Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów do silnika elektrycznego z pralki Whirpool

12 Paź 2012 19:26 8448 19
 • Poziom 8  
  Witam posiadam silnik od pralki Whirpool. Chciałbym z niego zrobić pewne urządzenie, ale niestety ma za duże obroty. Chciałbym zrobić lub kupić taki regulator obrotów tylko nie wiem jak i jaki regulator się do tego nada.
  PS. Obiło mi się o uszy że można zrobić taki regulator z odkurzacza (ten suwak co zwiększa moc ssania odkurzacza xD), wiertarki lub z jakiegoś starego radia potencjometr z płytką drukowaną. Jestem zielony w tym temacie więc proszę Was o pomoc :)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 38  
  Taki silnik z pralki posiada bodajże 5 przewodów, przez co można uzyskać różne prędkości obrotowe, w zależności w jakiej konfiguracji z kondensatorem są.... Taki silnik posiada kilka prędkości obrotowych....
 • Poziom 27  
  Zacznijmy od tego jaki silnik posiadasz?
  Komutatorowy czy klatkowy?
  Wrzuć parę zdjęć to zobaczymy co można zrobić.
 • Poziom 8  
  Jutro zrobię zdjęcia to wrzucę. Niestety nie znam się na tych sprawach jaki to silnik (klatkowy czy komutatorowy), ale poniżej napisze jaki to silnik. Jest 6 przewodów. 2 czerwone są od prądniczki tachometrycznej, kolejne 2 od szczotek i kolejne 2 od stojana. Ja mam podłączone tak: że jeden przewód stojana jest zmostkowany z jedną szczotką, a drugi przewód stojana i szczotka podpięte do prądu.

  Na jednej tabliczce pisze:

  35023393
  MCA 38/64-148/ALA1
  Line S23 WK4703

  A na drugiej:

  C.E.SET.
  MCA 38/64-148/ALA1
  1,5 A - 335W
  230-240V - 50Hz - cl F/F

  PS. Z tego co się dowiedziałem to jest to silnik kumutatorowy. :)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 38  
  Klama92 napisał:
  Obiło mi się o uszy że można zrobić taki regulator z odkurzacza

  W tym przypadku możesz założyć taki regulator od odkurzacza.... z od zysku...
 • Poziom 8  
  A z wiertarki też można czy najlepiej z odkurzacza? Mam prośbę. Jak by mi ktoś mógł napisać jak podłączyć ten regulator z odkurzacza.
 • Poziom 38  
  Regulator z odkurzacza jest na większą moc...

  Klama92 napisał:
  podłączyć ten regulator

  który???
 • Poziom 8  
  Napisałem że z odkurzacza. Bilgo napisałes ze z odkurzacza to na większą moc. Czyli za ´´mocny´´ ten z odkurzacza czy mógłby być, albo lepszy ten z wiertarki?
 • Poziom 34  
  Jaki tam za mocny, jest wsadzony triak na większy prąd ot i wszystko, będziesz miał zapas i pewność, że z niewielkiego przeciążenia nie padnie Ci układ.
 • Poziom 8  
  Wielkie dzięki.
  PS. A z wiertarki 500W tez moze byc? Silnik z pralki ma około 350W.
 • Poziom 38  
  Klama92 napisał:
  PS. A z wiertarki 500W tez moze byc? Silnik z pralki ma około 350W.

  Raczej nie, bo jeśli chwilowo gdzieś za bardzo obciążysz silnik to regulator kopnie w kalendarz.... Więc najlepszy do tego celu będzie regulator z odkurzacza....
 • Poziom 8  
  Aha. Czyli tym z odkurzacza to moge se obciążać silnik i się nie spali? A powiedzcie mi jeszcze jak to jest z takim kupnym regulatorem, też szybko padnie jak się go obciąży czy nie? Kilka postów wyżej Leszek dał link do sklepu.
 • Poziom 38  
  Klama92 napisał:
  Czyli tym z odkurzacza to moge se obciążać silnik i się nie spali?

  jeśli nie przegrzejesz triaka i nie przekroczysz prądu znamionowego triaka (jeśli silnik tak obciążysz że się zatrzyma to może przekroczyć).... to wszystko ok.

  Klama92 napisał:
  to moge se obciążać silnik

  Nie wiem co kolega miał na myśli, ale jeśli silnik pracuje w jakiejś maszynie to jest obciążony... w granicach normalnej pracy silnika.... Chyba chodziło koledze o przeciążenie silnika.

  Klama92 napisał:
  A powiedzcie mi jeszcze jak to jest z takim kupnym regulatorem, też szybko padnie jak się go obciąży czy nie?

  Jak się go przeciąży to padnie... jeśli go obciążysz taką mocą która nie przekracza maksymalnej mocy tego regulatora to wszystko ok.
 • Poziom 8  
  Chodziło mi o lekkie przeciążenie. Nie chodzi mi o zatrzymywanie silnika. Ten silnik prawdopodobnie będzie służył jako kosiarka albo szlifierka. W pralce miał obciążenie do 5 KG więc raczej takiej siły nie da się uzyskać kosząc trawę (niską trawę nie chaszcze :P)albo szlifować małe rzeczy :)
 • Poziom 34  
  W regulatorach z odkurzaczy stosują triaki o dopuszczalnym prądzie 12-16A więc zapas jest spory (2700 - 3600W) Więc przestań już biadolić, nowy triak to raptem max kilka złotych. Montuj i jazda, jedynie chłodzenie w odkurzaczu jest lepsze, więc większy radiator do triaka i ostrożnie, radiatory nie są izolowane od triaka i może na nich występować napięcie sieci.
 • Poziom 8  
  Nie biadolę :P Już ostatnie pytanie i temat można zamknąć. Kolega mi powiedział że z miksera by można było podłączyć. Można czy nie ?:P Wy tu jesteście ekspertami ;)
 • Poziom 38  
  Klama92 napisał:
  z miksera by można było podłączyć.

  Nie. Zastosuj z odkurzacza.
 • Poziom 34  
  Chyba punkty nabijasz głupimi pytaniami za chwilę spytasz czy z samochodzika sterowanego radiowo nie podejdzie. Kończ waść wstydu oszczędź.
 • Poziom 8  
  Nie nabijam punktów. Problem uważam za rozwiązany. Temat zamknięty. Dzięki wszystkim :)