Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNITRA FONICA CYRYL GWS-122 - Niepoprawnie działające potencjometry

05 Kwi 2017 20:27 2310 10
  • Poziom 4  
    Witam,
    otrzymałem dwa gramofony wykopane z piwnicy model Unitra Fonica Cyryl GWS-122. Wiem, że jest on określany mianem "niszczarek do płyt", a nie "prawdziwy gramofon", z tego względu jest to idealny obiekt to pierwszej pracy, naprawy i konserwacji (mniejszy ból przy fiasku :D ).
    W pierwszej kolejności ponaprawiałem rzucające się w oczy usterki- nie przyczepione sprężynki, nieprawidłowe działanie ramienia itp. Ostatecznie przystąpiłem do elektroniki. Wymieniłem wszystkie elektrolity na nowe zgodnie z wartościami tych starych.
    Pierwszy problem został już wykryty przy potencjometrach: balans, barwa tonu oraz wzmocnienie. Podłączyłem dwa głośniki i przy poruszaniu potencjometrów dźwięk po prostu szaleje. Był moment, że przy jednym z tych gramofonów po poprawieniu paru lutów wszystko działało dobrze, a następnego dnia nagle jeden z głośników tylko trzeszczał. Ciężko określić, który z konkretnych potencjometrów nie działa, bo otrzymuję różne efekty. Dla przykładu, z jednego kanału słychać wciąż dźwięk na tym samym poziomie nawet jak zmieniam wzmocnienie. Przy poruszaniu barwą tonu (a nie balansem!) nagle przeskakuje dźwięk na drugi głośnik i potencjometr wzmocnienia wtenczas działa.
    Tak starych potencjometrów nie znalazłem, żeby kupić, tak więc po przeczytaniu paru artykułów i opinii na forach odlutowałem je, wyczyściłem, użyłem specjalnego smaru do konserwacji tego typu potencjometrów i złożyłem z powrotem. Efektów większych nie było (poza tym że w jednym z tych potencjometrów była ułamana blaszka, którą skleiłem). W obu gramofonach większy problem sprawia kanał lewy. Przy dotykaniu śrubokrętem po kolei elementów, powstaje duży szum przy stykaniu z potencjometrem wzmocnienia (dwa razy odlutowany, sprawdzony). Nie mogę znaleźć także schematu elektrycznego tego gramofonu.
    Proszę o jakąkolwiek pomoc! Przypuszczenia co może być uszkodzone, może ktoś posiada schemat elektryczny, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    frantz92 napisał:
    Proszę o jakąkolwiek pomoc! Przypuszczenia co może być uszkodzone
    Niestety, potencjometry "dokonały żywota". Tylko wymiana na nowe/sprawne.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    W czasach kiedy ten gramofon powstał i trochę wcześniej bawiłem się w regenerację potencjometrów polegało to na minimalnym przesunięciu styku poruszającego się po ścieżce oporowej w bok ok 0,5-1mm, czasami się udało czasami nie. Jeżeli nie dostaniesz nowych potencjometrów możesz spróbować. Pracowałem w Fonice w latach 80-tych ale niestety nie zachowały mi się żadne schematy.
  • Poziom 4  
    Dzięki wielkie za tak szybką odpowiedź.
    A wiecie gdzie można uzyskać takie potencjometry suwakowe:
    TELPOD 22k Ax2, 220k Ax2, 470k Bx2 w rozmiarze 45mm?
    Albo jakieś zamienniki o takiej samej budowie?

Samych TELPOD-ów szukałem już jakiś czas temu dłuższy czas i bez skutków, a nie znam się na tyle, by znaleźć zamienniki.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Do czyszczenia potencjometrów użyłeś Kontaktu PR czy czegoś innego?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Te potencjometry dają się regenerować (jak wyżej) , chyba ze tam korozja jest, mechanicznie uszkodzone
  • Poziom 4  
    Stan jednego z potencjometrów w załączniku (reszta wygląda podobnie- na moje oko sprawne). Wszystkie potencjometry odlutowałem rozłożyłem wyczyściłem Kontaktem IPA później posmarowałem Kontaktem PR (korzystając z patyczków do uszu) i z powrotem przylutowałem.
  • Poziom 4  
    Widziałem, to jedna z pierwszych stron wyskakujących w wyszukiwarce, niestety tych co poszukuję tam nie ma.
    Być może wiecie, czy i w jakim zakresie mogę "bawić się" wartościami? Chodzi mi o to że 470k Bx2 nie ma, ale jest np 220k Bx2, a być może mogę użyć A zamiast B? I podobnie w stosunku do potencjometrów typu Ax2?
    Barwa tonu: 220k Ax2
    Balans: 22k Ax2
    Wzmocnienie: 470k Bx2

Znalazłem jedynie (45mm) 100k Ax2 oraz 220k Bx2, można podmienić czy to duży błąd będzie? :D :D :D