Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte GA-M61PME-S2 rev 2.0 Potrzebna diagnostyka i naprawa

11 Kwi 2017 03:31 510 2
  • Poziom 8  
    Na wstępie wiem że dużo wymagam od was wręcz nie możliwego ale mam sentyment jako że to komputer który kupiłem za własne pieniądze i wydałem na niego chyba tyle co na 4 takie same. Potrzeba mi każdego kto bd miał chęć i pokaże mi na co zwracać uwagę ewentualnie wytłumaczy jak naprawić oraz każdego kto ma doświadczenie lub borykał się z podobnymi problemami i chciał by się wypowiedzieć....
    Dziękuję wszystkim z góry za Pomoc zaczynamy

Temat jest bardzo obszerny. Zacznę więc od początku bo od kupna były z tym PC problemy....

Wszystko bd układał po kolei bo nienawidzę chaosu. Tutaj też mam sprawę do was :
    Nie robimy wszystkiego na raz proszę was aby zachować umiar w wydawaniu mi poleceń jestem tylko jeden jak 20 osób bd wymagało 20 różnych czynności zajmie mi to po prostu o dużo więcej czasu. :D
    Aktualnie mam urlop z okazji złamania nogi więc mam dużo czasu dlatego też zabrałem się za to coś :D

Historia samego komputera (Nie obowiązkowa lektura dobrze napisana ale to tylko dla całokształtu:
    Spoiler:
    Z komputer oryginalnie została już tylko chyba płyta, procesor a i dysk twardy. Kupiłem go w Gimnazjum za własne pieniądze więc mają ok 5-9 lat. Nie pamiętam dokładnie kiedy został kupiony na pewno w gimnazjum i na pewno ma prawo się zepsuć.

Po ok 2 latach od kupna padła kość RAM 1x8 GB. W złości połamałem je a potem pan w Pro-line uświadomił mnie że miały one dożywotnią gwarancję (idiota ze mnie) -.- kontynuując

Po ok 3-4 lat od kupna Padła grafika (podniuósł się chipset i zagrzanie jej na nowo równało się kupnie nowej.)

Po kupnie nowej grafiki były problemy z poprawnym działaniem całego komputera.
    Wieszał się system wywalał Blue Screen padały pendrive jak i wszystko co miało styczność z płytą główną.
    Winowajcą okazał się zasilacz który na linii np. 12 V dawał 15 dokładnie 14,6V a podczas stresu wywalał do 17-18 i pc się wyłączał.
    "Dzięki pomocy urzżytkowników elektrody któżrzy pomogli wykryć a po jakimś czasie nawet naprawić winowajcę".

Przyszła szkoła zawodowa i pierwsze pieniądze jak i kolejne kłopoty z PC.....

Przez ostatnie 2 lata Płyta chyba się obraziła na mnie i toczyła walkę dzień w dzień o nie dopuszczenie mnie do gier, pracy na pc i stanowczo wyleczyła mnie z uzależnienia do fb itp.... (hmmm w sumie jak masz dziecko które ma problemy bo wkręciło się w maniakalne granie ??
    Zadzwoń do nas wyślemy ci pomoc :D Fajny pomysł na firmę, wtedy psycholodzy itp. nie byli by już potrzebni. xD)

Wracając do tematu dopiero niedawno gdy zmęczony po pracy i wściekły na kolejną odmowę współpracy płyty ze mną, rozważyłem opcję wywalenia sprzętu przez okno, podpalenia go, rozjechania go samochodem a potem zakopania i postawienia domu. Stwierdziłem że ostatni raz wyczyszczę ją i dam jej szansę a że z natury jestem leniwy co do monotonnej pracy to i nie chciało mi się wkładać jej do i tak już popękanej chyba już 4 w tamtym miesiącu obudowy ( Włączanie się pc wywoływało we mojej osobie straszną frustrację jak i agresję odreagowywałem tym że pc dostawał za nieposłuszeństwa a ja płakałem w sklepie jak płaciłem za kolejne obudowy.. W sumie jak policzyć to miałem ich aż 11 o.o )
    Wracając do tematu z lenistwa zostawiłem ją na podłodze... O dziwo pc ruszył i od tamtego czasu płyta główna jak i cały osprzęt jest po za obudową, co śmieszniejsze ani razu nie odmówiła mi posłuszeństwa......

