Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Automat. oświetl. przedpokoju, przełącznik czasowy, czujnik ruchu, ściemniacz

29 Gru 2016 17:21 1758 9
  • Poziom 10  
    Proszę o pomoc w doborze osprzętu i w połączeniu w układ oświetlenia od zera wg założeń:

1. Przedpokój 8 x 1,4m z sufitem podwieszanym, ciemny. Sztuczne światło potrzebne w praktyce zawsze w dzień i w nocy.
    2. Oświetlenie LED wielopunktowe wpuszczone w sufit podwieszany wzdłuż centralnej osi pomieszczenia (typu halogeny) o mocy około 150 - 200W (odpowiednik żarowy).
    3. Włączane czujnikiem ruchu, umiejscowionym, np. centralnie na suficie.
    4. W godzinach nocnych światło musi być przytłumione np. do 5% mocy i również sterowane czujnikiem ruchu.

Ponadto: napięcie zasilania dowolne, poziom ściemnienia nastawiony raz na stałe, opcjonalnie włącznik manualny (ale wydaje mi się to zbędne o ile czujnik ruchu będzie skuteczny). Wolałbym uniknąć stosowania dwóch różnych obwodów na noc i dzień (chyba że się nie da inaczej). Mogę umieścić osprzęt w skrzynce rozdzielczej lub nad konstrukcją sufitu.
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    markowski77 napisał:
    1. Przedpokój 8 x 1,4m z sufitem podwieszanym, ciemny.
    markowski77 napisał:
    4. W godzinach nocnych światło musi być przytłumione np. do 5% mocy

Jeśli to "ciemny przedpokój" to nie ma znaczenia noc/dzień, zawsze jest ciemno. Zbędna modulacja światła.
    markowski77 napisał:
    2. Oświetlenie LED wielopunktowe wpuszczone w sufit podwieszany wzdłuż centralnej osi pomieszczenia (typu halogeny) o mocy około 150 - 200W

Kolega chyba przesadza z tą mocą, wystarczy kilka- kilkanaście Wat.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    kokapetyl napisał:
    markowski77 napisał:
    1. Przedpokój 8 x 1,4m z sufitem podwieszanym, ciemny.
    markowski77 napisał:
    4. W godzinach nocnych światło musi być przytłumione np. do 5% mocy

Jeśli to "ciemny przedpokój" to nie ma znaczenia noc/dzień, zawsze jest ciemno. Zbędna modulacja światła.

Ma znaczenie dla oczu. Modulacja jest niezbędna i takie jest założenie.
    kokapetyl napisał:
    markowski77 napisał:
    2. Oświetlenie LED wielopunktowe wpuszczone w sufit podwieszany wzdłuż centralnej osi pomieszczenia (typu halogeny) o mocy około 150 - 200W

Kolega chyba przesadza z tą mocą, wystarczy kilka- kilkanaście Wat.
    Napisałem że to odpowiednik mocy źródeł żarowych, więc z grubsza się zgadzamy. Obecnie mam zaświecone dla testu LED 10W + LED 5W + halogen 25W i jest o.k., tylko że nierównomiernie. Pod źródłem 10W za jasno a dalej za ciemno.
  • Poziom 43  
    markowski77 napisał:
    Obecnie mam zaświecone dla testu LED 10W + LED 5W + halogen 25W i jest o.k., tylko że nierównomiernie

Nic dziwnego
    Mam w pomieszczeniu o podobnej powierzchni (tyle że bardziej w kwadrat) sześć punktów świetlnych LED 2/3W i twierdzę, że na takie pomieszczenie już jest za dużo.
    Modulacja światła, skoro się tak mocno nastawiłeś, to ściemniacz z źródłem LED (przeznaczonych do ściemniania) i do tego programator czasowy. Całość sterowana czujnikiem ruchu.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    No to poprosimy schemat połączenia i dobór elementów. Podpowiem koledze, że to nie zadziała ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16158517#16158517

Dodano po 15 [minuty]:

Jest opcja alternatywna... że zamiast modułowego SCO815 wpakujemy tam ściemniacz PWM ze stałą manualną nastawą... coś a'la

Automat. oświetl. przedpokoju, przełącznik czasowy, czujnik ruchu, ściemniacz
    http://www.sklepledowy.pl/pl/p/Sciemniacz-Man...12V-24V-5A-Plynna-regulacja-swiatla-Czarny/65 jako źródło zdjęcia.
  • Poziom 10  
    Oto rozwiązanie jakie wykonałem i działa. Mam możliwość regulacji natężenia światła w obydwóch trybach: jasnym i przygaszonym. Programator pozwala ustawić w jakich godzinach światło ma być pełne a w jakich przygaszone. Ja ustawiłem światło przygaszone w godzinach od 22:00 do 6:00. Działa to dokładnie tak jak planowałem i wszyscy są zadowoleni.

Automat. oświetl. przedpokoju, przełącznik czasowy, czujnik ruchu, ściemniacz

Jakie problemy miałem:
    1. Do zakupionych paneli LED potrzebne jest napięcie ok. 19v - stąd przetwornica Step-Up aby wykorzystać zasilacz 12V i mieć regulację nap. na wyjściu.
    2. Zakupiony regulator PWM steruje potencjałem niskim (masą) na swoim wyjściu. Początkowo zaplanowany układ był dostosowany do przypadku że potencjał wysoki jest sterowany. Musiałem to przerobić. tak że masa dochodzi do programatora.

Teraz zrobiłbym to trochę inaczej, bez regulatora PWM, przetwornicy i zasilacza 12v, a zamiast tego użyłbym dwóch zasilaczy z regulowanym napięciem stałym. Byłoby prościej i ładniej, mniejsze straty mocy, nie byłoby wady w postaci dolnej granicy regulatora PWM (5%).

Dziękuję za sugestie.
  • Poziom 26  
    A w czym to wszystko Kolega zamontował?
  • Poziom 10  
    stonefree napisał:
    A w czym to wszystko Kolega zamontował?

Programator znajduje się w rozdzielnicy. Przetwornica i regulator PWM zostały umieszczone w plastikowej obudowie. Wszystkie przewody łączące zostały spięte przy pomocy listwy zaciskowej. Zasilacz wraz z przetwornicą i regulatorem PWM zostały położone swobodnie w profilu CD konstrukcji sufitu i jest do nich dostęp przez otwór w płycie k-g.
  • Poziom 26  
    markowski77 napisał:
    Zasilacz wraz z przetwornicą i regulatorem PWM zostały położone swobodnie w profilu CD konstrukcji sufitu i jest do nich dostęp przez otwór w płycie k-g.
    Własnie tego się obawiałem. "Nowoczesne" rozwiązania układów oświetleniowych to często "druciarstwo", na uporządkowanie którego na dobrą sprawę nie ma dobrego rozwiązania.
  • Poziom 10  
    Zamykam temat