Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel fotowoltaiczny 250W dobór akumulatora

RAINBOWBRIDGE 22 Maj 2017 20:08 2601 21
  • #1 22 Maj 2017 20:08
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Witam. Chciałbym wyciągnąć 1Kwh/24h z akumulatora przy panelu o mocy 250W. W związku z tym chciałem zapytać do tych co się znają czy jest to możliwe i jaką użyć pojemność akumulatora. Mam sterownik ładowania mppt. Szukam teraz aku żelowego. pozdrawiam

0 21
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 22 Maj 2017 20:21
    Xantix
    Poziom 40  

RAINBOWBRIDGE napisał:
    jaką użyć pojemność akumulatora

1 kWh jest zgromadzona w akumulatorze 12 V o pojemności jakieś 85 Ah. Oczywiście to teoretyczne minimum. W praktyce należy wziąć poprawkę na skończoną sprawność akumulatora, a także na fakt, że akumulatory powinny być rozładowywane do zera bo to znacznie skraca ich żywotność. Dlatego sugeruję wziąć akumulator przynajmniej o 50% większy.

RAINBOWBRIDGE napisał:
    Chciałbym wyciągnąć 1Kwh/24h z akumulatora przy panelu o mocy 250W. W związku z tym chciałem zapytać do tych co się znają czy jest to możliwe

Jak najbardziej jest to możliwe - choć nie w każdym czasie i nie w każdych warunkach.

0
  • Pomocny post
    #3 22 Maj 2017 20:30
    vodiczka
    Poziom 43  

Od strony akumulatora: 1kWh to inaczej 12V x 83,33Ah
    Od strony panelu: 250W x 8h = 2 kWh
    Uwzględniając sprawność ładowania akumulatora, w słoneczny dzień spokojnie go naładujesz ale przy zachmurzonym będzie problem bo w zależności od stopnia zachmurzenia, panel odda od 30 do 100W mocy czyli zbyt mało aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Maj 2017 23:45
    3301
    Poziom 20  

W słoneczny dzień taki panel naładuje aku nawet 100Ah wyładowane do dopuszczalnego poziomu już przed południem i jeżeli nie będzie dodatkowego obciążenia to reszta energii się zmarnuje. Aby też optymalnie wykorzystać pojemność i zgromadzoną w akumulatorze energię to powinien on być rozładowywany prądem 20h co przy 100Ah to jest 5A w temp. 20 st. Przy takich też parametrach podawana jest pojemność większości aku i aby mieć pewien zapas to wypadałoby mieć 2 -3 takie akumulatory

2
  • #5 23 Maj 2017 05:58
    Wr841nd
    Poziom 12  

Jaki to jest sterownik MPPT ?

1
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #6 23 Maj 2017 09:13
    vodiczka
    Poziom 43  

3301 napisał:
    W słoneczny dzień taki panel naładuje aku nawet 100Ah wyładowane do dopuszczalnego poziomu już przed południem
    Proszę o obliczenia. Autor tematu nie wspomina aby jego panel podążał za słońcem i że będzie używał go tylko pomiędzy 10 czerwca a 5 lipca gdy dni są najdłuższe. Mam wrażenie, że koledze wczesne popołudnie pomyliło się z przedpołudniem. :)
    3301 napisał:
    aby mieć pewien zapas to wypadałoby mieć 2 -3 takie akumulatory
    Moim zdaniem nie więcej niż 160 Ah.
    W przypadku silnego rozładowania akumulatorów, co może mieć miejsce w przypadku kilku kolejnych pochmurnych dni, akumulatory o większej pojemności mogą nigdy się nie doładować do pełna.

0
  • Pomocny post
    #7 23 Maj 2017 14:16
    3301
    Poziom 20  

Moim zdaniem to nic tu nie pomyliłem, a obliczenia kolega podał:

vodiczka napisał:
    Od strony akumulatora: 1kWh to inaczej 12V x 83,33Ah
    Od strony panelu: 250W x 8h = 2 kWh
    Uwzględniając sprawność ładowania akumulatora, w słoneczny dzień spokojnie go naładujesz ale przy zachmurzonym będzie problem bo w zależności od stopnia zachmurzenia, panel odda od 30 do 100W mocy czyli zbyt mało aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na energię.

