logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie diody prostownicze do zasilacza AT 200W przy napięciu 12-15V?

pawelj 23 Sie 2006 00:16 7532 35
Najlepsze odpowiedzi

Jakie diody prostownicze wstawić do przerobionego zasilacza AT 200 W, żeby pracował przy 12–15 V i większym prądzie bez przegrzewania się diod?

Do takiej przeróbki najlepiej wstawić podwójną diodę Schottky albo szybką diodę na duży zapas napięcia wstecznego — praktycznie 60–100 V, np. MBR20100CT, bo 45 V bywa za mało [#2943595][#2946453] Sam wyższy prąd znamionowy diody nie rozwiąże grzania; trzeba większego radiatora i nawiewu, bo moc strat zmienia się niewiele [#2946230][#2946453] Oznaczenie „3004” nie zostało pewnie rozpoznane; padły tylko tropy UF3004/PR3004 albo FR304 [#2943212][#2944570] W praktyce po wymianie na S20C40 i dużo większy radiator zasilacz pracował 10 minut przy 10 A i 14,9 V, a diody były tylko lekko letnie [#2967367] Osiągalny prąd zależy głównie od transformatora i chłodzenia: w innym przerobionym 235 W AT uzyskano 15 A przy 14 V, a w przykładzie CWT200 fabrycznie podawano 12 V/7 A [#2943462][#2944534]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 2943176
    pawelj
    Poziom 15  
    Posty: 228
    Ocena: 34
    Witam.
    Znalazłem zasilacz at w piwnicy. Nawet dobry. Zacząłem mu podwyższać napięcie 12v. Mam teraz regulowane potencjometrem w zakresie od ok 10 do ok 15v. Przy obciążeniu żarówką samochodową mam prąd ok 4A przy 12v i ponad 4,5 A przy 14,5V. Tylko przy 14,5 V bardzo grzeją się diody prostownicze -dwie na radiatorze - katodą przylutowane do radiatora. Mają oznaczenie 3004 No i nie mogę nigdzie znaleźć co to jest i jakie to ma parametry.
    A swoją drogą to jaki prąd można spokojnie pobrać z takiego zasilacza? bo te 4 A to mnie jakoś nie zadowala a i wydaje mi się że komp może pobierać więcej
  • REKLAMA
  • #2 2943212
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Na Alledrogo masz np. MBR2545 po 2 PLN/szt. To jest podwójna dioda Schottky ze wspólną katodą.

    Co do oznaczenia 3004 - jedyne sensowne, co znalazłem to UF3004 lub PR3004 - szybkie diody 3A 400V.
  • #3 2943255
    pawelj
    Poziom 15  
    Posty: 228
    Ocena: 34
    -RoMan- napisał:
    Na Alledrogo masz np. MBR2545 po 2 PLN/szt. To jest podwójna dioda Schottky ze wspólną katodą.

    Co do oznaczenia 3004 - jedyne sensowne, co znalazłem to UF3004 lub PR3004 - szybkie diody 3A 400V.


    To ciut mało jak dla mnie ale i jak na fabryczne jakoś maławo. Dzięki za parametry.

    Wymienię te oryginalne. Zobaczymy ile wytrzyma.
  • #4 2943462
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Zauważ że masz tu prostowanie dwupołówkowe, więc przez pojedyncza diodę płynie połowa prądu, czyli dla dwóch diod 3A otzrzymasz prąd 6A, i moge się założyć że taka wydajnośc masz napisaną na zasilaczu przy 12V.

    Sporo zasilaczy AT przerobiłęm na prostowniki do akumulatorów, w ramach doświadczeń w AT 235W wymieniłem diody, tranzystory sterujące. zamontowałem większe radiatory, dodatkowy wiatrak i dawał 15A przy napięciu 14V.
  • #5 2943487
    pawelj
    Poziom 15  
    Posty: 228
    Ocena: 34
    forestx napisał:
    Zauważ że masz tu prostowanie dwupołówkowe, więc przez pojedyncza diodę płynie połowa prądu, czyli dla dwóch diod 3A otzrzymasz prąd 6A, i moge się założyć że taka wydajnośc masz napisaną na zasilaczu przy 12V.


