Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie przepływu wody w rurze

19 Mar 2017 08:11 1377 10
 • Poziom 16  
  Cześć,
  Projektuję układ który będzie monitorował kiedy w domu zużywa się wodę. Nie chcę monitorować tego ile wody się zużywa, a kiedy. Zastanawiam się w jaki najmniej inwazyjny sposób można to zrobić, najlepiej bez wpinania się fizycznego w rurę. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mikrofon przytknięty do rury i nasłuchiwanie szumów które generuje płynąca woda. Trzeba by pewnie filtrować szum z innych rur które się jakoś tam niosą po całej instalacji, ale myślę że da się to zrobić. A może ktoś z kolegów ma inny pomysł na realizację takiego czujnika?
 • Computer Controls
 • Warunkowo odblokowany
  m.biruta napisał:
  Jedyne co mi przychodzi do głowy to mikrofon przytknięty do rury i nasłuchiwanie szumów które generuje płynąca woda.
  Zły pomysł.

  m.biruta napisał:
  Trzeba by pewnie filtrować szum z innych rur które się jakoś tam niosą po całej instalacji, ale myślę że da się to zrobić.
  Tylko myślisz, że da się to zrobić.

  m.biruta napisał:
  A może ktoś z kolegów ma inny pomysł na realizację takiego czujnika?
  Mam.

  Mimo, że:
  m.biruta napisał:
  Zastanawiam się w jaki najmniej inwazyjny sposób można to zrobić, najlepiej bez wpinania się fizycznego w rurę.


  Najlepszym rozwiązaniem będzie podpięcie drugiego licznika. Wyrzucasz cały mechanizm pomiarowy. Po środku tego co zostanie obraca się magnes (wewnątrz obudowy). Z niego możesz brać impulsy do pomiaru.
 • Poziom 43  
  Mam inny pomysł, bez interwencji w instalację:
  poprzez przeźroczystą pokrywę licznika widać wskazówki, które się obracają. Dla wykrycia ruchu należy użyć układu z "myszy" optycznej (ew. całą "mysz"), modyfikując optykę tak, aby ogniskowała się o 2 cm niżej.
 • Computer Controls
 • Poziom 43  
  Cytat:
  poprzez przeźroczystą pokrywę licznika widać wskazówki, które się obracają
  Oprócz wskazówek jest tarcza a na niej na przemian jasne i ciemne pola, ten element obraca się najszybciej i najłatwiej wykryć jego ruch, widziałem nawet "profesjonalne" (a przynajmniej szeroko stosowane) urządzenie do zdalnego "odczytu" liczników, którego zasadniczą częścia był transoptor odbiciowy ustawiony nad w.w tarczą, przyklejono go do licznika klejem na gorąco, wyglądało amatorsko, tyle ze amator nie porwał by sie na monitoring stanu liczników we wszystkich mieszkaniach dużego osiedla.
 • Poziom 16  
  Tyle że ja chcę monitorować zużycie ciepłej wody, a więc muszę monitorować konkretną rurę (wejście zimnej wody do zasobnika) a nie licznik główny.
 • Poziom 26  
  Jak to jest ciepła woda, to może czujnik temperatury, przy przepływie temperatura wzrasta, potem opada. Dokładność może nie do kończ zadowalająca, ale do celów statystycznych wystarczy.
  Pod warunkiem, że nie ma tam wymuszonego obiegu CWU.
 • Poziom 43  
  nuszek napisał:
  Jak to jest ciepła woda, to może czujnik temperatury, przy przepływie temperatura wzrasta, potem opada
  Na odcinku od obiegówki do kranu, na obiegówce jest w miarę stała.
  Dlaczego bardziej interesuje się czy ktoś i kiedy bierze wodę a nie ile bierze? :)
 • Poziom 16  
  Temperatura raczej odpada ponieważ jak już napisałem chcę mierzyć na rurze ZASILAJĄCEJ zasobnik, a nie tej lecącej do kranów ze względu właśnie na cyrkulację która zafałszowałaby wyniki.
 • Poziom 20  
  Może użyć tzw. rotametru? Używa się takich do pomiaru przepływu w ogrzewaniu podłogowym. Dokładając czujnik optyczny można by stwierdzić przepływ wody w rurze
 • Poziom 20  
  Odpowiedzią na Twoje zapotrzebowanie jest pomiar techniką czasu przejścia (transit time) wiązki ultradźwiękowej, nie wiem jednak, czy do zrobienia amatorsko.