Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu

Oscar83 02 Apr 2017 20:51 4548 25
Bosch
 • #1
  Oscar83
  Level 10  
  Witam, czytałem trochę podobnych tematów, dzięki temu posprawdzałem kilka rzeczy, wyczyściłem płaszcz wodny, hydrostat, karbowaną rurkę, sprawdziłem panel w przednich drzwiach wydaje się ok nic nie ma w nim nadpalonego, sprawdziłem grzałkę omomierzem wychodzi 27Ω czyli z tego co pisaliście grzałka sprawna, trochę nie podoba mi się mikroprzełącznik w grzałce, jak ściągnąłem kabel to ten styk taki czarniawy. Czy można jakoś sprawdzić czy to ten przełącznik jest zepsuty?
  Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu
  PS.
  Czy na górze płaszcza wodnego powinna być mała dziurka? Czy na niej nie powinna być jakas zaślepka? Pytam ponieważ na początku tam nie spojrzałem, a po czyszczeniu ją dopiero zauważyłem.
  Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu
 • Bosch
 • #2
  micuszyn88
  Level 13  
  Oscar83 wrote:
  Czy na górze płaszcza wodnego powinna być mała dziurka? Czy na niej nie powinna być jakaś zaślepka? Pytam ponieważ na początku tam nie spojrzałem, a po czyszczeniu ją dopiero zauważyłem.
  Prosiłbym o zdjęcia tej dziurki jeżeli jest możliwość. Jeśli nie było przecieków nie powinno być problemów. Na innych programach jest to samo i czy programator nie ma gdzieś nadpalonych miejsc?
 • #3
  Oscar83
  Level 10  
  Wcześniej nie było przecieków, ale tak jak pisałem nie wiem czy coś na niej było czy nie, może jakaś zaślepka była i gdzieś się zgubiła (zdjęcie wstawiłem edytując pierwszy post. W programatorze nie widać nadpalonych miejsc, mam go wyciągniętego więc wrzucam zdjęcia. Zawsze zmywaliśmy chyba na auto, ale próbowałem potem na 70°C...
  Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu
 • #4
  micuszyn88
  Level 13  
  Ten otwór to najprawdopodobniej odpowietrznik. A na pierwszym zdjęciu w dolnym rogu widzę zaciemnione miejsce, nie wiem czy to światło tak pada czy to nadpalona strefa. Ile lat ma zmywarka? Również może byc wadliwy termostat. Ja obstawiał bym na programator. Jeżeli zmywarka przelewa wodę, to mikroprzełącznik jest sprawny.
 • Bosch
 • #5
  mamkonto
  Level 15  
  Warto sprawdzić miernikiem ciągłość przewodów zasilających grzałkę. Miałem sytuacje, że przewód który wydawał się być cały po sprawdzeniu miernikiem nie miał ciągłości, a przewody przełamane wewnątrz izolacji na wysokości dolnego ruchu otwierania drzwi. Krańcówkę przy grzałce można sprawdzić, wystarczy ją zdemontować i sprawdzić, jeśli membrana nie jest zabrudzona, do będzie załączać krańcówkę po uruchomieniu prawidłowo pracującej pompy myjącej. Czy pompa poprawnie pracuje, czy kręcą się wiatraki górne i dolne?
 • #6
  Oscar83
  Level 10  
  micuszyn88 wrote:
  Ten otwór to najprawdopodobniej odpowietrznik, a na pierwszym zdjęciu w dolnym rogu widzę zaciemnione miejsce i nie wiem czy to światło tak pada czy to nadpalona strefa? Ile lat ma zmywarka? Również może być wadliwy termostat. Ja obstawiałbym programator. Jeżeli zmywarka przelewa wodę to mikroprzełącznik jest sprawny.
  W którym miejscu zaciemnienie? To jeszcze zrobię zdjęcie, zmywarka z 9-10 lat ma, nigdy nie było wcześniej problemów. Ostatnio często w nocy zmywała, a potem dopiero rano wyłączaliśmy z 0 wyłącznikiem. Zmywarka przelewa wodę normalnie zmywa, a jak ma skończyć to najprawdopodobniej nie łapie odpowiedniej temperatury i się nie wyłącza tylko zmienia i wyskakuje np 88 minut i zmywa dalej. Natomiast jak wyłączę resetem to wypompuje wodę i kończy. Czy aby na pewno mikroprzełącznik w grzałce jakby nie działał to by nie przelewało wody? W sumie grzałka przelewowa to jest to może i faktycznie. Gdyby nie przelewało to nie byłoby wody w zmywarce rozumiem?
  mamkonto wrote:
  Warto sprawdzić miernikiem ciągłość przewodów zasilających grzałkę. Miałem sytuacje, że przewód, który wydawał się być cały po sprawdzeniu miernikiem nie miał ciągłości, przewody przełamane wewnątrz izolacji na wysokości dolnego ruchu otwierania drzwi.
  Zatem muszę sprawdzić w takim razie ciągłość przewodów, ale skąd one biegną ciekawe czy odszukam? Czy jeśliby grzałka niebyła zasilana to przecież nie powinna przelewać wody, a w zmywarce jest woda gdy zmywa. Jaką krańcówkę przy grzałce mam sprawdzić?

