Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOL 28 - Jak podłączyć stycznik MOL 28

08 Gru 2016 10:00 3678 18
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

Na wstępie chciałbym się przywitać i mam nadzieje, że piszę w odpowiednim dziale.

Drodzy koledzy, czy mógłby ktoś pomóc i doradzić/podpowiedzieć jak podłączyć stycznik MOL 28? Posiadam instalacje hydroforową która kiedyś działała w oparciu o stycznik MOL 28 + wyłącznik ciśnieniowy.
    Wyłącznik był kilkukrotnie "naprawiany" przez różnorakich elektryków (odcięto mu sterowanie przyciskami itp), aż w końcu wyzionął ducha. W środku totalna kaszana i druciarstwo. Udało mi się zakupić nowy nieużywany stycznik MOL 28 i chciałbym go podłączyć tak jak Bozia przykazuje. Elektryka do czegoś takiego wstyd wzywać, a przyswojona wiedza zawsze si,ę przyda. Używałem szukajki, ale tam porady w stylu: to proste, rozkręć sobie, domyśl się itp

Tak więc koledzy mógłby ktoś pomóc? Rozumiem, że fazy podłączam:

T=>W
    S=>V
    R=>U

A gdzie podłączam sterowanie do stycznika ciśnieniowego?

MOL 28 - Jak podłączyć stycznik MOL 28 MOL 28 - Jak podłączyć stycznik MOL 28

Śliczne dzięki za jakąkolwiek pomoc, oraz pozdrawiam!!
  • Poziom 41  
    sebaaO napisał:
    Wyłącznik był kilkukrotnie "naprawiany" przez różnorakich elektryków (odcięto mu sterowanie przyciskami
    Sterowanie przyciskami odcięto celowo, bo aby "olejak" mógł być sterowany wyłącznikiem ciśnieniowym , trzeba było inaczej go podłączyć. Wystarczy porównać, jak było podłączone sterowanie w starym "olejaku" i zrobić podobnie w nowym.Trzeba zwrócić uwagę na jakie napięcie była cewka w starym, a na jakie w nowym wyłączniku.
  • Poziom 2  
    Dzięki kolego za odpowiedź.

stanislaw1954 napisał:
    Trzeba zwrócić uwagę na jakie napięcie była cewka w starym, a na jakie w nowym wyłączniku

Teraz dopatrzyłem. Stary 220V nowy 380V.

stanislaw1954 napisał:
    Sterowanie przyciskami odcięto celowo, bo aby "olejak" mógł być sterowany wyłącznikiem ciśnieniowym , trzeba było inaczej go podłączyć

W sumie źle się wyraziłem. Znalazłem stary olejak i odcięto jedynie sterowanie termiczne. Czyżby w nowym tez trzeba było je odłączyć? Max na nim 3,6 Amp, a silnik w hydroforze ma 4kW.

Udało mi się wtedy zrobić zdjęcia przed odłączeniem, ale nie do końca wszystko widać.

Dodano po 46 [minuty]:

Przepraszam za post pod postem, ale trochę pokombinowałem i mógłby mi ktoś napisać czy to zadziała?

Odłączyłem cewkę olejaka od przycisków i sterowania termicznego. Pod T, S, R podłączam fazy. Cewka jest na 380 V więc jeden z przewodów cewki podłączyłem pod S. Pod T podłącze jeden z przewodów który pójdzie do wyłącznika ciśnieniowego a drugi od wyłącznika podłącze pod drugi kabel od cewki widoczny u góry.

Dodatkowe zabezpieczenie termiczne mam na osobnym styczniku uruchamianym ręcznie pod który jest podłączony tylko hydrofor.

Czy wszystko będzie OK?
  • Poziom 41  
    Tok rozumowania -jak podłączyć poprawny.
    sebaaO napisał:
    Znalazłem stary olejak i odcięto jedynie sterowanie termiczne. Czyżby w nowym tez trzeba było je odłączyć? Max na nim 3,6 Amp, a silnik w hydroforze ma 4kW.
    Trzeba odłączyć, bo prąd pobierany przez silnik jest większy, a najlepiej byłoby całkowicie wymontować zabezpieczenie termiczne, albo znaleźć odpowiednie.
  • Specjalista elektryk
    stanislaw1954 napisał:
    Tok rozumowania -jak podłączyć poprawny.
    sebaaO napisał:
    Znalazłem stary olejak i odcięto jedynie sterowanie termiczne. Czyżby w nowym tez trzeba było je odłączyć? Max na nim 3,6 Amp, a silnik w hydroforze ma 4kW.
    Trzeba odłączyć, bo prąd pobierany przez silnik jest większy, a najlepiej byłoby całkowicie wymontować zabezpieczenie termiczne, albo znaleźć odpowiednie.

Co nie zmienia faktu, że zabezpieczenie termiczne dla silnika powinno być.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    elpapiotr napisał:
    Co nie zmienia faktu, że zabezpieczenie termiczne dla silnika powinno być.
    Bo jest:
    sebaaO napisał:
    Dodatkowe zabezpieczenie termiczne mam na osobnym styczniku uruchamianym ręcznie pod który jest podłączony tylko hydrofor.
  • Poziom 9  
    Podepnę się pod temat i odgrzeję "kotleta"
    Nie bardzo rozumiem różnicy w cewce 220 i 380 ?

