logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Regulator obrotów do silnika elektrycznego z pralki Whirpool

Klama92 12 Paź 2012 19:26 9843 19
REKLAMA
  • #1 11404787
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Witam posiadam silnik od pralki Whirpool. Chciałbym z niego zrobić pewne urządzenie, ale niestety ma za duże obroty. Chciałbym zrobić lub kupić taki regulator obrotów tylko nie wiem jak i jaki regulator się do tego nada.
    PS. Obiło mi się o uszy że można zrobić taki regulator z odkurzacza (ten suwak co zwiększa moc ssania odkurzacza xD), wiertarki lub z jakiegoś starego radia potencjometr z płytką drukowaną. Jestem zielony w tym temacie więc proszę Was o pomoc :)
  • REKLAMA
  • #2 11404928
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Taki silnik z pralki posiada bodajże 5 przewodów, przez co można uzyskać różne prędkości obrotowe, w zależności w jakiej konfiguracji z kondensatorem są.... Taki silnik posiada kilka prędkości obrotowych....
  • #3 11405049
    PtasiorWro
    Poziom 28  
    Posty: 961
    Pomógł: 111
    Ocena: 543
    Zacznijmy od tego jaki silnik posiadasz?
    Komutatorowy czy klatkowy?
    Wrzuć parę zdjęć to zobaczymy co można zrobić.
  • #4 11405790
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Jutro zrobię zdjęcia to wrzucę. Niestety nie znam się na tych sprawach jaki to silnik (klatkowy czy komutatorowy), ale poniżej napisze jaki to silnik. Jest 6 przewodów. 2 czerwone są od prądniczki tachometrycznej, kolejne 2 od szczotek i kolejne 2 od stojana. Ja mam podłączone tak: że jeden przewód stojana jest zmostkowany z jedną szczotką, a drugi przewód stojana i szczotka podpięte do prądu.

    Na jednej tabliczce pisze:

    35023393
    MCA 38/64-148/ALA1
    Line S23 WK4703

    A na drugiej:

    C.E.SET.
    MCA 38/64-148/ALA1
    1,5 A - 335W
    230-240V - 50Hz - cl F/F

    PS. Z tego co się dowiedziałem to jest to silnik kumutatorowy. :)
  • REKLAMA
  • #6 11406133
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Klama92 napisał:
    Obiło mi się o uszy że można zrobić taki regulator z odkurzacza

    W tym przypadku możesz założyć taki regulator od odkurzacza.... z od zysku...
  • #7 11406151
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    A z wiertarki też można czy najlepiej z odkurzacza? Mam prośbę. Jak by mi ktoś mógł napisać jak podłączyć ten regulator z odkurzacza.
  • REKLAMA
  • #8 11406172
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Regulator z odkurzacza jest na większą moc...

    Klama92 napisał:
    podłączyć ten regulator

    który???
  • #9 11407226
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Napisałem że z odkurzacza. Bilgo napisałes ze z odkurzacza to na większą moc. Czyli za ´´mocny´´ ten z odkurzacza czy mógłby być, albo lepszy ten z wiertarki?
  • #10 11407336
    Zygaqra
    Poziom 35  
    Posty: 2234
    Pomógł: 257
    Ocena: 494
    Jaki tam za mocny, jest wsadzony triak na większy prąd ot i wszystko, będziesz miał zapas i pewność, że z niewielkiego przeciążenia nie padnie Ci układ.
  • #11 11407385
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Wielkie dzięki.
    PS. A z wiertarki 500W tez moze byc? Silnik z pralki ma około 350W.
  • #12 11408281
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Klama92 napisał:
    PS. A z wiertarki 500W tez moze byc? Silnik z pralki ma około 350W.

    Raczej nie, bo jeśli chwilowo gdzieś za bardzo obciążysz silnik to regulator kopnie w kalendarz.... Więc najlepszy do tego celu będzie regulator z odkurzacza....
  • REKLAMA
  • #13 11408451
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Aha. Czyli tym z odkurzacza to moge se obciążać silnik i się nie spali? A powiedzcie mi jeszcze jak to jest z takim kupnym regulatorem, też szybko padnie jak się go obciąży czy nie? Kilka postów wyżej Leszek dał link do sklepu.
  • #14 11408524
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Klama92 napisał:
    Czyli tym z odkurzacza to moge se obciążać silnik i się nie spali?

    jeśli nie przegrzejesz triaka i nie przekroczysz prądu znamionowego triaka (jeśli silnik tak obciążysz że się zatrzyma to może przekroczyć).... to wszystko ok.

    Klama92 napisał:
    to moge se obciążać silnik

    Nie wiem co kolega miał na myśli, ale jeśli silnik pracuje w jakiejś maszynie to jest obciążony... w granicach normalnej pracy silnika.... Chyba chodziło koledze o przeciążenie silnika.

    Klama92 napisał:
    A powiedzcie mi jeszcze jak to jest z takim kupnym regulatorem, też szybko padnie jak się go obciąży czy nie?

    Jak się go przeciąży to padnie... jeśli go obciążysz taką mocą która nie przekracza maksymalnej mocy tego regulatora to wszystko ok.
  • #15 11410167
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Chodziło mi o lekkie przeciążenie. Nie chodzi mi o zatrzymywanie silnika. Ten silnik prawdopodobnie będzie służył jako kosiarka albo szlifierka. W pralce miał obciążenie do 5 KG więc raczej takiej siły nie da się uzyskać kosząc trawę (niską trawę nie chaszcze :P)albo szlifować małe rzeczy :)
  • #16 11411226
    Zygaqra
    Poziom 35  
    Posty: 2234
    Pomógł: 257
    Ocena: 494
    W regulatorach z odkurzaczy stosują triaki o dopuszczalnym prądzie 12-16A więc zapas jest spory (2700 - 3600W) Więc przestań już biadolić, nowy triak to raptem max kilka złotych. Montuj i jazda, jedynie chłodzenie w odkurzaczu jest lepsze, więc większy radiator do triaka i ostrożnie, radiatory nie są izolowane od triaka i może na nich występować napięcie sieci.
  • #17 11411873
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Nie biadolę :P Już ostatnie pytanie i temat można zamknąć. Kolega mi powiedział że z miksera by można było podłączyć. Można czy nie ?:P Wy tu jesteście ekspertami ;)
  • #18 11411906
    BILGO
    Poziom 38  
    Posty: 4452
    Pomógł: 393
    Ocena: 723
    Klama92 napisał:
    z miksera by można było podłączyć.

    Nie. Zastosuj z odkurzacza.
  • #19 11412058
    Zygaqra
    Poziom 35  
    Posty: 2234
    Pomógł: 257
    Ocena: 494
    Chyba punkty nabijasz głupimi pytaniami za chwilę spytasz czy z samochodzika sterowanego radiowo nie podejdzie. Kończ waść wstydu oszczędź.
  • #20 11412785
    Klama92
    Poziom 9  
    Posty: 79
    Ocena: 8
    Nie nabijam punktów. Problem uważam za rozwiązany. Temat zamknięty. Dzięki wszystkim :)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik posiada silnik komutatorowy z pralki Whirlpool, który ma zbyt wysokie obroty do planowanego zastosowania. W dyskusji poruszono różne metody regulacji obrotów, w tym wykorzystanie regulatorów z odkurzaczy oraz wiertarek. Ustalono, że regulator z odkurzacza jest najbardziej odpowiedni ze względu na wyższe parametry mocy i większą tolerancję na przeciążenia. Użytkownik zadał pytania dotyczące podłączenia regulatora oraz jego wydajności w przypadku lekkiego przeciążenia, na co uzyskał pozytywne odpowiedzi. Ostatecznie, zalecano unikanie regulatorów z mikserów, a także podkreślono znaczenie odpowiedniego chłodzenia triaka w regulatorze.
REKLAMA