  Nie sprawdzałem czy te wiatraki dolne i górne się kręcą niby zmywa normalnie tylko jak otworzę ją podczas zmywania albo jak powinna skończyć, a wydłuża i zresetuje, wyłonione wodę to nie bucha gorącem jak zawsze tylko tak normalnie żadnej pary.
 • #7
  micuszyn88
  Level 13  
  Oscar83 wrote:
  W którym miejscu zaciemnienie? To jeszcze zrobię zdjęcie, zmywarka z 9-10 lat ma, nigdy nie było wcześniej problemów. Ostatnio często w nocy zmywała, a potem dopiero rano wyłączaliśmy z 0 wyłącznikiem. Zmywarka przelewa wodę normalnie zmywa, a jak ma skończyć to najprawdopodobniej nie łapie odpowiedniej temperatury i się nie wyłącza tylko zmienia i wyskakuje np 88 minut i zmywa dalej.
  Jeżeli sama zmienia program albo omija jakąś cześć programu wina jest sterowanie czyli programator. To samo dzieje się w pralkach zawiesza się na cyklach. Tak jeśli mikroprzełącznik działa prawidłowo automatycznie włącza się tez grzałka i przelewa się woda. Czy zmywarka do końca wypompowuje wodę? Tutaj jest ta ciemna strefa, a być może tak jest zdjęcie zrobione. I jak kolega napisał dobrze byłoby sprawdzić kable i np. miernikiem kondensatory itp...
 • #8
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Oscar83 wrote:
  trochę nie podoba mi się mikroprzełącznik w grzałce


  Na fotce wyraźnie widać że jest przysmażony:

  Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu

  i raczej do wymiany.
 • #9
  Oscar83
  Level 10  
  ROBSON33 wrote:
  Na fotce wyraźnie widać że jest przysmażony:

  No właśnie tylko tu w tym mikroprzełączniku widzę, że jest czarne, nigdzie więcej nie widzę. Czy można jakoś sprawdzić jego prawidłowe działanie?
  micuszyn88 wrote:
  Jeżeli sama zmienia program albo omija jakąś cześć programu wina jest sterowanie czyli programator. To samo dzieje się w pralkach zawiesza się na cyklach. Tak jeśli mikroprzełącznik działa prawidłowo automatycznie włącza się tez grzałka i przelewa się woda.
  Tutaj nie zawiesza się na cyklach tylko tak jak w innych tematach wyczytałem żeby zakończyć zmywanie musi dojść do odpowiedniej temperatury. Jeśli nie dochodzi to będzie zmywało dalej co tu właśnie się dzieje tzn. cały czas normalnie zmywa i jak jest 1minuta to po jakimś dłuższym czasie przeskakuje na więcej minut.