    Może i było takie coś napisane, ale na tym akurat naklejki nie ma :(

    forestx napisał:

    Sporo zasilaczy AT przerobiłęm na prostowniki do akumulatorów, w ramach doświadczeń w AT 235W wymieniłem diody, tranzystory sterujące. zamontowałem większe radiatory, dodatkowy wiatrak i dawał 15A przy napięciu 14V.


    I moja przeróbka też ma ładować akumulatory. Na razie wstawiłem tylko potencjometr i byłem ciekaw jak się będzie zachowywał zasilacz. Wymieniam diody i się biorę za dalsze przeróbki. Pocieszyłeś mnie z tym prądem bo myślałem że może nie wyjść nic więcej.
  • #6 2943563
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Ale moje "eksperymenta" były na granicy wytrzymałości trafa (które grzeło się jak lokomotywa :D). Na pewno wiesz że aku kwasowe dobrze jest ładować prądem 0,1C - czyli dla 60Ah - 6A (chiba ze masz zestaw akumulatorów, parę lat temu stało u mnie 200Ah)
    Taka prosta przeróbka zasilacza (podnoszenie napięcia) da ci ładowanie metodą "stałonapięciową" - czyli prąd na początku duży (sugestia to nie przekraczanie 0,1C) wraz z ładowaniem-wzrostem napięcia będzie malał, co moim zdaniem jest poprawne bo tak ładuje się aku w instalacji samochodowej.
    Problemem jest mocno rozładowany akumulator - wtedy przy ustalonym napięciu zasilacza popłynie prąd który go może uszkodzić.
    Gdybys miał ochotę to: http://gayos.w.interia.pl/ladowarka.html - robiłem i działała nieźle.
  • #7 2943595
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    -RoMan- napisał:
    Na Alledrogo masz np. MBR2545 po 2 PLN/szt. To jest podwójna dioda Schottky ze wspólną katodą.

    według mojej najlepszej wiedzy 45V napięcia wstecznego to dla tamtego napięcia zdecydowanie za mało.
    Ja wstawiam tam duodiody na conajmniej 100V, np. MBR20100CT.
    Poza tym 2.-PLN za taką diodę, toć to zdzierstwo. Kupowałem tam poniżej 1,50 PLN za sztukę.

    -RoMan- napisał:
    Co do oznaczenia 3004 - jedyne sensowne, co znalazłem to UF3004 lub PR3004 - szybkie diody 3A 400V.

    To chyba o jedno zero za dużo !!! Na pewno była tam FR304, czyli szybka dioda na 3A i 400V.

    Pozdrawiam
    Greg
  • #8 2943759
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    GregBa napisał:
    Witam,
    według mojej najlepszej wiedzy 45V napięcia wstecznego to dla tamtego napięcia zdecydowanie za mało.
    Ja wstawiam tam duodiody na conajmniej 100V, np. MBR20100CT.

    Zastanawia mnie ta kwestia. Też zauważyłem że diod na 45V producenci zasilaczy nie używają do prostowania 12V. Ale dlaczego? Największe napięcie jakie się tam może pojawić np. przy 15V na wyjściu to trochę ponad 30V na diodę, a gasiki w układzie są, więc co stoi na przeszkodzie? Gdzie tkwi haczyk? Robiłem nawet testy, dioda B1545 (15A 45V) spaliła się w momencie, kiedy osiągnąłem ok. 20V co jest już logiczne. Chyba że spadek napięcia na dławiku (przy większym obciążeniu) jest na tyle duży, że napięcie na uzw. wtórnym jest dużo większe niż myślę?
    Gdzie kupić MBR20100 lub podobną diodę? (może być pojedyncza).
  • REKLAMA
  • #9 2943776
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Google twym przyjacielem :D
    W Opolu: http://www.prodin.pl/strM16.html :D

