Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s

Atexor 20 Maj 2017 17:38 2982 9
  • #1 20 Maj 2017 17:38
    Atexor
    Poziom 5  

Witam,
    Posiadam monitor SyncMaster 2243NW. Od niedawna wyłącza się po ok. 1-2s od włączenia (dioda dalej świeci na niebiesko, tylko ekran czarny). W internecie znalazłem dużo tematów z tym problemem i w 90% przypadkach winne byłe kondensatory. Mimo, że u mnie żaden z nich nie był spuchnięty, to dwa były trochę "inne" z wyglądu. Monitor był eksploatowany przez 5-6 lat, więc miały prawo się zużyć. Wymieniłem je wszystkie. Niestety objaw dalej był ten sam.

Sprawdziłem również diody, ale miernik pokazywał, że normalnie przewodzą w jedną stronę. Świeciłem także latarką w monitor, ale nadal nic nie było widać, więc to raczej nic z ze świetlówkami. Dodatkowo monitor przy włączaniu wydaje krótkie i ciche "pssss" jak jakiś układ pneumatyczny.

Co może być tego przyczyną? Nie chcę kupować nowego zasilacza/PCB skoro już wydałem niemało na kondensatory. Mam instrukcję serwisową do niego, aczkolwiek średnio jest pomocna. Schematem do płytki wspomagałem się z tej instrukcji do innego modelu (podobne dość i pomogło mi rozpoznać, że jedna dioda to... cewka - el. FB901 po prawej stronie).

Prosiłbym o trochę prostsze instrukcje co sprawdzić i jak - o ile z podstawiani elektroniki miałem do czynienia, to w tych sprawach jestem dość zielony.

Załączam zdjęcia obu płytek:
    Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s

Z góry dziękuję i pozdrawiam

PS. Monitor się zepsuł po ok. tygodniu odkąd był podpięty bezpośrednio do gniazdka sieciowego (nie przez listwę). Może to być tego wina, że brakowało dodatkowego kondensatora filtrującego z listwy?

0 9
  • #2 21 Maj 2017 07:27
    dzimi
    Moderator

Atexor napisał:
    Świeciłem także latarką w monitor, ale nadal nic nie było widać, więc to raczej nic z ze świetlówkami.
    Na początek ( i tak do znudzenia) - sprawdzenie/podstawienie świetlówek - najczęstsza przyczyna braku podświetlenia - co determinuje dalsze postępowanie przy naprawie oraz sprawdzenie napięć zasilających.
    Atexor napisał:
    Monitor się zepsuł po ok. tygodniu odkąd był podpięty bezpośrednio do gniazdka sieciowego (nie przez listwę). Może to być tego wina, że brakowało dodatkowego kondensatora filtrującego z listwy?
    - nie ma to znaczenia.

0
  • #3 01 Cze 2017 20:14
    t0mal
    Poziom 13  

Cytat:
    krótkie i ciche "pssss" jak jakiś układ pneumatyczny

To prawdopodobnie łuk elektryczny przy jednej ze świetlówek - jak będziesz miał szczęście wystarczy przylutować upalony kabel i będzie śmigać. Jak będziesz dobierał się do matrycy pamiętaj, że każdy włosek i drobina pyłu która osiądzie na polaryzatorach bądź na spodniej stronie szkła będzie widoczna na jasnym tle, co jest niesamowicie irytujące.

0
  • #4 10 Cze 2017 19:28
    Atexor
    Poziom 5  

dzimi napisał:
    Na początek ( i tak do znudzenia) - sprawdzenie/podstawienie świetlówek - najczęstsza przyczyna braku podświetlenia - co determinuje dalsze postępowanie przy naprawie oraz sprawdzenie napięć zasilających.

Przepraszam za dłuższą nieaktywność, ale nie miałem ostatnio czasu. Dzisiaj w końcu rozebrałem matrycę, niestety nie obyło się bez problemów. "Inżynierowie" Samsunga przykleili (!) od wewnątrz szyny ze świetlówek do matrycy i nie szło ich tak ładnie wyciągać jak https://youtu.be/hU218Frv6sA?t=3m14s na youtube.

