Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie schodów z dwoma czujnikami ruchu - poprawność schematu

18 Lut 2017 11:43 4971 22
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,
    Pracuję nad realizacja oświetlenia schodów wraz z dwoma czujnikami ruchu - jeden na dole, drugi u góry.
    Zakupiłem następujące czujki ruchu, które będą zainstalowane na pierwszym i ostatnim schodku:
    http://www.illuminations.pl/czujnik-ruchuzmierzchu-w-jednym-no-15a-box-p-666.html
    Czujniki mają regulowany wyłącznik czasowy i wąski kąt detekcji. Chodzi o to by nie załączały oświetlenia kiedy będę przechodził korytarzem obok schodów.
    Wszyscy sugerują żeby podłączyć czujki równolegle ale moim zdanie nie zda to egzaminu gdyż:
    - po przekroczeniu pierwszego stopnia czujka załączy oświetlenie na czas np. 20 sec, po tym czasie teoretycznie oświetlenie powinno się wyłączyć ale po przejściu przez schody, druga czujka na końcu schodów tez się uaktywni (w momencie kiedy będę opuszczał klatkę schodową) i zacznie odliczać kolejne 20 sec. Efekt będzie taki że gdy już wejdę na górę oświetlenie będzie jeszcze aktywne przez kolejne 20 sec.
    Aby wyeliminować taki problem wymyśliłem że zastosuje przekaźniki które będą blokować uaktywnienie końcowej czujki. Schemat przesyłam w załączniku.
    Wystąpił jednak problem. Po aktywacji jednej z czujek układ się 'blokuje' i oświetlenie jest cały czas załączone...czujka nie wyłącza się po ustawionym czasie 20 sec.
    Proszę mądre głowy o weryfikację schematu. Może gdzieś jest błąd? Może nieodpowiednie czujki?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    "popatrzyłem " na te czujki i... trochę ręce opadają. W "normalnych" maż możliwość zamontowania przesłon , z fabrycznych elementów lub ze zwykłej czarnej taśmy. Przecież wystarczą odpowiednio wybrane przesłony aby czujka nie reagowała na "obce ruchome obiekty"
  • Specjalista Automatyk
    Ale kolego namieszałeś!
    Zastosuj jeden przekaźnik z 2 xNO i 2xNC.
    W momecie aktywacji przez czujnik 1 lub 2 blokujesz przez 20s zadziałanie czujnika kolejnego.
  • OptexOptex
  • Poziom 14  
    daro31ie napisał:
    Ale kolego namieszałeś!

Wypadało by napisać gdzie kolega "namieszał".
    daro31ie napisał:
    Zastosuj jeden przekaźnik z 2 xNO i 2xNC.
    W momecie aktywacji przez czujnik 1 lub 2 blokujesz przez 20s zadziałanie czujnika kolejnego.

Może by kolega jakiś schemat przedstawił? Jak na razie to tylko puste słowa.

badylmarcel napisał:
    Proszę mądre głowy o weryfikację schematu. Może gdzieś jest błąd? Może nieodpowiednie czujki?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc

Błędu w schemacie nie znalazłem, powinno to działać chyba że jest błąd w okablowaniu. Ja bym spróbował podłączyć diodę blokującą równolegle do cewek przekaźników.
  • Poziom 14  
    Witam.

Taki pomysł mi wpadł:
    Oświetlenie schodów z dwoma czujnikami ruchu - poprawność schematu

Pozdrawiam Ambroży.
  • Poziom 10  
    Jeszcze jedna informacja Panowie.
    Układ który zbudowałem teoretycznie jest poprawny bo gdy zamiast czujek zastosowałem (dla symulacji) dwa zwykłe włączniki (załącz/wyłącz), wszystko chodziło jak należy, tzn po załączeniu pierwszego włącznika (zamiast czujki nr 1), blokowane było działanie drugiego włacznika (drugi przekaźnik nie dostawał napięcia).
    Nie mogę tylko rozgryźć problemu dlaczego przy zastosowaniu zakupionych czujek jedna z nich się blokuje po zadziałaniu....
    Tak jakby czujka cały czas była na podtrzymaniu i dlatego styk z czujki jest cały czas zamkniety
    Czy problem leży w nieodpowiednich czujkach?
  • Poziom 14  
    badylmarcel napisał:
    Nie mogę tylko rozgryźć problemu dlaczego przy zastosowaniu zakupionych czujek jedna z nich się blokuje po zadziałaniu....

