Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onwa 2-6112-11 - Usterka!!!

25 Lip 2005 16:25 2968 9
  • Poziom 28  
    Witam dostałem od kolegi radiotelefon taki jak w temacie. Nie mam dio niego mikrofonu. Po włączeniu świeci się tylko dioda RX i nic nie ma na wyświetlaczu. Rezystor R122 jest trochę przykopcony ale sprawny. może padł LC7185 (synteza) lub kwarc który go napędza. Prosze o odpowiedź. Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    http://www.radio.org.pl/schematy/alan100p.zip
    Prawie identyczny układ, różni się numeracją wyprowadzeń, onwa nie posiada płytki obsługującej FM (posiada za to płytkę skanera). Dochodzi jeszcze kilka drobnych zmian. Nie dotyczą one sposobu zasilania syntezy.
    Sprawdź napięcie na pin 26 syntezy (8-9V - zasilanie), pin 24 (7,5V - podtrzymanie pamięci) oraz na diodzie D5 - zasilanie wyświetlacza.
    Jeśli wyświetla bzdury warto sprawdzić kwarc i elementy współpracujące.
    Nie pomogę w kwestii numeracji elementów. Mój schemat jest prawie nieczytelny w tej materii.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Witaj!
    Prawie na pewno masz uszkodzoną diodę D12 - C9V1 lub tranzystor Q13-KTC3198 (można śmiało wstawiać BD135). Pozdrawiam.
    P.S.
    Bez "gruszki" nie usłyszysz nic w głośniku, chyba że dasz zworę w gnieździe.
  • Poziom 19  
    Witaj!
    Najpierw sprawdź. Na emiterze tranzystora powinno być ok. 8,5V. Jeżeli tego napięcia nie ma, to sprawdź co dzieje się na bazie (9,1V) oraz na kolektorze (napięcie zasilania), czyli mniej więcej to co podajesz z zasilacza. Jeżeli brak napięcia na kolektorze to szukaj przepalonych rezystorów lub ścieżek, cofając się od kolektora do zasilania. Jeżeli na kolektorze jest napięcie, a nie ma lub jest za małe na bazie to masz uszkodzoną diodę zenera (czasem jest zwarta zupełnie, a czasem zachowuje się jak rezystor). Nie wiem jakie masz doświadczenie w naprawach CB ale wymienianie elementów "jak leci" to nie metoda. Warto przy okazji spróbować zrozumieć "dlaczego" coś nie działa, ponieważ niektóre usterki są charakterystyczne dla wielu sprzętów. Schemat do tej ONWY jest w bazie.
    Pozdrawiam.
    P.S. Nie kupuj kwarcu.Jeżeli obie nogi ma na swoim miejscu to bardzo wątpliwe by był uszkodzony.
  • Spec od GSM
    Cytat:
    Jeżeli obie nogi ma na swoim miejscu to bardzo wątpliwe by był uszkodzony.

Nooo tu bym się nie zgodził, pamietaj w jakich warunkach nieraz radia pracują (wstrząsy, wibracje) a przecież wiesz, jak kwarc jest zbudowany. Nie raz i nie dwa spotkałem się z niesprawnym kwarcem 10,240 MHz. Nawet objawy usterki tej onwy na to wskazują. Niech wymieni, przeciez ten kwarc ile może kosztować ? ze 2 zł ?
  • Poziom 19  
    Witajcie!
    No jasne. Wcale nie upieram się przy swoim. Ale łatwo to sprawdzić. Wystarczy stanąć oscyloskopem. Nie piszesz nic co się dzieje w głośniku. Mogłoby to dać jakiś pogląd na sprawę. Nie mam w tej chwili pod ręką schematu, ale może to być również brak napięcia na tranzystorach, które kluczują wyświetlaczami. Tam też jest chyba jakaś zenerka. Gdyby uszkodzony był kwarc to co najwyżej obwody syntezy i kontroli generatora by nie działały ale wyświetlacz coś by pokazywał. Ostatecznie nie jest powiedziane, że sam scalak nie jest padnięty. Zobaczę na schemacie jeszcze inne możliwości i może coś jeszcze podpowiem
  • Spec od GSM
    Cytat:
    Gdyby uszkodzony był kwarc to co najwyżej obwody syntezy i kontroli generatora by nie działały ale wyświetlacz coś by pokazywał.

No właśnie niekoniecznie. LC7185 tak ma, że jak kwarc nie działa, to wyświetlacz ciemny jest. Ewentualnie pokazuje głupoty ale rzadko.