  Jeśli robię reset to wypompowuje całą wodę i kończy na 0. Jak miernikiem sprawdza się kondensatory? Skoro w zmywarce jest woda tryska śmigłami normalnie to czy oznacza to, że woda przepłynęła przez grzałkę? Bo jeśli tak to wychodziłoby z tego co piszecie, że w takim razie mikroprzełącznik, który widać jakby był nadpalony, że działa i co za tym idzie również musiały by być przewody dobre.
 • #10
  mamkonto
  Level 15  
  W rzeczy samej, na powiększeniu i przefiltrowaniu, wyraźnie widać, że na tym mikroprzełączniku (krańcówce ) jest przegrzany styk. Awaria powstała z powodu uszkodzonego styku, element do wymiany, a ten wyłącznik bezpośrednio włącza napięcie na grzałkę.
  Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programustyk.png Download (627.39 kB) Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programustyk2.png Download (697.35 kB)
 • #11
  Oscar83
  Level 10  
  Dzięki wielkie, czyli muszę zamówić taką cześć, można jakiś zamiennik czy koniecznie musi być taki sam? Bo nie wiem czy jest jeszcze do dostania.
  Wyjąłem go i tam jest taki guziczek na nim i jak go wcisnę to miernikiem sprawdzam i jest przejście? Może jednak mikroprzełącznik jest ok?
 • #13
  Oscar83
  Level 10  
  Ten mikroprzełącznik jest troszkę inny niż z katalogu i różni się symbolem, jak wciskam siwy guziczek u góry miernik pokazuje przejście, na pewno jest uszkodzony? W środku też wygląda ok, i za bardzo nie ma co się tam popsuć.
  Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programuBosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programuBosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu
 • #14
  mamkonto
  Level 15  
  Czy oba styki wewnątrz są czyste, nie ma nadpaleń, nierówności?
  Jeśli wszystko działa, to ok.
  Na powiększeniach fotek widać było zmiany barwy na podłączeniu konektora, a może sam konektor nie zawsze łączy, może jest luźny?
  Samo przyciemnienie nie jest niczym niespotykanym, ale na fotce wyglądało na zgorzel, jakby wytapiał się plastik na wyjściu.
  Jeśli jednak tu wszystko jest ok, problem jest w innym miejscu.
  Jeśli chodzi o ciągłość, przewodów, to "po nitce do kłębka" tak zawsze najłatwiej, nawet jak nie masz schematu, zaczynasz od grzałki i docierasz do modułu.
 • #15
  Oscar83
  Level 10  
  Nadpalenie na stykach są, ale jak nacisnę ten siwy guziczek to miernikiem sprawdzam - przejście jest
 • #16
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Przejście nic nie znaczy musi być "0" Ω nie 2 czy 5Ω tylko Zero. Mikro przełącznik może być może być inny model musi mieć tylko te same wtyki i tą samą siłę nacisku bo jest dużo podobnych tańszych tylko dużo twardszych i one mogą się nie nadawać bo membrana ich nie włączy. Zawsze staram się sprawdzać mikro przełączniki przed rozbieraniem i nawet nie odłączam przewodów bo przy wyginaniu przewodów styki potrafią się poprzestawiać i zaczną działać dobrze i możemy dalej szukać przyczyny, którą już mamy tylko przeoczyliśmy.
 • #17
  Oscar83
  Level 10  
  h jaworski wrote:
  Przejście nic nie znaczy musi być "0" Ω nie 2 czy 5Ω tylko Zero. Mikro przełącznik może być może być inny model musi mieć tylko te same wtyki i tą samą siłę nacisku bo jest dużo podobnych tańszych tylko dużo twardszych i one mogą się nie nadawać bo membrana ich nie włączy.
  Ustawiłem skale na 200Ω i jest dokładnie 01.3. Czyli do wymiany, wyczyszczenie nic nie da? Jakbym papierem ściernym wszystko wyczyścił albo spray do styków elektrycznych czy tylko wymiana?
 • #18
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Można wyczyścić papierem ściernym (ja do tego używam gradacji 1000) 2 krople WD40 poskładać i sprawdzić zmywarkę. Jak kiedyś wyskoczy znowu problem to wymieniam bezwzględnie.
 • #19
  Oscar83
  Level 10  
  h jaworski wrote:
  Można wyczyścić papierem ściernym (ja do tego używam gradacji 1000) 2 krople WD40 poskładać i sprawdzić zmywarkę. Jak kiedyś wyskoczy znowu problem to wymieniam bezwzględnie.

