Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie wody termą czy piecem elektrycznym

Jacekk77 22 Apr 2017 21:18 2046 20
 • #1
  Jacekk77
  Level 6  
  Witam
  Mam pytanie odnośnie podgrzewania wody. Jest to domek letniskowy. Rur za wiele nie ma bo łazienka praktycznie graniczy z kuchnią a terma jest na ścianie pomiędzy. Obecnie mam 50l termę ale zastanawiam się czy nie lepiej zamienić ją na elektryczny podgrzewacz. 50 litrów niby dużo ale bania wisi wielka a 2 osoby zaraz po sobie się nie wykąpią. Jakie są minusy takiego elektrycznego podgrzewacza? W grę wchodzi tylko elektryczny bo w domku nie ma gazu.
  Zużycie roczne wody to około 10 metrów.
 • #2
  olekt2002
  Level 30  
  Jacekk77 wrote:
  Jakie są minusy takiego elektrycznego podgrzewacza?
  Koszty.
 • #3
  Jacekk77
  Level 6  
  Z tego co pamiętam to od lutego zeszłego roku zużyliśmy 10m wody. Także koszty raczej mnie powinny powalić po ogrzaniu takiej ilości.
 • #4
  olekt2002
  Level 30  
  Jacekk77 wrote:
  Z tego co pamiętam to od lutego zeszłego roku zużyliśmy 10m wody. Także koszty raczej mnie powinny powalić po ogrzaniu takiej ilości.

  Przeczytaj to raz jeszcze i popraw. O ilości zużywanej wody winieneś wspomnieć w pierwszym poście.
 • #5
  Jacekk77
  Level 6  
  Dopisałem szacowane zużycie. Ale o co chodzi z tym ponownym przeczytaniem?
 • #6
  olekt2002
  Level 30  
  Jacekk77 wrote:
  10m wody
  Wyjaśnij jednostkę miary ilości wody.
  Jacekk77 wrote:
  Także koszty raczej mnie powinny powalić po ogrzaniu takiej ilości.
  No i to zdanie?
  Jacekk77 wrote:
  W grę wchodzi tylko elektryczny bo w domku nie ma gazu
  No to w czym problem? Instaluj elektryczny bojler. W jakim celu założyłeś temat?
 • #7
  Jacekk77
  Level 6  
  Nie wiem, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale na wszelkich rachunkach i gdzie nie wejdę na strony o kosztach wody to wszędzie jest to wyliczane w metrach sześciennych, to jak napisałem 10 metrów, to myślałem, że osoby mające na codzień do czynienia z wodą nie bedą miały problemów ze zrozumieniem mnie. Następna rzecz też postaram się wyjaśnić bardziej obrazowo.
  Mam w tej chwili coś takiego:
  http://www.jaden.pl/terma-50l-classicx-ow-e-501-biawar-p-331.html

  A chciałbym coś takiego:
  http://perfect-instalacje.pl/pl/p/Podgrzewacz-wody-SIEMENS-DH21400/2544

  Zdjęcia są całkowicie przypadkowe, znalezione na szybko
  Chodzi mi o to, że przy tym co mam kąpiel 2 osób, jedna po drugiej jest niemożliwa co nie jest komfortowe, dlatego zastanawiam się jak jest przy zastosowaniu tego urządzenia z drugiego linku.