Niestety pierwszą uszkodziłem, jednakże miała zaczernione końce więc prawdopodobnie była winowajcą. Druga zresztą też nie wygląda najlepiej. Niżej ich zdjęcia zdjęcia. Mam parę pytań:
    1. Zaczernienie = winowajca? Czy po prostu, że traci swój żywot?
    2. Na pewno czeka mnie wymiana jednej dwójki. Jaki konkretnie rozmiar mam kupić? Monitor 22". Na http://allegro.pl/swietlowki-480mm-2-4mm-do-monitorow-22-nowe-i6852068796.html#thumb/1 są dość tanie 480mm, http://allegro.pl/nowa-swietlowka-do-monitora-22-panorama-i6845494372.html niestety droższe, ale podają tam wymiary: 472 mm , 480 mm , 484 mm lub 487 mm. Wedle czego mam mierzyć?
    3. Jak sprawdzić, czy świetlówki (te co nie uszkodziłem) działają. Znalazłem informację, aby użyć inwertera (czyli bateria nie wchodzi w grę), ale nie wiem jak to po-podłączać (oraz czy jest on sprawny u mnie, a nie mam innych pod ręką), lub łatwiejszą z omomierzem. Jak nieskończony opór = zepsuta i tak jest u mnie.

t0mal napisał:

To prawdopodobnie łuk elektryczny przy jednej ze świetlówek - jak będziesz miał szczęście wystarczy przylutować upalony kabel i będzie śmigać. Jak będziesz dobierał się do matrycy pamiętaj, że każdy włosek i drobina pyłu która osiądzie na polaryzatorach bądź na spodniej stronie szkła będzie widoczna na jasnym tle, co jest niesamowicie irytujące.

Zabezpieczyłem matrycę przed ew. kurzem, wiem co nawet mała drobina może spowodować, ale dziękuję za przestrogę i za nakierowanie również ku świetlówkom.

Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s

0
  • #5 10 Cze 2017 21:08
    t0mal
    Poziom 13  

Świetlówka się rozpadła, bo szkło było pewnie popękane od temperatury.
    Zaczernienie to odparowany metal z elektrody - końce świetlówki mogą być szare, ale nie może być czarnych punktów. Wymienia się komplet góra i dół, ponieważ świetlówki z wiekiem zmieniają odcień z białego przez żółty do różowego.
    Jeśli kupujesz świetlówki to zwyczajnie zmierz stare - pamiętaj, że matryca 21,5 cala ma dłuższe świetlówki od twojej ze względu na inne proporcje ekranu. Jeśli zdecydujesz się na zakup to kup 6, ponieważ nowe jest bardzo łatwo zbić i z pewnością to się stanie, jeśli wcześniej nie wymieniałeś.

Do twojego monitora polecam kupić używaną zbitą matrycę i przełożyć podświetlenie, oszczędzi to sporo pracy i nerwów z lutowaniem lamp, klejeniem przewodów i zakładaniem koszulek termokurczliwych.

Cytat:
    "Inżynierowie" Samsunga przykleili (!) od wewnątrz szyny ze świetlówek do matrycy

Nie bez powodu - w starszych matrycach, np w niektórych telewizorach kurz dostaje się pod matrycę i powstają cienie i smugi na obrazie.

Cytat:
    c nawet mała drobina może spowodować

Nic nie spowoduje, ale będzie bardzo widoczna, ponieważ światło podświetlenia jest spolaryzowane.

0
  • #6 11 Cze 2017 11:55
    dzimi
    Moderator

t0mal napisał:
    Wymienia się komplet góra i dół,
    - nie widzę potrzeby, choć to wola Użytkownika.
    t0mal napisał:
    Jeśli zdecydujesz się na zakup to kup 6
    - no to może od razu 10- wszak może i te 6 zbić....

0
  • #7 11 Cze 2017 13:18
    Atexor
    Poziom 5  

t0mal napisał:
    Świetlówka się rozpadła, bo szkło było pewnie popękane od temperatury.

Raczej, bo za bardzo nadgiąłem poprzecznie próbując je zdjąć z tych gumek, mimo to nie użyłem aż tak dużej siły...

t0mal napisał:
    Zaczernienie to odparowany metal z elektrody - końce świetlówki mogą być szare, ale nie może być czarnych punktów. Wymienia się komplet góra i dół, ponieważ świetlówki z wiekiem zmieniają odcień z białego przez żółty do różowego.

O odcieniach słyszałem. Co do czarnych plamek, to skoro u mnie jest szaro-czarne, to są one zdecydowanie winowajcami wyłączającego się monitora?

t0mal napisał:
    Jeśli kupujesz świetlówki to zwyczajnie zmierz stare - pamiętaj, że matryca 21,5 cala ma dłuższe świetlówki od twojej ze względu na inne proporcje ekranu.