    A ja spytam ponownie (pytałem juz w innym temacie - bez rezultatu): czy można kupić duodiody połączone anodami?
  • #10 2943792
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Nie miałem szczęścia takich spotkać w realnym swiecie. Ale co stoi na przeszkodzie w zastosowaniu diod pojedynczych - np. MBR1660 (na Alledrogo po 1PLN)?
  • #11 2943904
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Ptolek napisał:
    GregBa napisał:
    Witam,
    według mojej najlepszej wiedzy 45V napięcia wstecznego to dla tamtego napięcia zdecydowanie za mało.
    Ja wstawiam tam duodiody na conajmniej 100V, np. MBR20100CT.

    Zastanawia mnie ta kwestia. Też zauważyłem że diod na 45V producenci zasilaczy nie używają do prostowania 12V. Ale dlaczego? Największe napięcie jakie się tam może pojawić np. przy 15V na wyjściu to trochę ponad 30V na diodę, a gasiki w układzie są, więc co stoi na przeszkodzie?

    dobre pytanie. Nie należy zapominać z jakim układem przetwornicy (półmostkowa) mamy tu do czynienia.
    Zgoda, gdyby przepływ był ciągły i nie byłoby przerw pomiędzy załączaniem uzwojenia pierwotnego raz do górnego, a potem do dolnego potencjału, to teoretycznie tak jest, czyli wystarczyłyby dwie wartości napięcia wyprostowanego plus margines bezpieczeństwa. Jednak przepływ nigdy nie jest ciągły (ten symulator polecany przez naszego Moderatora tego nie podaje, dlatego też jest ... :D) i wtedy mamy dużą wartość napięcia wstecznego na diodzie, a wyznaczone ono jest przez przekładnię zwojową, oraz wartość napięcia zasilania po stronie pierwotnej.
    Nie należy też zapominać o indukcyjności rozproszenia, oraz, co ważne:
    o "odbijaniu" dławika filtru, kiedy raptownie zostanie odłączone obciążenie.
    Dlatego też, jak słusznie zauważyłeś, iż producenci zasilaczy komputerowych dają tam (w +12V) dudiody o napięciu zwrotnym minimum 100V.


    Ptolek napisał:
    Gdzie kupić MBR20100 lub podobną diodę? (może być pojedyncza).

    Ktoś tu już był napisał: Google Twoim ...
    Ale jedną sztukę takiej diody mogę Tobie odstąpić. Jednak te diody Schottky'ego już nie są takie tanie (duża wartość napięcia wstecznego), dlatego też w zasilaczach komputerowych spotyka się znacznie tańsze diody typu Fast

    Pozdrawiam
    Greg
  • #12 2944081
    pawelj
    Poziom 15  
    Posty: 228
    Ocena: 34
    forestx napisał:
    Ale moje "eksperymenta" Taka prosta przeróbka zasilacza (podnoszenie napięcia) da ci ładowanie metodą "stałonapięciową" - czyli prąd na początku duży (sugestia to nie przekraczanie 0,1C) wraz z ładowaniem-wzrostem napięcia będzie malał, co moim zdaniem jest poprawne bo tak ładuje się aku w instalacji samochodowej.
    Gdybys miał ochotę to: http://gayos.w.interia.pl/ladowarka.html - robiłem i działała nieźle.


    Zasilacz przerabiam - bo po pierwsze leżał w piwnicy niepotrzebny. Po drugie pierwszy raz od 6 lat był mi potrzebny prostownik do samochodu i po trzecie troszkę chce poznać budowę przetwornic. Adres, który podałeś znam - widziałem i jak moje pomysły przeróbki nie wypalą to będę robił coś sprawdzonego.