  Czyli w tej postaci przy takim oporze jest możliwość, że wina nie grzejącej grzałki leży w tym mikroprzełączniku?
 • Helpful post
  #20
  nares
  Home appliances specialist
  Panowie, może dość pitolenia o, w rzeczy samej, niuansach. Dla sprawdzenia (tylko i wyłącznie, oraz pod kontrolą), pominąć ten wyłącznik ciśnieniowy i sprawdzić czy grzeje. Usterka znajduje się w zupełnie innym miejscu.
 • Helpful post
  #21
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Oscar83 wrote:
  Nadpalenie na stykach są, ale jak nacisnę ten siwy guziczek to miernikiem sprawdzam - przejście jest
  Przełącznik jest dobry; styk trochę zmienił kolor po latach i tyle.
  nares wrote:
  Usterka znajduje się w zupełnie innym miejscu.
  No właśnie, poniżej płaszcza wodnego takie dwa białe https://static.elektroda.pl/attach/20160301_173355_5779360.jpg chodzi o ten po prawej.
 • #22
  Oscar83
  Level 10  
  zhudomel wrote:
  Oscar83 wrote:
  Nadpalenie na stykach są, ale jak nacisnę ten siwy guziczek to miernikiem sprawdzam - przejście jest
  Przełącznik jest dobry; styk trochę zmienił kolor po latach i tyle.
  nares wrote:
  Usterka znajduje się w zupełnie innym miejscu.
  No właśnie, poniżej płaszcza wodnego takie dwa białe https://static.elektroda.pl/attach/20160301_173355_5779360.jpg chodzi o ten po prawej.

  Ale co ten po prawej? Tam coś uszkodzone jest? Nie widać tam nic spalonego
  W trakcie zmywania na grzałce jest prąd tzn do mikroprzełącznika dochodzi
  Ta rurka cały czas jest pusta nie przepływa woda, w którym momencie powinna tamtędy lecieć ? Bosch SRS45T62EU - Nie grzeje wody, nie kończy programu
 • Helpful post
  #23
  nares
  Home appliances specialist
  Oscar83 wrote:
  Nie widać tam nic spalonego

  No to mnie rozbawiłeś :) Należysz do osób, które myślą że jak coś jest zepsute, to musi być spalone. Podpowiedź: w elektrozaworze zacięty zaworek.
 • #24
  Oscar83
  Level 10  
  nares wrote:
  Oscar83 wrote:
  Nie widać tam nic spalonego

  No to mnie rozbawiłeś :) Należysz do osób, które myślą że jak coś jest zepsute, to musi być spalone. Podpowiedź: w elektrozaworze zacięty zaworek.

  Gdyby był zacięty zaworek to nie byłoby prądu na grzałce tak? Bo jest, czy ten zaworek od czegoś innego jest ?
 • Helpful post
  #25
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Oscar83 wrote:
  Gdyby był zacięty zaworek to nie byłoby prądu na grzałce tak? Bo jest, czy ten zaworek od czegoś innego jest ?


  Po prostu sprawdź co radzą koledzy a potem się doktoryzuj :idea:
 • #26
  Oscar83
  Level 10  
  ROBSON33 wrote:
  Oscar83 wrote:
  Gdyby był zacięty zaworek to nie byłoby prądu na grzałce tak? Bo jest, czy ten zaworek od czegoś innego jest ?


  Po prostu sprawdź co radzą koledzy a potem się doktoryzuj :idea:

  Chyba działa 😀, jest cała ciepła zmywarka więc grzeje, ciekawe czy się normalnie wyłączy 😉
  Dziękuje wszystkim za pomoc, chodziło o ten elektrozawór prawy pod płaszczem 😀 Cały zasyfiony i zacinał się.
  Wszystko jest ok😉 Jeszcze raz dzięki, teraz można znowu zmywać 😀