Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modulowane zasilanie wentylatora - pytanie o termistor

Fidelis 08 Kwi 2017 22:56 1425 3
 • #1 08 Kwi 2017 22:56
  Fidelis
  Poziom 16  

  Znalazłem w sieci prosty układ umożliwiający automatyczne płynne modulowanie mocy wentylatora w zależności od temperatury. Układ oparty o tranzystor MOSFET z kanałem P. Jeśli dobrze zapamiętałem, tranzystor jest tu sterowany wartością napięcia pomiędzy węzłami "a" i "b/d".

  W stanie "spoczynku" tranzystor jest zatkany a moc o odbiornik pracuje z mocą wyznaczoną wartością dobranej rezystancji R1.
  Prąd płynie przez węzeł "d", "b", "c" i wraca przez "e" a próg załączenia tranzystora dobierany jest poprzez ustawienie rezystora PR1.

  Wzrasta temperatura termistora -> maleje rezystancja termistora i zwiększa się prąd płynący od węzła "d" przez "a" do "e".
  Wzrasta więc napięcie na PR1, otwiera się kanał w MOSFET a z węzła "b" płynie prąd źródła T1, i z T1 wypłynie prąd drenu, który dopływa do węzła "c" . Dobrze rozumiem rozpływ prądów ? Jeśli tak, to dlaczego płynie prąd przez TR1 (od węzła "d" via "a" do "e"), skoro PR1 i TR1 mają (zakładam) dużo większą rezystancję od R1 ? Bo wydaje się, że tą drogą prąd popłynie dopiero wtedy, kiedy suma rezystancji PR1 i TR1 będzie mniejsza od rezystancji R1, czyli 270 Ω + rezystancja samego wentylatora.

  Modulowane zasilanie wentylatora - pytanie o termistor

  Domyślam się, że ten mechanizm sterowania MOSFETem to dla praktyka elementarz... Chciałbym jednak to zrozumieć i proszę o łaskawe wyjaśnienie :-)

  0 3
 • Pomocny post
  #2 08 Kwi 2017 23:56
  Wertyuud
  Poziom 20  

  Fidelis napisał:
  Wzrasta temperatura termistora -> maleje rezystancja termistora

  Tak, ale tylko dla termistora typu NTC. Dla termistorów PTC będzie na odwrót, jednakże w tym układzie należy zastosować NTC.
  Fidelis napisał:
  Wzrasta więc napięcie na PR1, otwiera się kanał w MOSFET a z węzła "b" płynie prąd źródła T1, i z T1 wypłynie prąd drenu, który dopływa do węzła "c" . Dobrze rozumiem rozpływ prądów ?

  Tak, zgadza się.
  Fidelis napisał:
  Jeśli tak, to dlaczego płynie prąd przez TR1 (od węzła "d" via "a" do "e"), skoro PR1 i TR1 mają (zakładam) dużo większą rezystancję od R1 ? Bo wydaje się, że tą drogą prąd popłynie dopiero wtedy, kiedy suma rezystancji PR1 i TR1 będzie mniejsza od rezystancji R1, czyli 270 Ω + rezystancja samego wentylatora.

  Kolega rozumuje według popularnego stwierdzenia, że "prąd płynie po linii najmniejszego oporu"? :lol: To stwierdzenie jest akurat bzdurą, bo prąd płynie po wszystkich ścieżkach oporu których rezystancja (opór) nie jest równa nieskończoności, oraz na których występuje różnica potencjałów. Przy dwóch przewodnikach połączonych równolegle większy prąd popłynie przez ten, który ma mniejszy opór, ale to nie oznacza, że przez drugi przewodnik nie popłynie prąd. Polecam sobie odświeżyć prawa Kirchhoffa, a także prawo Ohma, oraz rozwiązywanie podstawowych obwodów z użyciem tych praw. To są podstawowe prawa, które dotyczą właśnie tego typu zagadnień.

  0
 • #3 09 Kwi 2017 12:50
  Fidelis
  Poziom 16  

  Dzięki !

  Wertyuud napisał:
  Kolega rozumuje według popularnego stwierdzenia,


  Sam widzisz - z jakiegoś powodu to stwierdzenie stało się "popularne". Gdzie ja to stwierdzenie usłyszałem... aby nie w szkole podstawowej ? :-)
  BTW. Ludzka skóra nie ma rezystancji (oporu) nieskończonego a prądu z baterii 9V nie przewodzi (?).

  0
 • #4 09 Kwi 2017 13:00
  Xantix
  Poziom 40  

  Fidelis napisał:
  Sam widzisz - z jakiegoś powodu to stwierdzenie stało się "popularne"

  Ano z takiego, że w życiu codziennym mamy tendencję do upraszczania pewnych opisów zjawisk.
  Fidelis napisał:
  Gdzie ja to stwierdzenie usłyszałem... aby nie w szkole podstawowej ? :-)

  Stwierdzenie takie może być przydatne dla przeciętnego Kowalskiego, ale dla elektryka/elektronika jest to niewystarczające.
  Fidelis napisał:
  Ludzka skóra nie ma rezystancji (oporu) nieskończonego a prądu z baterii 9V nie przewodzi (?)

  Przewodzi - weź galwanometr to się przekonasz.

  0