Sprawdź czujki każdą z osobna, jeżeli będą działać poprawnie to problem może być spowodowany zasilaniem z jednego zasilacza czujek i oświetlenia i brak diod blokujących impulsy indukowane w cewkach przekaźników w momencie ich rozłączania.
  • Poziom 10  
    Jak podłączalem czujki pojedynczo z to działały poprawnie tzn czujka załączała się i po upływie określonego czasu wyłączała się. Także problem może być jak mówisz.
    Pytanie czy zastosowanie innego rodzaju czujek rozwiąże problem. Czy ktoś z was realizował już podobny schemat oświetlenia?
  • Poziom 14  
    badylmarcel napisał:
    Pytanie czy zastosowanie innego rodzaju czujek rozwiąże problem. Czy ktoś z was realizował już podobny schemat oświetlenia?

Trudno powiedzieć czy rozwiąże problem, na pewno muszą być diody podłączone, zabezpieczają one cały układ zasilania przed uszkodzeniami a czy pomogą nie wiem.
    Ja miałem podobny problem z tym że czujki były a właściwie są zasilane bezpośrednio z sieci problemem były zakłócenia w sieci pojawiające się co prawda sporadycznie ale były uciążliwe.
    Ponieważ mój układ jest zbudowany na przekaźniku programowalnym nie musiałem nic zmieniać od strony sprzętu, rozwiązałem to w programie. Ale to też nie była prosta sprawa, najwięcej czasu zajęło postawienie diagnozy. W dniu dzisiejszym gdybym coś takiego budował zrobiłbym to nie na czujkach PIR a na barierach IR tzw. fotokomórkach ale nie wszędzie można je zastosować.

Jeżeli masz zasilacz 12V to podłącz czujki do tego zasilacza a resztę zostaw tak jak jest.
  • Poziom 10  
    Czyli sugerujesz żeby czujki zasilić z drugiego zasilacza - innego niż ten który zasila LEDy?
    Sprawdzę to i dam znać czy pomogło
  • Poziom 14  
    Tak z osobnego zasilacza, jeszcze raz się czepię diod, muszą być bez nich przekaźniki sieją zakłócenia po długich przewodach pracujących jak anteny nadawcze.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem jak proponowałeś, taśmy led dałem na osobnym zasilaczu...efekt ten sam, przekaźniki nadal się blokują i 'klepią' po kilka/kilkanaście razy aż się rozłączą...chociaż jeden przekaźnik na 10 razy, 9 pracował prawidłowo.
    Nawet zrobiłem doświadczenie z trzema zasilaczami: jeden dla zasilenia czujek, drugi dla zasilenia taśm ledowych (przed styki przekaźników 41-44) oraz jeden dla zasilenia styków czujek i cewek przekaźników....i co....efekt podobny
    Chyba zostaje mi do przetestowania propozycja z diodami. Gdzie dokładnie należałoby je wpiąć?
    Nasuwa mi się jeszcze jeden pomysł...gdyby czujki były na 230V a zasilacz zamontowany byłby tuz przed taśmami led (za stykami 41-44), pomogło by to coś?
  • Poziom 14  
    badylmarcel napisał:
    Chyba zostaje mi do przetestowania propozycja z diodami.

To powinno być zrobione w pierwszej kolejności, zawsze należy je montować jeżeli nie są w nie wyposażone przekaźniki lub podstawki.
    Dlaczego Pan nie napisał wcześniej że przekaźniki klepią, teraz mam wątpliwości czy ten układ jest wykonany zgodnie ze schematem.
    Mam podejrzenie że Pan coś udoskonalił a nie napisał ponieważ schemat jest prawidłowy i wykonany układ działa.
    Mógłby Pan zrobić jakieś zdjęcia tego układu?
    Czy te przekaźniki są w wykonaniu dla prądu stałego?
    Na schemacie zaznaczone miejsca i sposób podłączenia diod.
    Jeżeli podłączył Pan czujnik zmierzchowy to proszę odłączyć i wykonać próbę bez czujnika zmierzchowego.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem zdjęcia połączonego układu. Według mnie wszystko jest dobrze połączone, ale może coś przeoczyłem. Proszę o weryfikację

