Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przekaźnika i diody prostowniczej pomocy proszę

Dj Boost 28 Lip 2005 00:09 5858 33
  • #1 28 Lip 2005 00:09
    Dj Boost
    Poziom 10  

Znalazłem na forum taki temat
    http://www.elektroda.net/dla_kompa/atx_przerobka.html
    i postanowiłem wykonać u siebie taką modernizację, ale poniewa¿ nie miałem raczej w wcześniej z elektroniką większej styczności (oprócz lutowania i drobniuteńkich bardzo prostych napraw), mam problemy z doborem przekaźnika i diody prostowniczej:

1) Przekaźnik 12V na napięcie stałe z podwójnymi stykami
    http://www.nowyelektronik.pl/menu/searchsklep.php?kat=PRZEKA%ACNIKI&nazwa=Przeka%BCniki
    Który przekaźnik z tej strony był by dobry, chciałbym , żeby miał co najmniej 10A, najlepiej jak by miał tak z 15A, żeby był jak najtańszy, i jego wymiary nie przekraczały 30mm szerokość 30mm długość 25mm wysokość.

2) Dioda - można użyć dowolnej prostowniczej
    http://www.nowyelektronik.pl/menu/searchsklep.php?kat=DIODY&nazwa=Prostownicze
    Która dioda z tej strony była by dobra? Czy któras z tych po 10gr by się nadawała? Czy dioda prostownicza świeci np. na czerwono?

Bardzo bym był wdzięczny za odpowiedź na moje pytania

0 29
  • Relpol
  • #2 28 Lip 2005 00:27
    atom1477
    Poziom 43  

Diody prostownicze nie świecą. Absolutna wiekszość typów diod nie świeci! Swiecą tylko diody LED.

Możesz urzyć dowolnej: 1N4004 ... 1N4007, 1N4148, i każdej innej krzemowej!!!
    Co do przekażnika to będzie problem bo nie widzę ich na tej stronce.
    W każdym razie ciężko będzie znaleść tani przekażnik o takim dużym prądzie i w dodatku podwójny!

0
  • #3 28 Lip 2005 01:54
    Moon voyager
    Poziom 21  

Przypadkowo "zachaczyłem" o Twój temat. Przyznam się szczerze, że nie bardzo rozumiem PO CO to chcesz zrobić? To gniazdo służy najczęściej do zasilania monitora a nowoczesne monitory same przechodzą w stan czuwania przez co znacznie wydłuża się ich żywotność! Zatem każdorazowe ich wyłącznie przeczy zdrowemu rozsądkowi. Inne urządzenia peryferyjne jak drukarki, skanery itp Należy wyłączać po uzyciu przez co wydłużamy ich żywotność. Zatem zamysł konstruktorów i producentów tych zasilaczy jest jak najbardziej logiczny. Teraz trochę o diodach. Każda dioda świecąca (LED) może być prostowniczą, ale o bardzo maleńkiej mocy przez co nie jest w tym celu używana. Dla Ciebie wystarczyłyby 1 Amperowe krzemowe diody typu 1N.....np. na 600 Volt. Możesz też użyć diod germanowych NA ODPOWIEDNIE napięcie lub luksusowo diod Schotkiego. To jakaś bzdura, że przekaźnik można zasilać prądem zmiennym! Przecież jego styki będą drgać w takt zmian prądu na cewce. Jakie połączenie wtedy uzyskasz??? Zastanów się jak z zachowaniem bezpieczeństwa zbudujesz prostownik do zasilania cewki przekaźnika? Sam przekaźnik nie jest trudno zdobyć jest ich duży wybór w sklepach z częściami elektonicznymi Prądy nie myszą być aż tak wielkie 5_10A wystarczy. No chyba, że masz duży serwer w domu Dla informacji 5A przy napięciu sieci 220-230V to ponad 1100W nie sądzę aby Twój komputerek tyle zżerał (mama by cię pogoniła po otrzymaniu pierwszego rachunku z elektrowni. Jestem pełen podziwu dla twojej inwencji, ale zorientowałem się, że twoja wiedza z elektryczności i elektroniki jest tylko nieco większa niż Twoje doświadczenie. Dlatego posłuchaj mojej rady. NIGDY NIE PRACUJ SAM NAD SWOIMI "WYNALAZKAMI" POD NAPIĘCIEM SIECI!!!!! NIECH ZAWSZE BĘDZIE KTOŚ KTO POTRAFI W RAZIE WYPADKU UDZIELIC CI POMOCY Ja wiem. Elektryka prąd nie tyka, ale..... Masz piękne zainteresowania jednak podciągnij jeszcze trochę wiadomości i będzie..Spoko. Nemo

0
  • #4 28 Lip 2005 12:26
    bocian90
    Poziom 27  

Witam a kto chce zasilić orzekaźnik prądem przemiennym 50hz?

