Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router Netiaspot - wymiana na coś lepszego

13 Maj 2017 16:09 7005 36
  • Poziom 5  
    Witam.Mam problemy z Netiaspotem i noszę się już od dawna z zamiarem na wymianę na coś co zagwarantuje lepszy zasięg i stabilność.W tej chwili mam zrobione dwie sieci,jak jestem na dole korzystam z Netiaspot,jak na górze,korzystamy z drugiego routera,TP link TL-WR843ND jako AP,ale wtedy szybkość netu jest niższa.Z góry możemy się podłączyć do netiaspot na schodach,net będzie szybszy,ale zasięg już słabszy.
    Domek jednorodziny,router wisi na ścianie przy schodach,często rozlącza,gubi zasięg,Netiaspot po nowej umowie niby do 40mbit/s,o ile pamiętam podłączali kabel swój do domu,ale nie wiem dokładnie jaki to net,na umowie jest napisane Netia CU (miedź?) W każdym razie internet na kablach netii.

Być może jest szansa na zamianę,żeby korzystać tylko z jednego routera i jednej sieci,cena routera nie gra roli (oczywiście w granicach rozsądku),może uda się chwycić troche zasięgu w ogrodzie?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Netia w jakiej technologii? do 40 to może VDSL po miedzianej lini telefonicznej? wtedy potrzebujesz routera VDSL.
    Jaki masz budżet?
  • Poziom 5  
    Być może jest to VDSL,albo ADSL2+?
    Czy można to sprawdzić podpinająć się pod router Netiaspot?
    Budżet,jak już napisałem,nie gra roli,ale jeśli mam wydać więcej,to niech to będą dobrze wydane pieniądze:)
    szukaj statystyk ADSL/VDSL i wklej tu screna.
    deejayscream napisał:
    korzystamy z drugiego routera,TP link TL-WR843ND jako AP,ale wtedy szybkość netu jest niższa

Czym i jak go łączycie z NS?

Czy jednym nowym routerem ogarniesz cały dom - szczerze wątpię.
  • Poziom 5  
    KOCUREK1970 napisał:
    Czym i jak go łączycie z NS?

Czy jednym nowym routerem ogarniesz cały dom - szczerze wątpię.

Ten router na górze jest podłączony przez wifi do NS,ale funkcjonuje jakos osobna sieć,z innym hasłem. Czyli np będąc na górze mam do wyboru dwie sieci.Generalnie sprawdzam,na którym routerze akurat w danym momencie lepiej chodzi internet.Router na górze ustawiony jest w sumie w jednej linii z NS na schodach w odległosci około 10 m? Sugerujesz,żeby ustawic gorny router typowo jako AP,przedłużenie sieci z dołu?
    Może nie da rady użyć tylko jednego routera an caly dom,może mógłbym użyć drugiego routera w innym miejscu żeby zwiększyć zasięg?
    deejayscream napisał:
    Ten router na górze jest podłączony przez wifi do NS

Połącz go przewodem rj45, albo zastosuj PLC z NS.
    I nie jest w tym wypadku AP, tylko APC (Access Point Client) - dlatego mniejsza wydajność.
    deejayscream napisał:
    Może nie da rady użyć tylko jednego routera an caly dom,może mógłbym użyć drugiego routera w innym miejscu żeby zwiększyć zasięg?

Zastosuj to co podałem (albo przewód rj45, albo PLC) i za niewielką kwotę będziesz mógł umieścić AP gdzie będzie najbardziej wydajny.
  • Poziom 5  
    No tak,tylko przewód rj45, albo połączenie PLC wiąże się z ciągnieciem kabla przez pokój,korytarz i schody...do drugiego routera.To nie za bardzo przypasuje żonie,z wiadomych względów:) :)
    Sam fakt użycia PLC już brałem pod uwagę,to jest fajna sprawa.Pomyślimy i o tym.
    Problem główny to NS i niestabilny internet,częste zrywanie połączenia.Muszę sprawdzić jaki mam internet i jakim routerem go zastąpić,biorąc pod uwagę także przyszłość,np jak dociągną nam światłowód.
    deejayscream napisał:
    Problem główny to NS i niestabilny internet,częste zrywanie połączenia.

Tylko pytanie - czy zrywa Ci sam internet, czy TYLKO połączenie wifi?
    Jeśli to pierwsze, to zgłosić operatorowi, jeśli to drugie - to niestety, ale tylko przewód lub PLC.
    deejayscream napisał:
    Muszę sprawdzić jaki mam internet i jakim routerem go zastąpić,biorąc pod uwagę także przyszłość,np jak dociągną nam światłowód.

