Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiedźmin 2 i BSOD/crash - zasilacz, czy karta graficzna? Czy gra?

serafin_007 18 Jan 2017 13:07 1020 5
    serafin_007
    Level 12  
    Posiadam komputer:
    Procesor i5-3470 + chłodzenie SilentumPc Spartan 3 LT HE1012
    Płyta gł. MSI B75MA-45
    Pamięci Goodram: 2x 4GB (nowe) Goodram Play Silver DDR3 2x 4GB PC3-15000 DIMM (GYS1866D364L9AS/8GDC)
    K. Graf. nVidia GTX750 Ti 4GB (nowa)
    Dysk SSD Goodram 120GB (nowy)
    Win 8.1

i zasilacz THERMALTAKE SMART SE MODULAR 530W SPS-530MPCBEU (nowy)

Czasem wyrzuca tylko do pulpitu, czasem BSOD - za każdym razem inny, przy czym plikiem powodującym raz ntkrnl.exe lub jakiś plik sterownika karty graficznej. Średnio po pół godziny gry na wysokich, po godzinie na średnich i niskich.

Zamieniłem zasilacz na Modecom Carbon 630W. W grze lepiej, bo mogłem wejść do piwnicy, która natychmiast crashowała grę, jednak pozostałe objawy pozostają.

Zamieniłem kartę graficzną na GTX 460 1GB i na średnich i niskich gra działa bez problemu.

Potrzebuję rady: Co do wymiany? Zasilacz? Jeśli tak to o jakiej mocy?
    Zenek1988
    Level 28  
    Jeśli byłaby to wina zasilacza to na gtx 460 też byś nie pograł. Ta karta pobiera o wiele więcej prądu niż gtx 750ti. Jakie masz temperatury podczas gry? Użyj programu np. hwinfo w trybie sensor only do sprawdzenia temperatur.
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Sterowniki po zmianie kart poprawnie odinstalowane / zainstalowane?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2869870.html

Wszelkie biblioteki tj. DirectX itd przeinstalowane?

A przy okazji poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3087862.html

serafin_007 wrote:
    Zamieniłem zasilacz na Modecom Carbon 630W. W grze lepiej, bo mogłem wejść do piwnicy, która natychmiast crashowała grę, jednak pozostałe objawy pozostają.

Nie wiem, czy to było dobre posunięcie, ale już stało się.

Jeśli chcesz mieć pewność, że PSU jest problemem, to bez pomiarów, które przytoczyłem w powyższym temacie nawet nie ma co dyskutować.

Daj zrzut z GPU-Z - mogą być dwie pierwsze zakładki programu:
    https://www.techpowerup.com/gpuz/

Przy okazji wykonaj test OCCT:GPU przez około 15-20 minut i zamieść wszystkie wykresy po zakończeniu testu. W tle niech działa np. HWmonitor. Także zamieść zdjęcie po zakończeniu testu.
    serafin_007
    Level 12  
    Witam,

Po długiej ciężkiej batalii znalazłem sprawcę. Winne są pamięci RAM Goodram Play Silver DDR3 2x 4GB PC3-15000 DIMM (GYS1866D364L9AS/8GDC). Wykryte starą metodologią na podmianę. Wymiana na inne "seryjne" Patriot (4GB) i Goodram (4GB) i komputer działał bez awarii. Goodram Play sypał BSODami bez względu na to czy pracował razem czy pojedynczo każde z osobna. Zmieniałem ustawienia częstotliwości w BIOSie (najszybciej sypał się na profilu XMP). Inny komputer również działał niestabilnie (trochę inne objawy). No nic. Przynajmniej do pracy biurowej na RDP było spokojnie, świrowało tylko w Wiedźminie.

Naprowadziły mnie inne wątki na forach o tych pamięciach. Spróbuję oddać na gwarancję.

W razie gdyby nie uznali, to zamierzam zakupić Pamięć Corsair Vengeance 2x4GB, DIMM,1600MHz, DDR3 (CMZ8GX3M2A1600C9). Jakieś opinie?
    Kasek21
    Level 43  
    Na jakim taktowaniu płyta ustawiała te pamięci?

Próbowałeś podnosić napięcie zasilające lub obniżać taktowanie RAM'u?
    serafin_007
    Level 12  
    Teraz nie pamiętam, ale jak sprawdzałem to na najwyższych zapisanych parametrach w SPD pamięci, tylko napięcie było inne, o czym niżej.

Obniżyłem taktowanie, jednak problem pozostał. Co mnie zaciekawiło, to mimo że w programach typu CPU-Z pokazywało , że napięcie RAM ów powinno wynosić 1,5V, to płyta główna w trybie auto zasilała je napięciem 1,625V. Zmiana ręczna na 1,5V przesunęła czas BSOD do 1-1,5 godz. RAM oddany na gwarancję - coś będę wiedzieć, to napiszę.

BTW. Zapomniałem napisać wcześniej o wynikach OCCT. BSOD pojawiały się albo w trakcie testów (w czasach średnio 30 min., czyli tak jak w Wiedźminie) albo tuż po zakończeniu testu. Stąd brak logów, bo albo się nie zapisały, albo zapisały jako uszkodzone.