Od siebie mogę dodać jako że skończyłem szkołę zawodową jako elektryk i poszedłem do technikum które aktualnie kończę o profilu elektronika to wiem że niemożliwe to nie to samo co niewykonalne...
    Sądzę że z prawie każdą wykrytą awarią poradzę sobię a jeżeli nie to pomożecie mi w tym.
    Niestety sam jednak nie potrafię zdiagnozować usterek i dlatego jestem tutaj i błagam was o pomoc.

Dla każdej osoby która mi pomogła jestem w stanie wysłać puszeczkę pepsi albo zaprosić na flaszkę po skończonych naprawach. Temat bd aktualizować non-stop naprawy bd skreślane a niżej bd instrukcje naprawy aby osoba która bd nowa wiedziała nad czym pracujemy i co się zmieniło od tamtego czasu :)

Z góry ślicznie dziękuję pozdrawiam Magda i Szymon :)

Czarna lista spraw :

Spoiler:
    Aktualnie wynosi 5 pkt.

-Dysk na 100%
    a) Po podłączeniu w wbudowany port usb jakiegoś nośnika pamięci (Pen, Tel, Dysk przenośny, cokolwiek po za myszką i klawiaturą) pc zamula się a odczyt z dysku wynosi non stop 100% po odłączeniu nośnika wszystko wraca do normy.
    b) Do wyjść USB (te na piny) Gdy podłączę cokolwiek system pokazuje (Urządzenie zostało nie rozpoznane) ten sam sprzęt podpinam do wbudowanego usb i po 3h zmulania odpala nośnik lecz dalsza praca jest bezcelowa....

-Częste niewłączanie się pc/powiadomienia w postaci sygnałów dźwiękowych o braku Ram
    a)Często gdy jeszcze płyta była w obudowie pc łapał bootlopa i nie odpalał się często trzeba było wyciągać na przemian a to ram a to grafikę a to baterię biosa czy nawet przewody zasilające płytę po kilku takich przemianach albo się poddawałem albo się odpalał jak nigdy bardzo szybko
    b)Wymiana pamięci mało dała płyta zachowywała się tak jak by nie widziała ram co dziwne po wyciągnięciu pamięci (jednej często ruszała lecz wtedy dany port tak jak by był nie aktywny gdy wkłada się wtedy w niego jakąkolwiek kość nie startował)Niestety to nie wina portu bo dzieje się tak na przemian.....

-Brak( lewego) głośnika w zintegrowanej karcie dźwiękowej...
    a) Gdy przykładowo chciał bym podłączyć 5.1 nie mogę bo nie ma lewej strony.
    b) Na dodatkowym wyjściu działa lecz te wyjście mam uszkodzone i ruch przewodu rozłącza mi głośniki :/

-Awaria karty graficznej
    a) Może to nie wina płyty ale Roczna katra karta graficzna 2GB na chipset nvidii. Rok od kupienia padła sekcja zasilania i karta pokazywała po 2-3 min 70-80 stopni C. Serwis odmówił naprawy karty jako iż mała być to wina urzżytkownika..... I tutaj moje skromne pytanie,,,, Jest jakiś sposób na sprawdzenie tej karty ewentualnie ile może kosztować jej naprawa...... Aktualnie karta kręci tylko wiatrakiem pc na niej najpierw robi boot loop'a
    po czym startuje na zintegro.....
    b) Nowa grafika nvidi została kupiona za 50 zł okazyjnie ale ma tylko 1GB

- Na płycie głównej zaraz przy karcie dźwiękowej a nieopodal karty graficznej odpadł maluteńki podzespół. Lutowany metodą hot-air powie ktoś co to jest?? Ewentualnie model i jakaś specyfikacja żebym wiedział co wymienić??
    (Jutro zrobię zdj tego jak bd jasno wygląda jak maluteńki kondensatorek całuy szary okrągły z 2 nogami)

Moje pytania :
    Spoiler:

