Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE37ES5500 - uszkodzony zasilacz BN44-00527A, identyfikacja ICM891.

kazikszach 19 Kwi 2017 17:13 1611 8
  • #1 19 Kwi 2017 17:13
    kazikszach
    Poziom 33  

W zasilaczu wybuchł układ ICM891, nie mogę go rozszyfrować, są tylko dwie pierwsze litery FS.
    Wydaje mi się, że jest to układ z rodziny FSFRxxxx, obudowa się zgadza, tylko który?
    Jeśli ktoś ma taki zasilacz lub schemat, to proszę o podanie typu.

0 8
  • Pomocny post
    #2 19 Kwi 2017 18:08
    mirex
    Poziom 43  

Ponieważ to 37", to pewnie obojętne, czy 1700, czy 1800.
    Przecież różnią się tylko progiem zabezpieczenia prądowego na dobrą sprawę. :)

kazikszach napisał:
    identyfikacja ICM891
    A nie ICM801?

1
  • #3 19 Kwi 2017 19:56
    kazikszach
    Poziom 33  

mirex napisał:
    A nie ICM801?

Sprawdzałem kilka razy i jest ICM891, tuLink na zdjęciu jest potwierdzenie.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Kwi 2017 23:33
    lisek
    Spec od monitorów

Podobny układ w tym zasilaczu BN44-00610B Link , postępuj wg. wskazówek opisanych w tym Link

Cytat:
    PFC ICP811C SPC7011x .... ICM891 FSFR1700XC

Kiedyś na jakimś forum ros. ,znalazłem (jak napisano możliwe pomyłki ?, zrysowano z płytki zasilacza)
    Porównaj z innymi zasilaczami opartymi na tym FSFR1700XC

p.s
    Od lutego"17 jest na Link

1
  • #5 20 Kwi 2017 11:41
    kazikszach
    Poziom 33  

lisek napisał:
    Podobny układ w tym zasilaczu BN44-00610B

Dziękuję za schemat, zgadza się, tylko jest na mim błąd: katody diod DQ811 podłączone są w rzeczywistości do masy gorącej, a nie do emitera QQ811 jak na schemacie.
    Dalsze pomiary pokazały uszkodzony tranzystor od PFC QPC811C, miał zwarcie bramka-źródło.
    Wymontowałem ten tranzystor, zamiast bezpiecznika żarówka i jako sterowanie on-off wyłącznik klawiszowy, włączyłem do sieci, pojawiło się napięcie czuwania, sygnał włącz i sprawdzam napięcie na emiterze QQ811 i jest tam tylko 11V, trochę mało, przyczyną była dioda zenera ZD844, która miała upływność.
    Zamontowałem diodę o napięciu 15V i na emiterze już jest kluczowane napięcie 15V, ale na wyjściu sterownika PFC ICP811 brak impulsów sterujących tranzystorem QP811C, zamontowałem sprawny układ i impulsy są.
    Zamontowałem QP811C dałem sztuczne obciążenie i po włączeniu mam napięcie około 400V.
    Moja teoria, że przyczyną awarii była dioda ZD844, przez którą było złe napięcie zasilające sterownik PFC, który mógł pracować niestabilnie i dać zbyt wysokie napięcie PFC, które mogło uszkodzić układ FSFR.
    Został jeszcze do zamontowania układ FSFR, tylko gdzie kupić sprawdzony?

0
  • Pomocny post
    #6 22 Kwi 2017 03:18
    Marek09
    Poziom 24  

Np, na allegro jest aktualnie dostępny. Sprzedawca to kolega po fachu, nick: mikroniksucha, jedyne 25zł. Jak wolisz w ASWO, to też mają po 36zł. Ja bym wybrał opcję nr1, ale wybór należy do Ciebie.

0
  • #7 22 Kwi 2017 10:50
    mirex
    Poziom 43  

kazikszach napisał:
    Moja teoria, że przyczyną awarii była dioda ZD844, przez którą było złe napięcie zasilające sterownik PFC, który mógł pracować niestabilnie i dać zbyt wysokie napięcie PFC

Ale chyba zmiany napięcia zasilania układu scalonego (w ramach oczywiście tych widełek katalogowych, w jakich układ pracuje) mają znikomy wpływ na wzrost napięcia PFC. Natomiast praca na granicy minimum zasilania powoduje najczęściej obniżenie napięć wyjściowych. (Czego zresztą sam niedawno doświadczyłeś w innym przypadku.)
    I to trwałe obniżenie mogło być powodem uszkodzenia FSFR, ponieważ musiał on nadążać za układem regulacji (TL431, opto) i pracować w ekstremalnych warunkach, aby zapewnić odpowiednie napięcia wyjściowe.
    No ale to tam dywagacje, bo oczywiście Twoja analiza teoretycznie też nie jest wykluczona. Jakaś chwila i ... bum. ;)

0
  • #8 22 Kwi 2017 14:28
    kazikszach
    Poziom 33  

[quote="mirex"]Ale chyba zmiany napięcia zasilania układu scalonego (w ramach oczywiście tych widełek katalogowych, w jakich układ pracuje) mają znikomy wpływ na wzrost napięcia PFC. Natomiast praca na granicy minimum zasilania powoduje najczęściej obniżenie napięć wyjściowych. (Czego zresztą sam niedawno doświadczyłeś w innym przypadku.)
    I to trwałe obniżenie mogło być powodem uszkodzenia FSFR, ponieważ musiał on nadążać za układem regulacji (TL431, opto) i pracować w ekstremalnych warunkach, aby zapewnić odpowiednie napięcia wyjściowe.

Też prawdopodobne.
    Mierząc funkcję on-off okazało się, że bez tranzystora PFC miałem napięcie na CP821 około 300V, czyli prawidłowe i przy tym napięciu układ załączania napięcia zasilania układu ICM891C zrealizowany na QQ812, IC811 i dzielniku RP832, RP833, RP834, RP835,RQ819, RQ816 załącza napięcie do układu ICM891, trochę to dziwnie, ale przeliczając dzielnik wychodzi, że może załączyć już przy około 230V, dodając do obliczeń prąd wejściowy układu IC811(2÷4µA) mamy napięcie maksymalnie 270V, czyli przetwornica główna działa nawet bez układu PFC.
    W większości zasilaczy, które miały problem z załączeniem z powodu upływności kleju na rezystorach dzielnika PFC układ kontroli włączał główną przetwornicę przy napięciu na kondensatorze ją zasilającym 330÷350V.
    W tym zasilaczu konstruktor postąpił inaczej.

0
  • #9 26 Kwi 2017 11:18
    kazikszach
    Poziom 33  

Dostałem od kolegi na próbę FSFR1800US, zamontowałem i wszystko działa prawidłowo.
    Dziękuję za podpowiedzi.

0