Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirpool Okap AKR redukcja obr - Redukcja obrotów silnika wielobiegowego 230V

Matik48 07 Feb 2017 18:42 3738 8
Przewód Toplex
 • #1
  Matik48
  Level 7  
  Witam. Ponieważ jestem tutaj nowy, pozdrawiam wszystkich.
  Mam problem z hałasem okapu kuchennego z powodu zbyt dużej wydajności. Kombinuję jak zmniejszyć obroty silnika bez stosowanie drogiego falownika. Silnik jest 230V z kondensatorem rozruchowym, ma 4 biegi i moc 300 W.
  Szukam schematu elektrycznego tego okapu Kulinarisk z IKEA, który jest wyprodukowany przez Whirlpool i jest odpowiednikiem chyba typu AKR759.
  Wyczytałem gdzieś, że dobry skutek przy silnikach indukcyjnych daje szeregowe włączenie opornika w postaci żarówki ale nie chciałby przeciążyć jakiegoś elementu układu sterującego.
  Problem polega na tym, że nie mam schematu obwodu sterującego i nie znam sposobu podłączania uzwojeń biegunów silników wielobiegowych jednofazowych.
  Z obwodu sterującego na silnik wychodzi 5 przewodów, w tym 4 na uzwojenia i 1, który wydaje się być przewodem wspólnym (zerowym), bo napięcie między nim a jednym z przewodów sieciowych, wynosi zawsze 0 V.
  Pomiar prądów i napięć daje dziwne wyniki:
  - na wyjściu nr 1, napięcie rośnie w miarę podwyższania obrotów od wartości 141 V do 230 V ale prąd pojawia się dopiero przy najwyższych obrotach, gdy napięcie wynosi 230 V - dziwne !
  - na pozostałych wyjściach jest podobnie - napięcie również rośnie ale inaczej - zawsze prąd pojawia się na danym wyjściu przy innej nastawie obrotów.
  Najbardziej interesuje mnie właśnie wyjście nr 1, na którym prąd zaczyna płynąć przy włączeniu najwyższych obrotów. Przy podłączeniu równoległym obciążenia w postaci żarówki 100 W do tego przewodu, obroty spadają w sposób zadowalający, czego nie daje się uzyskać przy innych konfiguracjach.
  Czy ktoś może posiada schemat tego okapu lub schemat podłączenia uzwojeń silnika.
 • Przewód Toplex
 • #2
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Kolego silnik ma 4 poziomy obrotów i 4 odczepy uzwojenia, jak chcesz inne obroty to podajesz napięcie na dany odczep jeżeli ci nie pasuje żaden poziom obrotów to nie zostaje nic innego jak nawinąć swoje uzwojenie aby mieć odpowiednie obroty. Można by się też pobawić z napięciem zasilania silnika np. zamiast 230V zmniejszyć np. na 110V ale raczej powinno to być robione za pomocą odpowiedniego transformatora. O schemacie zapomnij teraz nie daje się schematów do żadnego sprzętu naprawy mają być proste albo sterownik nowy albo silnik schemat do tego nie jest potrzebny.
 • #3
  Matik48
  Level 7  
  W międzyczasie dokopałem się do tego silnika i nie ma on żadnego komutatora. Nie ma też na nim żadnego schematu uzwojeń.
  Z Twojego postu (h jaworski) wynika, że obroty zależą od napięcia. Dla silników indukcyjnych asynchronicznych, a taki jest chyba silnik w tym urządzeniu, zależą one od częstotliwości prądu.
  Jeśli miałyby zależeć od napięcia, to chyba w ten sposób, że przy obniżeniu napięcia, spada moc dostarczona do silnika i musi on zwiększyć poślizg aby obniżyć opory ruchu wirnika.
  Tak czy inaczej, w efekcie szeregowego podpięcia rezystora (żarówka 100W) do jednego z odczepów, obroty na trzech pierwszych nastawach spadają w sposób zadowalajacy.
  Metoda obniżania napięcia była pierwszym rozwiązaniem, które brałem pod uwagę po przeczytaniu kilku rozwiązań opisanych w necie. Jest dużo lepsza od tej żarówki, bo nie nadwyręża kieszeni jałowym grzaniem otoczenia i nie stwarza konieczności znalezienia miejsca dla gorącej bańki oraz zamaskowania jej dla odizolowania od emisji światła.
  Jest jednak trudniejsza, bo do prób trzeba mieć jakiś transformator, najlepiej z regulacją napięcia. Wszystkie trafo leżące w piwnicy są od przeróżnych zasilaczy i ładowarek i dają napięcia kilku, najwyżej kilkunastu Voltów.
  W związku z tym nasuwa się pytanie: czy są na rynku jakieś regulatory w rozsądnej cenie, które nadają się do regulacji obrotów takich silników ?
  Sposób regulacji, czy to przez obniżenie napięcia, czy też inną metodą, jest obojętny.
 • Przewód Toplex
 • #4
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Kolego obroty nie zależą w tym przypadku od napięcia bo napięcie jest stałe tylko od uzwojenia. Jednak w tym silniku można zmienić też obroty zmieniając napięcie. Co to jest podłączenie w szereg żarówki jak nie zmniejszenie napięcia część bierze żarówka, a pozostałość silnik. Jak kolega pomierzy oporności uzwojenia to wyjdzie Ci, że to jedne uzwojenie tylko kilka odczepów. Równocześnie jest to trochę autotransformator czyli jak podłączysz pod ten silnik napięcie to na innych odczepach uzyskasz też inne napięcia mniejsze lub też większe niż napięcie zasilania zależnie od uzwojenia.
 • #5
  Matik48
  Level 7  
  Tak, pomierzyłem, doszedłem do tego które odczepy są ze sobą połączone.
  Próbowałem też zmniejszać obroty przy pomocy zwykłego ściemniacza. Działa ale silnik zaczyna hałasować - buczy. Jest to pewnie skutek niesinusoidalnych przebiegów generowanych przez układ z tyrystorem, który odpowiada za zmiany napięcia w ściemniaczu.
  Z kolei zastosowanie transformatora do zmiany napięcia, jest dość kosztowne. Dla mocy 300 W musiałby mieć przekrój rdzenia ok. 20 cm2. Koszty materiałów to ok, 200 zł. Na razie dałem spokój i używam okapu z obrotami fabrycznymi. Wychładza mi kuchnię ale po zwiększeniu przekroju kanału wylotowego powietrza, hałas zmniejszył się znacznie.
  Jak znajdę gdzieś zużyty transformator o mocy 300 W, to przewinę uzwojenie wtórne i spróbuję wrócić do prób.
 • #6
  19741974
  Level 5  
  Dzień dobry,

