Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo FH12 - hamulec silnikowy nie działa

09 Sty 2017 21:18 4206 9
 • Poziom 9  
  Witam,
  nie działa hamulec silnikowy w samochodzie z 2006 roku:
  Volvo FH12 42D460;
  skrzynia biegów automat Ishift (P/N VO 3190238);
  motor D12D.

  Od kilku miesięcy były problemy z hamulcem silnikowym, który nie zawsze działał. Od wczoraj zero reakcji.
  Hamulec uruchamiany manetka z prawej strony kierownicy.

  Volvo FH12 - hamulec silnikowy nie działa

  Nie wiem od czego zacząć i proszę o pomoc
 • Poziom 9  
  Kod błędu:
  MID 128 - PPID 124, FMI 5

  Czy wymienić zawór regulacji ciśnienia gazów? Wydaje mi się, że jest to zawór znajdujący sie poniżej rozrusznika. Czy można go sprawdzić w jakis sposób przed wymianą? Posze o pomoc.

  Zamieszczam zdjęcie zaworu

  Volvo FH12 - hamulec silnikowy nie działa
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Z tego co pamietam to da sie go rozebrac całkowicie.W srodku masz cewke z elektromagnesem to mozesz ja pomierzyc oraz jakas płytka elektroniczna.Cewke zeby wyjac to wybijasz takie 2 cienkie bolce fi 4mm bodajze.
 • Poziom 9  
  Zamontowałem zawór z innego ciągnika, który nie jest na chodzie i przeznaczony jest na szrot (o dziwo zawór z FH byl taki sam jak w FH12). Błąd wyświetlany przez komputer MID 128 - PPID 124, FMI 5 zniknął. Komunikat o awarii przestał się pokazywać, ale pomimo że na kokpicie wyświetlają sie stopnie włączenia hamulca A 1 2 3 B, to hamulec dalej nie działa.

  Z tego co wyszukałem w internecie, wynika ze FMI 5 to była awaria elektryki. Teraz nie ma żadnego komunikatu. Czy ktoś zetknął się z podobnym przypadkiem? Proszę o pomoc.
 • Poziom 9  
  Tak jak napisał citromaniak jest możliwość rozebrania zaworu, jednak rozumiem że jeśli błąd sie nie wyświetla to nie jest wina zaworu, więc na razie nie będę kombinował.

  Wymieniłem również z innego starego ciągnika, część hamulca silnikowego, która znajduje się przy turbinie. Zdjęcie podobnego urządzenia:

  Volvo FH12 - hamulec silnikowy nie działa

  Wewnątrz tego aparatu jest zawór grzybkowy. Dla pewności rozruszałem trochę ten zawór, jednak nic się nie zmieniło. Hamulec nie działa. Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogło nawalić??
 • Poziom 9  
  Hamulec działa. Nie mam pojęcia co było przyczyną awarii, czy zawór grzybkowy zamykający przewód z powietrzem, czy elektromagnes. Przypuszczam, że był to elektromagnes. Odłączyłem akumulator na noc i następnego dnia hamulec zaczął działać.
  Czy jest możliwe, ze odłączenie akumulatora spowodowało że nowy (używany) elektromagnes zaczął działać poprawnie?
 • Poziom 34  
  Trzeba bezwzględnie sprawdzić stary zaworek jak chcesz wiedzieć co było. W razie słabego styku owszem jest opcja, że takie całkowite rozłączenie zasilania pociągnie zmianę w objawach. Co niektórzy często (co mi się nie podoba) myślą sobie, że to takie "kasowanie błędu". Nie wiedzą, że to długotrwały proces degradacyjny korozji elektrochemicznej. Jednym z warunków generowania kodu jest napięcie na zaworku w przedziale 30%-60% napięcia akumulatorów. I rozumiane jest to jako, że nie jest to ani zwarcie, ani przerwa. Zasilony jest on bezpośrednio z bezpiecznika F41 i kluczowany z komputera.
 • Poziom 34  
  Teraz mogę dodać, ze może być po prostu cewka. Nie wiem czy dotyczy to konktretnego jej wykonania. Dostaje przerwy w sobie bez żadnego logicznego wytłumaczenia i tyle.
 • Poziom 9  
  Volvo FH12 - hamulec silnikowy nie działa

  Udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu na rozebranie zaworu. Prawdopodobnie przestał działać z powodu uszkodzenia płytki elektronicznej znajdującej się w zaworze. Gołym okiem widac uszkodzenia tranzystorów. Dziękuję wszystkim, za pomoc i zamykam temat