-Obliczy mi ktoś zapotrzebowanie tego zestawu na moc przed i po ewentualnym dokonaniu wymiany processora na najlepszy możliwy no i tej Karty graficznej do 500 zł
    - Czy da się podkręcić procesor?? (na razie nie udało mi się po po przełączeniu czegokolwiek w płycie ona się stawia i robie bootloopa)
    -Był by ktoś łaskaw pomóc mi w podkręceniu pod zespołów ??
    - Czy da się schłodzić jakoś mostek obok karty graficznej i czy normalna jest tam temperatura 80 stopni??
    - Czy jakaś firma robi diagnostykę płyty głównej jeżeli tak to orientuje się ktoś jaka firma robi to w Legnicy lub Wrocławiu ewentualnie okolice i ile to może kosztować ??
    - Części kupuję w Pro-line wie ktoś czy ewentualnie zajmują się diagnostyką pod zespołów ??
    - Czy zwiększona awaryjność płyty głównej w obudowie świadczy o przebiciach ?? No chyba nikt z was nie powie mi że cierpi na klaustrofobie?? :))
    -Jaki dać processor do tej płyty głównej żeby osiągnąć max osiągnięć??
    -Jaką Kartę graficzną do 500 zł dla tej płyty głównej???
    - Najważniejsze ja obstawiam płytę jako winnej dokonywanych zbrodni a może coś jeszcze??

Specyfikacja PC:

Spoiler:
    -Płyta główna: GA-M61PME-S2 (rev. 2.x)
    Link : Link

-Zasilacz: FSP Model no : ATX- 300PNF
    Link do zasilacza z jakiejś aukcji internetowej podaje żeby wiadomo było na pewno o czym jest mowa.
    Zdj Tabliczki znamionowej :
    Gigabyte GA-M61PME-S2 rev 2.0 Potrzebna diagnostyka i naprawa

Co do zasilacza to:
    -Max prąd i obciążenie na linie 12V1i2 (co oznacza to 12V1 i 12V2 jaka jest różnica między V1 a V2 czysta ciekawość):
    -120W+264W=384W (Jak skoro w zasilaczu jest max 300 W ??????)

-Procesor: AMD Phenom 8650 Triple-Core 2,31 GHz (Wedle tego co podaje system)
    Link :Link

-Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 9500 GT 1GB
    Link:Link
    -Dysk: Samsung Model: HD 502JI
    Nie jestem pewny czy to ten co mam...

-Kości RAM(są ich 2):
    -
    -
    4GB (potem podam dokładną nazwę, traktowanie i linki bo tworzę temat na tym pc i nie mam jak wyciągnąć ich w tym momencie)

Klawiatura/Mysz:
    Klawiatura: Mars Gaming pewnie made in china.
    Mysz : jakaś made it china ale niby gaming xD.

Mój zestaw do naprawy to:

Spoiler:
    -Chęci, miernik cyfrowy, miernik analogowy, Stacja lutownicza, lutownica kolbowa, lutownica transformatorowa, Oscyloskop, doświadczenie minimalne/średnie z zakresu napraw elektryki i elektroniki, jeżeli coś się uszkodzi podczas napraw kupimy nowe xD

Tutaj zaznaczę że robię to z sentymentu ale i z okazji zdobycia potężnej dawki doświadczenia co jest dla mnie bezcenne.

Moje wszystkie dotychczasowe naprawy Z okresu urzżytkowania jak i spostrzeżenia na temat pracy PC:

Spoiler:
    -Wyjęcie płyty nastąpiło 2 miesiące temu problem z restartowaniem pc ustał do tej pory wszystko było ok.
    -Zmiana grafiki odmuliła trochę Pc za to nie mogę grać w 1/2 gier.
    -Wymiana kości pamięci (tutaj zawiodłem się bo wymiana kości nie wyeliminowała ciężkich dni płyty głównej)
    -Przesmarowałem pastami procek i grafikę (Procek ostatni raz miał zmienioną pastę jakieś 9lat temu xD Stara pasta przywarła tak mocno że procesor oddzielałem przy pomocy noża i młotka a stara pasta miejscami jest równie silna co aluminium nie przeszkadzało mi to ale też nie pozbyłem się jej do końca zostały małe kropeczki z tej pasty xD)
    -Postawiłem nowy system operacyjny Win 7 home basic x64 zawsze działałem na x32 nwm dlaczego może z głupoty ??
    Lecz dopiero Advanced System Cared Ultimate przyśpieszyło znacznie pracę PC i ukazał problem z dyskiem podczas podłączenia czegoś do USB.
    -Stary zasilacz dawał za duże napięcie był uszkodzony (Przez to mogła ulec awari płyta jak i stara karta graficzna)
    -Pierwszej karcie graficznej uniósł się chipset xD
    -Kiedyś jako komputer asusa miał takie coś na karty sd itp. Aktualnie nie czyta z nich nic po podłączeniu czegoś po ok 3h pokazuje się błąd urządzenia. Aktualnie po włożeniu tam jakiejkolwiek pamięci jak wiadomo system momentalnie zamula więc jest to wymąontowane.

