Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY KDL-40NX720 - Tryb protection mode 2x blink miga. Wskazuje na Power Error

szczepulek 17 Lut 2017 21:02 978 6
  • #1 17 Lut 2017 21:02
    szczepulek
    Poziom 12  

Witam LED Sony Bravia KDL-40NX720 z problemem włączenia, po podłączeniu do gniazdka zaczyna przez 2-3 sekundy migać czerwona dioda standby w normalny sposób (jak to bywa przy sprawnym tv) a po tym czasie uruchamia się tryb Protection mode i dioda stanby zaczyna migać 2 razy w krótkich odstępach i przerwa dłuższa.

Zaopatrzyłem się w dwa SM, jeden pod model xxEXxx sony_kdl-3..._az2-f.pdf Download (11.14 MB) i drugi właściwy dla mojego modelu xxNXxx. kdl-40nx72...323809.pdf Download (16.2 MB)Punkty: 1 dla użytkownika

Dowiedziałem się z SM EX że 2-krotne mignięcie wskazuje na problem z zasilaniem, w tym samym manualu wyczytałem:

Cytat:
    2X Blink - Main Power Error
    A 2X protection mode blink pattern can be activated due one of the
    following defects.
    ●● Loss of REG12V (LVP)*
    ●● Loss of -125V (Single Line) - Wiadomo w naszych warunkach chodzi o 230V :)
    ●● Excessive -125V Level (OVP)*
    ●● Loss of Power-ON Signal
    ●● Excessive PFC Voltage (OVP)
    ●● Excessive PFC Temperature (OTP)
    *Low Voltage Protection (LVP)
    *Over Voltage Protection (OVP)
    A loss or excessive condition of the REG12VDC secondary voltage
    from the main power supply IC6351 will cause a 2X blink pattern on
    the standby LED. The 12Vdc can be checked at CN6704/pin 16.
    If the measurement is 0V or rises above 12Vdc (approaches 15V)
    before the TV shuts down the Power Supply Board is defective.
    If approximately 12Vdc is present and remains below 12Vdc before
    shutdown then further troubleshooting is necessary to determine the
    defective component.
    After confirming proper REG12V levels, check the Negative LED
    Backlight supply levels. A loss or excessive condition of the negative
    supply will cause a 2X blink failure. The voltage level can be checked
    at CN6701/pins 1 & 3 before the TV shuts off. There will be 2 to 4
    wires (Red & Blue) depending on the panel size. All individual wires
    should be checked for proper voltage level. In normal operation the

voltage level will initially rise to approximately -175V and then should
    regulate down to between 89V and 125V depending on the Backlight
    adjustment in the User Menu. If one of the negative supplies is 0V
    or rises above -175V before shut-off then the Power Supply Board is
    defective, replace it to fix the problem.
    A defective X-Reality processor on the Main Board or Switch circuit
    on the Power Supply Board will cause a loss of the Power-ON signal
    (2X). To determine which component is defective check the Power-
    ON voltage level at CN6704/pin 1. In normal operation 3V should be
    measured. If the 3V is present before shut-off then the Power Supply
    Board is defective. If 0V is measured before shut-off then the Main
    Board is defective.
    Finally, there are PFC protection circuits on the Power Supply Board
    that when activated will cause a 2X blink protection mode. The PFC
    circuit is monitored for both over-voltage and over-temperature.
    Therefore, if all the previously discussed circuits checkout okay,
    there could still be a problem on the Power Supply Board in the PFC
    circuit causing the 2X blink. Replacing the Power Supply Board will
    fix the TV

Więc też według diagramu zamieszczonego sprawdzałem po kolei napięcia przy braku zasilania i 2x mignięciu czerwonej diody:

napięcie STBY_3.3 jest, 3,29V
    napięcie w standby AC-OFF-DETect jest ale o wartości 2,8V (wg schematu ma być 3.3V)

kolejny pomiar to
    REG12V
    Cytat:
    Check REG12V
    *Before Shutdown

i tego napięcia nie ma, z wyżej podanego opisu rozumie że wartość miała by się pojawić podczas wyciągnięcia wtyczki z gniazdka, jeśli się mylę to proszę dacie znać.

Napięć do karty kontrolera LED też nie ma, pewnie ze względu na błąd.