    A tak na marginesie - chyba w aucie prąd ładowania może być większy niż 0,1 C - bo np na postoju akumulator może rozładować radio a po odpaleniu będzie ładowany -a tam chyba regulacji nie ma żadnych.
    Więc nawet jakby wypadło naładować aku szybko i raz na jakiś czas prądem większym np 0,5C to raczej bardzo mu nie zaszkodzę. Tak mi się wydaje :)

    troszke mnie poniosło z prądem 1C
  • #13 2944369
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Mierzyłem to swojego czasu i zaraz po zapaleniu aku było ładowane prądem trzydzieści parę amper, ale to była kwestia kilkunastu sekund. Jednorazowe ładowanie wyższym pradem akumulatora nie zabije. Ale tu juz trzeba myśleć o temperaturze elektrolitu.
  • #14 2944420
    pawelj
    Poziom 15  
    Posty: 228
    Ocena: 34
    GregBa napisał:

    -RoMan- napisał:
    Co do oznaczenia 3004 - jedyne sensowne, co znalazłem to UF3004 lub PR3004 - szybkie diody 3A 400V.

    To chyba o jedno zero za dużo !!! Na pewno była tam FR304, czyli szybka dioda na 3A i 400V.
    Greg


    Jednak RoMan podał cyferek tyle ile na mojej diodzie było, Natomiast ja znalazłem w moim katalogu taką diodę o jakiej ty piszesz czyli 304 a w zasilaczu jest na 100% 3004
  • #15 2944534
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Zaglądnołem do zasilacza CWT200:
    12V 7A
    5V 20A - więc może podmienisz diody miejscami? Ostatecznie możesz usunąć wszystko z toru +5V i zmodyfikować dzielnik podajacy napięcie wyjsciowe na pierwsza nogę 494 - przez zmianę rezystorów albo ....

    Dodano po 1 [minuty]:

    http://tmankows.republika.pl/power.html
  • #16 2944570
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    pawel napisał:

    [ ... ]
    Jednak RoMan podał cyferek tyle ile na mojej diodzie było, Natomiast ja znalazłem w moim katalogu taką diodę o jakiej ty piszesz czyli 304 a w zasilaczu jest na 100% 3004

    jednak 99% diod które spotkałem tam (12V zasilacz do PC) to diody typu Fast i o trzycyfrowym oznaczeniu.
    Natomiast mój podręczny informator, zobacz:

    http://www.digchip.com/members/index.php?s_id_member=121754145002031099024

    odnośnie oznaczenia 3004 to przyniósł mi ok. setki różnych elementów z tą częścią oznaczenia (3004), ale odpowiedniego dla pasownej diody tam nie znalazłem.

    Greg
  • #17 2946186
    pawelj
    Poziom 15  
    Posty: 228
    Ocena: 34
    Siedzę, czytam i myślę
    Wsadziłem diody S20C40 - Wg katalogu ich prąd max to 20A.
    Grzeje się nie mniej niż tamto. Nie chcę sprawdzać jak długo by to wytrzymało przy takim obciążeniu ale po ok 2 min radiator jest taki że go ciężko dotknąć.
    Tylko nie wiem które to napięcie wsteczne,o którym ktoś wspominał
    Jeżeli jest to RMS Reverse Voltage to =28V
    A to by się nie zgadzało z tym co ktoś wcześniej napisał że są minimum na 100V montowane fabrycznie.

    Ktoś szukał diod ze wspólną anodą. w pdf-ie do S20C30 jest opsane, że produkują w trzech odmianach - C- wsp. Katoda, A- wsp. anoda i D- mieszane. Tylko nie wiem czy to można gdzieś kupić.