  widzę, że od ostatniego postu minęło 4 lata...
  Mam ten sam problem. Okap nawet na pierwszym biegu niestety działa tak wydajnie, że w domu tworzy się bardzo duże podciśnienie.
  Czy kolega Matik48 rozwiązał problem dotyczący obniżenia obrotów silnika ze swojego okapu Whirpool / Kulinarisk ?

  Pozdrawiam, 19741974
 • Helpful post
  #7
  Matik48
  Level 7  
  Główny problem z hałasem wyciągu polegał na zbyt małym przekroju kanału kominowego. Gdy ściągnąłem serwis, pierwsze co zrobił, to odłączył kolano łączące wyciąg z kominem i nagle hałas zmniejszył się znacznie - do poziomu akceptowalnego. Zrezygnowałem więc z tego komina i wyprowadziłem przewód przez ścianę na zewnątrz domu. Dałem sobie spokój ze zmianą obrotów, bo skuteczność wyciągu na najmniejszych obrotach jest właściwa.
  Przy okazji manewrów przy wyciągu, stłukłem wiertarką szkło płyty indukcyjnej Elektrolux za prawie 9 setek. Stało się tak pomimo okrywania płyty grubym kocem. Tak więc można powiedzieć, że ten wyciąg kosztował mnie o tyle więcej.
  Muszę dodać, że przy szczelnych oknach i braku odpowiedniej ilości szczelin wpuszczających powietrze do domu, hałas nasila się. Gdy pracuje wyciąg, uchylam drzwi kuchenne i mam uchylone co najmniej jedno okno w domu. Otwarcie okna w kuchni powoduje szybkie wychłodzenie jej wnętrza. Powietrze ciągnięte przez mieszkanie ogrzewa się w jego objętości i praca wyciągu nie stwarza dyskomfortu.
 • #8
  19741974
  Level 5  
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Ja będę musiał jednak zmniejszyć obroty wentylatora w okapie bo:
  1. tak jak pisałem, podciśnienie już na 1. biegu jest bardzo duże. Praca okapu wpływa na działanie rekuperacji, poza tym jeśli się uchyli okno to do domu zaciągania jest masa lodowatego powietrza (dzisiaj -10 stopni C...).
  2. okap głośno pracuje nawet na 1. biegu. Hałasuje to delikatnie określenie. Przy włączonym okapie to własnych myśli się nie słyszy...;-).
  Przeczytałem kilkadziesiąt tematów o regulacji obrotów silników indukcyjnych 1-fazowych na forum. Są różne pomysły, i super. Ale tak naprawdę nie wiadomo co kupić, żeby było OK.
  Mam plan, żeby zastosować regulator z AVT1613:
  https://sklep.avt.pl/avt1613.html
  lub:
  https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-indukcyjnego-wentylatora-9497554352

  Czy któryś z tych regulatorów ma szanse zadziałać ?
 • #9
  19741974
  Level 5  
  Kupiłem regulator obrotów AVT1613. Jak jest napisane w materiałach firmy AVT jest to regulator obrotów wentylatora z silnikiem indukcyjnym 230 V.
  Obroty silnika rzeczywiście można regulować, ale ....
  Przy redukcji obrotów z maksymalnych występuje głośne buczenie, które absolutnie wyklucza jego zastosowanie. Może są przypadki, w których ten regulator się sprawdzi. Ale nie w przypadku silnika, który jest w okapie w moim domu.
  Sprawdziłem, że silnik jest firmy SISME o symbolu MO2322 220/240V 50 Hz 300W C1.155.

  Może ktoś z forumowiczów wie co należy zastosować do tego silnika, aby zmniejszyć obroty bez wzbudzania buczenia ? Czy falownik da radę ? Tylko pewnie koszty będą takie, że taniej kupię nowy okap ;-).
  Wklejam zdjęcia silnika, może to pomoże ? Whirpool Okap AKR redukcja obr - Redukcja obrotów silnika wielobiegowego 230V Whirpool Okap AKR redukcja obr - Redukcja obrotów silnika wielobiegowego 230V