Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - Baza danych zapis/odczyt - arkusz czy plik tekstowy?

JaroFon 19 Dec 2016 21:59 2046 5
 • #1
  JaroFon
  Level 23  
  Pracuję na pliku który korzysta z bazy danych (baza jest spora) zapisanej w arkuszu tego pliku. Słyszałem że makra i sam plik Excel lepiej pracuje jeżeli baza danych jest umieszczona nie w arkuszu ale w pliku tekstowym i do niego są zapisywane danie i z niego pobierane. Czy to jest prawda?
 • #2
  JRV
  VBA, Excel specialist
  Oczywiście, dogodną bazą do osobnego pliku.
  Jeśli baza jest prosta, może być w formacie tekstowym. Ale lepszy format .mdb.
  W każdym przypadku dane można uzyskać za pośrednictwem kwerendy ODBC.
  W przypadku .mdb warto znać możliwości ADO lub DAO (to różne metody)
 • #3
  JaroFon
  Level 23  
  Moja baza pracowników zawiera około 1000 pracowników a każdy pracownik ma przypisane około 150 kolumn z przeróżnymi danymi. Baza jest aktualizowana prawie nonstop. Wolałbym utworzyć bazę danych w jakimś pliku tekstowym ale takim z którym dał bym sobie rady (przyznam że jeszcze nigdy czegoś takiego nie robiłem, do tej pory pracuję na bazie umieszczonej w arkuszu Excela). Moja baza z danymi może zawierac przecinki (",") więc do bazy chyba nie mogę wykorzystać CSV bo ten plik bazuje na przecinkach. Musiał bym chyba jako przerwy między pozycjami z danymi użyć np. "#". Wystarczyła by mi jakaś próbką jak to zrobić a ja myślę że jak podglądnę makro to sobie jakoś go rozbuduję. Jeżeli było by to możliwe to dołączam plik w którym umieściłem okno UserForm a w nim trzy pozycje dla pracownika. Bardzo proszę o przykład jak na podstawie tych trzech pozycji dodać pracownika do bazy danych, prze edytować go i ewentualnie podglądnąć bazę w oknie ListBox
 • #4
  JRV
  VBA, Excel specialist
  Ok, ale na to trzeba wolnego czasu.
 • #6
  JaroFon
  Level 23  
  Witam ponownie. Mam w moim pliku poniższy kod którym po aktywacji okna UserForm wpisuje zakresy do odpowiednich okien. Wszystkie listy z zakresami są umieszczone w pomocniczym arkuszu. Jak zrobić żeby kod pobierał zakresy nie z arkusza ale z osobnego pliku tekstowego? Do jakiego pliku tekstowego wrzucić moje zakresy i jak przerobić kod żeby te zakresy pobrał?

  Code: vbscript
  Log in, to see the code