    Może gdzieś w pracy znajdę jakiś inny zasilacz to zobaczę jakie tam siedzą diody, bo w moim miasteczku to aż strach się pytać o takie "egzotyczne" części
  • REKLAMA
  • #18 2946230
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Choćbyś wstawił diodę na 100A, to na takim samym radiatorze nadal będzie się grzała. Moc strat zmienia się stosunkowo niewiele ze zmianą diody. Potrzeba większego radiatora.
  • #19 2946348
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Witam
    Nie prawda RoMan. Diody na większy prąd będą miały niższe napięcie przewodzenia przy tym samym prądzie od tych słabszych. Dużo czasu nieraz spędzam przy dokumentacji diod aby wybrać tą która będzie się mniej grzała. Rewelacyjne diody do 3A i 40V to 1N5822 a do 1A 1N5819. Należy wybierać diodę shottky na jak naj niższe napięcie to ma wtedy niższe napięcie przewodzenia i mniej się grzeje. W katalogach diod są wykresy napięcia przewodzenia w funkcji prądu, trzeba szukać takiej co przy prądzie który nas interesuje ma jak naj niższe napięcie Uf. Trzeba szukać ponieważ są diody dobre i są beznadziejne, jak ktoś ma duży radiator to mu wszystko jedno. Więc wybierajcie diody schottky na jak najmniejsze napięcie zaporowe to poskutkuje mniejszym wydzielaniem ciepła. W tym układzie do 15V wystarczą diody na 35V.
  • #20 2946453
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Jest rzeczą oczywistą, że są drobne różnice napięcia przewodzenia wynikające z parametrów diody. Ale nie zmieniają one _istotnie_ mocy strat.
    Sam w przetwornicach do LEDów mocy stosuję diody 1N5820 pomimo tego, że wystarczyłaby 1N5819 - ale ja walczę o każdy ułamek procenta sprawności przy zasilaniu bateryjnym.
    Ale zyski nie są takie cudowne - na przykład 1N5822 ma w temperaturze 25 stopni przy prądzie 3A Uf ok 0.45V a MBR3045PT - ok. 0.42V - różnica zaledwie 7%, niewpływająca istotnie na temperaturę diody. Obnizyć _znacząco_ można tylko i wyłącznie poprzez poprawienie chłodzenia i odprowadzenie tego 1.35/1.26W.

    Co do napięcia wstecznego - niestety też się mylisz. Na uzwojeniu wtórnym przeznaczonym dla napięcia 12V masz napięcie szczytowe rzędu 20-25V. Ale stosowany układ prostownika wymaga diod na napięcie międzyszczytowe - czyli 40-50V. Zazwyczaj diody mają 20% 'zapas' dopuszczalnego napięcia wstecznego, czyli diody na napięcie 45V powinne wystarczyć. I w praktyce takie diody wystarczają. Aby być zgodnym ze sztuką wypadałoby użyć diod na napiecie 60V.
  • #21 2946475
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Tak kolego Dar.El - należy unikać diod mających duże napięcie przewodzenia. Niektórzy producenci wkładają takie, które mają 1 do 1,5 wolta. Ja zawsze wymaniam na te, które maja poniżej 0,2V. Tak cały czas myślę czy nie wrócić do germanu - ten to miał parametry.
    A napięcie wsteczne 100V wynika z chęci podniesienia ceny zasilacza. W końcu prawa rynkowe do czegoś zobowiązują.

    Roman - taraz już wiem do czego jest potrzebny twój emblemat :D
  • #22 2946492
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Dar.El napisał:
    Witam
    [ ... ] Rewelacyjne diody do 3A i 40V to 1N5822 a do 1A 1N5819.

    to są diody Schottky'ego. Lepszych nie ma w sensie wartości (najmniejszej) napięcia przewodzenia.

    Dar.El napisał:
    [ ...] Więc wybierajcie diody schottky na jak najmniejsze napięcie zaporowe to poskutkuje mniejszym wydzielaniem ciepła. W tym układzie do 15V wystarczą diody na 35V.

    Moim zdaniem to jest zdecydowanie za mała wartość, ja dałbym tam diodę Schottky'ego na 100V napięcia wstecznego.

    Chyba masz rację z tym wybieraniem, ale bez przesady.

    Jakie diody prostownicze do zasilacza AT 200W przy napięciu 12-15V?