ADSL/VDSL na chwilę obecną (raczej ADSL2+ lub niżej), a jeśli będzie światłowód, to router z portem WAAN potrzebny.
  • Poziom 5  
    No i super Kolego,zaczynam więdzieć już coś więcej.
    "ADSL/VDSL na chwilę obecną (raczej ADSL2+ lub niżej)"
    Czy dowiem się w końcu jakie modele byście polecili,powiedzmy ze 3-4 tak za 300-400 zł co znajdę??Jak już powiedziałem,jak mam wydać,to niech to będą dobrze wydane pieniądze.
    deejayscream napisał:
    Czy dowiem się w końcu

Jak najbardziej - tylko sam powiedz w jakiej technologii masz to dostarczone.
    deejayscream napisał:
    Być może jest to VDSL,albo ADSL2+?
    Czy można to sprawdzić podpinająć się pod router Netiaspot?

LucekB napisał:
    szukaj statystyk ADSL/VDSL i wklej tu screna.

No to czekamy...
  • Poziom 5  
    Witam po dłuższej przerwie,trochę to trwało zanim dowiedziałem się więcej o moim łączu.
    Tutaj screenshot z NetiaSpota. Teraz już chyba możecie powiedzieć coś więcej jaki router pod takie łącze.
    Router Netiaspot - wymiana na coś lepszego
    Potrzebujesz router VDSL (ceny spooore).
    Tylko pytanie, czy masz tam jeszcze pod tym NS telefon i jakąś telewizję IPTV?
  • Poziom 5  
    Nie,nic dodatkowego. Tylko net. Ceny spore czyli?
    deejayscream napisał:
    Ceny spore czyli?

Od 300 zł w górę...
  • Poziom 5  
    Spoko,myślałem,że będzie gorzej:)
    Jakieś 2-3 modele,które w przyszłości obsłużą również światłowód?
    deejayscream napisał:
    Spoko,myślałem,że będzie gorzej:)

Bo 300 zł to cena początkowa, dla najprostszego i najmniej funkcjonalnego urządzenia.
    Standardowe ceny dobrego sprzętu VDSL/WAN to i 500 zł i więcej...
    deejayscream napisał:
    Jakieś 2-3 modele,które w przyszłości obsłużą również światłowód?

Do światłowodu i tak dostaniesz od operatora jego urządzenie (musi zostać) - a z niego do Twojego routera przez port WAN go podłączysz, więc praktycznie każdy router z portem WAN, mający i port LAN/WAN 1 Gb,

Co do Firm - szukaj w Asusie, FritzBoxie, może u Netgeara też coś znajdziesz.
    Szukasz sprzętu VDSL/WAN.
  • Poziom 16  
    Hmm a może zamiast kupować router VDSL kupiłbyś zwykły router z portem WAN a Netia Spota ustawił w tryb bridge?

Będzie to moim zdaniem lepsza opcja za kasę takiego routera z VDSL kupisz o niebo lepszy router z portem WAN a i później do światłowodu również się nada
  • Poziom 5  
    mazi292 napisał:
    Hmm a może zamiast kupować router VDSL kupiłbyś zwykły router z portem WAN a Netia Spota ustawił w tryb bridge?

Jak miałoby wyglądać takie połączenie?Rozumiem,że wówczas te dwa routery lączę przez sieć,nie przez kabel (ta opcja odpada),a dodatkowy router z portem WAN jako przedłużenie sygnału?
    deejayscream napisał:
    Rozumiem,że wówczas te dwa routery lączę przez sieć,nie przez kabel (ta opcja odpada),a dodatkowy router z portem WAN jako przedłużenie sygnału?

Sprzęt NS będzie tylko modemem (bez wifi) i z niego przewodem idziesz do Twojego nowego routera do portu WAN i wtedy to on "robi" za router.
    Będą dwa urządzenia i obydwa będą musiały być cały czas włączone.
    mazi292 napisał:
    moim zdaniem lepsza opcja za kasę takiego routera z VDSL kupisz o niebo lepszy router z portem WAN a i później do światłowodu również się nada

Ceny takich o niebo lepszych routerów zaczynają się i tak od 300 z w górę ;) .
  • Poziom 16  
    Trochę źle się wyraziłem chodziło mi o to że za cene jednego z tańszych routerów VDSL lepiej kupić za te pieniądze zwykły router
  • Poziom 5  
    Wszystko super,ale połączenie NS i drugiego routera w pewnej odległości kablem może stanowić mały problem.Choć opcja mi bardzo pasuje.To się pewnie musiałoby łączyć z ciągnięciem kabla przez schody na półpiętrze do salonu gdzie najwięcej spędzamy czasu i używamy internetu.Jest to do zrobienia.
    Teraz tylko jaki router??
  • Poziom 16  
    Ile metrów byłoby między routerami?
    deejayscream napisał:
    Jest to do zrobienia.

Jest coś takiego jak PLC, komplet takie 150 zł nówka.
    deejayscream napisał:
    Teraz tylko jaki router??

Każdy, który ma port WAN/LAN 100 Mb (do Twojego netu 50 Mb to wystarczy).
    No chyba, że chcesz zaszaleć i kupić router z portem WAN/LAN 1 Gb ;) .
    No i pytanie następne - ma być tylko 2,4 GHz czy też 5 GHz?