0
  • Relpol
  • #5 28 Lip 2005 12:40
    Dj Boost
    Poziom 10  

Witam
    Ja nie chcę stosować przekaźnika podwójnego, masę połączył bym na stałe, tylko + byłby przełączany przez przekaźnik, a cała ta przeróbka jest mi potrzebna do uruchamiania wzmacniacza wraz z komputerem, myślę że te 10A wystarczy, tylko nadal nie wiem jaki przekaźnik zastosować :(

0
  • #6 28 Lip 2005 13:19
    bocian90
    Poziom 27  

Przekaźnik 12V 10A pojedynczy

0
  • #7 28 Lip 2005 13:29
    Dj Boost
    Poziom 10  

bocian90 napisał:
    Przekaźnik 12V 10A pojedynczy

Ja wiem że to ma być taki przełącznik, kwestia tylko jaki model bo w tym sklepie jest chyba z 100 , a ja potrzebuję żeby był jak najtańszy, i jego wymiary nie przekroczyły 30mm szerokość 30mm długość 25mm wysokość.

Mam jeszcze pytanie, czy ta dioda prostownicza jest konieczna?

0
  • #8 28 Lip 2005 13:36
    bocian90
    Poziom 27  

dioda jest konieczna dla poprawnej pracy przekaźnika,no to potrzebujesz przekaźnik 12V 10A pojedynczy, o wymiarach 30mmx30mmx25mm Pozdrawiam!

Dodano po 34 [sekundy]:

aha i jaknajtańszy :wink:

0
  • #9 28 Lip 2005 13:58
    atom1477
    Poziom 43  

No fakt! Jak chcesz żeby miał te 30mm x 30mm x 25mm to Sobie weź linijkę i idz do sklepu! A cenę sam poobczajasz. Chyba powinieneś wiedzieć że 4zł < 5zł itd. itp. :P

Ja radzę typ JZC -20F. U mnie w mieście kosztuje 2,6zł.

Co do diod. Geermanowe z przekażnikiem? Dziwne! Bedzie działac ale dziwne! LED też by dała radę bo na wystarczająco duże napięcie wsteczne. Ale też dziwne! Wsadz 0.1 amperową jakąkolwiek np: najpopularniejszą i najtańszą "szklaczkę" [bo w szklanej obydowie] diodę 1N4148.

A tak na marginecie to mam nadzieje że zauwarzyłeś że ta dioda jest wstawiona zaporowo? To znaczy katodą do +? Czyli normalnie nie przewodzi pradu!

[katoda to ta końcówka przy której jest biały albo czarny pasek]

0
  • #10 28 Lip 2005 14:15
    Dj Boost
    Poziom 10  

Najchętniej dałbym diodę led, bo miał bym wtedy sygnalizacię pracy, tylko jaka ta dioda ma być, jakaś specjalna?

Dodano po 7 [minuty]:

Znalazłem na tej stronie:
    http://www.poltronic.com.pl/sklep/sklep.php

przekaźniki 12V 12A za 1.90zł i ze zdjęci wynika, że są małe :)

0
  • #11 28 Lip 2005 15:30
    atom1477
    Poziom 43  

Nie możesz dać diody LED, bo ona ma byc włączona zaporowo, więc nigdy nie będzie świecić. Jak koniecznie chcesz dać LED, to łącznie musisz dać dwie diody, na przykład tak jak na sheet1.gif: Rezystor R1 dobierz w zależności od diody LED i w zależności od wymaganej jasności świecenia. Jak nie chcesz dobierać to wsadz 560Ω i obleci. Diodę LED wsadz jakąkolwiek. Kolor i wielkość wedle uznania. Możesz dać superjasną jak chcesz ją widziec w 1km :P

Ale jeśli to ma byc podłączeone do zasilacza komputerowego, to dioda D2 nie jest konieczna. Kondensatory elektrolityczne i tak nie dopuszczą do przebiegunowaia w momencie wyłączania zasilania, a jedynie powstające na przekażniku przepięcie (bardzo niewiele) zmniejszy napięcie na nich.

A jeszcze jedno. Mówisz że chcesz odłączać tylko + tak?
    A pokaż mi gdzie Ty masz + w sieci 220V!
    A jak wyjdzie przez przypadek (przez odwrotne włożenie wtyczki do gniazdka) że będziesz odłączał minus to co?

0
  • #12 28 Lip 2005 16:38
    Dj Boost
    Poziom 10  

Wiem, wiem, chdzi mi poprostu o to, że jeden przewód będzie podłączony na stałe, a drugi pójdzie przez przekaźnik

"Ale jeśli to ma byc podłączeone do zasilacza komputerowego, to dioda D2 nie jest konieczna. Kondensatory elektrolityczne i tak nie dopuszczą do przebiegunowaia w momencie wyłączania zasilania, a jedynie powstające na przekażniku przepięcie (bardzo niewiele) zmniejszy napięcie na nich. "

Chodzi ci o to, że przekaźnik będzie zasilany 12v z zasilacza? Chyba jednak dam tą diodę, wolę, żeby nie było żednych przepięć
    Rozumiem, że diodę podłączam międzi nóżkami cewki w przkeźniku tak?