Zmierzyłem - mają 484mm. Nie będzie problemu jak zakupię trochę mniejsze - 480mm z tej aukcji? Nie ukrywam, że wydać ~50zł, a ~75zł na te z drugiej aukcji to różnica.

t0mal napisał:
    Jeśli zdecydujesz się na zakup to kup 6, ponieważ nowe jest bardzo łatwo zbić i z pewnością to się stanie, jeśli wcześniej nie wymieniałeś.

Myślę, że 4 starczą bo już wiem z czym mam do czynienia. Na tych starych popróbuję jeszcze polutować i odlutować aby dojść do wprawy.
    Zastanawiam się jeszcze nad takimi gumkami. Wyjmując stare świetlówki musiałem poprzednie gumki rozciąć. Problem w tym, że nie mam pojęcia, jak one zostały nałożone na łączenie świetlówka-kabel ze względu na ich kolankowy (L) kształt i czy będę w stanie sam tak nałożyć nowe.

t0mal napisał:
    Do twojego monitora polecam kupić używaną zbitą matrycę i przełożyć podświetlenie, oszczędzi to sporo pracy i nerwów z lutowaniem lamp, klejeniem przewodów i zakładaniem koszulek termokurczliwych.

To już za duże koszta będą. Nie ma co już co kombinować. Poza tym z dostępnością mogą być problemy.

0
  • #8 11 Cze 2017 13:47
    t0mal
    Poziom 13  

Układ zasilający lampy mierzy pobierany przez nie prąd - także jeśli świetlówki są stare, albo mają przebicie do obudowy i iskrzą automatycznie odłączane jest podświetlenie.
    Odnośnie wymiaru to powinno być 480, może mierzyłeś razem z końcówkami przewodów?
    Te sylikonowe końcówki także trzeba wymienić - ja to robię tak, że zwilżę je odrobinę, naciągam je na świetlówki tak, żebym miał odsłonięte elektrody, lutuję, zakładam koszulkę i następnie cofam te gumki ze świetlówek na przewody.
    Zrobić odwrotnie tj nałożyć je z przewodów na świetlówkę jest dużo trudniej moim zdaniem.

0
  • #9 11 Cze 2017 14:20
    Atexor
    Poziom 5  

t0mal napisał:
    Układ zasilający lampy mierzy pobierany przez nie prąd - także jeśli świetlówki są stare, albo mają przebicie do obudowy i iskrzą automatycznie odłączane jest podświetlenie.

Miałoby to sens, a gaśnie po sekundzie, czy dwóch aby dać im czas na rozżarzenie się.

t0mal napisał:
    Odnośnie wymiaru to powinno być 480, może mierzyłeś razem z końcówkami przewodów?

Mierzyłem same szkło (z tym przezroczystym na końcu). Przy wyjmowaniu ich spodziewałem się, że będą miały takie dość długie druciki-elektrody, jak na tym zdjęciu z aukcji.

Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s

t0mal napisał:
    Te sylikonowe końcówki także trzeba wymienić - ja to robię tak, że zwilżę je odrobinę, naciągam je na świetlówki tak, żebym miał odsłonięte elektrody, lutuję, zakładam koszulkę i następnie cofam te gumki ze świetlówek na przewody.
    Zrobić odwrotnie tj nałożyć je z przewodów na świetlówkę jest dużo trudniej moim zdaniem.

Dziękuję za radę, dobrze wiedzieć, że tak łatwiej, tylko dają się one normalnie wygiąć na płasko? Jest jakaś różnica czy wezmę
    Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
    te[/url], czy te?[/url]7mm potrzebuję, z wyglądu trochę się różnią.

0
  • #10 09 Lip 2017 02:41
    Atexor
    Poziom 5  

W końcu miałem czas aby przylutować świetlówki. Po ich zamontowaniu monitor działał, ale... niestety podczas montażu matryca się uszkodziła:
    Samsung SyncMaster 2243NW - Ekran gaśnie po ok. 1-2s

Przy składaniu monitora odniosłem wrażenie, że został specjalnie zaprojektowany w sposób "jak się zepsuje, to kup nowy bo nie poskładasz tak łatwo z powrotem". Zwłaszcza po kombinowaniu z luźnymi filtrami (?) na tym plexi oraz zatrzaskach... Zdecydowanie można by to łatwiej zrobić. Zgubi nas ten komercjalizm.

Ponad 100zł w plecy, a na nową matrycę dodatkowe 200zł nie mam zamiaru już wydawać. Przynajmniej się czegoś nauczyłem... Mimo to cytując pewien żart-mem internetowy - jakby Koreańczyk upadł i [...] (proszę sobie dokończyć).

Dziękuję Wam za rady. Myślę, że temat można uznać za rozwiązany.

0