-Kondensatory obok procesora ruszają się (ale nie luty tylko one tak jak by same w sobie ) Sądzę że warto o tym wiedzieć i zastanawia mnie czy warto je też wymienić.
    Jutro zrobię zdj które to dokładnie są .[/spoiler]

Osiągnięte postępy:
    Spoiler:
    -
    -
    -

Tutaj bd pisać czym aktualnie się zajmuję aby każda nowa osoba jak i ja też mogła znać aktualne prace:
    Spoiler:
    Do jutra dodam jeszcze wynik z :
    -Cristal Disc.
    -Prze-testuje czymś pamięć RAM.
    -Dodam zdj tego miejsca gdzie odpadł ten chyba kondensator.
    -Wykonam pomiary zasilacza i podam wyniki.

Zbędne pogrubienie czcionki usunąłem. Nie pisz całego postu czcionką pogrubioną, nie ma takiej potrzeby. Służy ona do wyróżnienia ważnych informacji. RADU23
  • Tektronix
  • Spec od komputerów
    Panie, klęskę urodzaju tutaj widzę ;P Tak poważnie:

zombi1555 napisał:
    -Dysk na 100%

Sprawdź czy przy uruchomionym innym systemie jest to samo, wypal na przykład ubuntu na płycie, uruchom live cd, podłącz coś pod USB - sprawdź działanie. Potem dalej będziemy myśleć.

zombi1555 napisał:
    -Częste niewłączanie się pc/powiadomienia w postaci sygnałów dźwiękowych o braku Ram

Jaką masz wersję bios? Jeśli starą - zaktualizuj, wszystkie testy przeprowadzaj na jednej kości w jednym banku.

zombi1555 napisał:
    Brak( lewego) głośnika w zintegrowanej karcie dźwiękowej...

Wrzuć zdjęcie jak to wygląda, złącza można przelutować.
    zombi1555 napisał:
    Awaria karty graficznej

Jeśli podczas próby skorzystania z tej karty jest bootloop to ewidentnie karta jest uszkodzona.

zombi1555 napisał:
    Na płycie głównej zaraz przy karcie dźwiękowej a nieopodal karty graficznej odpadł maluteńki podzespół

Czekamy na zdjęcia. Troszkę dziwi mnie że interesujesz się elektroniką a nie wyszukujesz sam potrzebnych informacji do rozwiązania problemów.

Co do reszty:
    Użyj google, poważnie: chłodzenia mostków istnieją, od radiatorków po dedykowane chłodzenia z wentylatorami. Podkręcaniem nie zaprzątaj sobie głowy dopóki komputer nie będzie działać prawidłowo. Odnośnie bootloopa to problemy z włączaniem mogą być spowodowane przebiciem (jeśli chodzi o płytę główną).

To jakiego powinieneś użyć zasilacza zależy od tego jakie podzespoły wybierzesz.

Jeśli płyta będzie ciągle wariować - wolałbym wymienić ją na inną niż naprawiać, szczególnie jeśli któryś slot pamięci przestanie działać, cały zestaw bym zmienił, poprzedni zasilacz też mógł sporo uszkodzić jeśli podawał cały czas 15V i więcej.
  • Tektronix
  • Poziom 26  
    rtj71 napisał:
    Troszkę dziwi mnie że interesujesz się elektroniką a nie wyszukujesz sam potrzebnych informacji do rozwiązania problemów.

Też dlatego nie chciałem się wypowiadać duplikując podstawy z google..

zombi1555 napisał:
    Na dodatkowym wyjściu działa lecz te wyjście mam uszkodzone i ruch przewodu rozłącza mi głośniki :/

zombi1555 napisał:
    Chęci, miernik cyfrowy, miernik analogowy, Stacja lutownicza, lutownica kolbowa, lutownica transformatorowa, Oscyloskop, doświadczenie minimalne/średnie z zakresu napraw elektryki i elektroniki,

Gryzie się to jedno z drugim...