    Jakie diody prostownicze do zasilacza AT 200W przy napięciu 12-15V?

    ale 10A•0.1V=1W mniej czy więcej w stosunku do 10A•0.6V=6W,
    to dodając do tego grzanie od prądu wstecznego przy Twojej propozycji, to chyba zbyt duże ryzyko ... :D

    Pozdrawiam
    Greg
  • #23 2946625
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Tu na forum dużo osób próbuje przerabiać zasilacze PC i z 12V udaje im sie uzyskać 15V i to chyba jest to napięcie szczytowe a nie 20-25V. Ja stawiam że 35V dioda wystarczy ale dla bezpieczeństwa powinno się to sprawdzić za pomocą diody i kondensatora (do jakiego napięcia się naładuje) ale z lekkim obciążeniem. Znalazłem diody które będą najmniej się grzały 30CPQ35 30CPQ40 30CPQ45. Są to diody podwójne na napięcia od 35V do 45V i przy 5A mają 0,4V napięcia przewodzenia.
  • #24 2946699
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Jest bardzo prosta metoda dowiedzenia, jakie napięcie występuje na uzwojeniu wtórnym - wystarczy je zmierzyć.
  • REKLAMA
  • #25 2946726
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    Kolego Dar.El, czy znasz jaka jest wartość przekładni zwojowej uzwojenia pierwotnego do wtórnego na 12V w typowym transformatorze od PC'etowego zasilacza?
    Rzecz w tym, iż mi się nie chce szukać, ani odwijać by policzyć, a chcę Tobie pokazać, iż błądzisz z tym minimalizowaniem napięcia wstecznego diod :D
    Nie poznaliście (razem z Moderatorem) dokładnie zjawisk fizycznych zachodzących w takiej przetwornicy i bazujecie na błędnych informacjach z tego lansowanego tu, a kiepskiego w tej materii, kalkulatora.
    Jeszcze raz przypomnę hasło; przepływ wsteczny ! ! !
    Poza tym +15% od 230V to już jest 264,5V ... a często, gęsto, w nocy może być i nieco więcej w domowym gniazdku. Ten fakt należy również bezwzględnie uwzględnić i o tym jest napisane w każdej specyfikacji Intel'a odnośnie zasilaczy ATX (czy jak w pierwszej, do AT).

    Pozdrawiam
    Greg
  • #26 2946802
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    :D:D:D GregBa :D:D:D
    Jesteś największym polejwodą tu na forum. Nie lej tyle bo początkujących zatapiasz i nie wiedzą co robić. Od czasu do czasu chyba przez pomyłkę coś ci się udaje napisać z sensem ale na ogół rozwadniasz to forum i mącisz. Zaprojektowałem i wykonałem już setki przetwornic w różnych konfiguracjach od 1W do 100kW i chociaż mogę się mylić (jestem tylko człowiekiem) to na ogół wiem co robię.
    Norma na 230V to +/-10%.
  • #27 2946862
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    :arrow: GregBa

    Twoje offtopiczne zgryźliwości na temat jakości strony http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/smps_e.html już się wszystkim dawno przejadły. Po prostu zrób lepszą stronę.

    Uwagi na temat jakości naszej wiedzy - również. Nasza wiedza sprawdza się w praktyce i dzięki niej powstają _działające_ układy. Twoja wiedza jest tylko i wyłącznie teoretyczna i wcale nie tak kompletna, jak Ci się w Twoim zadufaniu sfrustowanego, emerytowanego laboranta wydaje.

    Miałeś okazję się wykazać przy projektowaniu konkretnej przetwornicy - nie wykazałeś się.

    Lojalnie uprzedzam - nie będę tolerował kolejnych offtopicznych wtrętów i notorycznego podważania kompetencji innych użytkowników forum.

    :arrow: Dar.El

    Nie wchodź w offtopiczne dyskusje.
  • #28 2946965
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    -RoMan- napisał:
    Jest bardzo prosta metoda dowiedzenia, jakie napięcie występuje na uzwojeniu wtórnym - wystarczy je zmierzyć.

    mierzyć należy napięcie na nieprzewodzącej (czyli będącej w stanie zaporowym) diodzie.
    Greg

    Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

    Dar.El napisał:
    :D:D:D GregBa :D:D:D
    Jesteś największym polejwodą tu na forum. Nie lej tyle bo początkujących zatapiasz i nie wiedzą co robić. Od czasu do czasu chyba przez pomyłkę coś ci się udaje napisać z sensem ale na ogół rozwadniasz to forum i mącisz.

    powyższe pozostawię bez komentarza.

