Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu zasilacza regulowanego 0-30V, 0-10A.

02 Maj 2017 20:58 2445 7
  • Poziom 12  
    Chcę zrobić sobie zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym 0-10A tylko ogranicznik ma nie rozłączać obwodu po przekroczeniu określonej wartości prądu tylko sygnalizować (zapala się dioda). Szukałem ale nie znalazłem nic z ogranicznikiem na taki prąd. Ma ktoś może jakiś schemat?
  • Poziom 38  
    mateusiak napisał:
    Chcę zrobić sobie zasilacz regulowany 0-30V z ograniczeniem prądowym 0-10A tylko ogranicznik ma nie rozłączać obwodu po przekroczeniu określonej wartości prądu tylko sygnalizować (zapala się dioda).
    To prosta sprawa, pod warunkiem, że będzie solidny wentylator.
    Sterowany temperaturą radiatora.
    Sam prostownik musi być dobrze chłodzony.
  • Poziom 12  
    Jak mogę to rozbudować?
  • Poziom 32  
    Zastosować tranzystory wykonawcze. Ten zasilacz rozbudowałem do 30A.
  • Poziom 12  
    Jakie polecasz te tranzystory?
    2N3055 wystarczą?
  • Poziom 32  
    Obawiam się, że zasilacz o takich parametrach jest ci zbędny. Ten zakres napięć i prądów interesuje już elektroników o jakimś poziomie wiedzy, ty jej nie masz. Może poćwicz na prostszych układowo zasilaczach (a co się za tym wiąże o mniejszych parametrach). Wyostrzysz sobie na nich pazur.
    Nie masz też zapału, bo wystarczy sięgnąć do pdf kostki jaka pracuje w tym układzie, i już byś wiedział, że powinien być tranzystor PNP, a więc nie 2N3055.
    Wybacz za to ściągnięcie ciebie na ziemię, ale prąd wyjściowy 10A to już pewne wymagania ma, nawet w kwestii traconej mocy w elementach wykonawczych.
    Piszę "elementach", bo jeden tranzystor nie wystarczy.