku z nadchodzacym okresem grzewczym.
    Dodam tez ze moj sterownik pokojowy dziala juz bez zarzutow, okazalo sie ze nie byl podlaczony do pieca (ktos celowo go odlaczyl) przez co piec zyl swoim zyciem.

Dzis postanowilem uruchomic kociol poraz pierwszy w tym sezonie.
    Znow naszlo mnie pytanie na jaka temperature ustawic kociol?
    Glowica w pomieszczeniu z pokojowka jest na max otwarta.Pokojowka ma 21-22*C
    Poprzednie sezony mialem nastawy na 4 tzn. start 52*C / stop 59*C
    Teraz mysle u nastawach 3 tzn. start 45*C / stop 52*C i tu rodzi sie pytanie..
    Czy jezeli piec stoi na 3 w powyzszym zakresie a pokojowke ustawie na 30*C to piec bedzie ciagle dazyl do otrzymania temperatury w pokoju zgodnie z nastawami pokojowki?
    Wlasnie zauwazylem, ze pomimo takiego nastawu piec grzeje tylko do 52*C i wylacza sie zgodnie z nastawem 3.
    W takim razie pokojowka nie bedzie w stanie otrzymac zadanych 30*C.
    Rozumiem wiec, ze zeby pokojowka miala 30*C to piec nalezy rowniez na glownych nastawach ustawic na wieksza temerature. Ale czy nie powinno byc tak, ze piec pomimo mniejszych nastawow powinien dluzej pracowac, dazac tym samym do uzyskania 30*C w pokoju?
    Normalnie maslo maslane juz mam w glowie.Gdzies przeczytalem, ze z piecem jest jak z autem. Jak jedziesz szybko to pali duzo a jak spokojnie to pali mniej. Mysle, ze jest w tym ziarnko prawdy. Ostatniego sezonu nie uzywam trybu nocnego tylko pale dzien i noc na stalej 21-22*C w salonie i piec wydaje sie pracowac efektywniej. Jednak z poczatkiem tego sezonu mam zamiar zejsc z nastawu 4 na 3 w celu ustalenia komfortu cieplnego wzgledem zuzycia gazu. Jak ktos ma jakies teorie oparte wlasnymi doswiadczeniami na powyzszy kotlet to chetnie sie z nimi zapoznam :)
  • Moderator
    tedik85 napisał:
    [...] czy nie powinno byc tak, ze piec pomimo mniejszych nastawow powinien dluzej pracowac, dazac tym samym do uzyskania 30*C w pokoju? [...]

Tak powinno być.
    Piec będzie starał się utrzymać temperaturę zadaną na regulatorze pokojowym, bez względu na temperaturę ustawioną na zasilaniu instalacji, czyli na piecu.
    U siebie mam piec ustawiony na 4 lub nieco więcej, gdy na zewnątrz jest niższa temperatura. W tym temacie, w wiadomości #4 masz krzywą grzewczą w załączniku.
    Choć krzywa jest dla regulatorów pogodowych, możesz wyciągnąć wnioski co do zależności temperatury na zasilaniu pieca od temperatury zewnętrznej.

Zdemontuj głowice termostatyczne w pomieszczeniu, gdzie jest pokojowy regulator temperatury.
  • Poziom 5  
    Felini napisał:
    Piec będzie starał się utrzymać temperaturę zadaną na regulatorze pokojowym, bez względu na temperaturę ustawioną na zasilaniu instalacji, czyli na piecu

Wlasnie sprawdzilem zuzycie gazu na temp 20 25 i 30*C i dla kazdej zadanej piecpracowal ze zblizonym czasem i zuzyciem gazu.Tak wiec wnioskuje ze pokojowka nie do konca jest dobrze podlaczona. W ubieglym sezonie z pewnoscia reagowala na regulacje lecz teraz cos jest nie tak. Sprawdze podlaczenie do pieca czy jest na dobrych pinach przypieta bo moze byc ze dziala ale na pol gwizdka. Przypominam sobie ze jak byl majster to mowilem mu ze sterownik nie dziala. Poszedl do pieca i mowi, ze nie podpieta. Potem kazal mi krecic pokretlem i niby podpiol ale bez zadnego schematu. Byc moze wiedzial gdzie a byc moze podpiol na pale.
    Felini napisał:
    Zdemontuj głowice termostatyczne w pomieszczeniu, gdzie jest pokojowy regulator temperatury.

zdemontowana

Dodano po 49 [minuty]:

Sterownik podpiety prawidlowo lecz brak jakiejkolwiek reakcji na tryb dzien i noc w pelnym zakresie temperatury, tylko zegarek dziala prawidlowo

Dodano po 14 [minuty]:

tedik85 napisał:
    Sterownik podpiety prawidlowo lecz brak jakiejkolwiek reakcji

Jednak po ustawieniu na temp * piec przestaje grzac, wiec cos jednak dziala. Nie mam juz sil na zabawy. Sa jakies nowsze modele cyfrowe, ktore beda dobrze graly z tym kotlem?
  • Moderator
    Sprawdź prawidłowość przyłączenia po stronie pieca, jak i sterownika. Jeśli połączenia są prawidłowe, nastaw przełącznik regulatora na symbol słońca i zmieniaj ustawienia pokrętła. Piec powinien wyraźnie reagować włączając się, gdy ustawisz temperaturę wyższą, niż jest w pomieszczeniu, i wyłączając, jeśli ustawisz pokrętło wyraźnie poniżej temperatury pomieszczenia. To samo spróbuj zrobić przełączając regulator na symbol księżyca. Jeśli nie będzie reakcji pieca na zmiany ustawienia pokręteł, a sterownik jest prawidłowo przyłączony, może to oznaczać jego niesprawność.
  • Moderator
    Kolega podał w wiadomości #14 przykładowe zestawy elementów do sterowania pogodowego.
    Sam czujnik nie wystarczy, trzeba nastawić krzywą grzewczą na regulatorze, np. TA210E.
  • Poziom 5  
    Czyli wychodzi na to, że na moim sterowniku Trq 21 to nie zadziala i musialbym go zmienic na tfp2 albo tw2 😔

Dodano po 43 [minuty]:

Junkers Cerastar ZR/ZWR 18-3 - Prosze o informacje nastawcze trybu ekonomicznego

Jezeli zebralbym odpowiednie elementy do budowy pogodowki to w jaki sposob musiałbym ustawic pracę pompy na III bieg? W instrukcji TA210 E napisano ze nalezy takie ustawienie na piecu zrobic, w przeciwnym przypadku bedzie blad d2 i piec nie wystartuje. Natomiast w instrukcji kotla jest krotkie info o III biegu pompy natomiast z tego co wiem na pokretle jest tylko I i II . Dodam ze mam do kotla podpiety zasobnik wody. Moze ktos rozwiac moje wątpliwości co do III biegu i sposobu jego aktywacji? Jesli okaze sie ze na tym kotle nie mam możliwości podłączenia pogodowki to daruje sobie ten temat.
  • Poziom 5  
    Znalazlem inny instrukcje do cerastara i tam tez wyczytalem ze pogodowka automatycznie ustawia pracę pompy na III tryb. Warunkiem jest ustawienie na piecu trybu II. Pytanie czy u mnie tez tak jest jak w poniższym screenie?