Czy ten:
    SMD 1k 0805 Rezystor SMD

rezystor będzi dobry?

0
  • #13 28 Lip 2005 16:49
    bocian90
    Poziom 27  

Ten rezystor jest do smd i sie raczej do "pająka" nie nadaje ,poproś o rezystor 1kilko 1/4W zwykły lub subminiaturowy to bez rurznicy Pozdrawiam!

0
  • #14 28 Lip 2005 17:00
    Dj Boost
    Poziom 10  

Czyli ten będzie dobry AX5W 1K5 Rezystor poziomy 5W

0
  • Pomocny post
    #15 28 Lip 2005 17:03
    bocian90
    Poziom 27  

Tak ale po co do jednego leda 5W wystarczy ćwierć czyli 1/4W Poadrawiam!

0
  • #16 28 Lip 2005 17:11
    Dj Boost
    Poziom 10  

Czyli taki wystarczy, niestety nie napisali o nim więcej tylko : Rezystor 0,25W...

0
  • #17 28 Lip 2005 21:09
    atom1477
    Poziom 43  

Chłopie boisz się zamienników tak jak ja kilka lat temu...
    Wal co masz i będzie działać!!!
    To taki prosty układ że tu się nie bardzo da s********ć!
    Diodę wsadz jakąkolwiek masz, możesz wymontować z jakiegoś telewizora czy radia.
    Może to być jakaś mała germanowa 20mA/20V albo duża prostownicza 1000A/1000V z lokomotywy spalinowej. (że ze spalinowej to może u niektórych budzić zdziwnienie - w spalinowej jest przecierz Diesel.... No jest ale napęd jest przenoszony przez prądnicę, falownik i silniki w dwóch wózkach silnikowych! Przynajmniej najczęściej.)

Rezystor możesz dać SMD, ale wątpię żeby udało Ci się go przylutować. Daj jakikolwiek przewlekany!
    Może to być 1k/0,125W albo drutowy 1k/1000W! I też możesz wylutowac z telewizora czy z radia.

0
  • #18 28 Lip 2005 21:48
    Loker
    Poziom 38  

atom1477 napisał:
    możesz wymontować z jakiegoś telewizora czy radia.

Tylko nie z dzialajacego ;) Szkoda by bylo...

0
  • #19 28 Lip 2005 22:02
    Dj Boost
    Poziom 10  

Tylko, że już pare kolegów na taki sam układzik się pisze i będe musiał kupić tego wszystkiego parę sztuk :)

Nadal nik nie odpowiedział na to pytanie:
    Rozumiem, że diodę podłączam międzi nóżkami cewki w przkeźniku tak?

Czyli ten Rezystor 0,25W... będzie dobry tak ?
    Znalazłem go na stronie, na której mam wszystkie potrzebne części i tanio :)
    http://www.nowyelektronik.pl/menu/searchsklep.php?kat=REZYSTORY&nazwa=0,25W

0
  • #20 28 Lip 2005 22:14
    atom1477
    Poziom 43  

No tak dioda PROSTOWNICZA do nóżek przekażnika. Katoda diody do + przekażnika.

No strasznie tanio...!!!
    Ja zwykłe przewlekane kupuje po 0.05zł!
    Albo nawet nie kupuję bo mam ich strasznie dużo z demontarzu.
    A SMD powinny być jeszcze tańsze moim zdaniem.

0
  • #21 28 Lip 2005 22:23
    Dj Boost
    Poziom 10  

A gdzie ty kupujesz?
    Znasz jakiś tańszy sklep internetowy?

0
  • #22 28 Lip 2005 23:03
    atom1477
    Poziom 43  

Ja kupuje w jedynym sklepie elektronicznym w Krasnymstawie. A ostatnio częciej niż tam to kupuje w Lublinie albo jeszcze lepiej (i taniej) w Zamościu.
    W tym rejonie Polski elektroniczne podzespoły sa najtańsze. Nie wiem dlaczego.
    A w internetowych to ja nie kupuje więc nie wiem.

0
  • #23 29 Lip 2005 00:18
    Dj Boost
    Poziom 10  

No dobra trudno, w mojej okolicy nie ma żadnych sklepów elektronicznych (pod warszawą) a jechać do wa-wy mi się nie opłaca, bo tyle samo zapłacę za przesyłkę :)

Pozostaje tylko jeszcze jedna kwestia Czy ten Rezystor 0,25W... będzie dobry ?, bo nadal nie padła odpowiedź :)

Dodano po 2 [minuty]:

A i mam jeszcze jedno pytanie, czy klej "na gorąco"(ten z pistoletu) przewodzi prąd?