  Mam nadzieję, że teraz jest już jaśniej:)
 • #8
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Jeśli dobrze zrozumiałem, to ta "bania" (terma) to bojler elektryczny o pojemności 50 l. Jeśli wody nie starcza, to musiałby być większy bojler (np. 80 l.), ale to potworny ciężar wiszący na (często niezbyt mocnej) ścianie. Alternatywą jest - przynajmniej teoretycznie - podgrzewacz elektryczny przepływowy (jeśli nie ma gazu), ale w większości przypadków nie daje się go zastosować, ponieważ dla zapewnienia odpowiedniego komfortu korzystania z ciepłej wody (np. możliwości napełnienia wanny) musiałby mieć naprawdę dużą moc elektryczną, a to wymaga dostosowania instalacji elektrycznej do tak dużego obciążenia (praktycznie - poza najsłabszymi o mocy 3,5kW, ale one dają tylko cieniutki strumyczek ledwo ciepłej wody - musi być zasilania prądem trójfazowym). Dla zapewnienia komfortu korzystania z ciepłej wody (napełnienie wanny) taki podgrzewacz elektryczny przepływowy musiałby mieć moc ok. 18kW (na prysznic od biedy wystarczyłby ok. 12kW, ale to będzie bardzo umiarkowany strumień). Oczywiście te podgrzewacze przepływowe mają o wiele mniejsze gabaryty niż bojler, ale ... instalacja elektryczna prawdopodobnie nie jest do tego dostosowana.
 • #9
  Jacekk77
  Level 6  
  Tak, mam bojler o pojemności 50l :) 80l nie wchodzi w grę ze względu na gabaryty no i rzeczywiście wisi on na nie zamożnej ścianie. Dlatego chciałem właśnie coś się dowiedzieć na temat tego podgrzewacza przepływowego. Rozumiem, że powinienem zastosować 18kW żeby komfortowo krzystać z prysznica? No i muszę się skoontaktować z elektrykiem odnośnie instalacji? Tak?
 • #10
  olekt2002
  Level 30  
  Jacekk77 wrote:
  Nie wiem, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale na wszelkich rachunkach i gdzie nie wejdę na strony o kosztach wody to wszędzie jest to wyliczane w metrach sześciennych, to jak napisałem 10 metrów, to myślałem, że osoby mające na codzień do czynienia z wodą nie bedą miały problemów ze zrozumieniem mnie.
  10 metrów to może mieć długość np. guma od majtek. Elektroda jest Forum technicznym, należy posługiwać się poprawnymi jednostkami. Dlaczego czytający twój temat mają domyślać się o co ci chodzi?
  A teraz do rzeczy: jaką temperaturę wody masz ustawioną na obecnym bojlerze? Może wystarczy ustawić większą i wówczas wody wystarczy?
 • #11
  Jacekk77
  Level 6  
  Skoro jest to forum techniczne to miałem nadzieję, że nie trzeba wyjaśniać podstawowych jednostek miar:)
  Niestety temperatura jest ustawiona maksymalna. Jaka jest dokładnie tego nie powiem teraz bo nie mam jej przed oczami. Na 100% pokrętło jest 3 stopniowe i jest ustawione na najwyższa moc a wskazówka temperatury jest prawie na maxie. Problem chyba bardziej tkwi w tym, że nagrzane 50 litrów szybko się skończy a kolejne tak szybko się nie nagrzeje. Nie mam pojęcia jaki jest czas nagrzania 50 litrów wody.
 • #12
  olekt2002
  Level 30  
  Jacekk77 wrote:
  Skoro jest to forum techniczne to miałem nadzieję, że nie trzeba wyjaśniać podstawowych jednostek miar:)
  Nie trzeba wyjaśniać - należy posługiwać się poprawnymi jednostkami.
  Jacekk77 wrote:
  Problem chyba bardziej tkwi w tym, że nagrzane 50 litrów szybko się skończy a kolejne tak szybko się nie nagrzeje.
  No to jedynie większy bojler.
 • #13
  Jacekk77
  Level 6  
  Większy tak jak pisałem, nie wchodzi w grę ze względu na gabaryty i "lekką" ściankę na której wisi. A dlaczego nie bierzesz wogóle pod uwagę tego przepływowego podgrzewacza?
 • #14
  olekt2002
  Level 30  
  Jacekk77 wrote:
  A dlaczego nie bierzesz wogóle pod uwagę tego przepływowego podgrzewacza?
  Poczytaj sobie o jego mocy i napięciu zasilania. Posiadasz taką możliwość podłączenia?
 • #15
  Jacekk77
  Level 6  
  Ok, będę musiał popytać gościa który robił elektrykę. A co jeśli powie że można taki zamontować? Poleciłbyś go czy nadal został przy bojlerze?
 • #16
  mojepetro
  Level 20  
  Jacekk77 wrote:
  powinienem zastosować 18kW żeby komfortowo krzystać z prysznica? No i muszę się skoontaktować z elektrykiem odnośnie instalacji? Tak?

  Proponuję najpierw samemu sobie odpowiedzieć czy w domku letniskowym masz warunki aby takie urządzenie zastosować wiedząc że:
  1. Podgrzewacz 7kW zasilany z instalacji 230V pobiera w czasie pracy ok. 30A
  wydajność wody ok 3l/min.
  2. Podgrzewacze o mocy powyżej 10kW muszą być zasilane z instalacji 400V
  (trójfazowej).
  3. Przykładowo 12kW podgrzewacz ma wydajność ok. 7l/min (temp. 40oC)
  lub 4l/min (temp.60oC) i wymaga zabezpieczenia 20A.
  4. Twój obecny podgrzewacz ma prawdopodobnie moc 1,5-2kW (zabezpieczenie
  10A albo 16A)

  Mam przykre doświadczenie z podgrzewaczem przepływowym 15kW/400V który zwyczajnie nie wyrabiał (ciepła woda strumykiem do mycia pod kranem, prysznic tylko letnia woda).
  W swoim domku letniskowym mam instalację trójfazową, ale świadomie zainstalowałem podgrzewacz (bojler) 60l na 230V i jestem z tego zadowolony.
  Mój pobór wody też wynosi ok. 10m3/rok.
 • #17
  Xantix
  Level 40  
  Jacekk77 wrote:
  Ok, będę musiał popytać gościa który robił elektrykę. A co jeśli powie że można taki zamontować?