Chcę hydrofor z silnikiem 1,1 kW podpiąć pod MOL28 (220V 50Hz 5,2-8,6A)
    Wcześniej był z cewką 380 V
  • Poziom 41  
    fazi_4x4 napisał:

Chcę hydrofor z silnikiem 1,1 kW podpiąć pod MOL28 (220V 50Hz 5,2-8,6A)
    Wcześniej był z cewką 380 V
    Cewka na 380 V jest stosowana dla zabezpieczenia się przed brakiem 2 faz( stycznik się nie załączy, lub "puści"). Nie wymyślono jak dotychczas prostszego sposobu. Są oczywiście różnego rodzaju czujniki zaniku( czy braku fazy), ale to dodatkowo.
  • Poziom 9  
    Czyli cewka 380V zabezpiecza gdy nie ma jednej lub dwóch faz, a cewka 1-fazowa zabezpiecza gdy nie ma 1 fazy - a co się stanie jak będzie cewka 230V i braknie dwóch faz ??

Proszę jeszcze o info czy podane zabezpieczenie prądowe wystarczy ?? Czy może jest za duże ?
  • Specjalista elektryk
    fazi_4x4 napisał:
    Czyli cewka 380V zabezpiecza gdy nie ma jednej lub dwóch faz, a cewka 1-fazowa zabezpiecza gdy nie ma 1 fazy - a co się stanie jak będzie cewka 230V i braknie dwóch faz ?? ...
    Ta sama historia - odbiornik 3-fazowy zasilany poprzez ten wyłącznik nie będzie pracował.
  • Poziom 9  
    Podsumowując - mogę podpiąć taki silnik pod ten stycznik MOL28 z cewką na 230 v ??
  • Poziom 41  
    fazi_4x4 napisał:
    mogę podpiąć taki silnik pod ten stycznik MOL28 z cewką na 230 v ??
    Możesz, ale jest to "tylko" zabezpieczenie przed brakiem jednej fazy, a warto zabezpieczyć się przed brakiem faz- nazwijmy to drugiej i trzeciej.
  • Specjalista elektryk
    fazi_4x4 napisał:
    Podsumowując - mogę podpiąć taki silnik pod ten stycznik MOL28 z cewką na 230 v ??
    Pod warunkiem, że termik tego wyłącznika ma właściwy zakres do ustawienia, dla wartości 1,1 In prądu znamionowego silnika. Dodatkowo oczywiście zabezpieczenie jego zasilania.
  • Poziom 9  
    Wskażcie mi proszę zatem - zastosowanie stycznika z cewką 1-fazową. Skoro zanik pozostałych dwóch faz nie jest wykrywany ?
  • Specjalista elektryk
    Przecież jest wykrywany - silnik nie będzie pracował na jednej fazie.
    Mankamentem tego rozwiązania może być ... reakcja użytkownika (obecność fazy na zaciskach listwy silnika).
  • Poziom 9  
    A Stanisław1954 napisał:
    Możesz, ale jest to "tylko" zabezpieczenie przed brakiem jednej fazy, a warto zabezpieczyć się przed brakiem faz- nazwijmy to drugiej i trzeciej.
  • Specjalista elektryk
    Odpowiedziałem na pytanie/stwierdzenie -
    Cytat:
    Wskażcie mi proszę zatem - zastosowanie stycznika z cewką 1-fazową. Skoro zanik pozostałych dwóch faz nie jest wykrywany ?

Zanik pozostałych dwóch faz, a zatem na silniku również nie będzie dwóch faz, co skutkuje brakiem pracy silnika. Ale jeżeli ta trzecia faza zasila cewkę wyłącznika, wyłącznik w stanie załącz, to właśnie do silnika dochodzi jedna faza. Użytkownik musi uważać w takiej sytuacji.
    Pomijam tutaj czujniki zaniku fazy, wyłączniki z nim związane itd.
    Skupiliśmy się na poczciwym olejaku przecież.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze jedną wątpliwość:
    Silnik 1,5kW ma prąd 3,5 A
    Więc 1,1 x 3,5 = 3,85A

A termik w MOLu ma prąd od 5,2A
    Jesli nastawię na wartość minimalną i braknie 1-fazy to czy nie spali silnika zanim zadziała termik ?
  • Poziom 41  
    fazi_4x4 napisał:
    Silnik 1,5kW ma prąd 3,5 A
    Więc 1,1 x 3,5 = 3,85A
    fazi_4x4 napisał:
    A termik w MOLu ma prąd od 5,2A
    Za duży termik. Ja ustawiam nie 1,1 prądu znamionowego, a niżej, tyle --by wystarczało do normalnej pracy. Można tak zjeżdżać z nastawą, aż termik zadziała przy normalnej pracy silnika/pompy, a następnie podnieść nastawę o jeden "ząbek" w górę.