0
  • Pomocny post
    #24 29 Lip 2005 13:11
    atom1477
    Poziom 43  

No mi się i z Krasnegostawu opłaca jechać do Warszawy (216km) po jedną diodę za 0.1zł, bo mam darmowe przejazdy PKS-em :P
    Ale po co do Warszawy, jak moge do Zamościa (oczywiście też za darmo :P - 26km) pojechac i kupić za 0.05zł :P
    No rezystor będzie dobry, przecierz napisałem że KAŻDY bedzie dobry. Tylko musi mieć właściwy opór! Ja bym dał jakieś 560R.

A klej oczywięcie pradu nie przewodzi!
    Przecierz to jest półplastyczny plastik!

0
  • #25 29 Lip 2005 14:23
    Dj Boost
    Poziom 10  

Chciałem podziekowac wszystkim za pomoc

0
  • #26 01 Sie 2005 17:55
    Pamil
    Poziom 16  

Moon voyager napisał:
    To jakaś bzdura, że przekaźnik można zasilać prądem zmiennym! Przecież jego styki będą drgać w takt zmian prądu na cewce. Jakie połączenie wtedy uzyskasz??? Zastanów się jak z zachowaniem bezpieczeństwa zbudujesz prostownik do zasilania cewki przekaźnika?

Muszę to napisać bo nie wiem, co o tym myśleć. Każdy elektromechanik wie, że są styczniki i przekaźniki sterowane prądem zmiennym. Cewki ich są zasilane z sieci 220V, lub między fazowym 380V.

Jestem pełen podziwu dla twojej inwencji, ale zorientowałem się, że twoja wiedza z elektryczności i elektroniki jest tylko nieco większa niż Twoje doświadczenie. Dlatego posłuchaj mojej rady. NIGDY NIE PRACUJ SAM NAD SWOIMI "WYNALAZKAMI" POD NAPIĘCIEM SIECI!!!!! NIECH ZAWSZE BĘDZIE KTOŚ KTO POTRAFI W RAZIE WYPADKU UDZIELIC CI POMOCY Ja wiem. Elektryka prąd nie tyka, ale..... Masz piękne zainteresowania jednak podciągnij jeszcze trochę wiadomości i będzie..Spoko. Nemo

Zadne pochlebstwa nie zmienią tego, że on szuka wiadomości, a ty wprowadzasz go w błąd, a slogany które napisałeś utwierdzają mnie w przekonaniu , że twoja wiedza wymaga gruntownego reanimowania.

0
  • #27 01 Sie 2005 19:10
    Moon voyager
    Poziom 21  

Dziekuję "Pamil" za uwagę. Przyjąłem ją do serca a Ty dalej zasilaj miniaturowe przekaźniki na 12V napięciem zmiennym 220. Powodzenia

0
  • #28 01 Sie 2005 19:42
    Pamil
    Poziom 16  

1. Nie napisałeś nic o miniaturce, ani o 12V.- przeczytaj własny post.
    2. Ździwił byś się jak małe mogą być.
    3. Pokaż mi miejsce, w którym to napisałem.

0
  • #29 02 Sie 2005 18:39
    Grzegorzboss13
    Poziom 11  

No więc tak kupiłem przekaźnik JZC-21F 12V 10A bo JZC-20F nie było i diode 1N4148. Teraz prosze o wytłumaczenie co i gdzie przylutować z góry dziękuje:D

0
  • #30 02 Sie 2005 19:20
    atom1477
    Poziom 43  

Na 1.gif masz rozkład wyprowadzeń przekażnika JZC-20F. JZC-21F ma chyba taki sam rozkład wyprowadzeń.

Schemat masz na 2.gif.

Cewka w tym przekażniku nie wymaga określonej polaryzacji napięcia.
    Ale żebyś nie miał wątpliwości to masz to na 3.gif.
    2.gif i 3.gif bedą działały tak samo!

Te dwie elipsy na dole to gniazda 220V. Obojętne z której strony podłączysz kompa a z której wzmacniacz.
    Ważne jest tylko żeby przewód uzemiający (ochronny) nie przechodził przez przakażnik! On ma iść bezpośrednio!

A przez przekażnik ma przechodzić najlepiej przewód fazowy, ale nie sil się na jego znalezienie, bo i tak nie wiadomo czy w innym gniazdku w ścianie nie masz inaczej podłączonej fazy. A wtedy przy przełożeniu ze starego gniazdka w ścianie do nowego zmieni się odłaczany przewód. Ale to w zasadzie bez znaczenia.

Na wszystkich gifach przekaźnik narysowany jest od spodu!!! (od strony nóżek)

0