Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Samsung NP550P5C - ocena SMART dysku twardego

25 Lut 2017 19:10 564 6
  • Poziom 9  
    Mam dysk w laptopie Samsung NP550P5C, ktory uzywam od 3 lat, od pewnego czasu zauwazylem, ze dysk sie strasznie grzeje. Niedawno laptop byl tez w naprawie (karta graficzna) i wiem, ze na pewno zostal przy tej okazji w srodku porzadnie wyczyszczony. Na pewno calej sytuacji nie pomaga fakt, ze uzywam go w miejscu, gdzie jest bardzo cieplo, srednia temperatura w pomieszczeniu to 25-26 stopni. Prosze o ocene SMART i o mala przepowiednie, tzn czy zywotnosc tego dysku jest zagrozona, jak na razie pracuje normalnie.
  • Poziom 43  
    Maciekq1 napisał:
    Prosze o ocene SMART i o mala przepowiednie, tzn czy zywotnosc tego dysku jest zagrozona

Jak dla mnie to tak, ze względu na temperaturę.
    Ta temperatura pewnie odnosi się do innych podzespołów, jak CPU i GPU.
    Maciekq1 napisał:
    i wiem, ze na pewno zostal przy tej okazji w srodku porzadnie wyczyszczony

Z kąd ta pewność?
    Proponuję pobrać, uruchomić program HWiNFO, uruchomić jakąś grę, lub innym programem obciążyć sprzęt i po 15 minutach wykonać screen z tego programu i przedstawić go tu.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Maciekq1 napisał:
    Mam dysk w laptopie Samsung NP550P5C,

Nie rzucaj laptopem.
    SMART dysku (parametr 191) zanotował masę niedopuszczalnych upadków/uderzeń/wstrząsów.
    W późniejszym czasie takie działania przełożą się na pogorszenie stanu dysku.
  • Poziom 9  
    Z tym rzucaniem laptopa, to ciekawa sprawa. Nie przypominam sobie takich sytuacji, chyba ze to jakies mniejsze stukniecia, bo przyznam, ze troche z nim podrozuje.

Ponizej wrzucam screena, o ktorym wspominal kokapetyl, czy to o to chodzilo? Do obciazenia procesora uzylem programu graficznego, trwalo to nieprzerwanie jakies 15-20 minut.

• Poziom 43  
    Maciekq1 napisał:
    Ponizej wrzucam screena, o ktorym wspominal kokapetyl, czy to o to chodzilo?

Nie za bardzo.
    Chodziło o ten program, ale zakładka "sensors", przepraszam, ale zapomniałem to wcześniej dodać.
    Maciekq1 napisał:
    chyba ze to jakies mniejsze stukniecia, bo przyznam, ze troche z nim podrozuje.

Wstrząsy jakie wykazuje SMART, są wstrząsami podczas pracy dysku i nawet przesuwanie laptopa po blacie stołu podczas pracy może być już zarejestrowane.
  • Poziom 9  
    Dopiero teraz znalazlem chwile, zeby sie tym zajac. Ponizej screeny z HWiNFO. Podczas obciazania systemu dysk sie wciaz nagrzewal, "normalnie" jego temperatura osiaga do 55C i to nie podczas jakis obliczen, tylko zwykle przegladanie stron. Jak juz wspomnialem, uzywam laptopa w dosc cieplym pomieszczeniu, ale rownoczesnie mam tez drugiego HP 15-r005nia, ktory nie grzeje sie nigdy, nawet chyba ani razu nie uslyszalem w nim pracy wentylatora. Z gory dziekuje za podpowiedzi co moze byc przeczyna takiej wysokiej temperatury

Laptop Samsung NP550P5C - ocena SMART dysku twardego Laptop Samsung NP550P5C - ocena SMART dysku twardego Laptop Samsung NP550P5C - ocena SMART dysku twardego
  • Moderator - Komputery Serwis
    Zbyt wysokie temperatury.
    Do konserwacji układ chłodzenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Maciekq1 napisał:
    nawet chyba ani razu nie uslyszalem w nim pracy wentylatora.

Należy zweryfikować czy wentylator działa.