Wzorując się na nich po przeliczeniu wychodziłoby 8kWh z 1kWp na dobę co jest realne chociaż ja max z 1kWp uzyskałem 6,8kWh a korzystając również z moich doświadczeń bo też użytkuję 16 aku po 100Ah i 4,32 kWp na dachu co daje 270W/1 aku 100Ah a więc nawet trochę mniej mocy na Ah niż miałby autor tematu to i tak po tej 12:00 w słoneczny dzień jak nie dociążę więcej UPSa niż zwykle to trochę energii wraca w chmury.
    Tak że jeżeli będzie w zapasie więcej tych Ah to będą mniej intensywnie rozładowywane przy zakładanym poborze 1kWh co daje tylko plusy.

1
  • #8 24 Maj 2017 00:12
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Wr841nd napisał:
    Jaki to jest sterownik MPPT ?

Mam BlueSolar by Victron MPPT 100/15

0
  • #9 24 Maj 2017 11:53
    vodiczka
    Poziom 43  

Z moich nie obliczeń a porównaniu założeń (panel i akumulator) wyszedł duży nadmiar mocy w słoneczne dni i jednocześnie jej niedomiar w pochmurne.
    Autor tematu nie sprecyzował czy instalacja ma działać okrągły rok czy tylko latem a może tylko w słoneczne dni? Nie podał też czy zapotrzebowanie na energię jest od zmierzchu do świtu czy np. rozkłada się 40% od rana do wieczora i 60% od wieczora do rana. Dopiero mając wszystkie dane można wykonać obliczenia i dobrać moc panelu oraz pojemność akumulatora.

3301 napisał:
    co daje 270W/1 aku 100Ah a więc nawet trochę mniej mocy na Ah niż miałby autor tematu
    Autor tematu ma panel 250W czyli to on miałby mniej mocy na 100A akumulator a kolega proponował aż 2-3.
    3301 napisał:
    aby mieć pewien zapas to wypadałoby mieć 2 -3 takie akumulatory

0
  • #10 24 Maj 2017 12:17
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Instalacja ma być całoroczna, zapotrzebowanie na energię jak się ściemni. Chciałbym żeby od rana i po południu ładował się akumulator.

0
  • #11 24 Maj 2017 12:33
    Xantix
    Poziom 40  

Jak cały rok to ma działać nieprzerwanie to, żeby zapewnić ten 1 kWh w każdych warunkach panel musiałby być co najmniej kilkanaście razy większy niż obecnie (celowałbym w jakieś 2 kW). IMHO zapomnij, żeby w rozsądnych pieniądzach zapewnić całoroczne działanie tej instalacji. W zimie taniej będzie ładować akumulator prądem z energetyki. :(

0
  • #12 24 Maj 2017 15:51
    vodiczka
    Poziom 43  

Xantix napisał:
    (celowałbym w jakieś 2 kW)
    Moim zdaniem powinien wystarczyć 1kW o ile ciąg kolejnych dni z silnym zachmurzeniem nie będzie zbyt długi.
    Przy dużym zachmurzeniu, panel ustawiony optymalnie na warunki zimowe (latem da nadmiar mocy bez przestawiania) powinien wyprodukować minimum 0,8 kWh/dobę. Pozostałe 0,2 kWh uzyskamy kosztem stopniowego rozładowania akumulatorów.
    https://www.youtube.com/watch?v=iNSP2bGXQgs

0
  • #13 24 Maj 2017 16:40
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Dziękuje za informacje. Czyli z jednym panelem 250W nic nie zrobie? Zaczynam żałować że go kupiłem.

