Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo FH12 - hamulec silnikowy nie działa

mecanico 09 Sty 2017 21:18 1809 9
  • #1 09 Sty 2017 21:18
    mecanico
    Poziom 8  

Witam,
    nie działa hamulec silnikowy w samochodzie z 2006 roku:
    Volvo FH12 42D460;
    skrzynia biegów automat Ishift (P/N VO 3190238);
    motor D12D.

Od kilku miesięcy były problemy z hamulcem silnikowym, który nie zawsze działał. Od wczoraj zero reakcji.
    Hamulec uruchamiany manetka z prawej strony kierownicy.

Nie wiem od czego zacząć i proszę o pomoc

0 9
  • #2 10 Sty 2017 20:51
    mecanico
    Poziom 8  

Kod błędu:
    MID 128 - PPID 124, FMI 5

Czy wymienić zawór regulacji ciśnienia gazów? Wydaje mi się, że jest to zawór znajdujący sie poniżej rozrusznika. Czy można go sprawdzić w jakis sposób przed wymianą? Posze o pomoc.

Zamieszczam zdjęcie zaworu

0
  • Pomocny post
    #3 12 Sty 2017 17:53
    citromaniak
    Poziom 18  

Z tego co pamietam to da sie go rozebrac całkowicie.W srodku masz cewke z elektromagnesem to mozesz ja pomierzyc oraz jakas płytka elektroniczna.Cewke zeby wyjac to wybijasz takie 2 cienkie bolce fi 4mm bodajze.

0
  • #4 14 Sty 2017 21:29
    mecanico
    Poziom 8  

Zamontowałem zawór z innego ciągnika, który nie jest na chodzie i przeznaczony jest na szrot (o dziwo zawór z FH byl taki sam jak w FH12). Błąd wyświetlany przez komputer MID 128 - PPID 124, FMI 5 zniknął. Komunikat o awarii przestał się pokazywać, ale pomimo że na kokpicie wyświetlają sie stopnie włączenia hamulca A 1 2 3 B, to hamulec dalej nie działa.

Z tego co wyszukałem w internecie, wynika ze FMI 5 to była awaria elektryki. Teraz nie ma żadnego komunikatu. Czy ktoś zetknął się z podobnym przypadkiem? Proszę o pomoc.

0
  • #5 16 Sty 2017 22:01
    mecanico
    Poziom 8  

Tak jak napisał citromaniak jest możliwość rozebrania zaworu, jednak rozumiem że jeśli błąd sie nie wyświetla to nie jest wina zaworu, więc na razie nie będę kombinował.

Wymieniłem również z innego starego ciągnika, część hamulca silnikowego, która znajduje się przy turbinie. Zdjęcie podobnego urządzenia:

Wewnątrz tego aparatu jest zawór grzybkowy. Dla pewności rozruszałem trochę ten zawór, jednak nic się nie zmieniło. Hamulec nie działa. Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogło nawalić??

0
  • #6 20 Sty 2017 22:17
    mecanico
    Poziom 8  

Hamulec działa. Nie mam pojęcia co było przyczyną awarii, czy zawór grzybkowy zamykający przewód z powietrzem, czy elektromagnes. Przypuszczam, że był to elektromagnes. Odłączyłem akumulator na noc i następnego dnia hamulec zaczął działać.
    Czy jest możliwe, ze odłączenie akumulatora spowodowało że nowy (używany) elektromagnes zaczął działać poprawnie?

0
  • #7 22 Sty 2017 13:23
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

Trzeba bezwzględnie sprawdzić stary zaworek jak chcesz wiedzieć co było. W razie słabego styku owszem jest opcja, że takie całkowite rozłączenie zasilania pociągnie zmianę w objawach. Co niektórzy często (co mi się nie podoba) myślą sobie, że to takie "kasowanie błędu". Nie wiedzą, że to długotrwały proces degradacyjny korozji elektrochemicznej. Jednym z warunków generowania kodu jest napięcie na zaworku w przedziale 30%-60% napięcia akumulatorów. I rozumiane jest to jako, że nie jest to ani zwarcie, ani przerwa. Zasilony jest on bezpośrednio z bezpiecznika F41 i kluczowany z komputera.

0
  • #8 20 Lut 2017 07:24
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

Teraz mogę dodać, ze może być po prostu cewka. Nie wiem czy dotyczy to konktretnego jej wykonania. Dostaje przerwy w sobie bez żadnego logicznego wytłumaczenia i tyle.

0
  • #9 22 Maj 2017 22:27
    mecanico
    Poziom 8  

Udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu na rozebranie zaworu. Prawdopodobnie przestał działać z powodu uszkodzenia płytki elektronicznej znajdującej się w zaworze. Gołym okiem widac uszkodzenia tranzystorów. Dziękuję wszystkim, za pomoc i zamykam temat

0