Co do 12V na płycie G4 Board czyli zasilającej to uzyskiwane jest (jak dla mnie) w nieco odmienny sposób niż spotykałem się do tej pory. Ze schematu domyślam się że układ CXA3810M-T6 (IC6501) kontrolera AC-DC dając napięcie na transformator TSU13A224 (T6101) i przepuszczając dalej tranzystorami MOSFET TK5A50D (Q6101; Q6104) ostatecznie daje nam REG12V. CXA381..pdf Download (544.16 kB)

Na wejściu (pin18, pin19) IC6501 napięcie 17V, na wyjściu pin 21 i 23 - RM_OUTP / RM_OUTN brak napięcia.. przy czym nie wiem czy to wina miernika (zwykły Uni-T M890G) który nie jest w stanie zmierzyć generowanego przebiegu, czy faktycznie nie ma tam napięcia w stanie StandBy, może trzeba go wzbudzić sygnałem.

Będę wdzięczny za pomoc co w tej chwili począć. Prośbę swą kieruję przede wszystkim do kolegów z bagażem doświadczeń w tym fachu i specjalizacji TV.

Płyta B Board: Sony G4 2011 APS-293 (CH) /1-883-924-12 /40" G4BW
    BAT-L Y2009470A 006688 Rev101 Soft3121
    Matryca LSY400HF01

Dziękuję z góry za wyrozumiałość i pomoc

Znalazłem jeszcze jeden plik dla "chassis - sony_kdl-40nx720_kdl-46nx720_kdl-55nx720_kdl-60nx720_chassis_az2-f"
    KDL46NX...pdf Download (17.23 MB)Punkty: 1 dla użytkownika

0 6
  • Mitronik
  • #2 17 Lut 2017 22:05
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Zasymuluj zasilacz na stole czy sam potrafi pracować.

0
  • Mitronik
  • #3 18 Lut 2017 08:44
    szczepulek
    Poziom 12  

Po przyłożeniu do pinu 1 POWER_ON 3,3V, masa do pinu 9 GND na złączu CN6151 i włączeniu do sieci płyty, napięcia jakie są obecne to AC_OFF_DET (3,3V) i STBY3.3V (3.3V) między REG_12V a REG_12GND brak napięcia. Nie jestem pewien ale czy po przyłożeniu 3.3V na POWER_ON nie powinno zniknąć STBY3.3V ?

0
  • #4 18 Lut 2017 09:25
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Poczytaj sobie na mapie gdzie to napięcie STBY3.3V jest wykorzystywane i pomyśl czy może zniknąć z PSU...

0
  • #5 18 Lut 2017 09:41
    szczepulek
    Poziom 12  

SERVICE-AV napisał:
    Poczytaj sobie na mapie gdzie to napięcie STBY3.3V jest wykorzystywane i pomyśl czy może zniknąć z PSU...

A no wychodzi z płyty zasilające i jest obecne cały czas do zasilania innych układów na BALT więc musi być :) sorka, trochę zagalopowałem się. Tak więc reasumując uszkodzona jest linia 12V skoro po podaniu napięcia na POWER_ON nie ma REG12V ?

0
  • #6 18 Lut 2017 09:50
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Czy zasilacz nie ma innych ograniczeń by ruszyło REG12V ? Przestudiuj jeszcze raz mapę , pomierz cokolwiek na tym zasilaczu...

0
  • #7 19 Lut 2017 15:05
    szczepulek
    Poziom 12  

Teraz znowu zasiadłem nad płytą, element pod oznaczeniem R6548 to jak się nie mylę bezpiecznik rezystorowy, niestety nie mam w obecnej chwili na stanie żadnego na podmianę, wylutuję Mosfety Q6101 Q6102 i przyglądnę się im, pomierzę. Pomiędzy nóżkami tego bezpiecznika est 350V stały.
    Bezpiecznik R6202 10 ohm sprawny.

Po wymontowaniu MOSFET okazuje się że jeden z nich jest spalony, tzn na mierniku niby wszystko pokazuje że sprawny, lecz jak widać na zdjęciu jest uszkodzenie obudowy. teraz muszę zdobyć zamiennik lub oryginał, oraz bezpiecznik rezystorowy. Teraz zastanawiam się co było przyczyną uszkodzenia. Może jeszcze inny element do sprawdzenia poza Q6501-6504 i D6503
    Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:
    czy mogę zastąpić TK5A50D tranzystorem AOTF8N50 ? ponieważ nie znalazłem dostępnego oryginału w Polsce.
    Mam też problem z odnalezieniem bezpiecznika rezystorowego R6548 0.1 Ohm 1/2W RF

Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

Udało mi się znaleźć tranzystory o podobnej specyfikacji, po ich wlutowaniu, i w miejsce rezystora 0,1 wstawiłem bezpiecznik, niestety.. ale problem tkwi jeszcze w czymś więcej niż w/w tranzystorach, być może i sam sterownik AC/DC. Chcący zmieniać wszystkie układy..lepiej zakupić używaną sprawna płytę, dziękuję za pomoc :-D

0