  Cóż, wystarczy że spojrzysz na swoją umowę z zakładem energetycznym. Tam powinieneś mieć określoną tzw. moc przyłączeniową, albo umowną. Tak jak pisali koledzy, podgrzewacz elektryczny o sensownej wydajności to coś koło 20 kW. A wątpię abyś w domku letniskowym miał instalację takiej mocy - mało który dom jednorodzinny tyle ma. 20 kW mocy umownej oznacza, że zabezpieczenie przedlicznikowe powinno mieć jakieś 32 A. I nic Ci nie da, nawet jeśli instalację w domu masz zrobioną z płaskowników - bo o maksymalnym poborze mocy z sieci decyduje zabezpieczenie przedlicznikowe. Jak masz mniejsze bezpieczniki przed licznikiem niż pobór to zwyczajnie się te bezpieczniki spalą, a Ty będziesz miał problem.
  Oczywiście zawsze możesz wystąpić do ZE z podaniem o zwiększenie mocy umownej, ale to się wiąże z kosztami i to dość wysokimi.

  Jacekk77 wrote:
  W grę wchodzi tylko elektryczny bo w domku nie ma gazu.

  Ale moim zdaniem jest dla tego alternatywa. Może warto byłoby rozważyć podgrzewanie wody za pomocą przepływowego podgrzewacza gazowego (tzw. "Junkersa") zasilanego z butli na gaz płynny (LPG)?
  Spróbowałem nawet to policzyć. 1 kg gazu z butli ma 46 MJ - czyli 12,7 kWh/kg. Podgrzanie 1 m3 wody Junkersem z temp. 10 stopni do 50 stopni przy sprawności 85% wymaga zużycia
  blisko 55 kWh gazu czyli jakieś 4,4 kg gazu. Zatem zużycie c.w.u 10 m3 rocznie wymagałoby zużycia 44 kg LPG czyli tyle ile jest dokładnie w 4 butlach. Przyjmując cenę butli na 40 PLN to koszt jednostkowy wyniesie 0,28 PLN/kWh. Cena jest więc wyższa niż z gazu ziemnego, ale i tak niższa niż z prądu - 1 kWh w taryfie G11 to 0,45 PLN/kWh. Na dodatek nie będzie problemu z uzyskaniem odpowiedniej mocy grzania i temu podobnymi.
  Moim zdaniem warto byłoby się pochylić nad takim rozwiązaniem...
 • #18
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Słusznie napisali, że podgrzewacz elektryczny o sensownej mocy to 20kW, ponieważ (w przybliżeniu) taka jest moc grzewcza piecyków gazowych (Junkersów) - mniejszy Junkers 19,2kW, większy - 23,6kW. Instalacje elektryczne praktycznie rzecz ujmując prawie nigdy NIE SĄ przystosowane do takich obciążeń (chyba, że to zakład przemysłowy).
 • #19
  BUCKS
  Level 39  
  Jeśli mowa o domku letniskowym to zakładam, że masz tylko 1 fazę i maksymalnie 3-4kW.
  Na prysznic potrzebowałbyś przepływowy elektryczny podgrzewacz o mocy minimum 12-15kW, a to już wymaga instalacji 3-fazowej, więc konieczny byłby remont instalacji elektrycznej.
  Zwiększenie mocy umownej w Zakładzie Energetycznym (ZE) to wydatek rzędu ok. 80zł za każdą 1kW, czyli podniesienie mocy umownej z 4kW do 17kW daje jednorazowo 1040zł opłaty manipulacyjnej dla ZE + koszt remontu instalacji. W przypadku większych mocy mogą być problemy z brakiem możliwości technicznych ze strony ZE zwłaszcza jeśli chodzi o teren ogródków i domków letniskowych.
  Dlatego w tych okolicznościach jedyny wybór z urządzeń elektrycznych to bojler elektryczny o mocy ok. 2kW, bo nie musisz robić remontu instalacji elektrycznej i nie musisz zwiększać mocy umownej.

  Jeśli brakuje Tobie wody to najprościej zmienić bojler z 50 na 80 litrów, a jeśli to odpada to pozostaje zmienić nawyki.
  Umawiacie się kto bierze pierwszy kąpiel, a kto drugi z odpowiednim odstępem czasowym, aby woda nagrzała się.
  Można też zmienić sposób brania kąpieli np. ja biorę szybki, kilkuminutowy prysznic i zużywam na to 20-25 litrów ciepłej wody, więc w teorii Twój bojler starczyłby mi na 2 prysznice :)
 • #20
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Ale czy ściana wytrzyma ciężar 80-litrowego bojlera?
  O elektrycznym podgrzewaczu przepływowym napewno nie ma mowy (problemy elektryczne - moc).
 • #21
  BUCKS
  Level 39  
  Napisałem:
  Quote:
  [...]
  Jeśli brakuje Tobie wody to najprościej zmienić bojler z 50 na 80 litrów, a jeśli to odpada to pozostaje zmienić nawyki.
  [...]

  Czyli finalnie nie proponuję montażu większego bojlera na 80l, bo ten wariant został odrzucony lecz sugeruję zmianę nawyków.
  Jeśli jest ryzyko, że ściana się zawali to lepiej nie ponosić takiego ryzyka, bo zdrowie jest więcej warte niż potencjalny komfort użytkowania c.w.u.