0
  • #14 24 Maj 2017 16:55
    vodiczka
    Poziom 43  

Niestety nie.
    Co ten zestaw miał zasilać? Gdzie pracować? Czy istnieje możliwość doładowania akumulatora z sieci czy nie?

0
  • #15 24 Maj 2017 17:43
    RAINBOWBRIDGE
    Poziom 14  

Wstępnie laptopa i oświetlenie ledowe, istnieje możliwość doładowania jednak nie widze sensu w doładowywaniu akumulatora z sieci, rownie dobrze wszystko można podłączyć do sieci i dać sobie spokój z panelami:)

0
  • #16 24 Maj 2017 18:53
    Xantix
    Poziom 40  

RAINBOWBRIDGE napisał:
    rownie dobrze wszystko można podłączyć do sieci i dać sobie spokój z panelami

Wiesz, kosztowo to może wyjść nawet korzystniej brać prąd z energetyki - zwłaszcza zimą...

0
  • #17 24 Maj 2017 19:58
    vodiczka
    Poziom 43  

RAINBOWBRIDGE napisał:
    Wstępnie laptopa i oświetlenie ledowe, istnieje możliwość doładowania jednak nie widze sensu w doładowywaniu akumulatora z sieci, rownie dobrze wszystko można podłączyć do sieci i dać sobie spokój z panelami:)
    Skoro już kupiłeś to możesz wykorzystać zestaw w okresie letnim i osobiście zaobserwować różnicę w pracy w zależności od stopnia zachmurzenia. Potraktuj instalację jako doświadczalną. :|
    Przekonasz się też (po dłuższym czasie) że jeżeli nie pobierasz części energii na bieżąco to nie równie dobrze a lepiej jest pobierać prąd z sieci, chyba że masz dostęp do częściowo zużytych akumulatorów za przysłowiową złotówkę.

0
  • #18 24 Maj 2017 20:02
    Kwazor
    Poziom 30  

RAINBOWBRIDGE napisał:

Spokojnie dasz rade.
    Moja konfiguracja do 180W + 150Ah akumulator i nie wiem co to ładowanie akusiów z zewnątrz.

Laps biega średnio 6 godzin na dobe dziennie i nie czuje nawet na 1 panelu tj 90W by mi nie doładowało akumulatora jak mnie nie ma.

Jedynie w zimę były trochę głębsze rozładowania ( około 30% ) bo nie codziennie była pogoda.
    Laptop średnio bierze 31W i około 2.5-3.5Ah wyciąga z akumulatorów na godzinę.

1
  • #19 24 Maj 2017 20:32
    vodiczka
    Poziom 43  

Kwazor napisał:
    ]Spokojnie dasz rade.
    Z laptopem tak, szczególnie gdy pracuje nie dłużej niż 8h/dobę, natomiast nie wiemy nic (moc, czas pracy) o oświetleniu LED.

1
  • #20 25 Maj 2017 10:30
    theo33
    Poziom 14  

Witam serdecznie
    Obserwuję od dłuższego czasu tematy związane z fotovoltaiką, testuję też panel 180W 24V i akumulator 108Ah podłączony poprzez przetwornicę i potrzebuję porady co jest nie tak bo po dwóch dniach ładowania napięcie na akumulatorze wynosi 13,2V przy prądzie 3A i nic się nie podnosi pomimo że na wejściu przetwornicy jest 25V.
    Przetwornica ma zakres wejścia 15-30V a wyjście 13,8

0
  • #21 25 Maj 2017 17:50
    3301
    Poziom 20  

Jak pisałem w innym poście, sprawdź przetwornicę i ten panel.

0
  • #22 20 Wrz 2017 21:55
    romanha1
    Poziom 8  

A czy do tego nie można zastosować przetwornicy z regulatorem VOlta sinus pro 1000s

Jeżeli jest prawda co podaje producent to jak zabraknie prądu to się przełączy na prąd sieciowy i podładuje akumulator chyba, że ta prostownica nie działa tak jak podaje producent.

Czy może ktoś się wypowiedzieć na temat tego regulatora napięcia z przetwornicą

1