    Dar.El napisał:
    Zaprojektowałem i wykonałem już setki przetwornic w różnych konfiguracjach od 1W do 100kW i chociaż mogę się mylić (jestem tylko człowiekiem) to na ogół wiem co robię.
    Norma na 230V to +/-10%.

    Wcale w to nie wątpię, ale powyższa norma nie jest prawdziwa.
    By nie być gołosłownym, iż ma być +15%, proszę poczytać sobie poniższy załącznik na stronie 9.

    Pozdrawiam
    Greg
    Załączniki:
    • ATX_12V_Power_Supply_Guidec_ver.1.1.pdf (149.67 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #29 2947124
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Królestwo za oscyloskop.
    Ponieważ nie posiadam takiego przyrządu pomyślałem o czymś co się nazywa "detektor szczytowy" - dioda schottky (z innego zasilacza) + kondensator 2,2 mikroF. Zasilacz I-BOX 400W bez obciążenia - 43,4V na diodzie w gałęzi +12V. Nie wiem na ile ten pomiar jest wiarygodny?
    Niestety musiałem się przemieścić do pracy :D - postaram się wieczorkiem zobaczyć ile będzie pod obciążeniem.
  • #30 2947284
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Witam
    Musisz trochę obciążyć ten detektor bo w ten sposób mierzysz też wszystkie przepięcia. Ale najprawdopodobniej nie zjedziesz poniżej 40V z diodą schottky, albo musisz zmienić kondensator w gasiku na większy. Sprawdź też napięcie -12V woltomierzem i jeśli jest dużo wyższe obciąż je czymś.
    Jeśli wstawisz diody na napięcie niższe niż jest na trafie to natychmiast będą się grzały bez obciążenia, łatwo to sprawdzić.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru diod prostowniczych do przeróbki zasilacza AT o mocy około 200W, z regulowanym napięciem wyjściowym w zakresie 10-15V i prądzie obciążenia około 4-4,5A. Oryginalne diody oznaczone jako 3004 (prawdopodobnie UF3004 lub PR3004) są szybkie, 3A, 400V, jednak przy wyższym napięciu (ok. 14,5V) mocno się grzeją. Uczestnicy sugerują wymianę na diody Schottky’ego o wyższym napięciu wstecznym (minimum 35-45V, a dla bezpieczeństwa nawet 100V), np. MBR2545, MBR20100CT, S20C40, 1N5822, 1N5819, które charakteryzują się niższym napięciem przewodzenia i mniejszym nagrzewaniem. Podkreślono, że moc strat diody zależy głównie od napięcia przewodzenia i prądu, a poprawa chłodzenia (większy radiator, wentylator) jest kluczowa dla obniżenia temperatury. Wskazano, że w układzie prostownika dwupołówkowego przez pojedynczą diodę płynie połowa prądu, co pozwala na większy prąd całkowity. Omówiono także pomiary napięcia szczytowego na uzwojeniu wtórnym transformatora (ok. 40-45V) i konieczność stosowania diod o odpowiednim napięciu wstecznym ze względu na impulsy i przepięcia. Poruszono temat dławika na stronie wtórnej – jest on niezbędny, a usunięcie lub zmiana uzwojeń może wpłynąć na stabilność pracy zasilacza. Wskazano, że prąd ładowania akumulatorów kwasowych powinien być dostosowany do pojemności (np. 0,1C), ale krótkotrwałe większe prądy (np. 0,5C lub nawet 1C) nie powinny uszkodzić akumulatora, choć należy kontrolować temperaturę elektrolitu. Dyskusja zawierała także uwagi dotyczące pomiarów napięć i charakterystyki diod, a także wymiany doświadczeń dotyczących przeróbek zasilaczy AT na prostowniki do ładowania akumulatorów samochodowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA