Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usterki jak szukać - sposoby diagnozowania usterki

jtk 13 Feb 2017 12:20 1005 8
 • #1
  jtk
  Level 8  
  Witam wszystkich forumowiczów. Na tematy napraw i szukania usterek na forum jest bardo dużo porad. Ale ja mam takie proste i banalne pytania.
  Po 1. Jak się zabrać do sprawdzenia usterki np. w zasilaczu komputerowym jeżeli po włączeniu do sieci od razu wywala bezpiecznik ( oczywiście zasilacz wyjęty z komputera). Proszę o radę jak fizycznie i gdzie przykładać sondy miernika i co trzeba mierzyć skoro nie ma prądu bo nie da się go podłączyć.
  Po 2. Co mierzyć i gdzie szukać usterki np. w ładowarce do telefonu jeżeli podłączona do gniazdka dioda świeci a napięcie wyjściowe pokazuje ok. 2.5 V, a powinno wynosić 5.5 - 6 V. Ale gdy już podłączyć do niej chociażby diodę LED to nie zaświeci się tylko gaśnie dioda kontrolna w ładowarce. Wynika z tego że nie ma mocy nawet dla takiego małego prądu aby dioda mogła się zaświecić. Proszę nie zadawać pytania co to za ładowarka czy jaki to zasilacz, bo to są zwykłe proste pytania które powinny odpowiedzieć na podstawowe czynności które trzeba wykonywać przy ustalaniu usterek. A może by tak ktoś z forumowiczów napisał taki poradnik dla początkujących którzy chcieliby pobawić się trochę elektroniką. Pozdrawiam J.K.
 • #3
  jtk
  Level 8  
  Wielkie dzięki <kindlar> za podpowiedź. Bardzo dobry poradnik. Wiem ze ruskie poradniki są bardzo dobre i często do nich zaglądam, ale na ten nie trafiłem. A tak na marginesie zainteresowanych w tematyce motoryzacyjnej można dużo ciekawych porad się dowiedzieć. Pozdrawiam J.K.
 • #4
  g107r
  Level 40  
  jtk wrote:
  Po 2
  Są prostowniki do akumulatorów sam, które dopiero po podłączeniu do akumulatora zaczynają pracować. Fajna rzecz, ale pustego, rozładowanego aku nie naładujesz jeśli chwilowo nie wzbudzisz ładowania np podłączając inny sprawny akumulator, dlatego typ i co do czego jest ważne, choćby dla potrzeby doinformowania się jak działa takie urządzenie. Jak natrafisz na taką ładowarkę, to co sobie pomyślisz ? Popsute ? Guzik prawda...
  Ci o się tym zajmują, mogą po typie zasilacza, elementów w nim występujących, w dość łatwy sposób korzystając ze specyfikacji technicznych (na ogół, bo np jaki LED siedzi w podświetleniu TV może sprawić kłopot, nie wszystko co nowe jest dostępne w opisie, lub trudno dostępne dla szaraczków jak My)
  To tylko przykład jak ważna jest informacja, i dlaczego niektórzy tak tu "namolnie" wypytują lub piszą na czerwono :)
  Dzisiejsze baterie do laptopów, telefonów są niebezpieczne, wybuchają, płoną. To nie paluszki R6, ich ładowaniem sterują już mikroukłady w nich zawarte i zasilaczach. Może trafiłeś na napięcie "próbkujące", jakiejś szyny komunikacji bateria-telefon-ładowarka. Cuda niewidy dzisiaj produkują... Czytałeś o resecie baterii, który przywraca ją do sprawności, bo producent uznał ze straci kasę gdy przekroczysz np 1000 ładowań, i zamontował tam chip zliczający ?
  Nie znam się, nie naprawiam, ale nie podchodź do tego w taki sposób, że to nieistotne. Tam często jest info jak, co i gdzie sprawdzać. Na tej podstawie można określić np jaki US tam siedzi, i jakich napięć można się spodziewać.
 • #5
  jtk
  Level 8  
  g107r myślę że mnie nie do końca zrozumiałeś. Wiem o automatycznych prostownikach - nawet mam taki do samochodu. Ala ja dałem za przykład najprostszą ładowarkę do telefonu i nie chodzi mi że nie mam czym naładować telefonu bo można za 20 zł. kupić wszędzie. Ja otworzyłem nowy temat dla ciekawskich w zabawie z podstawową elektroniką. A do takich się zaliczam. J za podstawę w tej zabawie jest konstruowanie na samym początku prostego prostownika czy ładowarki. Ponieważ mam kilka starych ładowarek dla ciekawości zadałem takie pytanie, co jest nie tak i jak szukać takich usterek. To tyle dla wyjaśnienia i pozdrawiam J.K.
 • #6
  brofran
  Level 39  
  jtk wrote:
  Po 1. Jak się zabrać do sprawdzenia usterki np. w zasilaczu komputerowym jeżeli po włączeniu do sieci od razu wywala bezpiecznik ( oczywiście zasilacz wyjęty z komputera). Proszę o radę jak fizycznie i gdzie przykładać sondy miernika i co trzeba mierzyć skoro nie ma prądu bo nie da się go podłączyć.

  W tego typu przypadkach pomaga nam Omomierz. Bierzesz schemat do reki i dedukujesz co może powodować zwarcie . Jak trudno pomierzyć oporność ( pojemność , kierunek przewodzenia )wlutowanych elementów , to mierzymy je po wylutowaniu . Tak z reguły znajduje się przyczynę zwarcia .
 • #7
  jtk
  Level 8  
  <brofram< Rada prawidłowa tylko w takim zasilaczu komputerowym próbuj wylutowywać wszystkie elementy i sprawdzać każdy z osobna zajęcie zbyt skomplikowane i pracochłonne. Ja miałem na myśli kogoś kto jest biegły w tej dziedzinie i mógłby tak z klucza powiedzieć czy opisać, że najczęściej to pada taki element a jeżeli jest on sprawny , to następny taki i tak dalej. Tak jak to było dawniej w poradnikach dla radioamatorów. Pozdrawiam J.K.