Ta dioda, która powinienem zastosować to dioda Zenera? Czy jakaś inna? (link). Chciałbym ją dzisiaj zamontować i sprawdzić czy 'uzdrowi' działanie układu. (elektronika nie jest moja mocna strona więc proszę o wyrozumiałość)
  • Poziom 35  
    Dlaczego nie podłączyłeś żółtych żył od sensorów?
  • Poziom 10  
    Sprawdźcie proszę czy dobrze podłączyłem diody prostownicze do cewek przekaźników.
    W tym układzie przekaźniki już nie klepią jak oszalałe.
    Ale tez nie ma oczekiwanego efektu czyli blokowanie drugiej czujki kiedy pierwsza jest aktywna...a to z prostego względu, jest błąd w schemacie - czujki cały czas są pod napięciem więc każda aktywacja czujki zwiera jej styk.
    Tzn.: pierwsza czujka jest aktywowana i załącza oświetlenie na czas np.30 sec. Po czasie np 15 sec aktywujemy drugą czujkę (jest pod napięciem więc jej styk się zwiera). Po upłynięciu czasu z pierwszej czujki (druga ma cały czas zamknięty styk) z powrotem zamyka się styk przekaźnika K1 (11-12) i podaje napięcie na taśmę led jeszcze przez 15 sec.
    Spróbuję dać jeszcze po jednym styku NC za zasilanie czujek tak aby druga nie była zasilana kiedy aktywna jest pierwsza...i zobaczymy co wyjdzie

krzysiek7
    żółte żyły odpowiadają za czujnik zmierzchowy. Do testów chciałem go wyeliminować
  • Poziom 35  
    badylmarcel napisał:
    Spróbuję dać jeszcze po jednym styku NC za zasilanie czujek tak aby druga nie była zasilana kiedy aktywna jest pierwsza.

Najpierw sprawdź czy czujka nie aktywuje się na pewien czas po załączeniu zasilania, jeśli tak będzie to nic Ci takie połączenie nie da. Można wykorzystać poradę z postu nr 5 z przekaźnikiem czasowym. Chociaż i taki układ nie będzie całkowicie bez wad. Po każdym przejściu przez pewien czas żadna z czujek nie załączy oświetlenia.
  • Poziom 10  
    Niestety czujka aktywuje się po podaniu napięcia...więc lipa z tym rozłączaniem zasilania czujek.
    A jaka wadę będzie miał układ z przekaźnikiem czasowym?
  • Poziom 35  
    Po przejściu po schodach nastąpi zablokowanie czujek na 20s, jeżeli ktoś w tym czasie wejdzie na schody to światło się nie włączy i jednocześnie nastąpi zablokowanie możliwości włączenia oświetlenia na następne 40s. Jednym słowem przy częstym korzystaniu ze schodów stanie się to uciążliwe.
  • Poziom 10  
    Taka opcja na pewno odpada...chyba że inny typ przekaźnika czasowego?
    W przeciwnym wypadku zostanie mi równoległe podłączenie czujek (czego chciałem uniknąć) albo zakup sterownika za 400zł :/
  • Poziom 35  
    Raczej w prosty sposób nie da się tego zrobić. Najprościej to zostawić same czujki połączone równolegle i pogodzić się z tym świeceniem 20s dłużej, w końcu to przecież będą LEDY.
  • Poziom 2  
    najlepsze są proste rozwiązania.
    Zgadzam się z Krzyśkiem
  • Poziom 10  
    Witam, ja też dodam od siebie trochę wiedzy.
    Na zdjęciu jest schemat oświetlenia schodów to co ładniej wygląda robione było na laptopie to co gorzej to na telefonie bo nie ma już laptopa. To co dorysowalem to są przekaźniki blokujące załączanie się górnego bądź dolnego czujnika ruchu.

Może się komuś przydać.
    Ogólny układ jest na sterowniku S-H1, z małymi przeróbkami mojego wykonania.