A i upewnij się, czy NS ma faktycznie tryb mostu i można go aktywować!
  • Poziom 16  
    Netia Spot ma na 100% tryb bridge
  • Poziom 5  
    Trochę czasu minęło a ja wciąż nie mam odpowiedzi na moje pytanie:)
    Czy jeśli ustawię NS w tryb Bridge i kupie lepszy router z portem WAN i wifi 5 ghz to taką sieć uzyskam>Netiaspot ma tylko wifi 2,4 ghz.
    Router o którym myśle:
    https://www.ceneo.pl/26385036#tab=reviews
    Taki sam mam na emigracji i jestem mega zadowolony.
    Nic nie będzie lepiej. Masz złą topologię sieci. Urządzenie na górze w trybie APC pracuje na tym samym kanale co netia spot przez co się wzajemnie zakłócają. Taki układ to był do przyjęcia, kiedy łącze miało 5-10Mbps, a nie 40 czy więcej. Najpierw trzeba podłączyć przewodem dodatkowy AP na górze, zmienić układ kanałów (różnica o minimum trzy), potem w ustawieniach urządzeń zmniejszyć szerokość kanału na 20MHz. Dalej na obu urządzeniach ustawić identyczne SSID i hasło oraz ręcznie wybrać zabezpieczenia jako WPA2-AES-PSK. Sieć 5GHz na nic się zda - zasięg jest o ok połowę mniejszy niż przy 2,4GHz, więc co byś chciał regenerować na drugim piętrze tymi swoimi zabawkami?
    Połóż przewód, skonfiguruj urządzenia i będzie ok. Poza tym problem chyba nie jest poważny, skoro przez dwa lata go nie usunąłeś :-)
    Za zaoszczędzone 1000zł na urządzenia (góra i dół) kup żonie złote kolczyki i nie będzie widzieć przewodu. Wszyscy będą zadowoleni.
  • Poziom 5  
    Mały update,nie ma już AP na górze,jest tylko Netiaspot przy schodach i dramatycznie działająca sieć 2,4 ghz. Problem nie rozwiązał się sam,nie miałem sam na to zbyt wiele czasu.Teraz mam i chce coś z tym zrobić. sieć 5ghz, plus ewentualnie 2,3 adaptery plc do najbardziej odległych zakątków domu.

Rada z kolczykami do wzięcia pod uwagę:)

Cały czas nie rozumiem,dlaczego nikt nie postawi mi sprawy w ten sposob: Kup ten albo ten router z vdsl i wyrzuć Netiaspot w cholerę.Z tego co przeglądam już takich routerów np od Asusa z 5ghz jest trochę w cenie do zaakceptowania.Zaoszczędzę miejsca,nie będzie dublowania urządzeń.
    Nikt nie daje Ci rady kup to albo tamto, bo .... nikt nie jest tu przedstawicielem handlowym i nie ma z tego tytułu prowizji, nikt też nie prowadzi tu marketingu szeptanego. Jak budujesz dom, to najpierw fundamenty, potem ściany i na koniec dach. Ty uparłeś się, że chcesz wymieniać pokrycie dachu, bo przecieka, ale nie widzisz, że przecieka bo fundamenty i ściany pękają. Nikt Ci nie doradzi, co kupić, dopóki nie rozwiążesz problemów u podstaw:
    - zła topologia sieci
    - niesprawdzony stan łącza ISP
    Inaczej kupisz coś, dalej działać nie będzie, a Ty zrzucisz winę na Tego, co Ci zaproponował urządzenie.
    Trzeba najpierw sprawdzić stan linii, potem doprowadzić przewody, potem kupować urządzenia. Co powinieneś zrobić:
    - podłącz laptopa przewodem (fabrycznym, w miarę krótkim) do Netia spot i przetestuj przez kilka godzin działanie
    - jak ok, to rozprowadź przewody w kilka miejsc w domu (maksymalny zasięg sieci 5GHz to jedna ściana), możesz użyć zamiast przewodów PLC, ale będzie znacznie gorzej i znacznie drożej (lepiej te kolczyki kupić).
    - jak połączenie przewodowe będzie ok, to kupujesz dopiero wtedy urządzenia. Polecam takie, które obsługują roaming (żeby nie było potem problemów z przełączaniem klienta między AP). Możesz kupić Unifi UAP AC LITE.
    - W Netia spot wyłączasz Wifi.

Ps.
    Tydzień temu był identyczny problem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3629545.html
  • Poziom 5  
    Kończąc ten wątek,zdecydowałem się na opcję z Netiaspotem w trybie bridge + prawdopodobnie router Asus AC1200,ewentualnie jakiś wyższy model + 2 adaptery PLC WiFi do najbardziej newralgicznych miejsc w mieszkaniu.Mam pytanie tylko,już naprawdę kończąc,czy po podłączeniu routerów do siebie coś w opcjach netiaspot/router należy dodatkowo wyłączyć/włączyć?
    Pozdrawiam